Stan gry, 07.11.2018

 

— DO WYBORÓW SEJM TYLKO RAZ W MIESIĄCU – NA 300POLITYCE KALENDARZ PLANOWANYCH POSIEDZEŃ:
http://300polityka.pl/news/2018/11/07/kalendarz-sejmu-na-2019-rok-od-stycznia-do-czerwca-po-jednym-posiedzeniu-w-miesiacu/

— SZYDŁO O STARCIE DO PE, MARCZUK ODCHODZI Z MINISTERSTWA PRACY – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/11/07/

— PIS MIAŁBY 236 MANDATÓW – DGP (Osiecki, Żółciak): „Zjednoczona Prawica ma szanse na bezwzględną większość w wyborach do Sejmu i zdobycie 236 mandatów – wynika z symulacji. Drugie w kolejności ugrupowanie Koalicja Obywatelska może liczyć na 177 mandatów. Do Sejmu weszłyby jeszcze Kukiz’15 z 23 mandatami i PSL – z identyczną liczbą posłów. Jak analitycy PiS doszli do takich wniosków? Przeliczyli głosy oddane na poszczególne ugrupowania w sejmikach na 41 okręgów wyborczych do Sejmu. Założyli jednak, że głosy oddane na Bezpartyjnych Samorządowców nie będą miały znaczenia, więc rozłożą się równo między pozostałe ugrupowania. Przyjęto także, że PSL osiągnie wynik o połowę słabszy niż w wyborach do sejmików. Taką prawidłowość widać w wynikach wyborów, a ta relacja bywa nawet niższa niż 50 proc”.
https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1336977,powyborcza-analiza-pis.html

— WPOLITYCE O KOALICJI PIS-PSL: “Jak dowiedział się portal wPolityce.pl, trwają rozmowy pomiędzy politykami Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego ws. koalicji w sejmikach wojewódzkich. Nie dotyczą one tylko pojedynczych „transferów”, lecz szerszego porozumienia. – Rozmawiamy na dużo wyższym szczeblu niż tylko z radnymi, którzy zdobyli mandaty w sejmikach. Jest szansa na zawiązanie koalicji w kilku województwach. Jeśli udałoby się zrealizować ten scenariusz, Koalicja Obywatelska będzie rządzić tylko w jednym sejmiku usłyszeliśmy od polityka ze ścisłych władz partii rządzącej”.
https://wpolityce.pl/polityka/420004-tylko-u-nas-czy-bedzie-wielka-koalicja-pis-psl

— 3 LATA TEMU Władysław Kosiniak-Kamysz został prezesem PSL.

— ZERWIJ Z PLASTIKIEM – POMASKA KONTYNUUJE SWOJA KAMPANIĘ, ROZPOCZĘTĄ TEKSTEM NA 300POLITYCE:http://www.pomaska.pl/zerwijzplastikiem?fbclid=IwAR3Pna-o7FYlilUGecHhv83r1d_3TNXXZQmCh9pkCvNGdEDYyx9Uqr7lPvI

— Agnieszka Pomaska dla 300POLITYKI: Na odwyku od plastiku. Po tym tekście obejrzysz dokładnie każde opakowanie:http://300polityka.pl/stan-gry/2018/08/28/agnieszka-pomaska-dla-300polityki-na-odwyku-od-plastiku-po-tym-tekscie-obejrzysz-dokladnie-kazde-opakowanie/

— CHCEMY ZAKOŃCZYĆ SPÓR O REFORMĘ SĄDÓW – JADWIGA EMILEWICZ w rozmowie z Justyną Dobrosz-Oracz w GW: “Chcielibyśmy odłożyć na półkę dyskusję o wymiarze sprawiedliwości, przystąpić do stołu i do dyskusji tam, gdzie naprawdę jest nasz głos dzisiaj bardzo oczekiwany i bardzo potrzebny w budowaniu pozytywnej agendy dla Europy”.

— EMILEWICZ O PROBLEMACH PRAWICY W MIASTACH: “I to jest ten moment, który wymaga przemyślenia, w jaki sposób dotrzeć do mieszkańców tych miast. Głównie dlatego, że jeżeli mówimy o ofercie i pomyśle na Polskę zaprezentowanym w 2015 roku, który wtedy dał nam zwycięstwo, to ten pomysł powinien dotyczyć naprawdę wszystkich Polaków. Wiele z tych postulatów udało się zrealizować, stały się faktem i widzimy już ich gospodarczo-społeczne efekty. Czyli przede wszystkim wyrównujemy szanse wszystkich mieszkańców Polski, w tym tych spoza dużych metropolii. Dzisiaj jest to dla nas ważne, bo duże metropolie, duże miasta to bardzo ważne centra edukacyjne, przemysłowe, tworzące nowe, atrakcyjne miejsca pracy. A nasza oferta jest adresowana również do nich i powinniśmy chyba lepiej tę historię opowiedzieć”.
http://wyborcza.pl/7,82983,24135638,minister-emilewicz-wyniki-wyborow-pokazuja-ze-mamy-duza-szanse.html

— SZOSTAKOWSKI: PRZENIESIEMY POMNIK PREZYDENTA – Michał Wojtczuk w Stołecznej: “ Nie dla pisowskich pomników w Warszawie! Gdy reżim pisowski upadnie, przeniesiemy pomniki z placu Piłsudskiego – zapowiedział tymczasem Jarosław Szostakowski, lider klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Warszawy”.
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24133124,gdy-rezim-pisowski-upadnie-przeniesiemy-pomniki-z-placu-pilsudskiego.html

— ŚCIEŻKA ART 7 JEST DLA KE MARTWA – Magdalena Cedro, Grzegorz Osiecki na jedynce DGP: “Z informacji DGP wynika, że prezydencja austriacka chciała zaproponować dalsze procedowanie art. 7 w Radzie, ale Komisja Europejska zakusy Wiednia powstrzymała. „Dla Komisji to martwa ścieżka” – twierdzi nasz rozmówca z Brukseli. Uśmierceniem art. 7 nie jest zdziwiony wiceprzewodniczący europarlamentu Zdzisław Krasnodębski (PiS). Od początku było wiadomo, że ta procedura nie prowadzi do żadnych konkluzji, bo Komisja nie ma większości w Radzie – powiedział. W tym sensie – jak podkreśla – to porażka KE i zwycięstwo Polski”.

— KE BĘDZIE DĄŻYŁA DO ROZSTRZYGNIĘCIA, KTÓRE ZABOLI – piszą autorzy DGP: “Temperatura sporu o praworządność nieco opadła. Według naszego źródła z Komisji nie oznacza to jednak, że Bruksela odpuszcza Warszawie. – Będzie dążyła do rozstrzygnięcia, które zaboli. Inaczej jej postawa zostanie odebrana jako porażka – mówi nasz rozmówca”.
http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/584697,tsue-artykul-7-praworzadnosc-polska.html

— WYMIANA KURSKIEGO TO ZBYT DUŻE RYZYKO DLA PIS – Agnieszka Kublik w GW: “Jak słychać w PiS, Kaczyński zdaje się – na razie – przychylać do tej ostatniej argumentacji. Że wymiana szefa TVP pół roku przed wyborami europejskimi i rok przed parlamentarnymi to zbyt duże ryzyko dla partii. W gruncie rzeczy decyzja może zaważyć nawet na jej być albo nie być. Bo przegrana PiS w 2019 r. na pewno byłaby końcem ery PiS Kaczyńskiego. A może i PiS w ogóle”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24135557,jacek-kurski-musi-zostac.html

— OPOZYCJA FAKTYCZNIE ZANOTOWAŁA KILKA SUKCESÓW W MIASTACH, ALE TO MA SIĘ NIJAK DO ZASADNICZEJ ZMIANY – MICHAŁ KARNOWSKI: “Obóz III RP ma oczywiście wilcze prawo próbować emocjonalnego przełomu i dowodzić, że wygrał te wybory. W rzeczywistości bez wątpienia zanotował kilka sukcesów w wielkich i średnich miastach, choć pamiętajmy: tam niemal zawsze zostali ci, co byli. Ich polityczne afiliacje bywają umowne, płynne. PiS coś tam stracił (Biała Podlaska, Kielce), a coś zyskał (Wadowice, Chełm). To wszystko ma się nijak do zasadniczej zmiany, do wielkiego przesunięcia dokonanego przez obóz Jarosława Kaczyńskiego. Otóż już na pewno w siedmiu sejmikach, a może i w większej liczbie, rządzić będzie formacja, która nigdy wcześniej nawet o tym nie mogła marzyć. Rządzić będzie tam, gdzie „od zawsze” panował obóz III RP. To wielki obszar władzy, a jeśli dodamy do tego połowę powiatów w całej Polsce, to wręcz potężny”.

— KARNOWSKI O MIASTACH PĘKAJĄCYCH Z PRZEJEDZENIA: “Nie mają programu (poza powrotem tego, co było, poza propozycjami demontażu państwa), ale już szykują się do władzy. Owszem – mają media i uwierzyli, że znowu mogą wtłaczać do ludzkich umysłów, co sobie wymarzą, każde kłamstwo. To wystarczyło na wielkie, pękające w wielu miejscach z przejedzenia i dobrobytu miasta, ale na całą Polskę może być jednak za mało. Dalej, można domniemywać, tej pychy będzie tylko więcej”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/419968-dopiero-sie-okaze-kto-kogo-kopnie-w-tylek-cytat-z-prof

— PIS NIE POWINIEN ZAJĄĆ MIEJSCA PLATFORMY – LEKKIEGO ZARZĄDZANIA RZECZYWISTOŚCIĄ – JACEK KARNOWSKI: “Skutek jest taki, że PiS nie tylko nie powinien, ale i nie może zająć miejsca, które zajmowała Platforma – partii lekko tylko zarządzającej rzeczywistością, opierającej się na społecznej dominacji tzw. wygranych transformacji, partii pasywnej w sferze wartości, pozostawiającej najważniejsze pola najsilniejszym globalnym i krajowym graczom. Te siły społeczne, na których opierała się partia Tuska, PiS już odrzuciły, i swojego zdania nie zmienią – ani za sprawą nowych propozycji czy obietnic, ani za sprawą komplementów. Przynajmniej nie w swojej zasadniczej masie. To dlatego PiS musi być – i jest – realną i wyrazistą kontrpropozycją. Taką, która mobilizuje i wzmacnia – nie tylko w czasie wyborów – całą Polskę nieliberalną i nielewicową. Co ważne: nie tylko w sferze propozycji rozwojowych, gospodarczych, społecznych, międzynarodowych, ale także w sferze wartości”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/419973-pis-ma-szanse-tylko-wtedy-gdy-jest-wyrazna-kontrpropozycja

— BARTŁOMIEJ RADZIEJOWSKI: PIS WYGRAŁ, ALE ZOBACZYŁ GRANICE SWOJEJ SIŁY: “Jedynym poważnym zaskoczeniem jest skala porażki PiS-u w miastach, nie tylko dużych. I siła polaryzacji miasto-prowincja. Jednak generalny, sam w sobie wynik partii rządzącej jest bardzo dobry, a pod pewnymi względami historyczny. Wedle mało ścisłych, bardzo orientacyjnych wyliczeń, które tu robiłem parę dni temu rozmawiając m.in. z Antoni Dudek i Grzegorz Osiecki, 34 proc. dla PiS-u w sejmikach przełożyłoby się na ok. 43 proc. w parlamencie. Natomiast przez rok wszystko jeszcze się może zmienić, rzecz jasna. Generalnie, PiS wygrał, ale zobaczył granice swojej siły, pod paroma względami. Miejmy nadzieję, że opozycja zobaczyła z kolei granice swojego strachu, bo obniżenie poziomu histerii by się nam wszystkim bardzo przydało”.
https://www.facebook.com/100000097310089/posts/2123863254293564/

— MŁODZI PRZEGRALI Z POWODU LOGO PIS, TO RÓWNIA POCHYŁA – JANINA JANKOWSKA NA FB: “I oto mamy pierwszy sygnał czegoś nowego. Wynik wyborów samorządowych. On powinien Was zaniepokoić. Świetni, młodego pokolenia kandydaci: Kacper Płużyński i Małgorzata Wassermann przepadli. Moim zdaniem z powodu logo PiS . Przegrali z wypalonymi starszymi panami, z których jeden w dziwny sposób zdobył spory majątek lokalowy i o tym w zeznaniach nie pamiętał a drugi jest już naprawdę zmęczony. Dla Gdańska i Krakowa stracona szansa. Nie ma co ukrywać znaleźliście się na równi pochyłej w miejscu, które prowadzi w dół. Otwórzcie oczy. Nie wygłaszajcie w mediach nieprawdziwych, dyktowanych przekazami dnia słów z arsenału propagandy sukcesu. Odbiorcy to czują. Raczej starajcie się wpłynąć wszystkimi możliwymi kanałami na Głównego Demiurga, jego Dwór a może tych, którzy czują podobnie jak ja, ale jeszcze nie potrafią powiedzieć NIE. Od Was zależy przyszłość Polski. Nie ukrywam , boję się powrotu PO w towarzystwie p. Lubnauer i Petru. I myślę sobie, jak dodać odwagi prawicy, żeby się naprawiła ? Jak wzmocnić partię Razem, która bez SLD powinna być w sejmie? Dla pełnej demokracji. Co może w tej sprawie pojedynczy, mały człowiek? Tylko zaśpiewać prawicy „Miałeś chamie złoty róg”.
https://www.facebook.com/100000155365108/posts/2393847190630436/

— 2 TURA PODCIĘŁA SKRZYDŁA BARDZIEJ NIŻ WYNIKA ZE STATYSTYK – ZUZANNA DĄBROWSKA W RZ: “Druga tura podcięła skrzydła PiS bardziej niż wynika to nawet ze statystyk powyborczych. Pokazała, że mimo ogromnej wiary partii w to, że jest kochana przez lud, wiary w swoją misję czy też polityczne posłannictwo uczucia te nie udzielają się bardzo wielu mieszkańcom miast: dużych, średnich i małych. Zresztą zaraz po głosowaniu politycy PiS z pierwszej linii propagandowego frontu starali się uczynić z nich oszustów, złodziei i nie-Polaków. Te głosy jednak wyciszono”.
https://www.rp.pl/Komentarze/311069920-Dabrowska-Jak-byc-kochanym.html&template=restricted

— PIS MYLI TRADYCJONALIZM ZE ZWYKŁYM CHAMSTWEM – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Problemem PiS jest nie to, że jest za mało konserwatywny, ale to, że myli tradycjonalizm ze zwykłym chamstwem. Szef MON piszący o „marszu sodomitów”, obraźliwe wobec osób niepodzielających poglądów wpisy na Twitterze Krystyny Pawłowicz czy Dominika Tarczyńskiego, są przejawem czegoś, co kiedyś w „Plusie Minusie” nazwałem konserwatyzmem zdziczałym. Wątpię, by był on w stanie przyciągnąć do PiS konserwatystów. Jedną z cech konserwatyzmu jest umiar. PiS zaś (powtarzając błędy z lat 2005– 2007) osobom umiarkowanym coraz bardziej zaczyna kojarzyć się obciachem czy zwykłym zakłamaniem niż konserwatyzmem”.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/311069895-Kogo-przyciaga-zdziczaly-konserwatyzm.html&template=restricted

— PIS ZMOBILIZOWAŁO PRZECIWNIKÓW – DR JAROSŁAW FLIS: “Gdyby chcieć podsumować obie tury wyborów, można by powiedzieć, że porażkę poniosła strategia Jarosława Kaczyńskiego, by postawić polityczny spór na ostrzu noża; przekonanie, że do wygrania jest mecz „PiS kontra reszta świata”. Tak właśnie opisywali polską politykę przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, tak też prowadzili kampanię. Strategia ta okazała się zgubna: jeśli partii władzy udała się mobilizacja przez polaryzację, to była to głównie mobilizacja… przeciwników”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/pis-zmobilizowalo-przeciwnikow-156133

— POGŁOSKI O ŚMIERCI PIS SĄ PRZESADZONE – MAREK MIGALSKI W RZ:“I tak jak 1 nie jest większe od 27, tak 27 nie jest większe od 34. Koalicja Obywatelska została pokonana przez partię Kaczyńskiego i nic na razie nie wskazuje, by za rok miało się to zmienić. Bez radykalnego załamania nastrojów społecznych PiS na jesieni 2019 roku wygra. Zwłaszcza że nie będzie próżnował i zapewne zadba o kolejne grupy społeczne”.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/181109679-Migalski-Pogloski-o-smierci-PiS-sa-przesadzone.html

— POCZĄTEK KOŃCA POPULISTÓW? – SŁAWOMIR SIERAKOWSKI W NYT:
https://www.nytimes.com/2018/11/06/opinion/the-beginning-of-the-end-for-polands-populists.html#click=https://t.co/J2ZiaDr0pg

— SAMI ZAŚPIEWAJCIE SOBIE HYMN – PIOTR BENIUSZYS Z LIBERTE O OBCHODACH – pisze w GW: “Państwo oddało setną rocznicę niepodległości Polski faszyzującym ekstremistom z politycznego marginesu. A prezydent proponuje milionom obywateli, by w południe sami sobie zaśpiewali hymn”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24134532,jaka-polska-takie-obchody-niepodleglosci.html

— GAWKOWSKI NIE ŻEGNA SIĘ Z POLITYKĄ – jak pisze Iwona Szpala w GW: “Krzysztof Gawkowski mówi „Wyborczej”, że przed odejściem z nikim politycznie nie paktował, nie ma propozycji na stole. Ale jest otwarty na rozmowy. Z polityką żegnać się nie chce. Interesuje go lewa strona sceny”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24135016,wiceprzewodniczacy-sld-odchodzi-gawkowski-szukam-innego-miejsca.html

— KRZYSZTOF ŚMISZEK W GW O OCHRONIE MNIEJSZOŚCI LGBT – pisze w GW: “Z armaty do tęczy. W czwartek w Parlamencie Europejskim zostanie zaprezentowany raport na temat praw człowieka w Polsce. Ogromny niepokój wśród społeczności LGBT w Polsce wzbudziła niedawna akcja centralnego zbierania przez prokuraturę danych na temat postępowań sądowych dotyczących możliwości uznania przez polskie władze związków partnerskich zarejestrowanych za granicą. Skojarzenia z akcją „Hiacynt” generała Kiszczaka nasunęły się od razu”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24135073,z-armaty-do-teczy-w-czwartek-w-parlamencie-europejskim-zostanie.html

— DWA PAŃSTWOWE BANKI Z REKORDOWYMI WYNIKAMI:

— Rekordowy kwartał w 100-letniej historii PKO Banku Polskiego.Grupa PKO Banku Polskiego w trzecim kwartale 2018 roku wypracowała 1,04 mld zł zysku netto. To najwyższy zysk w 100-letniej historii banku. Aktywa grupy wynoszą już ponad 306 mld zł, a skala działalności jest ponad dwukrotnie wyższa niż 10 lat temu. Równolegle, bank skutecznie przechodzi cyfrową transformację, a kolejne projekty takie jak zainicjowanie powstania Chmury Krajowej, umacniają go na pozycji lidera technologicznego polskiego sektora. Tak dobre wyniki największego polskiego banku wpisują się w dobrą sytuację gospodarczą kraju, która jest najlepszym prezentem dla wszystkich Polaków z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. – mówi Zbigniew Jagiełło.

— Bank Pekao: zysk netto w trzecim kwartale rośnie o 11 proc. r/r do 606,5 miliona złotych. To najwyższy zysk netto trzeciego kwartału od trzech lat, osiągnięty dzięki podtrzymaniu solidnej dynamiki dochodów i dobrej kontroli kosztowej. – Nasz bank rośnie dynamicznie, stając się instytucją finansową pierwszego wyboru dla coraz większej liczby klientów. Poprawiamy dochodowość oraz efektywność operacyjną przy zachowaniu konserwatywnego podejścia do ryzyka – powiedział Michał Krupiński. – Realizacja strategii odzwierciedlona w wynikach banku pozwala nam podtrzymać naszą rekomendację wysokiej dywidendy za rok 2018, co najmniej w takiej samej kwocie w ujęciu nominalnym, jak za ubiegły rok.

— URODZINY: Krzysztof Kilian, Robert Kwiatkowski, Anna Gembicka, Marcin Zaborski, Anita Błochowiak.

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: