Czas zarazy

16 Mar

Wkraczamy w czas zarazy. Ile on potrwa?

Niemniej to nie czas dla liberalizmu, ani lewicy. W takich czasach zawsze dochodzą do władzy antydemokraci, nacjonalizm prawicowy, który szafuje zagrożeniem generując największe zagrożenie z swojej strony.

PiS jest nieszczęściem dla Polski, jak koronawirus, nie poradzą sobie z niebezpieczeństwem, bo nie mają żadnych sił.

Ale społeczeństwo będzie działać i tylko na nie można liczyć. Świat wchodzi w okres chaosu, który może porwać długo. Czy zmieni się postać świata?

Raczej nie, acz będą utrzymywać, że tak. Świat w swej istocie jest liberalny i dobry – to dwie cechy, które zwyciężają zło i sztywne ideologie.

Ale dzisiaj nakłada się na to niewyobrażalny postęp technologiczny i to on może by narzędziem, za pomocą którego dominacja totalitarna zechce uzyskać władzę.

Korei Południowej pomimo początkowej wysokiej fali zachorowań na COVID-19 udało się odwrócić krzywą i wciąż ma bardzo niewiele zgonów. Tajwan, Singapur, Hong Kong znacznie spowolniły rozwój epidemii.

Podczas gdy Europa gra na czas z wirusem SARS-CoV-2 i kolejne państwa zamykają granice, albo sklepy, restauracje i bary, w Azji są miejsca, z których słychać już delikatne westchnienie ulgi.

Każde tych państw i terytoriów przyjęło nieco inną strategię. Niektóre z nich są niewielkie, inne, jak Korea, duże, jednak kilka rzeczy je łączy – doświadczenie epidemii SARS z 2003 roku i MERS z 2015 roku, subordynowane społeczeństwa, które wierzą w dobro wspólne i dobrze zorganizowane służby publiczne.

O walce z koronawirusem w Azji tutaj >>>

„Spróbujmy skorzystać z szansy, aby to niezwykle ciężkie doświadczenie umocniło naszą społeczną empatię i poczucie obywatelskości” – pisze Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Potrzebna jest nowa solidarność

Musimy również pamiętać, że zagrożenie epidemiologiczne wiąże się ze strachem. To uczucie towarzyszy obywatelom naszego państwa, także nam samym. Ale strach nie powinien kierować naszymi działaniami. Nie powinien stać się kolejną chorobą, która nam zagraża – na co zwraca uwagę włoski pisarz Gianfranco Carofiglio.

Wzywa, powołując się na Franklina D. Roosevelta, aby „pokonać go mając za broń naszą inteligencję, bo nieopanowany strach prowadzi do katastrofalnych skutków” (cytat za „Tygodnikiem Powszechnym” z 8 marca 2020 r.). Dlatego też naszą obroną może być racjonalne podejście, znajomość standardów prawnych oraz staranność w przestrzeganiu procedur.

Więcej pisania Adama Bodnara tutaj >>>

„Przebujaliśmy się przez te 30 lat. Kończy się okres łatwego pieniądza, łatwego bezpieczeństwa i łatwej niepodległości „.

Więcej rozmowy z Bartłomiejem Radziejewskim >>>

Podczas gdy Polska zmaga się z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, o prezesie PiS słychać niewiele. Gdzie się podział? Media donoszą, że w ostatnią niedzielę Jarosław Kaczyński nie skorzystał z dyspensy udzielonej przez biskupa i udał się na mszę świętą.

Więcej o Kaczyńskim >>>

Polak przebywający w tej chwili za granicą ma wrażenie, że żyje w dwóch różnych rzeczywistościach. Jedna z nich to rzeczywistość, w której władza jest silna, druga to rzeczywistość prawdziwa, w której żyją miliony ludzi będących ofiarami i królikami doświadczalnymi „silnej” i „sprawczej” populistycznej władzy. Jako Polak próbujący wrócić do kraju (dzieci, koty, praca… jest parę powodów) z akademicko-konferencyjno-zawodowego wyjazdu do USA znalazłem się w tej drugiej rzeczywistości – pisze Cezary Michalski.

Esej Cezarego Michalskiego >>>

Gdyby nie było tych większych wydatków w ostatnich kilku latach, to można by teraz finansować działania antykryzysowe poprzez zmniejszenie nadwyżki budżetowej, a nie poprzez wzrost długu publicznego. Wiele krajów w ostatnich latach miało nadwyżkę, ale nie Polska. Mieliśmy deficyt, szczególnie w obszarze sektora finansowego, pomimo bardzo dobrej koniunktury.Teraz ta  zbyt rozrzutna polityka państwa podyktowana względami politycznymi odbije się na finansach publicznych i wiarygodności Polski – mówi prof. Stanisław Gomułka, były wiceminister finansów, główny ekonomista BCC. Pytamy o koszty kryzysu wywołanego koronawirusem, globalne spowolnienie ekonomiczne i możliwe scenariusze, niestety nie najlepsze. – Nie bez powodu mamy silne osłabienie złotego względem innych walut albo ucieczkę kapitału zagranicznego. Jeżeli dojdą do tego nowe informacje dotyczące finansów publicznych, to będziemy mieć potwierdzenie dla inwestorów krajowych i zagranicznych, że temu rządowi nie można ufać – mówi.

Cała rozmowa z prof. Gomułką >>>

Radykalne decyzje władzy testującej swoje nowe ustawowe uprawnienia, przysparzają Polakom małych kłopotów, dużych problemów życiowych, a często i dramatów. Po raz pierwszy od stanu wojennego w PRL tysiące rodzin nie spotka się w komplecie przy świątecznym stole. Setki tysięcy ludzi – właścicieli małych firm transportowych, usługowych, gastronomicznych, turystycznych, a także stoisk w zamykanych galeriach – poniosą dotkliwe straty, a niektórym zajrzy w oczy realna wizja bankructwa. Rzesze pracujących na umowy o dzieło czy na zlecenia, ludzie kultury i wolnych zawodów, pozostają bez środków do życia. Niezliczonym jeszcze chorym, którzy w najbliższych tygodniach mieli zaplanowane operacje, przyjdzie cierpieć do niewiadomokiedy…

Cały felieton Andrzeja Karmińskiego >>>

Dodaj komentarz