Stan gry, 10.12.2018

 

— ROSTOWSKI CHWALI PROWADZENIE KOMISJI PRZEZ HORAŁĘ – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/12/10/

— GAZETA.PL ROZPOCZYNA CYKL – TYDZIEŃ SROCZYŃSKIEGO: „Tydzień Sroczyńskiego – w każdą niedzielę o 20 Grzegorz Sroczyński z Gazeta.pl podsumowuje tydzień opisując wydarzenie być może w ostatnim czasie najważniejsze. Takie, które może mieć wpływ na świat, siłę by go zmieniać. Które warto poznać głębiej, by wiedzieć co się właśnie dzieje”.

— MACRON WYRZĄDZIŁ KLIMATOWI NIEDŹWIEDZIĄ PRZYSŁUGĘ – GRZEGORZ SROCZYŃSKI: “Macron całkiem niechcący wyrządził klimatowi niedźwiedzią przysługę – setki tysięcy Francuzów zostało przekonanych, że w tym całym globalnym ociepleniu chodzi o to, żeby ich wydoić z ostatnich pieniędzy. To naprawdę zastanawiające, że politycy – nawet dysponując niezłym wyczuciem społecznym jak Macron – nie rozpoznają lęków, które drzemią w ich społeczeństwach. Przecież można było przewidzieć, że francuska prowincja tak zareaguje na podwyżkę cen paliw, bo jest pozbawiona transportu publicznego, hydraulik, pielęgniarka czy nauczyciel muszą mieć samochód, żeby dojechać do pracy (ten sam problem mamy w Polsce). Na samochód elektryczny przy obecnych zarobkach większości Francuzów nie stać. Nie trzeba być wróżką, żeby te elementy połączyć i społeczną reakcję przewidzieć”.

— SROCZYŃSKI O TYM JAK PRZEKONAĆ OBYWATELI DO WALKI O KLIMAT: “Liberałowie i lewica mają rację, że walkę o klimat stawiają w centrum debaty publicznej (niestety, nie dotyczy to polskich liberałów, którzy boją się zdenerwować górników). Ale to za mało. Żeby do walki o klimat przekonać większość obywateli, trzeba rozładować lęki i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. W naszym pakiecie klimatycznym musi być też zawarta dbałość o większą spójność naszych społeczeństw”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,24257612,tylko-idioci-nie-wierza-w-globalne-ocieplenie-gdy-tak-mowisz.html

— MITYCZNA PARTIA O. RYDZYKA TO GRA PARU OSÓB PRZYZWYCZAJONYCH DO OSIĄGANIA DROBNYCH CELÓW SZANTAŻEM: “Mityczna i hałaśliwie komentowana przez media „partia ojca Rydzyka” to gra paru osób przyzwyczajonych do osiągania drobnych celów szantażem. Choć oczywiście dla PiS to także kolejny kłopot dołożony do innych na niespełna rok przed wyborami. Zawsze istnieje ryzyko, że ktoś podczas licytacji przeciągnie strunę”.

— LĘK KACZYŃSKIEGO PRZED FRONDĄ PO PRAWEJ STRONIE MOŻE BYĆ MOCNO NA WYROST – KONKLUZJA ZAREMBY O TYM, ŻE WCZEŚNIEJSZE WYBORY MOGŁYBY SIĘ OPŁACIĆ: “Lęk Kaczyńskiego przed frondą po prawej stronie może być więc mocno na wyrost. Tym niemniej wcześniejsze wybory sejmowe, jeszcze przed europejskimi, pogrzebałyby ostatecznie to zagrożenie. Przemawiają za tym ruchem i inne argumenty. Wystąpienie prezesa PiS w Jachrance nie niosło nowych przesłań ani nie mobilizowało wyborców. Przy kłopotach z własną agendą i przy aferalnych zarzutach na karku targi z ojcem Rydzykiem mogą być problemem drugoplanowym”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/586940,partia-o-rydzyka-tadeusz-rydzyk-pis-eurowybory-kaczynski.html

— PIS WYGLĄDA NA PARTIĘ WYPALONĄ I BEZ NOWYCH POMYSŁÓW – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI – W RZ: “Po trzech latach rządów PiS wygląda na partię wypaloną, bez nowych pomysłów. Z jednej strony wie, że musi obniżyć temperaturę sporów, by nie mobilizować nadmiernie swoich przeciwników, ale równocześnie trudno mu będzie przygotować obietnice na kolejne kampanie wyborcze, choćby w niewielkim stopniu porównywalne z tymi, dzięki którym wygrał wybory trzy lata temu. Prawdą jest, że większość złożonych wówczas obietnic spełnił, dlatego dziś pada ofiarą własnego sukcesu. Stąd częste u komentatorów i samych polityków PiS przekonanie, że piątkowe wystąpienie prezesa świadczy o tym, że partia nie wyszła z defensywy, w której tkwi od wielu tygodni. Ale Jarosław Kaczyński na razie może spać spokojnie. Opozycja bowiem nie jest dziś w stanie zagrozić PiS i zachowuje się tak, jakby chciała zrobić wszystko, by PiS rządził samodzielnie jeszcze kolejną kadencję”.

— PIS MOŻE PRZEGRAĆ Z WŁASNYM WYPALENIEM I AROGANCJĄ – KONKLUZJA SZUŁDRZYŃSKIEGO: “Jeśli dziś ta partia może przegrać, to wyłącznie z własnym wypaleniem, arogancją (jakiej przykład dał Zbigniew Ziobro, sugerując, że skatowany na zlecenie bossów mafii z Wołomina urzędnik KNF sam ośmielił przestępców) czy powtarzaniem, że owszem, popełniamy błędy, ale nasi poprzednicy popełniali ich jeszcze więcej”.
https://www.rp.pl/Komentarze/312099963-Szuldrzynski-Wypalony-PiS–i-slaba-opozycja.html

— TOMASZ SAWCZUK W KULTURZE LIBERALNEJ O ZAKŁADZIE SCHETYNY Z LOSEM, PRZEKONUJE, ŻE ROZPAD NOWOCZESNEJ JEST BEZ ZNACZENIA: “Zwróćmy uwagę na jeszcze jedną okoliczność. Grzegorz Schetyna od wielu miesięcy powtarza, że chce stworzyć największą siłę opozycyjną konkurencyjną wobec PiS-u. Nie afiszuje się z nowymi postulatami, nie wykonuje gwałtownych ruchów, nie obiecuje żadnych nowinek – krytykuje partię rządzącą i czeka. Długodystansowa strategia Schetyny oparta jest na pewnym zakładzie z losem. Lider Platformy oczekuje, że ludzie w pewnym momencie zmęczą się lub znudzą PiS-em i wtedy największy konkurent partii rządzącej w naturalny sposób wygra wybory. Jeśli taki jest plan, to w międzyczasie Schetyna musi robić dwie rzeczy. Po pierwsze, musi konsolidować obóz opozycyjny, aby rzeczywiście stać na czele największego bloku opozycyjnego. Po drugie, musi tłamsić konkurencję i utrzymać na ten blok decydujący wpływ”.

— SAWCZUK SUGERUJE, ŻE STRATEGIA SCHETYNY MOŻE BYĆ OPARTA O WNIOSKI Z KAMPANII WARSZAWSKIEJ, GDZIE I TAK WSZYSTKIE GŁOSY OPOZYCYJNE PADŁY NA KANDYDATA PLATFORMY: “Praktyczny wybór okaże się wówczas prosty: będzie można stać się częścią koalicji, która ma odsunąć PiS od władzy, albo nie stać się jej częścią. Podobnie jak w wyborach na prezydenta Warszawy – kandydatów może być wielu, ale ostatecznie wszystkie głosy opozycyjne pójdą na kandydata PO. Jeśli strategia Schetyny jest trafna, to skonsumowanie Nowoczesnej przez Platformę nie ma znaczenia. Liczy się rachunek sił. Mniej miejsc dla N. na listach wyborczych to więcej tortu do podziału”.

— NIE WIADOMO CZY SCHETYNA WYGRA SWÓJ ZAKŁAD Z LOSEM – KONKLUZJA SAWCZUKA: “Piękno strategii Schetyny polega na tym, że wszystkie jej wymierne efekty są odroczone i chwilowymi zawirowaniami nie trzeba się tak bardzo martwić. Jeśli Schetyna ma rację, to rozgorączkowanie po stronie opozycji za jakiś czas minie. I wyjdzie na to, że sytuacja ułożyła się po jego myśli. Najsłabszy punkt tej metody działania wygląda rzecz jasna następująco: nie wiadomo, czy Schetyna wygra swój zakład z losem. Może i zadusił Nowoczesną, ale czy przeprowadzona twardą ręką konsolidacja anty-PiS-u wystarczy do tego, by ograć Kaczyńskiego?”

— ADAM SZOSTKIEWICZ PISZE, ŻE TYLKO WSPÓLNA LISTA: “Kto nie chce Kaczyńskiego, Ziobry, Gowina i Dudy u władzy, ma do dyspozycji dwa cele działania politycznego. Mniejszy, czyli pozbawienie pisowskiej prawicy samodzielnej większości parlamentarnej, i maksymalny, czyli pozbawienie władzy tejże prawicy. Obu celom służy wspólna lista bloku demokratycznego. Jej brak lub bylejakość służy PiS-owi”.
https://szostkiewicz.blog.polityka.pl/2018/12/08/tylko-wspolna-lista/

— NIKT NIE BĘDZIE W STANIE RZĄDZIĆ BEZ KUKIZ’15 – PAWEŁ KUKIZ W ROZMOWIE Z JACKIEM NIZINKIEWICZEM W RZ: “Po następnych wyborach parlamentarnych nikt w Polsce bez Kukiz’15 nie będzie w stanie rządzić. Gdybym z PO lub PiS wszedł w koalicję, to zrezygnuję z funkcji wicepremiera po miesiącu. Dlaczego? Premierem chciałbym być tylko przez chwilę, żeby wnuki w encyklopedii przeczytały, co się udało zrobić. Ustąpiłbym miejsca fachowcowi, z najwyższymi kompetencjami. Chcę być wicepremierem przejściowym. Nie jestem od rządzenia, bo się na tym nie znam. Ja nie jestem urzędnikiem. Jestem od zmiany ustroju na proobywatelski”.

— DZIŚ NIE MA DEMOKRACJI – MÓWI KUKIZ NIZINKIEWICZOWI: “Jak się skończyło, wiemy. Państwo PRL upadło. Rządy PiS też się skończą. Wtedy też mówiono o wolności. Dzisiaj nawet nie ma demokracji. Państwo zostało pozbawione organów kontrolujących władzę. Sądy przejęte, Trybunał Konstytucyjny przejęty, opozycja dławiona, media kneblowane. Ludzie coraz bardziej to dostrzegają”.
https://www.rp.pl/Polityka/312099953-Kukiz-Sluzby-zawiodly-w-sprawie-KNF.html

— NIE UFAJ RYSZARDOWI, CZYLI NAJNTISY TERAZ! – MICHAŁ SUTOWSKI w Krytyce Politycznej: “Ryszard Petru jawi się niczym Jan Szyszko ekonomii politycznej: z niewzruszoną pewnością siebie głosi jako prawdy objawione idee, które cywilizowany świat mniej więcej dekadę temu uznał za szkodliwe skamieliny intelektualne. Bardzo cenię Joannę Scheuring-Wielgus – za obronę praw i godności osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, za heroiczny opór wobec i faszyzmu, i zwykłego chamstwa w polskim Sejmie, za pryncypialne stanowisko w kwestii praw kobiet i świeckości państwa. Tym bardziej jest mi przykro, że może najznakomitsza z posłanek tej kadencji została twarzą tak koszmarnego spektaklu, jak ogłoszenie programu partii Teraz!.
http://krytykapolityczna.pl/kraj/nie-ufaj-ryszardowi-czyli-najntisy-teraz/

— AGATA SZCZĘŚNIAK NA PODSTAWIE WYWIADU Z PARUCHEM DEFINIUJE PROBLEMY I STRATEGIĘ PIS: “Z rozmowy z prof. Paruchem wynika, że rząd nie będzie już tak ofensywny jak dotąd. O ile posłucha doradcy. Opozycja nie ma więc co liczyć na działania, które dadzą paliwo wielotysięcznym manifestacjom. O kogo będzie walczyć w kolejnych wyborach Prawo i Sprawiedliwość? Paruch przedstawia zaskakującą koncepcję: zamierza walczyć o chwiejnych wyborców, ale nie o centrum: „Skończyło się myślenie kategoriami: lewica, prawica, centrum i rozumowanie, że jak PiS pozyska owo mityczne centrum, to na pewno wygra. Kluczem do zwycięstwa są chwiejni, niezdecydowani wyborcy, którzy nie rozumują politycznie, tylko kierują się kontekstem, sytuacją, wizerunkiem, emocjami. To oni wskazują zwycięzcę wyborów”. „O wynikach wyborów 2019 roku rozstrzygną wyborcy, którzy nie są politycznie ani ideologicznie zdeterminowani. Dzisiaj mamy polaryzację według jasnego schematu: ok. 20 proc. chodzi na wybory, żeby Jarosław Kaczyński wygrał, a 20 proc. chodzi na wybory, żeby Jarosław Kaczyński przegrał. Zwycięzcę zaś wskazują ci pozostali, którzy głosują z różnych powodów: kontekstowych, sytuacyjnych, wizerunkowych, interesownych”.
https://oko.press/czego-boi-sie-pis-i-jak-moze-przegrac-wybory-w-2019/

— TRZEBA UŚPIĆ ELEKTORAT ANTYPISOWSKI I NIE PORUSZAĆ DRAŻLIWYCH SPRAW JAK ABORCJA – Dominika Wielowieyska o klubie PiS: “Jarosław Kaczyński przekonywał w czasie weekendowego spotkania klubu PiS, że przed wyborami trzeba uśpić elektorat antypisowski. Ale Zbigniew Ziobro właśnie go obudził”.

— WIELOWIEYSKA O TYM, ŻE PREZES KAZAŁ POSŁOM CZYTAĆ MAXA WEBERA O ETYCE ODPOWIEDZIALNOŚCI: “Kazał posłom czytać niemieckiego socjologa Maxa Webera i jego rozważania o etyce odpowiedzialności, która powinna obowiązywać w polityce. Bo polityk nie może się kierować moralnością, ale odpowiedzialnością, i przewidywać konsekwencje swoich decyzji. A te – zdaniem Kaczyńskiego – są oczywiste. Zakaz aborcji zmobilizuje wyborców do głosowania przeciw PiS, który przegra wybory. Następnie lewica, a także polityczne centrum zliberalizują ustawę i w ten sposób działanie zgodne z sumieniem przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24259106,instrukcje-pana-prezesa-dla-swoich-ludzi-za-zamknietymi-drzwiami.html

— PIS PRÓBUJE PODMIENIĆ AFERY W KNF – tytuł w DGP.

— BARTOSZ GODUSŁAWSKI I GRZEGORZ OSIECKI CYTUJĄ W DGP OSOBĘ Z OTOCZENIA PREMIERA: “Trudno uwierzyć w takie zarzuty dla Wojciecha Kwaśniaka, który został ciężko pobity na zlecenie osób ze SKOK Wołomin. Sposób i termin zatrzymania są druzgocące dla reputacji nadzoru. Dzisiaj każdy urzędnik zastanowi się dwa razy, a może nawet odmówi podpisania jakiegokolwiek dokumentu czy wydania decyzji. Trudno będzie też ściągnąć do urzędu czy utrzymać w nim wartościowych pracowników – mówi osoba z otoczenia szefa rządu i dodaje, że nie rozstrzyga o winie, ale sposób prowadzenia sprawy mocno uderza w reputację KNF, którą nadszarpnęła już sprawa z Chrzanowskim.

— PROF. DUDEK O TYM, ŻE TRZEBA SIĘ LICZYĆ Z TYM, ŻE SAMEMU TAKŻE SIĘ TRAFI DO WIĘZIENIA: “– PiS wkroczył naprawdę na wojenną ścieżkę. Jeśli się zamyka ludzi opozycji, trzeba się liczyć z tym, że w przyszłości także trafi się do więzienia – podkreśla Antoni Dudek”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/586941,afera-knf-pis-chrzanowski-jakubiak-kwasniak.html

— ZIOBRO TRACI NERWY – jedynka GW: “Nawet w kręgach rządowych minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro jest krytykowany za akcję wobec byłych szefów Komisji Nadzoru Finansowego – wynika z informacji „Wyborczej”. (…) Wypowiedzi Ziobry nie bronił nawet nikt z rządu. Zwłaszcza że na weekendowym zjeździe Klubu Parlamentarnego PiS w Jachrance prezes partii Jarosław Kaczyński apelował, by wygaszać emocje, bo odbijają się one na notowaniach obozu władzy”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24260326,ziobro-traci-nerwy-w-sprawie-afery-knf-a-pis-traci-nerwy-w.html

— CO PO SŁOWACH ZIOBRY MAJĄ MYŚLEĆ TYSIĄCE UCZCIWYCH URZĘDNIKÓW? – Paweł Wroński w GW: “Ciekawe, co po słowach Ziobry myślą sobie teraz tysiące uczciwych urzędników pracujących dla państwa. Być może rozumieją już, że i oni mogą być o 6 rano nawiedzeni przez agentów CBA w kominiarkach i przewiezieni przez pół Polski po to, by dostać skrajnie idiotyczne zarzuty współdziałania z gangsterami. (…) Teraz usiłuje niszczyć ludzi, którzy służyli Rzeczypospolitej, próbując zniszczyć ich dobre imię i wytaplać ich w pisowskim błocie. Przesuwa nasz kraj w obszar moralnej gangreny, w której jedyną liczącą się wartością jest utrzymanie się rządzącej partii u władzy. Nie wiadomo, kogo w Polsce bać się bardziej: bandytów czy prokuratora generalnego?”
http://wyborcza.pl/7,75968,24260063,kogo-w-polsce-bac-sie-bardziej-bandytow-czy-prokuratora-generalnego.html

— WCIĄŻ CZUJĘ SIĘ ZAGROŻONY – WOJCIECH KWAŚNIAK w rozmowie z Ewa Ivanową i Wojciechem Czuchnowskim w GW: “Występuję w wielu sprawach jako świadek. Nie tylko w tych związanych z Wołominem, ale i w innych z doniesień KNF. Właśnie z uwagi na osobiste bezpieczeństwo, brak jakiejkolwiek ochrony mnie i mojej rodziny zawsze proszę, bym mógł złożyć zeznania w Warszawie. Kilka miesięcy temu prokuratorzy przyjechali z odległego miejsca i przesłuchali mnie w pracy, rozumiejąc problem”.

— MÓJ PRZYPADEK JEST PRZYKRY ZARÓWNO DLA POPRZEDNIEJ JAK I OBECNEJ WŁADZY – DALEJ KWAŚNIAK: “Mój przypadek jest przykry dla władzy publicznej. Zarówno tej poprzedniej, jak i obecnej. Nie przypominam sobie, by ktoś z rządu po zamachu wystąpił z oświadczeniem, że to jest niedopuszczalne i że państwo surowo ukarze sprawców. Potem, po zmianie władzy, zostawiono mnie samego z całą tą sprawą. Dopiero teraz, przy tym zatrzymaniu, prokuratura zadziałała z najwyższego szczebla, były – jak się dowiaduję – polecenia z centrali, zorganizowano konferencję prasową… Dysproporcja jest oczywista”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24260220,wojciech-kwasniak-byly-wiceszef-knf-to-ci-ktorzy-postawili.html

— SŁONA CENA PROSTACKIEJ PROWOKACJI – Witold Gadomski w GW: “Milczy świętoszkowaty Gowin, który w co drugim zdaniu twierdzi, że jest państwowcem, milczą ci działacze PiS, którzy w stanie wojennym wykazywali się odwagą. Dziś odwagi im brakuje. Milczy premier Morawiecki, który doskonale zna kulisy sprawy SKOK-u Wołomin. Akcja pisowskich prokuratorów jest szyta tak grubymi nićmi, że stanie się dla PiS dużym kłopotem. Media przypominają, jak działacze PiS i nieżyjący brat prezesa przez lata bronili SKOK-ów przed zewnętrzną kontrolą. Ta sprawa jest znana od dawna, teraz wraca z nową siłą”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24257809,kleska-prymitywnej-prowokacji-pis-moze-drogo-zaplacic-za-zatrzymanie.html

— NACZELNY RZECZPOSPOLITEJ MOCNO O SPRAWIE BYŁYCH SZEFÓW KNF – jak pisze Bogusław Chrabota: “Apeluję o transparentność postępowania wobec byłych szefów Komisji. Tego wymaga racja stanu. (…)  To śledztwo to ważny test jej wiarygodności, który rozstrzygnie, czy prokuratorzy działają w trosce o interes obywateli, czy na polityczne zamówienie. Odkryj karty, prokuraturo!”
https://www.rp.pl/Komentarze/312099961-Chrabota-Prokuraturo-odkryj-karty-w-sprawie-KNF.html

— CBA CHRONI WICEMINISTRA ZDROWIA I PODWYŻKI LEKÓW – Judyta Watoła w GW: “Rozmawiamy na ten temat z posłami. Wszyscy chcą pozostać anonimowi. – To pismo wygląda, jakby pisał je Czech, a nie CBA – uważa jeden z nich. – CBA martwi się o zyski koncernów, a nie wydatki chorych – zwraca uwagę inny. Zapytaliśmy tydzień temu Biuro, na czym Sakowicz opiera swoje twierdzenia. Do dziś nie dostaliśmy odpowiedzi”.
http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137421,24259969,cba-chroni-wiceministra-zdrowia-i-podwyzki-lekow-przyznaje.html

— URODZINY: Aleksander Smolar, Adam Rapacki, Klaudiusz Michalec.

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: