Stan gry, 16.11.2018

 

— NITRAS O RATOWANIU POLSKI PRZED PIS-EM – 300LIVE:http://300polityka.pl/live/2018/11/16

— PIS POWINIEN SPRAWĘ WYPALIĆ DO KOŚCI – ŁUKASZ WARZECHA W SE: “Opozycja, która jak kania dżdżu potrzebuje takiej właśnie amunicji, będzie drążyć sprawę, jak się da. PiS to wie i dlatego zareagował błyskawicznie, a oświadczenia i postawa najważniejszych polityków obozu władzy, w tym Mateusza Morawieckiego i Zbigniewa Ziobry, nie pozostawiają wątpliwości: nawet jeśli kwestionują (niebezpodstawnie) motywacje Czarneckiego, to nie zamierzają bronić Chrzanowskiego. To jedyne sensowne stanowisko. Każda inna taktyka mogłaby nieść u początku maratonu wyborczego gigantyczne ryzyko”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/lukasz-warzecha-pis-musi-wypalic-sprawe-knf-do-kosci-aa-uF4u-9ZFh-8ij6.html

— 6 PYTAŃ NA JEDYNCE GW (Kurski, Czuchnowski): 1. Czy Chrzanowski działał sam? 2. Czy państwo Chrzanowskiego tropi czy raczej osłania? 3. Czy państwo działa? 4. Czy prokurator generalny jest bezstronny? 5. Jaką rolę odgrywa Bierecki? 6. Co dalej z KNF?

— CBA POZWOLIŁO NA ZACIERANIE ŚLADÓW – Czuchnowski i Kurski: „Wszczęcie śledztwa prokurator generalny Zbigniew Ziobro ogłosił triumfalnie we wtorek, w dniu naszej publikacji. Ale CBA wkroczyło do KNF dopiero w środę. Chrzanowski, choć leciał z Singapuru, był w swoim biurze szybciej niż agenci CBA, którzy do siedziby KNF mają kilkanaście przecznic. Szef Komisji mógł swobodnie zacierać ślady. CBA na to pozwoliło. Agenci nie czekali na Chrzanowskiego na lotnisku. Przeciwnie, ułatwiono mu przemknięcie się przez strefę VIP, by uniknąć dziennikarzy. Pisowski aparat przymusu nie zawsze jest tak niemrawy. Potrafi wtargnąć o 6 rano do mieszkania kogoś, kto ubrał pomnik w koszulkę z napisem „Konstytucja”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24173593,kto-kogo-oslania-i-czy-panstwo-dziala-nasze-pytania-o-afere.html

— W KNF AFERA, W SEJMIE POPRAWKA – GW: “W mediach pojawiają się kolejne newsy dotyczące lobbowania Chrzanowskiego i Sokala na rzecz doprowadzenia do upadłości Getin Noble Banku i odkupienia go za symboliczną kwotę przez inny bank. RMF FM podało, że Chrzanowski chciał, by poprawki zostały przyjęte ekspresowo. Świadczy o tym pismo z prośbą o pilne procedowanie zmian, które trafiło do sejmowej komisji finansów publicznych. Na jej posiedzeniu wspominano o prośbie Chrzanowskiego”.
http://wyborcza.pl/7,155287,24169159,kto-chce-przejmowac-banki-kiedy-skladano-zawiadomienie-ws.html

— PROF. ANTONI DUDEK O KONIECZNOŚCI SPRAWDZENIA BILLINGÓW: “Może oznaczać, że to nie był przypadek, że te dwa wydarzenia coś ze sobą łączy. Że to jest jakby reakcja drugiej strony na to, że Czarnecki złożył to doniesienie do prokuratury. Powiedzmy sobie jasno: od marca do listopada w tej sprawie działo się bardzo wiele, tylko my nie wiemy, co. Podam przykład, jak było w aferze Rywina, tam kluczowym, jednym z dowodów były billingi z telefonu Lwa Rywina, które ujawniono i które pokazywały ogromną ilość połączeń z prezesem Kwiatkowskim i innymi osobami, także prezesa Kwiatkowskiego. Na razie nie wiemy, czy są jakieś billingi z telefonu byłego już szefa KNF-u Chrzanowskiego, choć wiemy, że jakieś istnieją. Tylko pytanie, czy one kiedykolwiek opinii publicznej zostaną udostępnione i co z tych bilingów będzie wynikało na przestrzeni od marca, powiedzmy, do listopada i kolejne osoby, które być może są zamieszane w tę sprawę… Nie wiemy tak naprawdę, czy Leszek Czarnecki nagrał jeszcze kogoś. Skoro nagrał Chrzanowskiego – mógł także nagrać inne osoby”.
https://fakty.interia.pl/polska/news-prof-dudek-tempo-w-jakim-pozbyto-sie-chrzanowskiego-bylo-rek,nId,2661203

— FAKT O GLAPIŃSKIM: “– Po pierwsze Marek Chrzanowski (były szef KNF – red.) był nominatem Glapińskiego, jego nominacja była wrzutką od „Glapy” – opowiada nam polityk z rządowego obozu. Na nominację Chrzanowskiego do KNF miał nie zgadzać się Mateusz Morawiecki (50 l.) – wówczas jeszcze wicepremier w rządzie Beaty Szydło (55 l.). Uwikłanie Chrzanowskiego w aferę to kłopot dla Glapińskiego. W dodatku krąży plotka, że sam prezes NBP… też jest ponoć nagrany!”
http://wyborcza.pl/7,155287,24169159,kto-chce-przejmowac-banki-kiedy-skladano-zawiadomienie-ws.html

— SIERAKOWSKI O PIS WCHODZĄCYM W ETAP BREŻNIEWA: “PiS-owi może uda się uniknąć powołania komisji, bo zastosuje metodę szatniarza: nie oddam płaszcza i co mi pan zrobisz? Ale chroniczne już udawanie, że nic się nie stało świadczy o wejściu w etap Breżniewa, gdy partii już nie stać na ofensywę, ciągle się musi bronić i tłumaczyć. Szczęśliwa jest, gdy przeżyje dzień bez porażki, afery, kompromitacji. Ale inicjatywy już nie jest w stanie podjąć”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/sierakowski-pis-weszlo-w-etap-brezniewa-opinia/

— ADAM LESZCZYŃSKI ANALIZUJE REAKCJE MEDIÓW PRZYCHYLNYCH WOBEC PIS: „Walka klasowa zaostrza się z każdym rokiem (…) pamiętaj o tym, Dobra Zmiano, i pilnuj się bardziej niż kiedykolwiek” – pisze z troską prawicowy publicysta. Media związane z PiS próbują na różne sposoby zmniejszyć straty rządu wywołane korupcyjną aferą w KNF. Dyskredytują Czarneckiego, przekonują, że nic się nie stało i mówią: „to wszystko spisek”.
https://oko.press/cios-nozem-mikrofonowym-jak-media-pis-probuja-tlumaczyc-afere-knf/

— GW O ROZMOWACH KRZYSTKA ZE SCHETYNĄ I BRUDZIŃSKIM: “Do rozmów prezydenta Szczecina z szefem krajowych struktur Platformy Oobywatelskiej miało dojść w środę w Warszawie – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Do końca tygodnia Piotr Krzystek jest na urlopie, który spędza w stolicy. Można się domyślać, że Krzystek ma też w tym czasie zaplanowane rozmowy z Joachimem Brudzińskim, szefem MSWiA i liderem zachodniopomorskiego PiS. Prezydent Szczecina jest w kręgu zainteresowania partyjnych liderów, bo będzie rządził miastem kolejną, czwartą już kadencję a w regionie stoi na czele Bezpartyjnych, którzy stali się trzecią siłą w sejmiku (zdobyli trzy mandaty)”.
http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,24173737,krzystek-rozmawial-ze-schetyna-o-koalicjach-na-nowa-kadencje.html

— STOŁEK ZA STAROSTWO DLA SIOSTRY PREMIERA – Jacek Harłukowicz w GW: “– W zamian za poparcie pani Morawieckiej zaproponowano mi stanowisko prezesa należącej do samorządu województwa spółki Stawy Milickie, ewentualnie stanowisko wiceprezesa w jednej ze spółek należących do KGHM. W tym drugim przypadku mogłam sobie wybrać w której – przyznaje w rozmowie z „Wyborczą” Matusiak. Po raz pierwszy dzwoniono do niej przed Świętem Niepodległości. Po raz kolejny – w poniedziałek 12 listopada. Kilka dni temu doszło do jej spotkania z emisariuszem PiS. Matusiak nie chce jednak zdradzić jego nazwiska. – Przekonywano mnie, że nie ma się co zastanawiać, bo dwie inne osoby z naszej koalicji i tak zostały już „kupione”.
http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24173524,stolek-za-starostwo-dla-siostry-premiera.html

— PAWEŁ WROŃSKI PISZE O KORUPCJI POLITYCZNEJ: “Choć premier dyskretnie, lecz widocznie wspierał kampanię swojej starszej siostry, to oczywiście nie może on odpowiadać za jej polityczne poczynania. Za rodzeństwo się nie odpowiada. Być może o całej sprawie nawet nie wie i tak jak o próbie korupcji w KNF dowie się z „Wyborczej”. Tak czy owak, jeśli rzeczywiście chce zasłużyć na zaufanie, powinien tę sprawę wyjaśnić do spodu. Jeśli nie będzie w stanie sobie poradzić ze sprawą trzebnicką, to jak będzie chciał wyjaśniać sprawę KNF?”
http://wyborcza.pl/7,75968,24173692,anna-morawiecka-przegrala-ale-moze-rzadzic-pis-urzadza-trzecia.html

— TUSK JEST TRZY LIGI WYŻEJ NIŻ PO – GRZEGORZ SROCZYŃSKI W ROZMOWIE Z JAKUBEM BODZIONYM W KULTURZE LIBERALNEJ: “Być może dlatego, że polski mechanizm państwowy działa tak, że gdy na stanowisku kierowniczym pojawia się nowy pomysł, to cały system zniechęca do jego wprowadzenia. „Zróbmy z tym coś” – mówi minister. „Nie da się” – odpowiada machina państwowa. Myślę, że Tuskowi zabrakło determinacji. To wybitny polityk, który intelektualnie jest wiele kroków przed swoim zapleczem, przed Schetyną czy Kopacz. W dodatku jako szef Rady Europejskiej ma możliwości wyłapywania nowych trendów w światowej gospodarce i polityce. Nie jest wciągnięty przez polskie bajorko, nie musi zajmować się Marszem Niepodległości czy tweetami Krystyny Pawłowicz. Pod każdym względem Tusk jest trzy ligi wyżej niż PO. Na polskiej scenie politycznej nie było skuteczniejszego i sprytniejszego polityka. Jest on i Kaczyński”.

— SROCZYŃSKI O TYM, ŻE PIS ZYSKAŁBY NA KLIMACIE “KOCHAJMY SIĘ”: “Oczywiście, ale oni tego nie rozumieją. Głośny margines byłby przez chwilę niezadowolony, pobuczy, potupie, Karnowscy coś mocnego napiszą i tyle. Oni nie mają gdzie odpłynąć. Pozostali byliby zadowoleni, bo w powszechnym odbiorze PiS narobiło bigosu, ale jakoś to odkręciło, więc „Polacy, kochajmy się”. XII księga „Pana Tadeusza”, a my uwielbiamy takie zakończenia. W ten sposób druga strona straciłaby również koronny argument o „końcu demokracji”.

— SROCZYŃSKI O KOŃCU REWOLUCJI GODNOŚCIOWEJ MAŁYCH MIASTECZEK: “To prawda, ale PiS nie musi już tej rewolucji prowadzić. Przez te trzy lata głos pisowskiego elektoratu wszedł do mainstreamu. Ludzie się wyszumieli, rewolucja godnościowa małych miasteczek dobiegła końca. Teraz te małe miasteczka chcą świętego spokoju. Forsowanie takich rozwiązań jak repolonizacja rynku medialnego byłoby strzałem w kolano”.

— PIS ZACZYNA PRZEGAPIAĆ, ŻE GODNOŚCIOWE ZADOŚĆUCZYNIENIE JUŻ NASTĄPIŁO – DALEJ SROCZYŃSKI: “Myślę, że PiS powoli zaczyna przegapiać coś, co jego elektorat już uzyskał, czyli rodzaj godnościowego zadośćuczynienia. Sam uważałem, że PiS musi się wyszumieć. Ale te emocje się wypaliły, ludzie się nasycili i mówią: basta. Prowadzenie dalej tej rewolucji jest przeciwskuteczne”.

— POLACY SĄ WYJĄTKOWO ZDROWOROZSĄDKOWI I TOLERANCYJNI – DALEJ SROCZYŃSKI W KL: “Polacy są dużo bardziej progresywni niż prawica i liberałowie uważają. Nie w taki sposób, żeby chodzili na Marsze Równości, ale w masie postulatów Polacy są wyjątkowo zdroworozsądkowi i tolerancyjni. Pogłoski o naszej wyjątkowej ksenofobii i konserwatyzmie są przesadzone. Obie strony, poza swoimi krzykliwymi marginesami, są znużone stanem obecnym. Każda rewolucja zaczyna się w końcu potykać o własne nogi, czego ostatnim przykładem była organizacja uroczystości z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Trzeba w pewnym momencie odpuścić i zacząć rządzić. Oni tak naprawdę nie sprawują władzy, tylko gadają. Paradoksalnie w sferach, na których im najbardziej zależało – reformy sądów, edukacji, polityki historycznej – ponieśli największe klęski. Afera z Izraelem – klęska. Obchody niepodległości – za 200 milionów złotych – klęska. Osiągnęli dużo mniej, niż gdyby działali w inny sposób”.

— ONI NIE SPRAWUJĄ WŁADZY TYLKO GADAJĄ – DALEJ SROCZYŃSKI W KL: “Obie strony, poza swoimi krzykliwymi marginesami, są znużone stanem obecnym. Każda rewolucja zaczyna się w końcu potykać o własne nogi, czego ostatnim przykładem była organizacja uroczystości z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Trzeba w pewnym momencie odpuścić i zacząć rządzić. Oni tak naprawdę nie sprawują władzy, tylko gadają. Paradoksalnie w sferach, na których im najbardziej zależało – reformy sądów, edukacji, polityki historycznej – ponieśli największe klęski. Afera z Izraelem – klęska. Obchody niepodległości – za 200 milionów złotych – klęska. Osiągnęli dużo mniej, niż gdyby działali w inny sposób”.

— ORBAN W POLSCE TO ŚMIECH NA SALI – SROCZYŃSKI: “Polska jest równo podzielona i nie ma tutaj szans na żadnego Orbána. Nie włączą się mechanizmy konformizmu i uległości na dużą skalę, jeśli wszyscy widzą, że w polityce jest pół na pół. PiS jest nieskuteczne, nie stworzyło i nie stworzy żadnego swojego systemu oligarchicznego. A jak będzie próbować, to skończy się jak z Leszkiem Czarneckim. To jest śmiech na sali”.
https://kulturaliberalna.pl/2018/11/16/po-tusk-pis-grzegorz-sroczynski-bodziony-rozmowa/

— URODZINY: Krystyna Starczewska, Edward Nowak, Włodzimierz Karpiński, Kazimierz Szczygielski, Mieczysław Janowski, Edmund Wittbrodt.

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: