03.01.2019

 

Kaczyńscy na dostawkę. Tak Zamek Królewski w Warszawie manipuluje swoją wystawą

Na wernisażu wystawy „Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości” prezentowanej w salach Zamku Królewskiego w Warszawie widzowie nie zobaczyli zdjęcia braci Kaczyńskich. Po kilku tygodniach dodano je bez wiedzy komisarza prezentacji, za to z polecenia dyrektora. 

Dyrektorem Zamku Królewskiego w Warszawie jest wybrany bez konkursu, ale na wyraźne polecenie ministra kultury Piotra Glińskiego profesor Wojciech Fałkowski, wcześniej wiceminister obrony za rządów Antoniego Macierewicza w MON. Można się było zatem spodziewać, że w przyszłości dyrektor będzie bardziej podatny na sugestie i wpływy płynące z góry.

Gdy Zamek wraz z Muzeum Literatury i Ministerstwem Obrony Narodowej przygotował jedną z największych tegorocznych wystaw nawiązujących do stulecia odzyskania niepodległości, w sali poświęconej „Solidarności” pojawiły się takie postaci jak Anna Walentynowicz, Jacek Kuroń, Lech Wałęsa, czy zdjęcia protestujących stoczniowców. Zabrakło braci Kaczyńskich, a to nie spodobało się dyrektorowi. To na jego polecenie, jak twierdzi Gazeta Wyborcza, już po wernisażu dodano zdjęcia Jarosława i Lecha Kaczyńskiego. Co ciekawe, nie są to zdjęcia z początku lat 80. ale późniejsza fotografia, z czasów gdy bracia Kaczyńscy weszli już do polityki. Zdjęcie wykonano w holu Sejmu.

Wicedyrektor zamku Ziemowit Koźmiński tak tłumaczy sytuację: – Po wernisażu mieliśmy konferencję na temat dróg dochodzenia do niepodległości zorganizowaną przez IPN i Kancelarię Prezydenta RP. Jej uczestnicy zwiedzili wystawę i zgłosili uwagi. A ponieważ są to historycy specjalizujący się w dziejach najnowszych, niektóre ich uwagi musiały zostać uwzględnione. Dodaje też, że głosy na temat braku obecności Kaczyńskich miały do Zamku napłynąć nie z Kancelarii Premiera czy Ministra Kultury, ale od ludzi zwiedzających wystawę. Tłumaczy też, dlaczego nie zaprezentowano zdjęcia braci Kaczyńskich z przełomu lat 70. i 80. – Nie udało nam się znaleźć zdjęcia obu braci z przełomu lat 70. i 80. Daliśmy więc późniejsze, z przełomu lat 80. i 90. Natrafiliśmy na nie w książce „Czas na zmiany. Rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim” – tłumaczy.

Tyle, że o decyzjach nie powiadomiono osób, które współpracowały nad wystawą. Komisarzem ekspozycji był i dr Łukasz Kossowski z Muzeum Literatury, który wraz prof. Ireną Kossowską tworzył scenariusz wystawy. Kossowski twierdzi, że nie słyszał uwag dotyczących nieobecności braci Kaczyńskich. Samej decyzji o włączeniu ich do ekspozycji nikt z nimi nie konsultował.

newsweek.pl

 

 

— 300LIVE – PO ZGŁASZA DO SŁUŻB WNIOSEK WS ANDRUSZKIEWICZA: http://300polityka.pl/live/2019/01/03/

— MACIEREWICZ BYŁ WSPÓŁPRACOWNIKIEM BIURA STUDIÓW SB – TOMASZ PIĄTEK w rozmowie z Dorotą Wysocką-Schnepf w wyborcza.pl: “Tam są rzeczy miażdżące. Jest przede wszystkim notatka szefa wywiadu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, komunistycznego wywiadowcy generała Sarewicza z września 1984 roku, który mówi, żeby Macierewicza zostawić w spokoju. Podpisuje się pod notatką, w której czytamy, że nie ma żadnych podstaw, żeby ścigać czy represjonować Macierewicza. Chociaż w tym samym czasie, dwa tygodnie wcześniej, generał Sarewicz i jego ludzie dostali raport, z którego wynikało, że Macierewicz posługuje się sfałszowanymi dokumentami, co było przestępstwem, i to bardzo poważnym. Oczywiście do tego dochodziła jeszcze jego cała podziemna działalność organizacyjna i wydawnicza, bo wydawał podziemne czasopismo.

— PIĄTEK O ANDRUSZKIEWICZU NA LIŚCIE ROSYJSKICH NARZĘDZI WPŁYWU: “Jesteśmy wszyscy w szoku po sylwestrowej nominacji Adama Andruszkiewicza na wiceministra cyfryzacji. Adam Andruszkiewicz w raporcie think tanku środkowoeuropejskich ekspertów Political Capital został określony jako narzędzie, rosyjskie narzędzie wpływu w Polsce. Wielu publicystów i aktywistów pisało o tych powiązaniach, taki soczysty opis, ale udokumentowanie tych powiązań dał na przykład prawicowy działacz Marcin Rey, który mimo swoich prawicowych poglądów konsekwentnie walczy z Kremlem. O grupach, z którymi Andruszkiewicz się kontaktował, o białoruskim działaczu Usowskim, który działa z ramienia Kremla, „Wyborcza” też pisała dużo, jest na ten temat wiele cennych publikacji”.
http://wyborcza.pl/7,82983,24326458,tomasz-piatek-macierewicz-byl-wspolpracownikiem-biura-studiow.html

— GAZETA WSPÓŁCZESNA NA JEDYNCE O TYM, JAK PIS WYRZUCA DYREKTORÓW WORD-ÓW NA PODLASIU.

— MAGDALENA ŚRODA O MONICE OLEJNIK I JEJ “SŁABOŚCI DO OSOBOWOŚCI AUTORYTARNYCH” I PRZYSZŁYCH LOSACH ANDRUSZKIEWICZA NA PRZYKŁADZIE GIERTYCHA: “Nacjonalista Andruszkiewicz w rządzie?! A co za problem? Nie minie kilka lat, a będzie chodził po salonach, stanowiąc ozdobę towarzyską politycznych elit, niekoniecznie prawicowych. Być może stanie się też faworytem Moniki Olejnik, która ma słabość do osobowości autorytarnych. Jej ulubieńcem – ba! ulubieńcem wszystkich od lewa (Miller) po centrum (Tusk) – jest przecież założyciel Młodzieży Wszechpolskiej Roman Giertych”.

— ŚRODA O GIERTYCHU – PRZEBRAŁ SIĘ W SKÓRĘ LIBERALNEJ OWCY I UWODZI POLITYCZNYCH CELEBRYTÓW: “Ten sam, który wprowadził to nacjonalistyczne ugrupowanie do parlamentu, upodmiotowił je, rozhuśtał i nauczył roszczeniowości. A teraz przebrał się w skórę liberalnej owcy i skutecznie uwodzi politycznych celebrytów. Z jego prawnych i gwiazdorskich usług korzystają chyba wszyscy „ważni”, tak jakby był jedynym adwokatem i jedynym komentatorem w mieście. A może to taka moda? „Tylko Gucci! Tylko Giertych!”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24326722,noworoczne-zyczenie-srody-odzwyczajmy-sie-od-tego-do-czego.html

— GW O MUZEUM GETTA WARSZAWSKIEGO I TEKŚCIE MAGIEROWSKIEGO W HAARETZU: “Muzeum Getta Warszawskiego powołali w marcu 2018 r. premier Mateusz Morawiecki i minister kultury Piotr Gliński. Jego siedzibą będą zabytkowe budynki Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów przy Siennej 60 i Śliskiej 51, gdzie od 1878 r. leczono ubogie dzieci, głównie żydowskie. Do końca marca 2019 r. ma powstać program adaptacji szpitala na cele muzealne, a otwarcie muzeum planowane jest na 2023 r. W środę 2 grudnia do sporu pomiędzy izraelskimi historykami na łamach portalu włączył się ambasador Polski w Izraelu (i m.in. były rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy) Marek Magierowski. Dyplomata broni w nim decyzji prof. Blatmana i protestuje przeciwko rzekomym twierdzeniom, jakoby Polska manipulowała historią. „Jesteśmy jedynym państwem w Europie, które należycie honoruje Holocaust” – brzmi tytuł tekstu Magierowskiego”.
http://wyborcza.pl/7,75399,24326745,ambasador-polski-w-izraelu-jestesmy-jedynym-panstwem-w-europie.html

— DYNAMIKA BĘDZIE ZALEŻEĆ OD MNIEJSZYCH GRACZY, NIE OD MORAWIECKIEGO I SCHETYNY ANI NAWET KACZYŃSKIEGO I TUSKA – PIOTR TRUDNOWSKI na stronach Klubu Jagiellońskiego: “To wszystko sprawia, że dynamika polityczna 2019 roku w znacznym stopniu może nie zależeć wcale ani od Schetyny i Morawieckiego, ani nawet od Kaczyńskiego i Tuska. Bardzo istotne dla kształtowania się polskiej sceny politycznej będą decyzje, zręczność i kondycja mniejszych graczy”.

— STWORZENIE UMIARKOWANEGO CENTRUM KLUCZOWE DLA PAŃSTWA – DALEJ TRUDNOWSKI: “Dlatego paradoksalnie to dopiero bardziej pluralistyczna niż dziś scena polityczna może sprawić, że po wyborcze zwycięstwo trzeba się będzie znów kierować ku centrum. W czasach galopującej polaryzacji wszyscy powinniśmy sobie tego życzyć”.

— NAJJAŚNIEJSZE W WYBORCZYM PORFOLIO PUNKTY POCHODZĄ Z CZASÓW SZYDŁO – DALEJ TRUDNOWSKI: “Prawdziwe jest powtarzane w ostatnich tygodniach przez komentatorów stwierdzenie, że pierwszy rok rządu Morawieckiego minął na gaszeniu pożarów. Fakt, że nie przez byłego bankiera zawinionych i zakończonych umiarkowanymi sukcesami może nie wystarczyć na sukces w roku wyborczym. Gdy zadamy pytanie „co zrobił jako premier Morawiecki?” okaże się, że listę sukcesów sporządzić trudno. Najjaśniejsze pod kątem wyborczym punkty w portfolio PiS pochodzą z czasów rządu Beaty Szydło. Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju ani nie przebiła się do powszechnej świadomości, ani też stan jej realizacji nie daje podstaw do formułowania jakiejś spektakularnej opowieści o sukcesie. Jedynym dziś narracyjnym zasobem strategicznym szefa rządu jest opowieść „o uszczelnieniu budżetu” i „poskromieniu mafii VAT-owskich”. Problem w tym, że propaganda sukcesu może się po pierwsze znudzić, a po drugie – historia nie jest wcale tak jednoznaczna, co zapewne będzie próbowała wykorzystać opozycja”.

— SCHETYNA ZASTĘPUJĄC FRAKCJĘ KONSERWATYWNĄ NOWACKĄ NIE STWORZY ATRAKCYJNEJ OFERTY, DLA TYCH, KTÓRZY W 2015 ZAUFALI DOBREJ ZMIANIE – DALEJ TRUDNOWSKI: “Polityka budowania wokół Platformy Obywatelskiej dryfującego coraz wyraźniej w lewo bloku uniemożliwia transfery wyborców od Zjednoczonej Prawicy do Zjednoczonej Opozycji. Celne argumenty w tej sprawie przynosi niedawna rozmowa „Kultury Liberalnej” z Jarosławem Flisem, który podkreśla, że „osoby o poglądach lewicowych – wychylający się w lewo chociażby o jedno »oczko« na skali 0–10 – to mniej więcej 14 procent. A osoby o poglądach prawicowych to prawie… 49 procent!”, a „największe straty PO miała wśród »gowinowych« wyborców, czyli liberalnych ekonomicznie i konserwatywnych obyczajowo”. Schetyna zastępując dawną frakcję konserwatywną Barbarą Nowacką raczej nie stworzy atrakcyjnej oferty dla tych, którzy w 2015 roku zaufali „dobrej zmianie”.
https://klubjagiellonski.pl/2019/01/02/rok-2019-albo-odbudowa-politycznego-centrum-albo-domkniecie-toksycznego-duopolu/

— NARASTAJĄCA PEWNOŚĆ, ŻE KTOŚ W BERLINIE CIĘŻKO PRACUJE, BY ZŁAMAĆ POLAKÓW WS EURO – MICHAŁ KARNOWSKI: “Wypowiedzi wzywających do szybkiego przyjęcia euro jest mimo to po stronie radykałów związanych z III RP coraz więcej. Także tych aktywnych na scenie partyjnej. Ekonomicznie nie ma to sensu, zysków wyborczych też nie przynosi. O co zatem tu chodzi? (…) To przypomnę: w listopadzie ub. r. „Gazeta Wyborcza” opublikowała wywiad z niemieckim dziennikarzem Robinem Alexandrem, autorem książki „Angela Merkel i kryzys migracyjny. Dzień po dniu”, któremu wymknął się taki smaczek w opisie debaty unijnej o przymusowej relokacji imigrantów: “Nad Kopacz przez telefon pracowała Merkel, a Piotrowska była w Brukseli. Niemcom udało się złamać Polaków. Przed posiedzeniem byli przeciwko, na posiedzeniu zagłosowali za postulatem Berlina. Dużą rolę odgrywało też to, że Kopacz była bliską współpracowniczką Tuska. A on jako przewodniczący Rady Europejskiej wybrany dzięki poparciu Merkel potrzebował sukcesów”. Mam narastającą pewność, że teraz też ktoś w Berlinie ciężko pracuje, by złamać Polaków”.
https://wpolityce.pl/polityka/427926-a-moze-to-glapinski-ma-racje-skad-ta-presja-na-walute-euro

— ŁUKASZ ROGOJSZ PISZE W GAZETA.PL, ŻE ZA SUKCESEM WIZERUNKOWYM KOSINIAKA STOJĄ KAMIŃSKI I STEFANIAK: “Był politykiem przezroczystym, ciężko było powiedzieć o nim coś konkretnego, z czegoś go zapamiętać. Kiedy jednak w listopadzie 2015 roku został prezesem ludowców, było widać, jak nad sobą pracuje (albo: jak nad nim pracują inni). Postępy robił z miesiąca na miesiąc. Stawał się coraz bardziej medialny, coraz sprawniej poruszał się w mediach społecznościowych, coraz lepiej przemawiał, coraz częściej potrafił narzucić narrację. Ni stąd, ni zowąd w kręgach medialno-politycznych zaczęto mówić, że Kosiniak-Kamysz zrobił się politykiem wyrazistym. A biorąc pod uwagę konkurencję w opozycji – nawet bardzo wyrazistym. I bardzo popularnym. Jeśli wierzyć kuluarowym plotkom i spekulacjom, za tą metamorfozą mają stać przede wszystkim dwie osoby: Michał Kamiński (poseł klubu PSL-UED) i Jakub Stefaniak (rzecznik prasowy PSL, były dziennikarz). Cóż, wypada pogratulować im wykonanej roboty”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24326195,nie-schetyna-i-nie-biedron-dlaczego-polacy-chca-premiera-kosiniaka-kamysza.html

— MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI UWAŻA, ŻE NA POMYSŁ NOMINACJI ANDRUSZKIEWICZA WPADŁ PREMIER – jak pisze w RZ: “I stąd zapewne pomysł premiera – bo nasi rozmówcy z PiS twierdzą, że on to wymyślił – by ściągnąć do rządu na sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Adama Andruszkiewicza, byłego szefa Młodzieży Wszechpolskiej. W zamyśle strategicznym ma to pokazać środowiskom narodowym, że PiS jest im w stanie dać więcej niż Kukiz (to dzięki liście muzyka Andruszkiewicz, ale też i lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki weszli do Sejmu). I wysłać im sygnał: chodźcie do nas. Tyle teoria”. Ale w praktyce to ruch niezwykle ryzykowny.

— POGLĄDY ANDRUSZKIEWICZA LEGITYMIZOWANE PRZEZ PREMIERA – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Przede wszystkim czym innym jest narodowiec Andruszkiewicz opowiadający swe eurosceptyczne tyrady w telewizji publicznej jako członek małej partyjki Kornela Morawieckiego, czym innym jest Andruszkiewicz kibicujący Aleksandrowi Łukaszence jako zwykły poseł, a czym innym jako członek rządu. Ministerialny awans sprawia, że jego poglądy są legitymizowane przez premiera”.
https://www.rp.pl/Komentarze/190109895-Michal-Szuldrzynski-Morawiecki-uderza-we-wlasna-wiarygodnosc.html&template=restricted

— NOMINACJA ANDRUSZKIEWICZA TO PRÓBA MARGINALIZACJI NARODOWCÓW, NIE WSPARCIA – RAFAŁ CHWEDORUK W ROZMOWIE Z WIADOMO.CO: „Wydaje mi się, że nominację posła Adama Andruszkiewicza powinniśmy interpretować dokładnie odwrotnie. Nie jako wsparcie dla środowisk narodowych, ale jako próbę ich pacyfikacji. PiS od początku dążył do tego, aby nie mieć konkurencji na prawo od siebie. Zostało to umocnione poprzez doświadczenie rywalizacji o wyborców z LPR-em, kilka lat potem z Solidarną Polską, przez którą PiS nie wygrał poprzednich wyborów do Parlamentu Europejskiego, a po drodze zdarzył się jeszcze ruch Kukiz ’15. W tej chwili PiS bardzo wyraźnie próbuje dzielić wewnętrznie różne odłamy środowisk narodowych i przechwytywać działaczy, aby zapobiec powstaniu zwartej alternatywy. Znamienny jest fakt, że w ogóle rozmawiamy o młodym człowieku i średnio znaczącym stanowisku…”

— ZASKAKUJĄCA WIARA W MIT NARODOWCÓW – DALEJ CHWEDORUK: „Nie wiem, czy partia rządząca zauważyła, że w wiek wyborczy wchodzi kolejna generacja Polaków, bardziej liberalna, niż pokolenie posła Andruszkiewicza. To było pokolenie kryzysu gospodarczego w Europie i delegitymizacji rządów PO, a nowe jest wychowane w realiach np. niskiego bezrobocia. Zaskakująca jest też dla mnie wiara polityków w Ruch Narodowy, który w istocie należy uznać za nigdy nieziszczony mit, co pokazują wyniki kolejnych wyborów. Nie ma też poważnych przesłanek, które mogłyby spowodować eksplozję poparcia dla tego ruchu. PiS wykazuje więc daleko idącą zapobiegliwość”.

— KACZYŃSKI ZA WCZEŚNIE DOKONAŁ WYMIANY PREMIERA – DALEJ CHWEDORUK W WIADOMO.CO: „Jarosław Kaczyński za wcześnie dokonał zmiany premiera, bo właśnie teraz byłby idealny moment. PiS w ciągu najbliższych miesięcy musi stać się partią nudną – partią stabilizacji, porządku i przewidywalności”.

— ZMIANY W UE MOGĄ BYĆ DLA PIS KORZYSTNE – DALEJ CHWEDORUK: „Trudno też byłoby jasno wyjaśnić wyborcom sens przyspieszania elekcji o raptem kilka miesięcy. Wreszcie także wybory do Parlamentu Europejskiego przyniosą zmiany w skali kontynentu, niektóre z nich mogą okazać się dla polskiego rządu korzystne”.
https://wiadomo.co/prof-rafal-chwedoruk-zachowac-pragmatyzm-nie-romantyzm/

— ADAM ABSURD ANDRUSZKIEWICZ – GALOPUJĄCY MAJOR W KRYTYCE: „Twitterowy książę bez ziemi” zbiera swoje lajki głównie od zwolenników dobrej zmiany, więc jego transfer nie jest żadną „wartością dodaną”, a jedynie przelewaniem z jednego naczynia do drugiego”.

— ANDRUSZKIEWICZ NADAJE SIĘ OPOZYCJI DO OPOWIEŚCI O POLEXICIE – DALEJ MAJOR: “Wszystko to każe postawić pytanie, po co właściwie Morawiecki zdecydował się na taki ruch? Po to tylko, żeby osłabić prawicowe skrzydło i wyjmować konkurencji kolejnych graczy, względnie budować pisowską przybudówkę ekstremy? To przecież strategia samobójcza, bo z czasem będzie trzeba rozdać jeszcze z dziesięć wiceministerstw… A może po to, żeby spełnić prośbę ojca Kornela i przyjąć pod skrzydła kolejnego rusofilnego chłopca? Nie wiem. Wiem, że coś się w interpretacji rzeczywistości w PiS-ie zacięło, a opozycja znów dostała prezent i teraz bez większego problemu będzie mogła grzmieć o Polexicie, na którego symbol Andruszkiewicz ze swoimi narodowymi kolegami się świetnie nadaje”.
http://krytykapolityczna.pl/felietony/galopujacy-major/adam-absurd-andruszkiewicz/

— PIS ZACZNIE OD PODATKÓW – Fakt w prognozach na 2019:“Początek roku ma być mocnym uderzeniem PiS – chodzi o prezentację programu, który ma zapewnić kontynuowanie rządów partii Jarosława Kaczyńskiego. Na pewno mają być obniżone podatki dla zarabiających poniżej średniej pensji. Mają też być m.in. podwyżki dla pracowników naukowych. Towarzyszyć temu ma oczywiście wygaszanie konfliktów, ale już pierwsze godziny nowego roku pokazały, że bardzo trudno będzie to zrealizować…”

— BIEDROŃ RUSZA DO AKCJI – jedna z prognoz Faktu.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/co-nas-czeka-w-polityce-w-2019r-zobacz/gbt0pvg

— PREMIER BLOKUJE PROJEKT, NIECH WYRZUCI MINISTER – Fakt: https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/premier-zablokowal-kontrowersyjny-projekt/drdsbm0

— PREMIER NIE PANUJE – RENATA GROCHAL: „Nawet jeśli Morawiecki nie wiedział, że resort szykuje polityczną bombę, tym gorzej dla niego. Powstaje wrażenie, że nie panuje nad tym, co dzieje się w jego rządzie. A to nie buduje wizerunku ani sprawnego premiera, ani tym bardziej przewidującego polityka, który może stanąć na czele własnego obozu”.
https://www.newsweek.pl/opinie/morawiecki-wie-ze-awantura-z-kobietami-moglaby-pis-zaszkodzic/lwldhp2

— ZUZANNA DĄBROWSKA O CENTRALIZMIE DEMOKRATYCZNYM W PIS NA PRZYKŁADZIE PROJEKTU O PRZEMOCY: “Resorty i frakcje w PiS żyją własnym życiem. Niespodziewane nominacje, nieuzgodnione projekty – to widomy znak upadku centralizmu demokratycznego, który dotąd panował w partii Jarosława Kaczyńskiego i całej podległej mu koalicji Zjednoczonej Prawicy. Wewnętrzne postępowanie w KPRM pewnie pozwoli ustalić, kto odpowiada za wypuszczenie do konsultacji wewnętrznych i zewnętrznych projektu zmian w ustawie o przemocy w rodzinie, który jest dokumentem skandalicznym zarówno pod względem zawartości merytorycznej, jak i z powodu niespełniania wymogów formalnych, czyli prawniczej jakości dokumentu”.

— BYĆ MOŻE WPŁYNĘŁA NA TO TEŻ OPINIA PREZESA PIS – DALEJ DĄBROWSKA: “Po burzy, do której doszło w mediach, premier Morawiecki kuriozalny projekt wycofał. Być może wpłynęła na to także opinia samego prezesa PiS, który jest na kwestię przemocy domowej szczególnie wyczulony, choć istota walki o prawa kobiet jest mu raczej obca”.
https://www.rp.pl/Kraj/301029910-Paniczny-odwrot-PiS-i-premiera-w-sprawie-przemocy-domowej.html&template=restricted

— O ZESPOLE DS PLASTIKU JAKI ZAŁOŻYLI POSŁOWIE PO I ATAKU POSŁANKI POMASKIEJ NA SIECI HANDLOWE ZA PAKOWANIE W SZKODLIWĄ FOLIĘ – jak pisze Wiktor Ferfecki w RZ: “W październiku zaatakowała dwie duże sieci spożywcze: Lidl i Biedronka. Na Twitterze opublikowała zdjęcia zapakowanych w folię owoców i warzyw. „Czy wiecie, że polimery, z których jest zrobiona ta folia, wnikają w żywność i prawdopodobnie trujecie swoich klientów?” – pytała”.
https://www.rp.pl/Kraj/301029914-Platforma-Obywatelska–wojuje-z-plastikiem.html&template=restricted

— POLAKÓW STAĆ NA CORAZ MNIEJ PRĄDU – Fakt: “W większości krajów unijnych kilowatogodzina prądu w gospodarstwie domowym jest droższa niż w Polsce. Tyle tylko, że przeliczenie tych danych na siłę nabywczą pieniądza w Polsce nie pozostawia złudzeń: gorzej od nas mają tylko… Rumuni i Grecy!”.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/polakow-stac-na-coraz-mniej-pradu/3zkyyk2

— SKŁADNIKA EPSILON NIE JESTEŚMY W STANIE PRZEWIDZIEĆ ALE WIEMY, ŻE ZADZIAŁA I ZACIĄŻY NA WYNIKU WYBORÓW – WITOLD GADOMSKI W GW (wczorajsze wydanie): „W równaniach ekonometrycznych służących do prognoz zwykle pojawia się składnik losowy, który określamy grecką literą epsilon. To jest coś, czego nie potrafimy przewidzieć, co zakłóca trend. Trudno było przewidzieć, że zorganizowana grupa będzie podsłuchiwała rozmowy polityków PO i nagrania wyciekną do mediów, obniżając tym samym notowania tej partii. Nie sposób też było zgadnąć, że wycieknie podsłuchana rozmowa szefa KNF z wielkim bankierem. Składnika epsilon nie potrafimy przewidzieć, ale wiemy, że on zawsze wstępuje. Możemy więc być pewni, że zadziała i zaciąży na wyniku wyborów”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24324548,prognozy-noworoczne-ktore-wybory-najpierw.html

— URODZINY: Iwona Śledzińska-Katarasińska, Arleta Zalewska, Miron Sycz, Wincenty Elsner, Alicja Pacewicz, Ewa Czeszejko-Sochacka, Paweł Wojciechowski.

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: