Stan gry, 03.12.2018

 

— GOWIN O TYM, ŻE POLARYZACJA SŁUŻY OPOZYCJI, BIELAN O TSUE I MOSBACHER, CZARZASTY O TYM ŻE MILLER WYCZERPAŁ LIMIT WSKAZYWANIA KANDYDATEK NA PREZYDENTA – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/12/03

— DZIŚ URODZINY OBCHODZI PREMIER EWA KOPACZ.

— DANIEL OBAJTEK W DGP O BUDOWANIU ROZPOZNAWALNOŚCI ORLENU –  w rozmowie z DGP: “Spółki Grupy Orlen są na Litwie, w Czechach, Niemczech i Kanadzie. Produkty Orlenu są dostępne na sześciu kontynentach, w ponad 90 krajach. Z rynków zagranicznych pochodzi 60 proc. obrotu. Natomiast faktycznie prowadzimy działalność detaliczną pod innymi markami w Czechach i Niemczech. Teraz przed nami idealna okazja, by budować dalej rozpoznawalność PKN Orlen jako firmy, która stoi za największą siecią stacji paliw u naszych południowych sąsiadów i jedną z największych na rynku niemieckim”.

— LOGO ORLENU NA BOLIDACH I STROJACH KIEROWCÓW – DALEJ OBAJTEK W DGP: “Tego oczywiście nie mogę dziś powiedzieć, ale zapewniam, że wszyscy będą zadowoleni. Logo pokaże się też na strojach kierowców i członków zespołu”.

— STAJEMY SIĘ CZŁONKIEM TEGO SAMEGO KLUBU CO PETRONAS – DALEJ OBAJTEK: “Prowadzimy rozmowy biznesowe z firmami działającymi na całym świecie. Spotykamy się z partnerami, np. na Półwyspie Arabskim. Po tych publikacjach, które już zdążyły ukazać się w mediach na całym świecie – Reuters, „New York Times” etc., każde spotkanie biznesowe rozpoczyna się właśnie od tej kwestii. To nas uwiarygadnia, stajemy się członkiem tego samego klubu, co np. Petronas”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/586453,orlen-obajtek-kubica-f1-sponsorowanie-tasmy.html

—  MOŻNA SIĘ UŚMIECHNĄĆ NA ZARZUTY KOALICJI OBYWATELSKIEJ POD ADRESEM BIEDRONIA BO NIE PRZEDSTAWIŁA ONA ŻADNEGO SPECJALNEGO PROGRAMU – TOMASZ SAWCZUK W KULTURZE LIBERALNEJ: “Zarzut ten pada przede wszystkim ze strony środowisk związanych z Koalicją Obywatelską, co samo w sobie jest dość zabawne, ponieważ w ciągu trzech ostatnich lat nie przedstawiła ona akurat żadnego specjalnego programu. Sprawa metody działania Biedronia jest jednak poważna i warto się nią zająć. Nieogłaszanie przez Biedronia ani programu, ani nazwy nowego ugrupowania to po prostu bardzo dobre posunięcie. Biedroń może teraz jeździć po kraju i „pisać program wspólnie z ludźmi”, podczas spotkań, które określa mianem „burzy mózgów”. W trakcie wiecu polityk zachęca ludzi do publicznego zgłaszania bliskich im postulatów, a sam wciela się w rolę konferansjera i moderuje dyskusję. Na koniec publiczność głosuje nad postulatami, a te z nich, które uzyskują wyraźną większość głosów, wpisywane są do prowizorycznego „programu”, który będzie następnie podlegał obróbce przez ekspertów”.

— BIEDROŃ DAJE LUDZIOM PODCZAS WIECÓW POCZUCIE SPRAWCZOŚCI – DALEJ SAWCZUK W KL: “Biedroń daje ludziom podczas wieców poczucie sprawczości, a w zamian uzyskuje glejt na to, że jego program powstał na bazie realnych rozmów z Polakami i tym samym odpowiada na ich potrzeby. Były prezydent Słupska pokazuje, że zmitologizowany „lud”, do którego odwołuje się PiS, można przemienić w prawdziwych ludzi, którzy mają własny głos. Biedroń uderzył widać w czuły nerw, skoro w ostatnią sobotę premier Mateusz Morawiecki próbował skopiować jego pomysł podczas konwencji PiS-u, gdzie chodził z mikrofonem po scenie i odpowiadał na pytania publiczności”.

— ZAMIAST POMSTOWAĆ, KO MOGŁABY SIĘ BIEDRONIEM ZAINSPIROWAĆ – KONKLUZJA SAWCZUKA: “Morał jest jednak taki: demokratyczna metoda Biedronia to coś znacznie poważniejszego niż zestaw cyrkowych sztuczek. W książce „Nowy liberalizm” przekonywałem, że polityczne centrum potrzebuje dzisiaj więcej demokratycznych akcentów. Taki sam apel wystosował też w swoim „Państwie teoretycznym” Bartłomiej Sienkiewicz. Jeżeli Polska ma pozostać liberalno-demokratyczna, to trzeba znaleźć zamienniki dla dotychczasowych filarów stabilności naszej polityki, do których należały w przeszłości wymogi akcesyjne UE czy silna pozycja elit pookrągłostołowych. W najlepszym scenariuszu, obywatele powinni sami identyfikować się z systemem politycznym i wykazywać wobec niego poczucie odpowiedzialności. Zamiast pomstować na Biedronia, Koalicja Obywatelska mogłaby wziąć jego model działania za źródło inspiracji”.
https://kulturaliberalna.pl/2018/12/03/sawczuk-biedron-koalicja-obywatelska/#

— DOMINIKA WIELOWIEYSKA O GRZE ZAOSTRZENIEM USTAWY W RAZIE PODZIAŁU W OBOZIE RZĄDZĄCYM – pisze w GW: “Czy Kamiński nie będzie chciał teraz za wszelką cenę dowieść swojej bezstronności i pokazać, że posada w Banku Światowym dla jego syna Kacpra, którą sprezentował mu Glapiński, nie ma znaczenia? I czy to nie oznacza, że nie będzie litości dla członków obozu rządzącego, jeśli okaże się, że są zamieszani w aferę? Czy to prosta droga do podziału w obozie rządzącym? Ziobro z Biereckim przyciśnięci do muru mogą straszyć rozłamem, używając zresztą sprawy aborcji. Jarosław Kaczyński musi pamiętać przestrogi Leszka Millera po aferze rywinowskiej i orlenowskiej. A Miller zawsze utrzymywał, że głównym powodem degradacji SLD były nieprzyjazne media i podziały wewnątrz Sojuszu”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24235382,w-pis-buzuje-wewnetrzny-konflikt-czy-frakcja-skok-ow-i-ziobry.html

— WIADRA MIŁOŚCI PREMIERA MORAWIECKIEGO – Michał Szułdrzyński w RZ: “Sobotnie deklaracje przypominały jednak solenne zapewnienie alkoholika, że od jutra nie będzie pił. Pytanie, czy tym razem obietnica zostanie spełniona, czy też za kilka dni PiS powróci do swego poprzedniego stylu rządzenia? Co teraz zrobią PiS-owscy harcownicy od Zbigniewa Ziobry, przez Krystynę Pawłowicz, na Stanisławie Piotrowiczu skończywszy? Jak ma się zapowiedź polityki miłości do ciągłego seansu nienawiści w telewizji publicznej? Jak uwierzyć w słowa premiera o tym, że teraz będzie stabilny wzrost, gdy tuż przed tą deklaracją rząd poszedł na wojnę z ambasador USA, a tuż po zaproszeniu do zasypania podziałów premier na urodzinach Radia Maryja zarzuca przeciwnikom, że nie kochają Polski?”
https://www.rp.pl/Komentarze/312029971-Szuldrzynski-Wiadra-milosci-premiera-Morawieckiego.html&template=restricted

— WIECZOREM TROSKLIWY JAK GIEREK, RANO UPIORNY JAK RYDZYK – Piotr Pacewicz w Oku: “Na 27. urodzinach rozgłośni Rydzyka premier modlił się za tych, „którzy nie kochają Polski aż tak mocno, jak my tutaj, jak Rodzina Radia Maryja” – wykluczył z polskości wszystkich poza ultrakatolicką zbiorowością i zapisał do niej obóz władzy. Kilka godzin wcześniej w show „Praca dla Polski” był za to łagodny jak jakiś Gierek, godził się z opozycją i Europą. (…) Morawiecki przejawia cechy fanatyka, a jego wiara – przy pozorach wszechogarniającej dobroci i poszukiwania „dogłębnego szczęścia” dla wszystkich – ma cechy okrutnego wykluczania myślących inaczej. Ale on tylko w skrajnej postaci – premier zresztą uwielbia przesadę  – realizuje program PiS, który przypisywał Kościołowi kluczową rolę w historii Polski i ukazywał znaczenie religii dla wartości „wolności, która współtworzy sens bycia Polakiem”.
https://oko.press/morawiecki-wieczorem-troskliwy-jak-gierek-ale-rano-upiorny-jak-rydzyk/

— MICHAŁ DWORCZYK NA PYTANIE JACKA NIZINKIEWICZA CZY PZU ALBO PKO MOGĄ ZAANGAŻOWAĆ SIĘ PRZY OPERACJI PRZEJĘCIA RADIA ZET – w RZ: “Nie mam pojęcia. Mamy wolny rynek, zatem mogę sobie wyobrażać różne operacje z obszaru M&A, czyli fuzji i przejęć, ale w tej konkretnej kwestii nie mam żadnej wiedzy”.

— DWORCZYK NA PYTANIE O DEKONCENTRACJĘ: “Nie są przewidziane prace nad dekoncentracją rynku mediów w tej kadencji. Rząd ani Klub Parlamentarny PiS nad reformą mediów nie pracuje. Zobaczymy, czego Polacy będą chcieli po kolejnych wyborach parlamentarnych”.

— ZAWIÓDŁ PROKURATOR – DWORCZYK NA PYTANIE O TO DLACZEGO PREMIER PÓŹNO DOWIEDZIAŁ SIĘ O SPRAWIE KNF: “W Ministerstwie Sprawiedliwości zawiódł prokurator, który, według mojej wiedzy – poniósł konsekwencje – został przeniesiony. Mówimy o dwudniowym opóźnieniu. W przypadku rządu PO–PSL opóźnienia były rzędu kilku lat, jak w sprawie afery VAT czy Amber Gold”.
https://www.rp.pl/Polityka/312029967-Dworczyk-Wolnosc-mediow-jest-niezagrozona.html&template=restricted

— Z MOJEGO DOŚWIADCZENIA WYNIKA, ŻE MACIE WOLNĄ PRASĘ – AMBASADOR MOSBACHER w rozmowie z Bogusławem Chrabotą w RZ: “Nie, z mojego dotychczasowego doświadczenia w Polsce wynika, że macie wolną prasę. Ale moim zadaniem jest zagwarantowanie, że amerykańskie firmy mają równe warunki gry, są traktowane uczciwie. Częścią tego zadania jest również odwoływanie się do fundamentalnych wartości. I w istocie podzielamy te wartości, co pokazuje wspólna, polsko-amerykańska historia. To coś wyjątkowego w skali świata. Nasza historia to walka ramię w ramię o wolność. To głęboka, wyjątkowa, ważna historia. Podzielamy te fundamentalne wartości, ale nie widzę nic zdrożnego w ich nieustannym wzmacnianiu”.

— USA BĘDĄ TRWALE OBECNE W POLSCE TAKŻE POWYŻEJ I PONAD OBECNY POZIOM – DALEJ MOSBACHER W RZ: “Kilka tygodni temu byłam obecna przy spotkaniu ministrów obrony Polski i Stanów Zjednoczonych. Zrobiliśmy wielki postęp. Nie ma wątpliwości i mogę to powiedzieć z całą odpowiedzialnością, Stany Zjednoczone Ameryki będą trwale obecne w Polsce, także powyżej i ponad obecny poziom”.

— POLSKA JEST BASTIONEM W REGIONIE PRZED ROSYJSKĄ AGRESJĄ – DALEJ MOSBACHER: “Polska jest swego rodzaju bastionem w tym regionie przed rosyjską agresją. Nie ma wątpliwości, że Rosja nie zaprzestanie prowokacji, więc Polska musi pozostać fundamentem stabilności regionu”.
https://www.rp.pl/Polityka/181209954-Ambasador-USA-Georgette-Mosbacher-dla-Rz-Polska-bastionem-przed-agresja-Rosji.html

— BOGDAN KLICH W GW O ZASKAKUJĄCEJ BIERNOŚCI POLSKICH WŁADZ WS UKRAINY: “Dlatego zdumiewa i niepokoi bierność polskich władz, przede wszystkim rządu i prezydenta, na ostatnie akty agresji Rosji wobec Ukrainy. Zdumiewa brak szybkiej i stosownej do powagi sytuacji reakcji prezydenta Andrzeja Dudy. Przypomnę, że prezydent Petro Poroszenko zadzwonił w poniedziałek o ósmej rano. I co zrobił prezydent Duda? Właściwie nic, poza rytualnym zapewnieniem, że Polska wspiera Ukrainę. Dlaczego nie zwołał Rady Bezpieczeństwa Narodowego w tej sprawie? Dlaczego nie wystąpił z inicjatywą rozszerzenia sankcji na Rosję przez UE? Dlaczego nie zaproponował poszerzenia paktu wsparcia dla Ukrainy uchwalonego przez szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie przed dwoma laty? Dlaczego nie zadzwonił do kluczowych przywódców europejskich, USA i Kanady z inicjatywą utworzenia koalicji państw dozbrajających armię Ukrainy?”
http://wyborcza.pl/7,75968,24235400,grozna-dla-polski-bezczynnosc-rzadu-oraz-prezydenta-dudy-w-sprawie.html

— SZEF NBP CHCE CENZURY – jedynka Faktu.

— WNIOSKI Z CENZURĄ W TLE – jedynka RZ.

— EWA SIEDLECKA O URUCHOMIENIU KONTROLI SPOŁECZNEJ – NA KANWIE WNIOSKU GLAPIŃSKIEGO: „To tylko możliwości. Jak działają w przypadku prokuratury – widzimy od blisko trzech lat. Teraz zobaczymy, jak działają w sądach. Pomiędzy prokuraturą a sądami jest jednak zasadnicza różnica: sędziowie nauczyli się wszelkie polityczne naciski i podejrzane zdarzenia nagłaśniać. Uruchomienie tej kontroli społecznej działa zaś nie tylko na opinię publiczną, ale też na samych sędziów. Tak się dzieje od wyborów do KRS – nieprzyzwoite zachowanie kosztuje sędziego utratę twarzy. I to jest chyba najlepszy mechanizm kontrolny z możliwych”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1773696,1,pis-usiluje-wyciszyc-afere-knf-za-pomoca-sadu.read?src=mt

— MICHAŁ SUTOWSKI CYTUJE DR. MATYJĘ O TYM CZY RAPORT GDULI Z MIASTKA JEST AKTUALNY – PRZEBIEG KONFERENCJI KRYTYKI I FUNDACJI EBERTA: “W związku z ostatnimi wyborami Matyja podkreślił trzy aspekty, mało obecne w debacie publicznej, a mające znaczenie dla interpretacji ich wyników. Po pierwsze, duża liczba tzw. split votes, czyli głosowań na kandydata PiS do sejmiku i jego konkurenta na stanowisko prezydenta – wskazuje to na niechęć mieszkańców do kandydatów „przywożonych w teczce”, oderwanych od społeczności lokalnej, zarazem podważa tezę o „anty-PiS-owskim” charakterze wielu głosów na kandydatów KO czy PSL. Po drugie, warto powtórzyć badanie w Miastku na tej samej próbie, aby sprawdzić dynamikę emocji – czy po 3 latach rządów PiS wyborcy tej partii podobnie odczuwają otaczających ich świat (pod kątem sprawstwa, ale też możliwości „przekraczania granic”). Po trzecie, interesujące byłoby zbadanie nastrojów wyborców tuż przed i tuż po kampanii – wiele wskazuje na ogromną moc performatywną okresu kampanijnego i ogromny wpływ przedwyborczych miesięcy na tzw. elektorat telewizyjny.
http://krytykapolityczna.pl/kraj/nowy-autorytaryzm-rok-po-badaniach-gduli-w-miastku/

— ELŻBIETA RAFALSKA ODPIERA ZARZUT, ŻE RZĄD NIEWYSTARCZAJĄCO POMAGA OSOBOM SAMOTNIE WYCHOWUJĄCYM DZIECI – jak mówi w rozmowie z DGP: “Dlatego mam wrażenie, że przy okazji rozmów o rodzicach samotnie wychowujących dzieci kreuje się narrację, jakoby nasz rząd zaniedbywał tych ludzi. Tymczasem zrobiliśmy analizę wszystkich świadczeń adresowanych do nich. Świadczenia rodzinne, Fundusz Alimentacyjny, program Rodzina 500 plus. W 2015 r. przeznaczyliśmy na nie 2 452 432 tys. zł, a w 2017 r. już 7 085 199 tys. zł. Niemal trzy razy więcej. To jest mało? Do tego dane GUS pokazują, że sytuacja samodzielnych rodziców się poprawia. Ubóstwo w tej grupie spada szybciej niż w pełnych rodzinach”.

— RAFALSKA O TYM, ŻE ZA RZĄDÓW PO 2 MLN RODZIN STRACIŁO PRAWO DO ŚWIADCZEŃ: “Osoby, które teraz krytykują mnie z mównicy sejmowej nie zrobiły nic, by zmienić próg do FA. A mówiąc, że przejmują się losem dzieci, wykazują się czystą hipokryzją i obłudą. Skoro nakłady na samotnych rodziców są dziś trzykrotnie wyższe niż za czasów, gdy poseł Magdalena Kochan miała coś do powiedzenia, to o czym tu mówić? Chyba tylko o tym, że za czasów Platformy ponad 2 mln rodzin straciło prawo do świadczeń rodzinnych!”
https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/586460,rafalska-500-plus-fundusz-alimentacyjny-alimenty-rodzina-pieniadze-rzad-pis.html

— URODZINY: Ewa Kopacz, Lena Kolarska-Bobińska, Andrzej Osęka, Bogusław Sonik, Małgorzata Sadurska, Jacek Gądek, Jakub Rutnicki, Marcin Nowacki.

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: