Stan gry, 01.12.2018

 

Grudzień w polityce to przede wszystkim decyzja prezydenta Dudy ws. nowelizacji ustawy o SN, zatwierdzenie przez Senat kandydata na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka czy town hall z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremierów.

Sejm zajmie się immunitetem Stanisława Gawłowskiego, projektem budżetu na 2019 rok, a także projektem nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. W Warszawie odbędzie się kongres założycielski ugrupowania Ryszarda Petru, zbierze się także Rada Krajowa SLD.

Ponadto 13-14 grudnia odbędzie się ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Europejskiej. RE skoncentruje się na długoterminowym budżecie UE, jednolitym rynku, migracji i stosunkach zewnętrznych.

*****

Town hall PMM. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, 1 grudnia w Warszawie odbędzie się town hall “Praca dla Polski”. Jak mówią nasi rozmówcy, ma ona pokazać, że “po trzech latach rządu obecna władza nadal jest blisko ludzi, potrafi szczerze rozmawiać i nie jest wyalienowana od społeczeństwa”. Chodzi o pokazanie bliskości premiera – dlatego w jej trakcie szef rządu ma nawiązywać bezpośredni kontakt z ludźmi z sali. Jedynymi elementami wystroju będą flagi Polski i UE. Jak się dowiadujemy, przemawiać mają – obok premiera – także wicepremierzy, w tym Beata Szydło

Immunitet Gawłowskiego. 3 grudnia o 12:00 sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zajmie się oświadczeniem Stanisława Gawłowskiego o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej. Komisja zajmie się także wnioskami ws. Sławomira Neumanna i Andrzeja Halickiego. Pierwotnie Sejm już na poprzednim posiedzeniu miał głosować nad wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej i zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, ale Gawłowski niemal w ostatniej chwili zrzekł się immunitetu. Tym samym wniosek ponownie trafił do komisji w celu zaopiniowania.

COP24. 3 grudnia prezydent Andrzej Duda weźmie udział w 24. Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24). W planie jest m.in. uroczyste otwarcie szczytu, przedstawienie deklaracji “Just transition” czy spotkanie prezydenta RP i sekretarza generalnego ONZ z przedstawicielami mediów. Ponadto w ramach szczytu PAD odbędzie szereg spotkań dwustronnych.

Sejm o handlu w niedziele. Na pierwszym w tym miesiącu posiedzeniu Sejm zajmie się nowelizacją ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Nowe przepisy, zaproponowane przez PiS, zabronią m.in. otwierania sklepów z usługami pocztowymi. Zgodnie z wstępnym harmonogramem, który widziała 300POLITYKA, II czytanie ma odbyć się 5 grudnia od 18:45. Wiele więc wskazuje na to, że już 7 grudnia rano projekt zostanie przegłosowany. Ponadto 5 grudnia o 8:30 projekt zaopiniuje sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw deregulacji.

Kongres założycielski partii Petru. 9 grudnia w Warszawie odbędzie się konwencja założycielska “Teraz”, czyli nowej partii Ryszarda Petru, Joanny Scheuring-Wielgus i Joanny Schmidt. – Spotkajmy się w niedzielę 9 grudnia, porozmawiajmy o Polsce, o naszej gospodarce i przyszłości. Zacznijmy zmieniać Polskę. Teraz! – zapowiadają organizatorzy. – Pokażemy, na czym polegają nasze wartości, o co chcemy walczyć. Chociażby kwestie zniesienia zakazu handlu w niedziele. Mogę powiedzieć tak: uważam, że Nowoczesna opuszcza to miejsce i jest to do gospodarowania, jeżeli chodzi o elektorat – mówił Petru w RMF FM.

Decyzja PAD ws. SN. W pierwszej połowie grudnia prezydent Andrzej Duda będzie musiał podjąć decyzję ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który odwraca tzw. emerytalną czystkę, czyli przywraca sędziów SN, w tym Małgorzatę Gersdorf. Senat przyjął nowelę 23 listopada, czyli termin na podjęcie decyzji upływa właśnie w okolicach 15 grudnia.

Wysłuchanie ws. praworządności. 11 grudnia odbędzie się w Brukseli kolejne wysłuchanie Polski w ramach procedury art. 7 traktatu – podały PAPźródła unijne. Zdaniem polskich dyplomatów, to korzystna sytuacja, bo Komisja Europejska będzie musiała odnieść się na tym wysłuchaniu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Zatwierdzenie RPD. W listopadzie Sejm wybrał Mikołaja Pawlaka na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Tę kandydaturę musi jeszcze zatwierdzić Senat – zrobi to na posiedzeniu 12-14 grudnia. Można przypuszczać, że do głosowania dojdzie w ostatnim dniu posiedzenia. Poprzednio senatorowie nie wyrazili zgody na powołanie Agnieszki Dudzińskiej na to stanowisko.

Budżet na 2019 rok. 12 grudnia na posiedzeniu Sejmu ma odbyć się II czytanie projektu ustawy budżetowej na 2019 rok – tak wynika z harmonogramu przyjętego przez komisję finansów publicznych. 13 grudnia wspomniana komisja ma rozpatrzyć poprawki zgłoszone w drugim czytaniu, a 14 grudnia odbędzie się trzecie czytanie i przyjęcie ustawy budżetowej przez Sejm. Senat może zająć się ustawą najwcześniej na posiedzeniu 19-21 grudnia.

Rada Krajowa SLD. – 15 grudnia podczas Rady Krajowej podejmiemy uchwałę zwołującą konwencję, która zdecyduje, w jakiej formule Sojusz pójdzie do wyborów do Parlamentu Europejskiego – poinformowało SLD za pośrednictwem mediów społecznościowych.

— 10 TEMATÓW POLITYCZNYCH GRUDNIA – 300POLITYKA:
http://300polityka.pl/news/2018/12/01/10-politycznych-tematow-grudnia/

— DZIŚ TOWNHALL PREMIERA. PMM: Chcemy Polski dumnej i ambitnej. Polski, która będzie tworzyła warunki do spełnienia marzeń i aspiracji wszystkich naszych rodaków – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/12/01

— PRAWICO, MASZ NAPRZECIWKO TAKICH ALIGATORÓW JAK TVN – JACEK KARNOWSKI: “Oglądasz prawico TVN i rozumiesz, że mając takich aligatorów naprzeciwko, musisz mieć jakieś medialne tarcze? Oberwiesz za toporność. Uważasz, że można opowiedzieć także o tym, co się udało – zostaniesz nazwany propagandystą”.

— KARNOWSKI O CZĘŚCI MEDIALNEGO ŚRODOWISKA PRAWICY – BYĆ MOŻE TYLKO STAN ŻE RZĄDZI III RP A ONI CIERPIĄ JEST DLA NICH DO ZNIESIENIA: “Myślę czasami, ostatnio coraz częściej, że może ten obóz nie zasługuje na szansę, którą dostał? Jak państwo sądzicie – zasługuje? Łukasz martwiący się zupą, której nie dostał, zasługuje? Showman Wojciech z daleka wołający o krwi na rękach prezesa zasługuje? Tak czy inaczej jasno już widać, że dla ludzi części medialnego środowiska prawicy, wyłącznie stan w którym rządzi III RP, a oni cierpią, jest możliwy do zniesienia. Tak upłynęła im młodość, innego wzorca nie są w stanie zaakceptować. Podjęcie odpowiedzialności na dłużej, wiążące się z tym normalne polityczne mechanizmy, wyraźnie ich przerażają”.

— KARNOWSKI O TYM CO RYSUJE SIĘ NA HORYZONCIE W WYPADKU UTRATY SZANSY – ZAPATERYZM Z ZAMORDYZMEM: “Mimo wszystko warto podkreślić: każdy z nas będzie rozliczony co robił, jak się zachowywał w tym wyjątkowym czasie. Być może to szansa dana raz na pokolenie. Być może kolejnej długo nie będzie. Wtedy każdy sobie poczyta swoje szydzące felietoniki, podsumuje swoje estetyczne przeżycia i będzie patrzył na fundowane nam skrzyżowanie reedukacji społeczeństwa w stylu zapateryzmu z  zamordyzmem a’la Janukowycz. Bo coś takiego – w przypadku utraty tej szansy – rysuje się na horyzoncie”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/423527-a-moze-prawica-nie-zasluguje-na-szanse-ktora-dostala

— MOSBACHER O SWOIM LIŚCIE – W ROZMOWIE Z MARCINEM MAKOWSKIM: “Jest nietypowa dlatego, że nastąpił wyciek listu do mediów. Jednak wbrew zaleceniom moich doradców powiem tak… Nie ma wytłumaczenia dla moich literówek… Pisownia jest chaotyczna, jestem tym zażenowana. Nie da się tego bronić. Jestem tym zawstydzona i nie mogę tego wyrazić bardziej wprost niż teraz. W końcu to moja odpowiedzialność”.
https://www.dorzeczy.pl/kraj/85535/mosbacher-o-swoim-liscie-nie-da-sie-tego-obronic.html

— LIBERALNA OPOZYCJA GENERALNIE JEST ZAINTERESOWANA W OGRANICZONEJ SUWERENNOŚCI – PIOTR ZAREMBA W PTT: “To są truizmy wciąż słabo docierające do wielu polskich głów. Czy rzeczywiście jednak ci wszyscy, którzy natrząsają się ze słabości PiS wobec potężnej Ameryki mają w pełni rację? Przecież gdyby przyjąć logikę niedawnych szyderstw Radka Sikorskiego z „polskiej murzyńskości”, to właśnie on powinien dziś kibicować twardości PiS-owskiego rządu – i w kwestii przepisów o IPN, i w sprawie TVN. Ale nie kibicuje, bo merytorycznie interwencje w obu tych sprawach zgodne są z jego poglądami i interesami. Zresztą liberalna opozycja jest generalnie zainteresowana w ograniczonej suwerenności Polski, nawet wobec tak obmierzłego dla nich obcego rządu jak ekipa Trumpa”.

— ZAREMBA O BEZSENSIE OTWIERANIA POTĘŻNEJ DEBATY PRZY OKAZJI TAK BŁAHEGO SPORU – DALEJ W PTT: “I czy jest sens otwierania takiej potężnej debaty akurat przy okazji tak błahego sporu? W przypadku ustawy o IPN chodziło o zmiany w polskim prawie, dotykano naprawdę zdradliwej układanki. Tu zaś trudno zagwarantować Amerykanom, że skoro ich inwestorzy zdecydowali się wejść w stację telewizyjną wyjątkowo wojowniczą wobec rządu, nigdy nie dojdzie do sporu między nią a tym rządem. To po prostu niemożliwe. Niezależnie od tego, jak bardzo Amerykanie są nam potrzebni. A są potrzebni bardziej niż my im. I wiedzą o tym, nawet jeśli mylą funkcję Morawieckiego”.

— PO WEZWANIACH DO NASYŁANIA PROKURATORÓW MNIEJ SIĘ BĘDĘ DZIWIŁ NADGORLIWOŚCI PANI AMBASADOR – KONKLUZJA ZAREMBY: “Natomiast kiedy również ze strony polityków partii rządzącej (niezawodna posłanka Pawłowicz), nie mówiąc o mocno związanych z tą władzą mediach, będą padać pochopne wezwania do odbierania jakiejkolwiek stacji koncesji czy nasyłania prokuratorów na dziennikarzy, mniej się będę dziwił nadgorliwości pani ambasador. I stopień zależności Polski od USA mniej mnie będzie interesował niż pytanie: kto tu ma rację?”
https://polskatimes.pl/piotr-zaremba-o-liscie-ambasador-usa-georgette-mosbacher-czy-jest-sens-otwierania-poteznej-debaty-przy-okazji-tak-blahego-sporu/ar/13704863

— PIOTR ZAREMBA W RZ SNUJE ROZWAŻANIA O RELACJI PJK Z GLAPIŃSKIM: “Albo więc Jarosław Kaczyński jest pewien, że Glapiński pozostaje poza podejrzeniami (lub można go poza nimi utrzymać). Albo ta wzajemna zależność nie jest aż tak wielka. W każdym razie ustępuje interesowi politycznemu całego obozu. Dzieje Glapińskiego to skądinąd nie tylko przyczynek do opowieści o jego wpływach i znaczeniu. To także okazja do odtworzenia relacji między obozem antysystemowej prawicy i kapitalizmem. Tak na to patrząc, można uznać rozmowę Ch. z postpeerelowskim oligarchą Czarneckim za dobrą puentę dla zdarzeń, które działy się dawno temu. Niezależnie od tego, czy prezes NBP miał bezpośredni udział w nieudanym instalowaniu prawnika Grzegorza Kowalczyka w Getin Banku czy też nie”.

— ZAREMBA PISZE, ŻE KACZYŃSKI ZAWSZE LUBIŁ GLAPIŃSKIEGO, UWAŻAŁ GO ZA PIEKIELNIE BYSTREGO BON VIVANTA: “Uważany – nie zawsze słusznie – za mściwego prezes PiS wybaczył mu łatwo odstępstwo. Dlaczego? Zawsze lubił Glapińskiego, uważał go za malowniczego, nieco ekscentrycznego, ale też piekielnie bystrego bon vivanta. Na dokładkę ten rozstał się z nim względnie kulturalnie. Nie kupował sobie wstępu do innych formacji atakami na dawnego lidera. O niektórych jego kolegach nie dało się tego powiedzieć”.

— ZAREMBA O OKOLICZNOŚCIACH POWOŁANIA GLAPIŃSKIEGO DO NBP – ZWOLENNIK ROZSĄDNEJ POLITYKI: “Wtedy praktyka partyjnego łupu nie całkiem jeszcze wygrała. Senator PO Marek Rocki dziękował Glapińskiemu, że czerpie kadry z SGH, której sam Rocki był rektorem. Nic też dziwnego, że po kolejnej przerwie znowu sięgnięto po Glapińskiego. Najpierw został nominatem Lecha Kaczyńskiego do Rady Polityki Pieniężnej. Wyrobił tam sobie opinię zwolennika rozsądnej polityki finansowej. Na tyle rozsądnej, że kiedy wiosną 2016 r. dostał nominację na prezesa NBP, chwalił go ponad podziałami jego poprzednik Marek Belka”.

— UDAŁO SIĘ ZŁOWIĆ SOLORZA JAKO PARTNERA ALE NIE WŁASNEGO CZŁOWIEKA – DALEJ ZAREMBA: “Czy Viktor Orbán nie zaczął budować na Węgrzech własnej oligarchii? W Polsce na razie efekty są mizerne. Udało się w jakiejś mierze złowić Zygmunta Solorza, ale jako partnera, nie własnego człowieka. Nadzieje na swoją ekonomiczną elitę można realizować poprzez menedżerów w państwowych bankach i spółkach. To jest jednak zawodne, bo po przegranych wyborach wszystko przepada”.
https://www.rp.pl/Plus-Minus/311299934-Czy-Glapinski-ma-jeszcze-wplyw-na-Kaczynskiego.html&template=restricted

— EWA SIEDLECKA O CIĄGU TECHNOLOGICZNYM PIS WS KRS: “KRS chce więc, by jej decyzje były niezaskarżalne. I nie bez przyczyny: NSA, rozpatrując odwołania dziewięciu kandydatów na sędziów SN, zawiesił wykonanie decyzji KRS rekomendujących prezydentowi innych kandydatów do czasu rozpatrzenia tych odwołań. Wyrok Trybunału, w którym stwierdziłby, że odwołanie od decyzji KRS jest sprzeczne z konstytucją, załatwiłby problem i odblokował obsadzanie Sądu Najwyższego przez PiS. Zobaczymy, jak działa ciąg technologiczny PiS. Na razie należy się domagać od KRS samozawieszenia”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1773664,1,krs-robi-prawny-fikolek-i-zaskarza-sama-siebie.read?src=mt

— NIE DAMY SIĘ ZWASALIZOWAĆ – JAROSŁAW KURSKI w GW: “Dziś dla prawdziwych dziennikarzy z wielu mediów w całej Polsce, którzy kochają swój zawód, to znakomity czas. Czas próby i walki o to, co jest naszą misją – o prawdę i niezależność. Reszta to furda. Dlatego nie damy się zastraszyć, nie damy się przekupić, nie damy sprostytuować”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24231142,wolne-media-przeszkadzaja-pis-ale-nie-damy-sie-zwasalizowac.html

— ROMAN IMIELSKI O NAUCZCE OD PANI AMBASADOR – pisze w GW: “Warszawa wierzyła też, że skoro Trump nie przebiera w słowach, atakując amerykańskie media, to nie będzie zaprzątał sobie głowy mediami w Polsce, nawet jeśli należą do firm z USA. Tak to nie działa, szczególnie w przypadku prezydenta biznesmena. Ambasador Mosbacher ostrzegała niedawno w Sejmie, że napaści na wolne media mogą sprawić, iż propolskie nastroje za oceanem ostygną. (…) Dlatego ostrzegam: ślepa wiara PiS w przyjaźń Trumpa może się paskudnie skończyć. Trump nie ma za grosz sentymentów, kiedy coś koliduje z jego interesami. A walić między oczy potrafi jak nikt inny”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24231181,nauczka-od-pani-ambasador-slepa-wiara-pis-w-przyjazn-trumpa.html

— DZIĘKI BOGU ZA AFERY – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Dzięki Bogu za afery. Paradoksalnie świadczą one, że żyjemy w normalnej demokracji, w której funkcjonują wolne media. Jak długo będą wybuchać afery, będziemy wiedzieć o tym, że mechanizmy społecznej kontroli działają. W systemach autorytarnych czy totalitarnych afer nie ma – bo nie ma wolnej prasy, która byłaby je w stanie opisać, nie ma mechanizmów demokratycznej kontroli działań polityków. Oczywiście, w demokracji idealnej afer być nie powinno, ponieważ wszyscy są w niej rozsądni, uczciwi i moralni. Tak z pewnością funkcjonuje demokracja wśród aniołów. Ale ludzie nie są aniołami, a ludzka natura po grzechu pierworodnym jest skłonna do zła. Więc póki żyjemy na Ziemi, póki mamy demokrację, w której działają ludzie z krwi i kości, afery będą wybuchać. I dziękujmy za nie opatrzności. Dopiero gdy przestaną się pojawiać, powinniśmy zacząć się martwić”.
https://www.rp.pl/Plus-Minus/311299935-Skandale-III-RP-Sa-afery-jest-demokracja.html&template=restricted

— GAZETA STOŁECZNA O SUKCESIE SPOTKANIA BIEDRONIA W WARSZAWIE I BUDOWANIU STRUKTUR PRZEZ PIETRUCZUKA: “Grzegorz Pietruczuk przez lata był wiceburmistrzem u boku PO. Partia mimo zwycięstwa (z niewielką przewagą) oddała mu teraz główny fotel w dzielnicy. Pietruczuk działał kiedyś w SLD, odszedł do Inicjatywy Polskiej i został liderem lokalnego stowarzyszenia Razem dla Bielan. Mówi, że do działania w ruchu Biedronia w Warszawie zgłasza się wielu młodych ludzi. Podpytują się też jego koledzy i koleżanki z SLD i Partii Razem. Robert Biedroń, niedawny prezydent Słupska, jeździ teraz po Polsce. Organizuje spotkania, które nazwał „Burzą Mózgów”. Do klubu Palladium przy Złotej przyszło ok. 1,5 tys. osób – młodzi i starsi. Część oglądała spotkanie na telebimie w pobliskich Hybrydach”.
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24231091,robert-biedron-tworzy-struktury-w-warszawie-mamy-juz-200-osob.html

— GRAMY TYMI SAMYMI KLOCKAMI – AGNIESZKA HOLLAND w rozmowie z Grzegorzem Wysockim w GW: “My w Polsce cały czas gramy tymi samymi klockami. Kiedy, jak w tym serialu, kraj jest odizolowany i ludzie muszą się zadowolić przaśną, ograniczoną rzeczywistością, to się im podsuwa wielkie symbole, emocje i „narodowe” dekoracje. Po zamachach powstała nowa władza inteligentnych przywódców partyjnych i kościelnych”.

– HOLLAND O SYMETRYSTACH I ALARMISTACH: “Dobrze, bo staram się dobrze ludziom życzyć. Spór między symetrystami a alarmistami polega głównie na tym, co oceniamy jako poważne zagrożenie. Bo obie strony są prodemokratyczne i raczej antypisowskie. Tylko symetryści mówią, że właściwie nic bardzo strasznego się nie dzieje. Owszem, to, co robi PiS, jest nieprzyjemne i szkodliwe, ale tamci też robili brzydko, tylko nieco mniej. I że nie można ciągle krzyczeć o łamaniu demokracji czy faszyzmie, bo to jest nadużywanie pojęć i co będziemy potem mówić, jak to już naprawdę przyjdzie”.

— HOLLAND O SŁABOŚCI INTELEKTUALNEJ PLATFORMY: “Obawiam się, że nie. Największą słabością PO jest jej słabość intelektualna i to, że w ogóle w to nie inwestuje. Schetyna jest sprawnym politykiem, ale nie myślicielem, który widzi dalej niż najbliższe wybory”.
http://wyborcza.pl/7,101707,24231238,agnieszka-holland-o-1983-pierwszym-polskim-serialu-netflixa.html

— URODZINY: Pawel Wujec, Artur Domosławski, Paulina Piechna-Więckiewicz, Jerzy Ziętek, Jarosław Bauc, Wojciech Szczurek, Zbigniew Dolata, NIEDZIELA: Henryk Majewski, Robert Golański

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: