Stan gry, 27.12.2018

 

— ZANDBERG O TYM, ŻE NIE INTERESUJE GO, BY ZOSTAĆ MŁODSZYM, UŚMIECHNIĘTYM WASALEM SCHETYNY – 300LIVEhttp://300polityka.pl/live/2018/12/27/

— SŁOWA WAŁĘSY O PUTINIE W WYWIADZIE DLA PROKLEMLOWSKIEGO SPUTNIKA: “Putin to mądry człowiek, ale nie dostaje takich argumentów, jakie Jelcyn otrzymywał ode mnie”.
https://wpolityce.pl/polityka/427100-walesa-chwali-putinanam-blizej-do-moskwy-niz-nowego-jorku

— SŁOWA ABP. GĄDECKIEGO DLA POLSAT NEWS O KS. JANKOWSKIM: “Abp Stanisław Gądecki porównał film „Kler” do hitlerowskiego „Żyda Süssa” – propagandowego filmu, który miał wzbudzić w Niemcach nienawiść do Żydów. O pedofilskich zarzutach wobec ks. Henryka Jankowskiego mówił, że to „splot wielu okoliczności, które nie powinny być mieszane”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24309999,abp-gadecki-kler-jak-hitlerowski-zyd-suess-a-sprawa-ks.html

— WPOLITYCE O TYM, ŻE DZIENNIKARZ NEWSWEEKA CEZARY MICHALSKI DORADZA SCHETYNIE: “Z kim współpracuje Grzegorz Schetyna jako przewodniczący PO? Kto mu doradza? Pewne nazwiska nie są zaskoczeniem, jednak pojawiają się i spore niespodzianki. Jak czytamy w analizie serwisu Polityka Insight, który trudno posądzić o przychylność dla obozu rządowego,lider PO korzysta „w sprawach strategicznych” z rad… publicysty „Newsweeka” Cezarego Michalskiego!”
https://wpolityce.pl/polityka/427165-to-zaskoczenie-publicysta-newsweeka-doradca-schetyny

— PREZYDENCKI MINISTER PAWEŁ MUCHA O WPROWADZENIU SĘDZIÓW POKOJU – mówi w DGP: “Jesteśmy otwarci na dyskusję w sprawie wprowadzenia sędziów pokoju. Kibicujemy szerszemu porozumieniu w tej sprawie, gdyż są pewne znaki zapytania, czy można je wprowadzić bez zmiany konstytucji lub jaka powinna być w tym procesie rola KRS. Prezydent jest podatny na sugestie zmiany prawa. Wystąpił z inicjatywą legislacyjną zmiany kodeksu spółek handlowych postulowaną przez Centrum im. Adama Smitha, by ułatwić odbywanie zgromadzeń wspólników. Rozważamy projekt ustawy, która przez różne punktowe zmiany wzmocniłaby pozycję rodziny. Jest wiele pomysłów i mamy świadomość, że to, co można zrobić w tej kadencji, powinno trafić do Sejmu pewnie do końca marca. Jesteśmy obecnie na etapie przeglądu różnych projektów pod tym kątem. Ale akurat ze strony środowiska sędziowskiego nie trafił do Kancelarii Prezydenta żaden projekt”.

— MUCHA PRZECINA SPEKULACJE O PRZEDTERMINOWYCH WYBORACH: “Według moich informacji nie toczą się żadne rozmowy czy konsultacje dotyczące konstytucyjnych możliwości zarządzenia przedterminowych wyborów. Nie mówiąc o tym, że dziś nie ma takich możliwości prawnych. Nie wyciągałbym daleko idących wniosków z faktu, że skoro uchwalenie ustawy zostało przesunięte na styczeń, to jest dowód na plan przedterminowych wyborów. To spekulacja”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/588002,prawo-tseu-sn-sad-tk-prezydent-pis-polityka-andrzej-duda.html

— GW O TYM, ŻE PRZYŁĘBSKA OPÓŹNIA ROZPATRZENIE KONSTYTUCYJNOŚCI USTAWY DEZUBEKIZACYJNEJ: „Blisko 40 tys. byłych funkcjonariuszy, którym obcięto emerytury w wyniku ustawy dezubekizacyjnej, wciąż nie może doczekać się wyroku sądu. Bo prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska nie zamierza wyznaczać posiedzenia w ich sprawie”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24310537,przylebska-odwleka-dezubekizacje-a-na-wyrok-czeka-40-tys-ludzi.html

— GW NA JEDYNCE O ZADZIWIAJĄCYCH KARIERACH W NBP: “Bank centralny nie chce potwierdzić kompetencji Martyny Wojciechowskiej i Kamili Sukiennik, najbliższych współpracownic prezesa Glapińskiego. Wojciechowska zarabia ok. 65 tys. zł miesięcznie! A Sukiennik mogła się znaleźć w ważnej instytucji finansowej wbrew dyrektywie UE”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24310564,dworki-adama-glapinskiego-zadziwiajace-kariery-w-narodowym.html

— PROF. RYCHARD O UTRACIE PRZEZ PIS KREOWANIA NARRACJI – mówi w GW: “PiS na naszych oczach zatraca zdolność kreowania i kontrolowania narracji politycznej. To jest przed wyborami bardzo groźne dla władzy – utrata kontroli nad własnym wizerunkiem. – Tradycyjny elektorat „tradycyjnego” PiS się kurczy. Nasze społeczeństwo jest coraz bardziej wykształcone – przy wszelkich zastrzeżeniach co do jakości tego wykształcenia. Jest relatywnie coraz mniej biedne, coraz bardziej zsekularyzowane i bardzo silnie proeuropejskie. To powoduje, że elektorat PiS w obecnej postaci będzie coraz mniej liczny. To moim zdaniem perspektywa prawdopodobna, choć nie wiem, czy szybka. Ale i tak pewnie szybciej zmieni się elektorat niż PiS”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24309322,prof-andrzej-rychard-tradycyjny-elektorat-tradycyjnego-pis.html

— JAROSŁAW GOWIN SUGERUJE OBNIŻKĘ PODATKÓW – W ROZMOWIE Z MARCINEM FIJOŁKIEM W TELEWIZJI WPOLSCE.PL: “Zmniejszenie podatków to jest coś, co zdecydowanie popieram. Po Nowym Roku zabierze w tej sprawie głos premier Morawiecki. Analizujemy bardzo intensywnie stan finansów i rzeczywiście w rządzie coraz częstsze są głosy, że po fazie, w której transferowaliśmy duże kwoty do tych grup społecznych, które walczyły z biedą, to być może teraz przyszedł czas na klasę średnią i generalne obniżenie podatków. Albo jeżeli chodzi o koszty pracy, albo w jakimś innym obszarze. Nie chcę wypowiadać się o szczegółach, bo polityka jest grą zespołową i taki komunikat powinien wyjść z ust samego premiera”.
https://wpolityce.pl/polityka/427054-gowin-dla-wpolscepl-obnizymy-podatki

— RZ NA JEDYNCE O TYM, ŻE CZEKA NAS SPOWOLNIENIE: “Spowolnienie gospodarcze jest nieuchronne, ale większość Polaków na razie go nie odczuje”.
https://www.rp.pl/Gospodarka/312269965-Cud-sie-nie-powtorzy.html

— JANINA SOLSKA O TYM, ŻE CHWALĄC SIĘ POZORNĄ NADWYŻKĄ RZĄD SAM STRZELA SOBIE W KOLANO:“ Rząd, chwaląc się nadwyżką budżetową, sam sobie strzela w kolano. Zachęca bowiem do masowych protestów całych grup, żądających wyższych płac”.

— SOLSKA PISZE, ŻE RZĄD MĄCI LUDZIOM W GŁOWACH I ZACHĘCA DO PROTESTÓW: “Tymczasem zdaniem ekonomistów po posumowaniu całego roku okaże się, że ta nadwyżka to po prostu mniejsza dziura w budżecie. Deficyt zaplanowano bowiem na 41,5 mld zł, a może wynieść 15–20 mld zł. Czyli powodów do euforii nie ma. Tak naprawdę więc nasze powody do radości są niewielkie. Rząd mąci ludziom w głowach i zachęca do protestów. Kiedy spowolnienie gospodarki stanie się faktem, okaże się, że kompletnie nie jesteśmy na to przygotowani”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1776702,1,nadwyzka-czyli-mniejsza-dziura.read?src=mt

— ŁUKASZ ROGOJSZ O INFLACJI ŻĄDAŃ WOBEC PAŃSTWA NA KANWIE PROPAGANDY SUKCESU: “Skąd nagła inflacja żądań wobec władz państwa? To efekt konsekwentnie prowadzonej od jesieni 2015 roku propagandy sukcesu i zapewniania Polaków, że – w pewnym uproszczeniu, ale jednak – żaden rząd nie rządził tak dobrze, polska gospodarka nigdy nie była tak silna, a im samym nigdy nie żyło się tak dobrze. Prędzej czy później takie deklaracje muszą zderzyć się z rzeczywistością i często jest to zderzenie bolesne”.

— ROGOJSZ O TYM, ŻE PIS WYCHODZIŁO Z KRYZYSÓW NA 3+: “Jak w tej trudnej sytuacji poradziło sobie PiS? Stosując skalę szkolną można by powiedzieć, że na 3+. Co prawda udało się zaliczyć (czytaj: uniknąć masowych protestów i strajku generalnego), ale do poprawy jest bardzo dużo (problemy niektórych grup, np. nauczycieli i rolników, pozostały bez odpowiedzi, co każe przypuszczać, że kolejne protesty są tylko kwestią czasu”).

— POLACY WYBACZAJĄ PIS BARDZIEJ NIŻ POPRZEDNIKOM, BO PROWADZI POLITYKĘ PROSPOŁECZNĄ – DALEJ ROGOJSZ: “Do powyższego należy też dodać, że na korzyść PiS-u działa jego silne zaangażowanie w wyrównywanie szans społecznych, dbanie o najsłabszych i konsekwentne prowadzenie polityki prosocjalnej. Dzięki temu Polacy wybaczają im znacznie więcej niż poprzednikom. Precyzyjnie opisał to na początku września w swoim komentarzu wicenaczelny „Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński: „PiS z polityki społecznej uczyniło swój priorytet i mimo wszystkich błędów, które popełnia, mimo arogancji, radykalizmu, nieudolności w polityce międzynarodowej, demolowania instytucji państwowych albo ich skrajnego upolityczniania i wszystkich innych grzechów, daje dużej części obywateli w tych niepewnych czasach przekonanie, że państwo się o nich troszczy, że obywatel, szczególnie ten biedniejszy, jest dla niego nie balastem, ale właśnie punktem odniesienia. Być może właśnie to poczucie sprawia, że gotowi są tej partii wybaczyć popełniane błędy, wysokie nagrody czy łamanie standardów demokracji liberalnej”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/56,114884,24289717,2018-czyli-rok-afer-problemow-i-wpadek-ktore-jednak-nie-zaszkodzily.html#s=BoxOpLink

— ZDANIEM PROF. STANISZKIS TRZASKOWSKI ZBYT OSTROŻNY: “Dla mnie powinien być bardziej wyrazisty, gotowy do ryzyka. Jest politologiem, także może wie zbyt dużo o tych mechanizmach. Jest zbyt ostrożny”.

— STANISZKIS NIE WIERZY W POWRÓT TUSKA – TAK MÓWIŁA W TWEECIE WP: ”Nie wierzę w takie powroty do polityki. Poza tym Donald Tusk przyczynił się do tego, co się dzieje obecnie. Ukształtował to wewnętrzne poczucie agresji w PiS-ie. (…) Był po prostu bardzo marnym politykiem i premierem”.
https://wpolityce.pl/polityka/427155-staniszkis-trzaskowski-powinien-byc-bardziej-wyrazisty

— RADOSŁAW SIKORSKI STAWIA WARUNKI BIEDRONIOWI – w rozmowie z wiadomo.co: “Jak spojrzymy wstecz, to nowe byty polityczne dostają premię za nowość, po czym w realnych wyborach dostają 1/3 tego co w sondażach. Trudno określić, jaki będzie los inicjatywy Biedronia. Ja mam do tego jasny stosunek. Jeżeli Robert Biedroń będzie się przyczyniał do jednoczenia lewicy, to będę z nim sympatyzował. Jeżeli będzie się przyczyniał do utraty głosów na rzecz demokracji i Europy, to będę go uważał za szkodnika. Osobiście jestem zwolennikiem inicjatywy marszałka Borowskiego, żeby wszystkie partie wystąpiły na jednej liście, ale każda miała swoich kandydatów na tym samym miejscu we wszystkich okręgach, tak aby zachować tożsamość. To też jest sposób na przetestowanie swojej siły, o co chodzi Robertowi Biedroniowi, ale taki, który maksymalizuje wynik opozycji. To naprawdę dziś stało się dziecinnie proste. Jeśli opozycji się zjednoczy, to wygra w cuglach, pójdą osobno – przegrają”.

— SIKORSKI O ATUTACH STREFY EURO: “Są ogromne atuty bycia w strefie euro. Po pierwsze, jeśli zarabiamy w euro, to bez ryzyka walutowego możemy zaciągać kredyty w euro, które są o ponad połowę tańsze niż kredyty w złotówkach. Miliony polskich rodzin mogłyby sobie wtedy pozwolić na własne mieszkanie czy samochód. Miliony polskich firm mogłyby sobie pozwolić na większy kredyt rozwojowy. Zlikwidowałoby też i niedogodność, i ryzyko kursowe związane z podróżowaniem czy handlowaniem ze strefą euro. Ponadto jest tu też strategiczny argument, że większe zakorzenienie w UE to większe bezpieczeństwo. Uważam, że ten bilans wychodzi na plus. Uważam też, że aby ponownie wejść do wyścigu, do grupy trzymającej władzę w Unii, trzeba się będzie uwiarygodnić. Przekonać resztę Europy, że PiS to był nacjonalistyczny przypadek przy pracy, a nie prawdziwa Polska”.

— SIKORSKI KRYTYCZNIE O POLAKACH, KTÓRZY NIE GŁOSUJĄ: “Jeśli w 1989 roku, kiedy chodziło o niepodległość, bardzo duża część naszych rodaków nie głosowała, to znaczy, że jest poza polityką, poza obywatelskością”.
https://wiadomo.co/radoslaw-sikorski-trzeba-przekonac-europe-ze-pis-to-nacjonalistyczny-przypadek-przy-pracy/

— WŁODZIMIERZ CIMOSZEWICZ MÓWI NIZINKIEWICZOWI O TYM, ŻE NIE ROZUMIE JAK MOŻNA TAK GREMIALNIE TRWAĆ PRZY PIS – w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem w RZ: “Prezydent samodzielny jak kukiełka w teatrze lalek – ma ponad 60 proc. pozytywnych ocen, premier wspominający, jak negocjował członkostwo Polski w Unii – jest prawdomówny jak Pinokio i jest drugi w rankingu. Niezdolny do kontrolowania swoich nałogów i odrażająco wulgarnego języka lider często wspierającej PiS partii jest trzeci itd. Rozumiem, że poprzednicy nie byli zachwycający, rozumiem 500 +, ale nie rozumiem, jak można tak gremialnie i trwale popierać ludzi wyrządzających tak wiele zła narodowi i państwu”.

— CIMOSZEWICZ PROPONUJE BLOK EUROPA I BLOK KONSTYTUCJA: “Jeśli opozycja zjednoczy się w obronie europejskości Polski, praworządności i demokracji, to może wygrać wybory. Potrzebne są szerokie porozumienia, wykraczające poza partie polityczne, otwarte na organizacje pozarządowe, środowiska akademickie i indywidualne autorytety. W wyborach do PE powinien wystąpić wspólnie blok wyborczy „Europa”, a w sejmowych blok „Konstytucja”. Jeśli obywatele źle czujący się w nacjonalistyczno-klerykalnym zaduchu uwierzą w możliwość zwycięstwa, to ono stanie się faktem”.
https://www.rp.pl/Polityka/181229630-Wlodzimierz-Cimoszewicz-Kompromitacja-radykalow-z-PiS.html&cid=44&template=restricted

— ROBERT BIEDROŃ PRZYZNAJE, ŻE W 2015 GŁOSOWAŁ NA NOWOCZESNĄ –  w rozmowie z Kulturą Liberalną (Tomasz Sawczuk, Karolina Wigura): “Dla mnie Nowoczesna była wtedy nadzieją. W 2015 roku byłem wyborcą tej partii i namówiłem do głosowania na nią kilka innych osób. Liczyłem na to, że Nowoczesna wykorzysta swój moment do tego, by stać się nową jakością. Że nie będzie tylko partią liberałów, lecz także progresywnej strony. Oczekiwałem, że to będzie partia zmiany. Mieli ogromną szansę. Ale tak się nie stało. Rozczarowałem się Nowoczesną przy okazji projektu „Ratujmy Kobiety”, rozczarowujący był język, jakim Ryszard Petru mówił o mniejszościach”.

— BIEDROŃ NA PYTANIE DLACZEGO NIE ZAGŁOSOWAŁ NA LEWICĘ: “Nie zagłosowałem na Zjednoczoną Lewicę, ponieważ u mnie, w okręgu słupskim, nie mogłem na liście lewicowej zagłosować na żadną postępową osobę”.

— JA NIE JESTEM SZALUPĄ RATUNKOWĄ SCHETYNY – MÓWI BIEDROŃ KL: “Chciałbym dowiedzieć się od was, skoro ktoś próbuje mnie wciskać w ramiona Schetyny. Ja nie jestem szalupą ratunkową dla Platformy.

TS: Może macie wspólny interes, by odsunąć PiS od władzy?

– Obaj mamy taki, żeby nie rządziło PiS. Ale żeby rządzili znów Grzegorz z Platformą, to nie jest mój interes.

TS: A jaki jest?

– Żeby doszło do realnej zmiany w Polsce. Żebyśmy zrobili krok do przodu, a nie tkwili w tym śmiertelnym uścisku między PiS-em a Platformą Obywatelską i poddawali się ich szantażowi”.

— MOŻE KULTURA LIBERALNA POWINNA PRZESTAĆ ISTNIEĆ I POŁĄCZYĆ SIĘ Z ONETEM – BIEDROŃ NA PYTANIA O ŁĄCZENIE Z PO: “Denerwują mnie te wszystkie rozmowy ludzi, którzy liczą, bo one do niczego dobrego nie prowadzą. Być może część twardogłowych wyborców tak sobie kalkuluje. Ale idąc tym tokiem myślenia, może „Kultura Liberalna” powinna przestać istnieć, bo nie ma największego czytelnictwa w kraju. Powinniście się połączyć z Onetem, podobnie jak wszystkie inne prodemokratyczne siły.

— TO NIE JEST WOJNA POLAKÓW TYLKO DWÓCH PARTII – DALEJ BIEDROŃ W KL: „Wojna polsko-polska to nie jest wojna Polek i Polaków, tylko wojna dwóch partii politycznych, które podpaliły nam kraj i jeszcze każą nam temu kibicować”.
https://kulturaliberalna.pl/2018/12/25/biedron-sawczuk-wigura-wywiad-2018/

— ŁUKASZ PAWŁOWSKI W KULTURZE LIBERALNEJ NA LIŚCIE PRZEGRANYCH OBOK PAD, WYMIENIA PARTIĘ RAZEM: “„When you’ve got nothing, you’ve got nothing to lose”, śpiewał Bob Dylan w „Like a Rolling Stone”. Partia Razem udowadnia, że sędziwy noblista jednak się mylił. Bo choć zeszły rok zaczynała z poziomu bliskiego zeru, kończy kilka szczebelków niżej. W wyborach samorządowych Razem poniosło klęskę, nie tylko dlatego, że w skali kraju zdobyło zaledwie 1,5 procent głosów. Gorzej, że nigdzie nie udało się uzyskać wyniku przewyższającego oczekiwania. I tak po wyborach, po których wydawało się, że niemal każdy może ogłosić sukces – PO, PiS, PSL, a nawet Bezpartyjni Samorządowcy – Razem musiało przyznać się do porażki. Porażki w dużej mierze na własne życzenie, co dobrze obrazowała strategia przyjęta w Warszawie, gdzie szanse na dobry wynik były największe. Zamiast lansować swoją markę i swojego lidera, Razem poparło Jana Śpiewaka, co było błędem niezależnie od ostatecznego wyniku, jaki Śpiewak by mógł uzyskać. Gdyby dostał kilkanaście procent głosów, to byłby sukces jego i jego ruchu, nie partii, która go poparła. A w przypadku porażki, wiadomo – przegrywają wszyscy”.
https://kulturaliberalna.pl/2018/12/25/przegrani-lista-2018-polityka-polska/

— 16 LAT TEMU POLITYKĄ WSTRZĄSNĘŁA publikacja artykułu w Gazecie Wyborczej, która rozpoczęła tzw. aferę Rywina.

— URODZINY: Janusz A. Majcherek, Magda Łucyan.

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: