– Właśnie tutaj, w sercu Europy, Amerykanie wyrażają najgłębszą nadzieję, że Europa będzie scalona i wolna – powiedział George H.W. Bush na warszawskim Okęciu w lipcu 1989 r.

Wizyty George’a H.W. Busha w Polsce. Zobacz zdjęcia!

Zaledwie miesiąc wcześniej „Solidarność” wygrała wybory do Sejmu. Jeszcze nie było premiera Tadeusza Mazowieckiego, jeszcze stał Berliński Mur, ale Lech Wałęsa witał prezydenta USA jako zapowiedź wolności, jako początek lepszej przyszłości.

I tak będzie się nam kojarzył George H.W. Bush. Jako bliski współpracownik, a potem następca Ronalda Reagana, prezydenta, który jak mało który w historii USA przyłożył rękę do odzyskania przez Polskę suwerenności.

George H. W. Bush zdecydowanie nie był prezydentem idealnym. Jak napisała po Jego śmierci Anne Applebaum, popełniał błędy, ale kierował Ameryką z pasją i oddaniem, które w dzisiejszej polityce wydają się tak bardzo naiwne.

Śmierć George’a H.W. Busha. Oświadczenie Donalda Trumpa

Nie był charyzmatycznym politykiem jak John F. Kennedy, nie był wspaniałym mówcą jak Reagan, ani wybitnym geostrategiem jak Richard Nixon. A jednak…

Po pierwsze, był patriotą. Jako ostatni mieszkaniec Białego Domu z pokolenia pamiętającego II wojnę światową, słowa o przelewaniu krwi dla ojczyzny nie były dla niego pustą frazą do wygłaszania na wiecach wyborczych. Po ataku na Pearl Harbor rzucił studia i poszedł do wojska, przez pewien czas będąc najmłodszym pilotem w marynarce wojennej USA.

Gdy na fali popularności Reagana został prezydentem, nikt nie mógł przewidzieć, że za chwilę świat przewróci się do góry nogami. Nawet on, jako były dyrektor CIA, nie przewidywał upadku Związku Radzieckiego.

A jednak… A jednak bardzo skutecznie przeprowadził Zachód przez zmiany w Moskwie, a potem jeszcze poprowadził Amerykę do absolutnie nieprzewidywalnego z góry, ale totalnego zwycięstwa na Saddamem Husajnem w pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej w 1991 r.

To był jednocześnie jego największy polityczny błąd – gdyby wówczas nie zatrzymał wojsk amerykańskich przed Bagdadem, być może dziś Bliski Wschód wyglądałby inaczej, być może ocalonych zostałoby w perspektywie następnych dekad wiele tysięcy istnień ludzkich. Ale to tylko gdybanie.

Przegrał walkę o drugą kadencję, bo jego demokratyczny przeciwnik Bill Clinton był symbolem zmian. Zimna wojna odeszła do historii (na zawsze, jak się wtedy nam wszystkim wydawało), a Ameryka chciała nowego otwarcia na wspaniałe lata 90. Bush był ostatnim prezydentem pokolenia wychowanego na strachu przed atakiem nuklearnym i III wojną światową. Strach przed terroryzmem miał dopiero nadejść.

Na emeryturze George H.W. Bush nadal wspierał swój kraj, budząc powszechny szacunek po wszystkich stronach amerykańskiej polityki.

Spotkałem Go raz w życiu – w latach 90. w Waszyngtonie z grupą amerykańskich korespondentów przy Białym Domu. Wspominał wówczas z uśmiechem Gdańsk, który odwiedził w 1989 r. Połowę dziennikarzy wciąż pamiętał z imienia, cytował ich teksty, z jednym przez pięć minut dyskutował o reformie służby zdrowia.

– Nie głosowałem na niego, ale klasę to on, kurczę, ma – powiedział wtedy jeden z moich amerykańskich kolegów. Bez dwóch zdań, to był prezydent z klasą.