Stan gry, 05.12.2018

 

— PODZIAŁ W NOWOCZESNEJ NA TLE WSPÓLNEGO KLUBU Z PLATFORMĄ – 300LIVE:
http://300polityka.pl/live/2018/12/05/

— ADAMOWICZ CHCE OGRAĆ KOALICJĘ? POROZUMIENIA BRAK – JEDYNKA DZIENNIKA BAŁTYCKIEGO: “Mija właśnie miesiąc od czasu, gdy Paweł Adamowicz wygrał kolejne wybory prezydenckie w Gdańsku. Wbrew zapowiedziom, że zrobi to po 11 listopada, nadal nie ogłosił składu swojego nowego gabinetu. Bo przeciągają się negocjacje z Koalicją Obywatelską. Ogłoszenie nowych wiceprezydentów Gdańska miało nastąpić w listopadzie. Jest już grudzień i… kłopot, bo prezydentowi nadal nie udało się dojść do porozumienia w tej sprawie z KO. Rozpoczęte na początku ubiegłego miesiąca negocjacje nie idą po myśli ani jednej, ani drugiej strony. Początkowo KO liczyła na to, że w zamian za poparcie Adamowicza w drugiej turze, dostanie dwa stanowiska wiceprezydentów”.
https://plus.dziennikbaltycki.pl/minal-miesiac-od-wyborow-a-prezydent-gdanska-nadal-nie-oglosil-zastepcow/ar/13716002

— ANDRZEJ STANKIEWICZ O TYM, ŻE POLITYCY NOWOCZESNEJ STOJĄ JUŻ W BLOKACH STARTOWYCH KONKURUJĄC O DOBRE MIEJSCA W PLATFORMIE: “Samorządowa koalicja z PO paradoksalnie wyostrzyła wewnętrzne konflikty w Nowoczesnej. Posłowie – jest ich dziś już tylko 21 – zdają sobie sprawę, że szyld .N przechodzi do historii. Partia ma milionowe długi i brakuje jej struktur, a radnych ma tylko dzięki współpracy z Platformą. To nieunikniony kierunek – Nowoczesna zostanie wkrótce wchłonięta przez PO. Dlatego posłowie .N już stoją w blokach, konkurując o dobre miejsce w Platformie. – Oni są tak podzieleni i tak się nawzajem nienawidzą, że nie mają do siebie elementarnego zaufania. Jedni podejrzewają drugich, że są już z nami dogadani – opowiada członek zarządu Platformy”.

— STANKIEWICZ CYTUJE ZWOLENNIKA SAWICKIEGO, ŻE START Z PLATFORMĄ ODDA WYBORCÓW PSL PIS-OWI: “Zwolennik Sawickiego: – Po pierwsze, jeśli zdecydujemy się na koalicję w wyborach europejskich z liberałami, to w razie porażki nie zdołamy wypromować własnej listy PSL przed wyborami parlamentarnymi. To byłby nasz koniec. Po drugie, wspólna lista wszystkich przeciw PiS jest bez sensu. Powinny być dwie-trzy listy. Niech idą PO z Nowoczesną, my z mniejszymi partiami konserwatywnymi i do tego lewica. Dlaczego tak? Ano dlatego, że mój ludowy wyborca nie zagłosuje na żadną koalicję PSL z Nowoczesną. Dla wsi to aborcjoniści i lewacy. W razie takiego startu możemy stracić jakieś 40 proc. wyborców PSL, bo oni uciekną do PiS. A więc wspólna koalicja przeciw PiS paradoksalnie może pomóc PiS”.

— STANKIEWICZ O TYM, ŻE LUDOWCY CHCĄ SWOJEJ NAZWY W SZYLDZIE KOALICJI OBYWATELSKIEJ: “Do starcia obu polityków i ich zwolenników dojdzie w sobotę podczas posiedzenia Rady Naczelnej PSL. Tam mają zapaść decyzje co do rozmów z Platformą. Wszystko wskazuje na to, że Kosiniak-Kamysz dostanie delikatne zielone światło do konkretnych negocjacji. Ale to jeszcze niczego nie znaczy. Ludowcy, nawet ci od Kosiniaka-Kamysza, mają długą listę żądań wobec Schetyny. – Nie będziemy startować pod nazwą Koalicji Obywatelskiej – mówi nam jeden z nich. – A w nazwie koalicji musi być nasz szyld: PSL”.

— STANKIEWICZ CYTUJE POLITYKA NOWOCZESNEJ, KTÓRY ARGUMENTUJE, ŻE SZYLD EPP OTWORZY DROGĘ BIEDRONIOWI: “Ludowcy mają też drugi pomysł: proponują start pod szyldem „Europejska Partia Ludowa”. Tak się nazywa chadecka frakcja w Parlamencie Europejskim, w której od lat wspólnie zasiadają PO i PSL. Członek zarządu Nowoczesnej: – Nasze „.N” w nazwie koalicji oznacza konkretne wartości. Bez niego część wyborców bardziej liberalnych i lewicowych zagłosuje na nową partię Roberta Biedronia”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/platforma-nowoczesna-i-psl-wystartuja-razem-w-wyborach-klotnia-o-nazwe/1h41sk1

— PSL WALCZY O ŻYCIE – KRYSTYNA NASZKOWSKA w GW: “Ludwik Dorn przyszłość PSL widzi w czarnych barwach. Jego zdaniem 12 proc. teraz oznacza, że za rok ludowcy nie przeskoczą progu do parlamentu i definitywnie wylecą z gry. Jego zdaniem jedyną szansą dla Stronnictwa jest szeroka koalicja z PO, Nowoczesną i SLD. Kosiniak-Kamysz za taką koalicją jest skłonny się opowiedzieć, ale w samym kierownictwie partii ma grupę przeciwników z Markiem Sawickim na czele, byłym ministrem rolnictwa. Ta grupa boi się reakcji swojego elektoratu – tradycjonalistycznego, nieufnego wobec „miastowych w garniturach” i „liberałów z Nowoczesnej”. Ważny ludowiec mówi mi, że o tym, czy do Sejmu iść razem, czy osobno, zadecydują wybory do europarlamentu. – One są dla nas mniej istotne, tu mamy niewiele do stracenia, więc możemy zaryzykować i połączyć siły. Jeśli nasi wyborcy to zaakceptują…”
http://wyborcza.pl/7,75968,24242547,razem-czy-osobno-psl-walczy-o-zycie-i-zastanawia-sie-nad-sojuszem.html

— TRZY LATA OPOZYCJI, ALE KONSTRUKTYWNYCH PROPOZYCJI BRAK – JACEK NIZINKIEWICZ w RZ: “Tymczasem opozycja od trzech lat cierpi na uwiąd. Nie potrafi celnie punktować PiS. Ostatnie, i jedyne, celne strzały władzy wymierzył Krzysztof Brejza, ujawniając w lutym, jak rządzący przyznają sobie bezpodstawnie gigantyczne premie, czy wręcz drugie pensje. Ale jeszcze większym problemem jest, że opozycji brak alternatywnych propozycji dla Polaków wobec ofert przedstawianych przez PiS. Nawet na zapowiadany od dawna szczyt klimatyczny nikt z opozycji nie potrafił przedstawić realnego planu dla Polski”.

— SCHETYNA CAŁKOWICIE NIEWIDOCZNY, NIE PRZEDSTAWIA WIZJI – DALEJ NIZINKIEWICZ w RZ: “Tak sytuacja wygląda w każdej dziedzinie. Grzegorz Schetyna jest całkowicie niewidoczny jako lider opozycji. Nie przedstawia wizji pociągających Polaków, nie narzuca tonu debacie publicznej. Ostatnią propozycją przedstawioną we wrześniu na wybory samorządowe był „Sześciopak”, który szybko zniknął z agendy tematów podnoszonych przez opozycję. Do tego dochodzą niespójne wizje KO na temat „państwa po PiS”.
https://www.rp.pl/Polityka/312049912-Nizinkiewicz-Trzy-lata-w-opozycji-lecz-konstruktywnych-propozycji-brak.html

— USPOKOJENIE SYTUACJI SPRAWIA, ŻE OPOZYCJA TRACI PALIWO – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI w RZ: “Obniżenie temperatury sporu, uspokojenie sytuacji politycznej sprawia, że opozycja traci paliwo. Tym bardziej że jak dotąd ani po stronie PO, ani Nowoczesnej, ani PSL nie pojawiła się spójna wizja porządku, jaki chcą zbudować po ewentualnym odsunięciu PiS od władzy, ani jakiejś urzekającej opowieści o tym, co będzie potem”.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/312049909-Szuldrzynski-Opozycja–traci-paliwo.html&template=restricted

— MAGDALENA RUBAJ W FAKCIE O STRATEGII PIS UŚPIENIA LEMINGÓW: “Na sobotniej konwencji premier Mateusz Morawiecki mówił o stabilizacji, przepraszał za błędy, zapraszał opozycję do uspokojenia nastrojów i wyciszenia. O co chodzi? – Morawiecki znów ma być „gołębiem” – zdradza nam ważny polityk PiS. A wraz z nim ma się zmienić cała partia. Po co? By uspokoić nastroje i „uśpić lemingi”.
https://www.onet.pl/?utm_source=www.fakt.pl_viasg_fakt&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=370fbe2d-5362-542d-9001-6f6b4ef8f37e&sid=f13b499b-dba8-44e4-a9ae-cb9ebb087cc8&utm_v=2

— MICHAŁ KARNOWSKI O PRZEGRUPOWANIU: “Te wszystkie medialne zamieszania wynikają z jeszcze jednego czynnika: zbliżającego się przegrupowania w obozie prawicowym. Obserwatorzy słusznie wyczuwają, że jakiś etap się kończy, ale nie umieją tego nazwać. Intuicja jest jednak słuszna. Trzylecie rządu (najpierw kierowanego przez premier Beatę Szydło, obecnie premiera Mateusza Morawieckiego) oraz perspektywa wyborczego maratonu, o stawce najwyższej z możliwych w polityce, skłaniają do podsumowań i zmian. Widzimy świadome, czasami bolesne, zamykanie zbyt wyniszczających frontów, możemy się spodziewać poważnych kadrowych przesunięć. Jarosław Kaczyński nie raz pokazał, że umie wyciągać wnioski na takich właśnie etapach i sądzę, że teraz będzie podobnie. Wszystko zostanie podporządkowane jednemu celowi: wygraniu wyborów parlamentarnych”.
https://wpolityce.pl/m//424148-opozycja-gra-na-rozchwianie-pis-nie-warto-sie-nabierac

— KOD ZLECIŁ BADANIA Z KTÓRYCH WYNIKA, ŻE OTRZYMAŁBY 3% GŁOSÓW, KO 33 A PIS 39 – Marcin Antosiewicz: “Jeśli Komitet Obrony Demokracji wystartowałby w wyborach jako samodzielne ugrupowanie, mógłby liczyć na 2,9 proc. poparcia. Próg wyborczy do Sejmu wynosi 5 proc., więc organizacja nie liczyłaby się przy podziale mandatów, ale jeśli udałoby się zdobyć 3 proc., to dostałaby finansowanie z budżetu. Na samodzielnym starcie KOD-u najwięcej straciłaby Koalicja Obywatelska, którą tworzą PO i Nowoczesna (32,9 proc.), ale co zaskakujące również PiS (39,2 proc.), który jednak i tak mógłby rządzić samodzielnie lub ewentualnie w koalicji z Kukiz’15 (6,2 proc.). Do Sejmu wszedłby jeszcze SLD (5,9 proc.). Ludowcy z 4 proc. poparciem nie otrzymaliby żadnego mandatu”.

— GDYBY KOD STARTOWAŁ Z PO TO SYTUACJA BYŁABY WYRÓWNANA: „Sytuacja zmienia się na korzyść opozycji, jeśli działacze KOD wystartowaliby ze wspólnej listy Koalicji Obywatelskiej. Wtedy PO, Nowoczesna i KOD mogłyby liczyć na 36,4 proc. głosów. Na dołączeniu KOD do KO, straciłyby pozostałe partie, w tym, co może zaskakiwać, także PiS (39,1 proc.). SLD otrzymałoby 5,3 proc., a Kukiz’15 – 5,1 proc. PSL poprawiłoby nieznanie swój wynik, ale nadal z 4,4 proc. znalazłoby się poza Sejmem. W badaniu nie uwzględniono Ruchu Roberta Biedronia, którego inauguracja odbędzie się prawdopodobnie 3 lutego”.
https://www.newsweek.pl/polska/kod-szuka-strategii-czy-wystartuje-w-wyborach-ciekawszy-jest-inny-scenariusz/

— PATRYK JAKI ZAPOWIADA, ŻE BĘDZIE W WARSZAWIE AKTYWNĄ OPOZYCJĄ – jak mówi w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem w RZ: “Ćwierci miliona warszawiaków, którzy na mnie głosowali, będzie mieć silny głos w Warszawie. Przygotowuje nowe projekty dla stolicy. Będziemy tak aktywną opozycją, jakiej jeszcze PO w Warszawie nie widziała. Moja aktywność się nie zmniejszy. Wciąż będę zabiegał o sprawy mieszkańców. Przykro mi, że wszystkie moje diagnozy dzisiaj się potwierdzają. Mówiłem, że Rafał Trzaskowski kłamie, jest niewiarygodny i miałem rację. Wycofuje się za swoich najważniejszych obietnic. Prezydent Trzaskowski wycofuje się z kolejnych obietnic: śmieci, bilety, oświata, Skra. Powiększa administrację. Na konferencji daje stanowisko, na które musi się odbyć konkurs. A teraz jeszcze ten żałosny projekt pl. Defilad na miarę małej gminy, a nie stolicy Polski, z latającą świnią. Wycofuje się z podwyżek dla nauczycieli…”

— JESTEM GOTOWY KANDYDOWAĆ DO PE Z WARSZAWY – MÓWI JAKI:“Jestem gotowy kandydować do PE. To będą bardzo ważne wybory dla Zjednoczonej Prawicy, które odbędą się na chwilę przed wyborami parlamentarnymi. Chciałbym pomóc Zjednoczonej Prawicy wygrać jedne i drugie wybory. Chciałbym kandydować z Warszawy. Wybory samorządowe i do PE zawsze są dla PiS bardzo trudne. Charakteryzują się one dużą frekwencją w miastach i mniejszą w mniejszych miejscowościach. Zaangażowanie w wyborach PE przełoży się na wynik wyborów parlamentarnych”.

— JAKI MOCNO O PAWŁOWICZ: “Nie jestem fanem tych wpisów. Takie wpisy nam nie pomagają”.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/312049902-Patryk-Jaki-Mam-w-sobie-wielka-zlosc.html&template=restricted

— SŁAWOMIR SIERAKOWSKI PISZE, ŻE WRAZ Z MERKEL ODEJDZIE NORDSTREAM 2: “Kandydaci pytani podczas przedwyborczych lokalnych konferencji w różnych częściach Niemiec zaczęli zgodnie i wprost krytykować sens dalszej budowy Nord Stream 2. Każdy ma trochę inne powody, choć żaden nie jest ze wschodu, jak Merkel i żaden nie ma tyle atencji dla Polski (Merkel jest częściowo polskiego pochodzenia, jej dziadek był Polakiem i pochodził z Poznania, druga część rodziny pochodzi z kolei z Gdańska). Oczywiście to jest kampania, w której kandydaci próbują być wyraziści i nie ponoszą takiej odpowiedzialności za słowa jak wtedy, gdy będą musieli sprawować urząd. Niemniej jednak Nord Stream 2 przestaje być w Niemczech oczywistością, a staje się kontrowersją. Berlinowi będzie coraz trudniej współpracować z Gazpromem. I to jest dobra wiadomość dla Polski i jeszcze lepsza dla Ukrainy”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/slawomir-sierakowski-wraz-z-merkel-odejdzie-nord-stream-2-analiza/n9t64v5

— 26 URODZINY POLSATU.

— URODZINY: Wojciech Skurkiewicz, Bronisława Kowalska.

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: