Stan gry, 22.11.2018

 

— WYSTAWA OBRAZÓW BEZDOMNYCH PSÓW – PO ADOPCJI NOWY WŁAŚCICIEL OTRZYMA OBRAZ: Wystawa to niesamowita okazja, aby w otoczeniu sztuki po raz kolejny wspomóc Fundację Azylu pod Psim Aniołem, która od lat opiekuje się skrzywdzonymi i porzuconymi psami. Michael Torzecki, uczeń Starowieyskiego i autor projektu, wybrał kilkoro z nich i namalował piękne portrety, które będzie można zakupić podczas eventu. Całość dochodu będzie przekazana Fundacji, aby przed nadchodzącą zimą wesprzeć wszystkich czworonogich rezydentów schroniska. Psy, które znalazły się na obrazach, również zawitają podczas wystawy. Będzie można się z nimi zapoznać, pobawić i co najważniejsze – dać nowy dom. Ponadto właściciel, który pozytywnie przejdzie proces adopcyjny, otrzyma portret swojego nowego pupila w prezencie.
https://www.facebook.com/events/1188723727959409/

— JAROSŁAW KACZYŃSKI I LECH WAŁĘSA ROZMAWIALI PRZED ROZPRAWĄ: http://300polityka.pl/live/2018/11/22/

— 37 PAD, 36 PDT, 10 BIEDROŃ, II TURA 46 PAD, 44 PDT, WARIANT Z BIEDRONIEM: 49 PAD, 41 BIEDROŃ – SONDAŻ RZ.

— PSL KUPI POSŁA PIS ZA FOTEL MARSZAŁKA? – tytuł w Fakcie.

— TYLKO SOBIE ZAWDZIĘCZACIE, ŻE WYLECIELIŚCIE Z RZĄDÓW W WOJ. ŚLĄSKIM – JÓZEF KRZYK W LOKALNEJ GW DO POLITYKÓW KO: “Wiem, głupio się naigrywać z kogoś, kto jak Andrzej Gołota wyszedł na ring po mistrzowski pas i w chwilę po pierwszym gongu zaliczył tak silne ciosy, że legł na deskach. Ale wiecie, co wam powiem? Wcale mi was nie żal! Sami jesteście sobie winni, bo daliście dowód, że pozostaliście politycznymi amatorami. Uprawiacie swoją działkę jako dodatek do wielu innych działalności. Zachowujecie się jak znudzony lekcją uczniak, który czeka tylko ostatniego dzwonka, by wylecieć na dwór i porżnąć w gałę. Właśnie to wam się zdarzyło: wylecieliście – z rządów w województwie śląskim – i tylko sobie to zawdzięczacie”.

— NIE WYPOMINAJCIE PRZECIWNIKOM TEGO, OD CZEGO SAMI NIE JESTEŚCIE WOLNI – DALEJ KRZYK W ŚLĄSKIEJ GW: “Bawią mnie też wasze krzyki o politycznej korupcji. Polityka, także w waszym wykonaniu, nigdy nie była wolna od nieczystych zagrań, więc nie wypominajcie rywalom tego, od czego sami nie jesteście wolni. Od PiS-u różnicie się tym, że okazaliście się, po raz kolejny, bardziej leniwi i mniej przewidujący”.
http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,24197200,sejmik-wojewodztwa-slaskiego-zegnajcie-amatorzy-nastal-czas.html

— PIS WYCOFUJE SIĘ Z REFORMY– jedynka RZ.

— PIS ODDAJE SĄD – jedynka GW.

— SĄDOWA KAPITULACJA PIS – jedynka DGP.

— NADĘLI SIĘ JAK BALON I ZNÓW MUSZĄ USTĄPIĆ – tytuł w Fakcie.

— DGP PISZE, ŻE KE MOŻE WYCOFAĆ SKARGĘ – jak pisze Grzegorz Osiecki: “Jak wynika z naszych informacji, KE nie wyklucza, że jeśli kwestionowane w skardze punkty zostaną usunięte, to faktycznie może ją wycofać. Dlatego dokładnie się przygląda zarówno projektowi, jak i temu, jak jest on procedowany. Chce także wiedzieć, jak ocenia ustawę sam Sąd Najwyższy”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/585697,kapitulacja-pis-sad-najwyzszy-tsue-gersdorf-nowelizacja.html

— ZAMKNIĘCIE FRONTU BYŁO POLITYCZNĄ GORZKĄ KONIECZNOŚCIĄ – JACEK KARNOWSKI: “Ogłoszenie decyzji TSUE tuż przed wyborami samorządowymi nie było przecież przypadkiem. Zamknięcie frontu, na którym nie było nadziei na szybki sukces, a który służyłby do napędzania np. tych wszystkich bzdur o „Polexicie”, było więc pod względem politycznym gorzką koniecznością”.

— TO PRZEGRANA BITWA, NIE WOJNA – DALEJ KARNOWSKI: “W sumie więc 3/4 najtrudniejszej ze wszystkich reform, dotykającej rdzenia systemu, zostało zrealizowane, a pozostała część zostanie dokończona po wyborach – oczywiście jeśli wygra obóz rządzący. Nawet bez powrotu do rozwiązań ustawowych; kadencja Małgorzaty Gersdorf kończy się w 2020-ym roku, a skład Sądu Najwyższego będzie na bieżąco uzupełniany. Dotkliwa porażka w sprawie SN jest więc przegraną bitwą, a nie klęską w całej wojnie. Oceniając ten odwrót, zachowajmy właściwe proporcje”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/422197-mimo-kleski-w-sprawie-sn-34-reformy-zostalo-zrealizowane

— PIS BĘDZIE SIĘ STARAŁ O UMORZENIE SPRAWY PRZED TSUE, GDYBY TO SIĘ PREMIEROWI UDAŁO, ZNACZNIE OGRANICZYŁOBY POLE KONFLIKTU Z BRUKSELĄ  – ANDRZEJ STANKIEWICZ: “Usuwając z ustawy o Sądzie Najwyższym kontrowersyjne zapisy — w zasadniczej mierze po prostu przywracając jej pierwotne brzmienie — PiS chce zapobiec takiemu obrotowi sprawy. Według informacji Onetu, po przyjęciu ustawy, rząd będzie się starał o umorzenie postępowania przed TSUE. Wystąpi także do Rady Europejskiej — czyli liderów państw UE — o częściowe zakończenie kontroli z art 7 unijnego traktatu, czyli tzw. procedury kontroli praworządności. Chodzi o tę jej część, która dotyczy właśnie zastrzeżeń Brukseli wobec ustawy o Sądzie Najwyższym. Gdyby premierowi się to udało, znacznie ograniczyłby pole konfliktu z Brukselą. Procedura z art 7 nadal będzie trwać, tyle, że będzie dotyczyć innych elementów systemu prawnego. Chodzi np. o skrócenie przez PiS kadencji członków Krajowej Rady Sadownictwa odpowiedzialnej za nominacje sędziów. W ich miejsce PiS powołało swoich ludzi, żeby mieć kontrolę nad rekrutacją do sądów. — Gdybyśmy nie zmienili ustawy o Sądzie Najwyższym, nie byłoby podstaw do starań o umorzenie sprawy przed TSUE oraz ograniczenia postępowania w ramach art 7 — twierdzi nasz rozmówca z otoczenia premiera”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/dlaczego-pis-wycofalo-sie-z-ustawy-o-sadzie-najwyzszym/zn7dqbx

— TO OZNACZA SPORE KŁOPOTY DLA OPOZYCJI, JEŚLI KONFLIKT Z UE ZOSTANIE ZAŻEGNANY – JAKUB MAJMUREK: “Jeśli jednak PiS cały manewr wycofujący rozegra sprawnie, może to oznaczać spore kłopoty dla opozycji. Szczególnie wtedy, gdy konflikt z Komisją Europejską zostanie zażegnany. Europejskie elity mają naprawdę poważniejsze problemy niż praworządność w Polsce – politykę Trumpa, budżet Włoch, wzrost sił populistycznych na kontynencie – i mogą po prostu chcieć zakończyć sprawę na względnie honorowych warunkach. Odsunie to groźbę twardych, prawnych sankcji wobec Polski, choć w małym stopniu poprawi polityczną pozycję Polski w Unii Europejskiej”.

— NARRACJA POLEXITU NIE BĘDZIE MIAŁA WIĘKSZEGO SENSU – DALEJ MAJMUREK: “Jeśli tak się stanie, to zniknie straszak polexitu, który w wyborach samorządowych w miastach zadziałał doskonale. Nie byłoby takiej frekwencji wśród przeciwników rządzącej partii, gdyby nie zupełnie nieprzemyślany, sabotujący kampanię własnego obozu wniosek Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego o sprawdzenie zgodności Traktatu o Unii Europejskiej z polską konstytucją. Także dwie następne kampanie wyborcze – do parlamentu europejskiego i polskiego – miały zmienić się w referendum w sprawie przyszłości Polski w UE. Jeśli Morawiecki wróci na europejskie salony, taka narracja nie będzie miała większego sensu. Opozycja, świętując, że PiS wydaje się wycofywać z demolki Sądu Najwyższego, powinna już myśleć co jeszcze będzie chciała zaoferować Polakom i Polkom za rok. Opowiadanie codziennie, że w przeciwieństwie do PiS, my jesteśmy za Europą, może nie starczyć”.
https://www.newsweek.pl/opinie/ustawa-o-sedziach-sn-juz-uchwalona-skad-sie-wzial-ten-spektakularny-zwrot-w-tyl/0b1h4vs

— TEJ NOWELIZACJI NIE MOŻNA ZARZUCIĆ, ŻE JAKKOLWIEK SPRZECIWIA SIĘ UNIJNEMU PRAWU – EWA SIEDLECKA: “Tej nowelizacji nie można zarzucić, że w jakikolwiek sposób sprzeciwia się zabezpieczeniu nałożonemu przez TSUE. I w ogóle unijnemu prawu. Tak więc można powiedzieć, że wraz z uchwaleniem ustawy zniknie problem przedstawiony w skardze Komisji Europejskiej. Pytanie, czy Komisja skargę wycofa? Bo przecież nie ma pewności, że PiS – kiedy np. wygra kolejne wybory – powróci do swoich pomysłów pozbywania się sędziów z sądów dowolnej instancji przez skracanie wieku stanu spoczynku czy wprowadzanie innych przepisów – np. limitu lat orzekania. Komisja może uznać, że w interesie Unii jest, by Trybunał określił standardy zachowania zasady prawa do bezstronnego sądu. Jeśli Komisja wycofa skargę, da to PiS-owi możliwość wyjścia z twarzą wobec własnych wyborców, którzy mogą być rozczarowani, że nie „oczyścił” Sądu Najwyższego”.

— PIS SIĘ COFNĄŁ SPRYTNIE – DALEJ SIEDLECKA: “PiS się cofnął. Ale sprytnie. Nie „odbije” Sądu Najwyższego, ale stworzył tam dwie izby, dzięki którym może i tak osiągać cele, które sobie zamierzył: kontrolować orzecznictwo w sprawach wyborczych i innych publicznych, eliminować z zawodu, zastraszać nieposłusznych sędziów. Eliminacja „starych” sędziów SN czy NSA wcale nie była konieczna. To był raczej, charakterystyczny dla PiS, element zemsty i wygrywane propagandowo hasło „oczyszczania” z rzekomych „sędziów stanu wojennego”. Działanie głównie symboliczne. To, co PiS niewątpliwie jednak w tym boli, to fakt, że nie odbił stanowiska pierwszego prezesa SN”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1772340,1,opor-ma-sens-pis-cofnal-sie-w-sprawie-sadu-najwyzszego.read?src=mt

— PIS UCIEKA DO PRZODU – Tomasz Pietryga w RZ: “PiS takim ruchem ucieka do przodu. Spór z instytucjami unijnymi zaczął mu bowiem ciążyć w polityce wewnętrznej. Zarzut polexitu działa niezwykle mobilizująco na elektorat opozycji. Nowe przepisy nie tylko wypełnią żądania Luksemburga wynikające z wprowadzonych środków zabezpieczających. Idą znacznie dalej, przywracają stary stan prawny”.
https://www.rp.pl/Opinie/181129893-Ustawa-o-SN-PiS-chce-trwale-zakonczyc-spor-z-Bruksela—komentarz-Tomasza-Pietrygi.html

— ZBIGNIEW JAGIEŁŁO O KONIECZNOŚCI SZYBKIEGO POWOŁANIA SZEFA KNF: “Żeby przeciwdziałać negatywnej sytuacji, trzeba błyskawicznie, jak najszybciej powołać nowego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Patrząc od strony menedżerskiej to ten nadzór jest źle skonstruowany, i to od wielu lat, bo nie dotyczy to tylko obecnej kadencji, ale również poprzedniej. Chodzi o to, że skoro są trzy główne biznesy nadzorcze czyli bankowość, ubezpieczenia i rynek kapitałowy to każdy powinien mieć osobnego wiceprzewodniczącego i łączenie jest złe, bo przewodniczący występuje często jako arbiter. Dodatkowo, gdy teraz widzimy przenikanie się technologii z szeroko rozumianym rynkiem finansowym, to dodałbym czwartego wiceprzewodniczącego od nowoczesnych technologii, bo one się nie tylko przenikają i firmy technologiczne wchodzą do finansów. Wówczas taka konstrukcja pozwoliłaby lepiej zarządzać tą instytucją”.
https://m.interia.pl/biznes/news,2593641

— PAWEŁ WOJTUNIK W GW O CBA W KNF: “Gdyby służby i prokuratura czekały zawsze na przyjazd osób podejrzewanych, to byłaby to kpina z wymiaru sprawiedliwości. Stawiam pytanie – czy gdyby ta sprawa dotyczyła kogoś z opozycji politycznej, czy urzędników nielubianych przez PiS, np. mnie lub Krzysztofa Bondaryka, b. szefa ABW, prokuratura i służby działałyby tak samo opieszale?”
http://wyborcza.pl/7,75398,24197108,to-przeszukanie-jest-nie-do-obrony-byly-szef-cba-pawel-wojtunik.html

— Urodziny obchodziłby dziś Grzegorz Miecugow.

— URODZINY: Filip Kaczmarek, Michał Fal, Waldemar Kuczyński, Tomasz Gruszecki, Barbara Czaplicka.

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: