Stan gry, 18.02.2018

 

— URODZINY GRZEGORZA SCHETYNY.

— PMM O TYM, ŻE WAŻY SIĘ UDZIAŁ POLSKI NA SZCZYCIE W JEROZOLIMIE I BRAKU ZGODY NA RASISTOWSKIE WYPOWIEDZI – 300LIVEhttp://300polityka.pl/live/2019/02/18/

— KOALICJA EUROPEJSKA REMISUJE Z PIS – SONDAŻ IPSOS DLA OKA: “Koalicja Europejska (33,2 proc.) dogoniła PiS (33,7) i razem z Wiosną mogłaby go odsunąć od władzy. SONDAŻ OKO.press. Słabszy PiS remisuje z Koalicją Europejską (PO+.N+PSL+SLD) – po 19 euromandatów i 33-34 proc. głosów. Takie poparcie dałoby Koalicji w Sejmie 180 mandatów i razem z Wiosną (12 proc. głosów, 52 mandaty) pozwoliłoby odsunąć PiS od władzy. Gdyby Wiosny nie było, Koalicja miałaby 40 proc., ale mandatów tylko 223. Uwaga, Kukiz i Korwin rosną!”

— NAJGORSZE WYNIKI PIS OD 27:1 – DALEJ PIOTR PACEWICZ W OKU: “Wynik 34 proc. to najgorsze notowanie PiS w sondażach IPSOS dla OKO.press po wyborach 2015 roku. Z jednym wyjątkiem – 32 proc. po blamażu z wyborem Tuska w marcu 2107 na przewodniczącego Rady Europejskiej. W czasie trzydniowego badania miała miejsce kolejna odsłona afery Srebrnej – „koperta Kaczyńskiego”.
https://oko.press/koalicja-europejska-332-proc-dogonila-pis-337-i-razem-z-wiosna-12-moglaby-go-odsunac-od-wladzy/

— PIS PROWADZI NIEZAGROŻONE – SONDAŻ RZ, ALE TO IBRIS: “Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się dziś, partia rządząca i jej sojusznicy mogliby liczyć na 36-proc. poparcie. Koalicja Obywatelska (PO i Nowoczesna) ma 28 proc., a Wiosna Roberta Biedronia 12 proc. SLD może liczyć na 6 proc., a PSL i Kukiz’15 dostałyby po 5 proc”.
https://www.rp.pl/Polityka/190219464-Sondaz-PiS-z-przewaga-przed-wyborami-do-PE.html

— ADAM BIELAN UWAŻA, ŻE PRZEGRANA KO W WYBORACH PARLAMENTARNYCH PRZYWRÓCI PODZIAŁ PRAWICA – LEWICA – jak mówi w RZ: “Jeśli Robert Biedroń uzyska niezły wynik w stosunkowo łatwych dla niego wyborach europejskich, na fali tego triumfu wkroczy od razu w kampanię parlamentarną i utrzyma zainteresowanie swoją formacją, to będzie miał polityczne momentum i wprowadzi ją do Sejmu. A jeżeli Koalicja Obywatelska, w co głęboko wierzę, nie przejmie władzy, to w toku kolejnej kampanii, tym razem prezydenckiej może on uzyskać status lidera opozycji. I wówczas scena polityczna powróci do klasycznego podziału prawica – lewica”.
https://www.rp.pl/Prawo-i-Sprawiedliwosc/190219461-Bielan-Wyborcy-nie-chca-krwawej-wendety.html

— PIS STAWIA NA POLSKĘ SEZONOWĄ – Marek Beylin w GW: ” I – co najważniejsze – grozi jej status „państwa sezonowego” o nietrwałej egzystencji. Bo w nacjonalistycznych projektach jakieś NATO pozostanie, ale bez gwarancji obrony wschodniej flanki. A gdyby Trump bądź podobny następca rządził w USA, również ten kraj nie będzie wojował o Polskę czy kraje bałtyckie”.

— PIS SPROWADZA NA NAS ŚMIERTELNE NIEBEZPIECZEŃSTWO WSPIERAJĄC MARSZ SKRAJNYCH SIŁ – DALEJ BEYLIN: “Tyle że PiS, wspierając marsz skrajnych sił w Europie, sprowadza na Polskę śmiertelne niebezpieczeństwo. Dotychczasowa liberalno-demokratyczna Unia może Polskę PiS marginalizować czy dyscyplinować sankcjami, ale zawsze zostawi nam otwarte drzwi. Niemcy, Francja, inne unijne kraje chcą bowiem, by w tej wspólnocie istniała Polska demokratyczna i silna. Natomiast nacjonalistyczne partie Zachodu mają istnienie Polski gdzieś. Silna Polska to dla nich więcej kłopotów niż pożytku”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24466748,stawiajac-na-wspolprace-z-antyunijna-prawica-w-innych-krajach.html

— BROŃMY BODNARA – MAREK BEYLIN w wyborcza.pl: “Dlatego gdy dziś Adam Bodnar – za sumiennie wykonywane obowiązki – ciągany jest przez partyjno-rządową instytucję po sądach, należy mu się mocne wsparcie. Krzycząc: „Wolny rzecznik!”, bronimy nie tylko jego, ale jednego z filarów demokratycznego państwa”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24463573,murem-za-bodnarem.html#S.-K.P-B.1-L.5.glowka

— WIOSNA NA LEWO. PO NA PRAWO. PIS NA TRAWĘ – JACEK ŻAKOWSKI w GW: “Biedroń zaoferował socjalnym wyborcom PiS kładkę do obozu demokratycznego. Skorzystał z niej 1 proc. elektoratu. Może skorzysta jeszcze drugi procent. Jej drożność ograniczają postulaty obyczajowe i antyklerykalizm. Jeśli PO przesunie się wiarygodnie na prawo, być może jeszcze straci na rzecz Wiosny, ale ma szansę przerzucić drugą kładkę i zyskać kosztem PiS. To wzmocniłoby obóz demokratyczny. Dla progresywnego skrzydła PO zwrot partii na prawo byłby dużym problemem. Ale jego elektorat już przepłynął do Wiosny. Natomiast dla koalicjantów byłby to ważny prezent. SLD mogłoby się odróżnić w koalicji i dzięki temu przeżyć, a PSL łatwiej by wytłumaczył swoim, że idzie z PO. Czasu jest mało, ale może jeszcze nie za mało, by jesienią przekuć wyzwanie Wiosny w sukces i wspólnie zbudować w Polsce demokrację”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24466769,wiosna-na-lewo-po-na-prawo-pis-na-trawe.html

— GW NA JEDYNCE PUBLIKUJE KOPIĘ DOWODU WYPŁATY 50 TYS. ZŁ: “Publikujemy kopię dowodu wypłaty 50 tys. zł, które Gerald Birgfellner miał w centrali PiS przekazać jako zapłatę za podpis księdza z rady fundacji Instytut im. Lecha Kaczyńskiego. Oryginał jest jednym z dowodów w postępowaniu prokuratury”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24466574,tasmy-kaczynskiego-oto-kopia-dowodu-wyplaty-50-tys-zl.html

— PODZIELENI NAD TRUMNĄ PREMIERA OLSZEWSKIEGO – Fakt zwraca uwagę, że jedynym politykiem obecnym na uroczystościach był Jerzy Buzek.

— SZKODA, ŻE OPOZYCJA ZBOJKOTOWAŁA POŻEGNANIE JANA OLSZEWSKIEGO – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Lewicowiec z urodzenia i przekonań stał się ikoną prawicy, w młodości mason stał się bliskim współpracownikiem episkopatu, realista w PRL, któremu w III RP przypięto mu maskę radykała. To była wielka postać, z której każde środowisko polityczne może znaleźć sobie coś dla siebie. Szkoda więc, że dzisiejsza opozycja zignorowała jego pogrzeb. Szkoda że w roku wyborczym nawet uroczystości żałobne muszą się stawać częścią kampanii”.
https://www.rp.pl/Komentarze/302179946-Szuldrzynski-Pokaz-powagi-panstwa.html

— KTOŚ O WYBITNYM FORMACIE – Łukasz Bertram w Kulturze Liberalnej: “Wraz ze śmiercią Olszewskiego Polska straciła kogoś o wybitnym formacie. Szczere wyrazy hołdu napłynęły ze wszystkich stron spektrum politycznego – absolutnie słusznie. Teraz rodzi się pytanie o pamięć i o to, co zrobić, by nie została ona doszczętnie skolonizowana przez tylko jedną opcję”.

— ŻYCIE OLSZEWSKIEGO KOMPLIKUJE TEZĘ, ŻE ŚWIAT I HISTORIA SĄ PROSTE – DALEJ BERTRAM: “Jan Olszewski, a może przede wszystkim krótki epizod jego premierostwa, to jeden ze sztandarów obozu, który dziś sprawuje władzę w Polsce. Jednak wbrew pozorom biografia ta średnio nadaje się na czytankę spod znaku „dobrej zmiany”. Jest ona natomiast świadectwem stałości pewnego etosu służby społecznej oraz oporu przeciwko autorytarnej opresji, ale równie silnie: wieloznaczności, która musi komplikować życie wszystkim tym sądzącym, że świat i historia są proste”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/02/16/olszewski-bertram-pomnik/

— WOJNA POLSKO-POLSKA SZKODZI POLSCE I ZDECYDOWANIE NIE JEST TO WINA PIS – JERZY HASZCZYŃSKI w RZ: “Niedawno przysłuchiwałem się w czołowym antyrządowym think tanku wykładowi jednego z najważniejszych dyplomatów opozycji. Ze swadą krytykował PiS (jego prawo). Ale jednocześnie wykazał się niewiedzą na temat nastawienia grup etnicznych w Wielkiej Brytanii do brexitu (co mu od razu wypomniał jeden z uczestników debaty) oraz na temat podpisywanego chwilę później przez przywódców Niemiec i Francji traktatu akwizgrańskiego (to z kolei wykazała treść tego dokumentu oraz komentarze specjalistów niemieckich i francuskich). A mówił to, bo pasowało mu do antypisowskich tez. Wniosek jest smutny: wojna polsko-polska szkodzi Polsce. I zdecydowanie nie jest to tylko wina PiS”.
https://www.rp.pl/Komentarze/190219531-Haszczynski-Wiecej-niz-dwiescie-znakow-o-konferencji-bliskowschodniej.html

— TOMASZ SAWCZUK O TYM, ŻE TO DOBRZE, ŻE GWIAZDOWSKI ODBIERZE GŁOSY SKRAJNYM LISTOM – pisze w KL: “Polska Fair Play to powrót liberalizmu, który znamy i którego nie potrzebujemy. Ale jeśli odbierze trochę głosów radykałom, to przecież nic złego się nie stanie. Gwiazdowski jest także w stanie odebrać trochę głosów ruchowi Kukiza oraz koalicji narodowców i Korwin-Mikkego. Co więcej, jeśli z jego powodu nawet nieznacznie wzrośnie frekwencja wyborcza, to trzeba będzie zdobyć więcej głosów, aby przekroczyć próg wyborczy. Jako że inicjatywy te balansują na granicy progu, może nie wystarczyć im głosów – szczególnie że Kukizowi wyborców odbiera już Wiosna”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/02/18/robert-gwiazdowski-partia-polska-fair-play-program/

— JOANNA SENYSZYN PRZESZŁA POWAŻNĄ OPERACJĘ: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24466755,joanna-senyszyn-przeszla-powazna-operacje-konieczna-byla-transfuzja.html#a=66&c=157&t=3&g=a&s=BoxNewsLink

— URODZINY: Grzegorz Schetyna, Maciej Kawecki.

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: