Stan gry, 03.04.2019

 

STAN GRY: PMM potwierdza w DGP: Niższy PIT już w tym roku, Szułdrzyński: Dynamika po stronie KE, Schetyna osiągnął masę krytyczną, GW: PiS ma dość Zalewskiej, może nie wystartować

— PREMIER HANNA SUCHOCKA OBCHODZI DZIŚ URODZINY!
— KTO NAMI RZĄDZI Z HANNĄ SUCHOCKĄ NA WIRTUALNEJ POLSCE:
https://video.wp.pl/i,kto-nami-rzadzi,cid,2303843,program.html?ticaid=11d2eb&_ticrsn=3

— 38 LAT TEMU ukazało się pierwsze wydanie „Tygodnika Solidarność”.
https://www.tysol.pl/a5962-3-kwietnia-1981-roku-ukazal-sie-pierwszy-numer-Tygodnika-Solidarnosc

— BIELAN O TYM, ŻE NA POCZĄTKU TYGODNIA DECYZJA WS REKONSTRUKCJI: http://300polityka.pl/live/2019/04/03/

— NIŻSZE PODATKI JUŻ W TYM ROKU – PREMIER POTWIERDZA W ROZMOWIE Z GRZEGORZEM OSIECKIM W DGP: “Nie tylko zerowy PIT dla młodych, ale również obniżka stawki dla wszystkich do 17 proc. i podwojenie kosztów uzyskania przychodów miałyby zacząć działać jeszcze jesienią 2019. Chcemy nie tylko, by nowe rozwiązania w PIT zostały uchwalone, lecz także by podatnicy odczuli ich pozytywne skutki już na jesieni – mówi DGP premier Mateusz Morawiecki. To szef rządu forsuje wariant jak najszybszego wejścia w życie podatkowych pomysłów z piątki Kaczyńskiego. Nie chce odkładania ich pozytywnych skutków na kolejny rok”.
https://gospodarka.dziennik.pl/podatki/artykuly/594910,piatka-kaczynskiego-nizsze-podatki-fiskus.html

— PIS MA DOŚĆ ZALEWSKIEJ – CHMURY NAD SZEFOWĄ MEN – JEDYNKA GW – Agata Kondzińska, Justyna Suchecka: “Rząd nie ustąpi nauczycielom – twierdzą nasi rozmówcy z obozu władzy. W negocjacjach wciąż bez przełomu, a im dłużej trwają, tym bardziej słabnie pozycja minister Anny Zalewskiej. Zagrożony jest nawet jej start w wyborach do europarlamentu. Szefowa resortu edukacji Anna Zalewska jest liderką wyborczej listy PiS do Parlamentu Europejskiego z okręgu dolnośląsko-opolskiego. O ewentualnym wycofaniu jej ze startu w majowych wyborach mówią sami politycy obozu władzy. – Kiedy układaliśmy listy, jedynym, co ją obciążało, była afera z PCK, ale wtedy uznano, że nam to nie zaszkodzi. Teraz doszły jeszcze roszczenia nauczycieli, realna groźba strajku i jej konflikty wewnątrz rządu – opowiada nasz rozmówca z partii rządzącej”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24609936,czarne-chmury-nad-minister-edukacji-pis-ma-dosc-zalewskiej.html

— NAPRAWIANIE POLSKI NIE MOŻE BYĆ PROSTYM POWROTEM DO STANU POPRZEDNIEGO – KAZIMIERZ MICHAŁ UJAZDOWSKI W GW: “Naprawianie Polski po odejściu PiS nie może być prostym powrotem do stanu poprzedniego. Oprócz przywrócenia instytucjom demokratycznym właściwej roli potrzebna będzie ich reforma.

— PO EWENTUALNEJ PORAŻCE PIS BĘDZIE GRAŁ NA PROWIZORYCZNOŚĆ NOEJ WŁADZY – DALEJ UJAZDOWSKI: “Jarosław Kaczyński zbudował model władzy prowizorycznej, bez zamysłu oparcia jej na pozytywnych i trwałych zasadach. Ten model ustrojowy nie jest w stanie przetrwać przegranych wyborów. Po stracie władzy PiS podtrzyma konflikt rozdzierający państwo i będzie zainteresowany tym, by reprezentowany przez niego odłam opinii publicznej czuł się obco w przestrzeni publicznej. Nie mam wątpliwości, że będzie to polityka obliczona na prowizoryczność nowej władzy. Dlatego też rekonstrukcja rządów prawa musi być powiązana z modernizacją państwa i utrwaleniem instytucji służących dobru wspólnemu”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24609333,polskie-panstwo-prawa-trzeba-podniesc-z-ruin-ale-i-zmodernizowac.html

— DYNAMIKA PO STRONIE KOALICJI EUROPEJSKIEJ, SCHETYNA OSIĄGNĄŁ MASĘ KRYTYCZNĄ – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Problemem nie są jednak poszczególne sondaże, lecz ogólna dynamika, która sprawia, że Koalicja Europejska może zrobić niespodziankę. Mimo ideowej niespójności i dość niemrawej kampanii sojusz opozycyjny pod wodzą Schetyny, zdaje się, osiągnął masę krytyczną, której brak mu było w ciągu ostatnich czterech lat. Po raz pierwszy powstał byt z tak dużą siłą ciążenia, że mniejsze lub większe potknięcia rządzących wzmacniają opozycję”.
https://www.rp.pl/Komentarze/304029910-Szuldrzynski-PiS-ma-powody-do-zmartwien.html

— JEST SZANSA NA ZATRZYMANIE PARTYJNEGO SZEFA GIODO – EWA SIEDLECKA: “Po kompromitacji PiS w związku z kolejnymi kandydaturami na Rzecznika Praw Dziecka jest szansa, że obywatelski sprzeciw powstrzyma PiS od wyboru na obrońcę naszego prawa do prywatności swojego partyjnego kolegi. Petycję w tej sprawie można podpisywać tutaj. Niewykluczone, że w sprawie odezwie się też Komisja Europejska, dla której niezależność urzędów ochrony danych jest sprawą kluczową”.
https://siedlecka.blog.polityka.pl/2019/04/01/polityk-pisu-ma-chronic-nasze-dane-osobowe/

— TU PETYCJA, O KTÓREJ PISZE SIEDLECKAhttps://naszademokracja.pl/petitions/nie-pozwolny-pis-przejac-urzad-ochrony-danych-osobowych?bucket&source=facebook-share-button&time=1553933347

— NIE MA ŚLADU PO SPEKTAKULARNYM STARCIE WIOSNY – ŁUKASZ ROGOJSZ W GAZETA.PL: “Po spektakularnym początku nie ma już śladu. Dwa miesiące po wejściu do wielkiej polityki Wiosna Biedronia musi zażarcie walczyć o każdy punkt procentowy w sondażach i na nowo wymyślić siebie w świecie zdominowanym przez duopol PO-PiS. Okazją do „odbicia” ma być poświęcona kwestiom europejskim warszawska konwencja partii”.

— ROGOJSZ O PROBLEMACH WIOSNY: “Dwa miesiące po „wystartowaniu” partii Wiosna ma trzy zasadnicze problemy. Pierwszy to, rzecz jasna, spadające poparcie sondażowe, przy jednoczesnych wzrostach dwóch największych graczy. Drugi – brak niszy tematycznej, którą znalazłaby i zmonopolizowała Wiosna, narzucając narrację pozostałym partiom. Wreszcie trzeci, można powiedzieć, że strategiczny – niecałe dwa miesiące przed wyborami do europarlamentu nie widać pomysłu na to, jak i z kim w walce o głosy Polaków chce rywalizować Wiosna. Brakuje jej wyrazistego samookreślenia w czasach, gdy to wyrazistość decyduje o być albo nie być w polskiej polityce”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24609045,czy-wiosna-doczeka-jesieni-pierwszy-powazny-egzamin-biedronia.html#s=BoxOpLink

— ZUZANNA DĄBROWSKA O PRZEWADZE BIEDRONIA NAD INNYMI POLITYKAMI – pisze w RZ: “Dziś tę samą kartę rozgrywa Robert Biedroń, choć gołym okiem widać, że poprzednikom się ten koncept nie udał. Jedna, może dwie kadencje – i trzeba się zbierać do domu. Ale Biedroń posiada też drugą niezbędną cechę trybuna. To poczucie własnej ważności, skutkujące tym, że osoba, z którą aktualnie rozmawia, czuje się tym faktem zaszczycona, czasem nawet wbrew swojej woli. To kompetencja, której zazdrości mu wielu polityków. Czy wystarczy na zbudowanie stabilnej formacji? To zależy, czy przekona resztę, że oprócz gotowości do bycia uwielbianym, będzie umiał działać w ich interesie.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/304029917-Dabrowska-Elektorat-wierzacy-i-niewierzacy.html

— MARCIN FIJOŁEK O WYPOWIEDZIACH THUN I MEYSZTOWICZA: KACZYŃSKI JAK ROLNIK Z ANEGDOTY- SAMO MU ROŚNIE: “Oczywiście, że wspomniani politycy nie są politykami odzwierciedlającymi w stu procentach sposób pojmowania polityki, wspólnoty i poszczególnych symboli (ważnych wszak w polityce) w całej Platformie czy Nowoczesnej. W wypowiedzi Thun (u Meysztowicza mniej) było trochę żartu, przyłapania siebie samej na pewnej kalce skojarzeniowej. Niemniej jednak tempo przejmowania takiej samobójczej logiki jest czymś zaskakującym – nawet jak na niewygórowane oczekiwania i nisko zawieszone poprzeczki przez samych polityków. Co jest na końcu tego procesu? Skojarzenie orzełka na reprezentacyjnej koszulce Roberta Lewandowskiego jako poparcia dla PiS? Obecność żołnierzy na Święcie Wojska Polskiego i defiladzie jako marsz poparcia dla Jarosława Kaczyńskiego? Piknik z grochówką z okazji rocznicy wejścia do NATO jako uznanie dla ministra Błaszczaka? Czasami Jarosław Kaczyński jest faktycznie jak rolnik z anegdoty, który śpi, a zboże samo rośnie i dojrzewa”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/440798-flaga-i-rozaniec-jako-znaki-pis-to-cos-wiecej-niz-kabaret

— BAJKI KACZYŃSKIEGO O WOLNOŚCI – JACEK NIZINKIEWICZ W RZ: “A przecież jest jeszcze zakaz handlu w niedzielę ograniczający wolność gospodarczą, zakaz sprzedaży nieruchomości rolnych i leśnych, ograniczenia przy otwieraniu aptek czy przenoszenia biznesu za granicę… Prezes, chcąc dawać wolność internautom, powinien najpierw sprawdzić, w ilu dziedzinach życia jego ugrupowanie tę wolność Polakom ogranicza”.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/304029919-Bajki-Jaroslawa-Kaczynskiego.html

— MAREK KOZUBAL W RZ BRONI BŁASZCZAKA: “Po ponad roku od objęcia stanowiska przez ministra Błaszczaka gołym okiem widać, kto w jego zespole jest prymusem, a kto mógłby usiąść w oślej ławce. Efekty działań są bowiem konkretne, i w prosty sposób przekładają się na wzmocnienie naszego potencjału obronnego. Poprzednie rządy niewiele robiły, aby w rzeczywisty sposób zwiększyć liczbę żołnierzy w Polsce. Błaszczakowi to się udaje. Chociaż warto przypomnieć, że niektóre działania w tym kierunku zostały zainicjowane przez wiceministra w zespole Antoniego Macierewicza – Michała Dworczyka (nie bez powodu jego nazwisko pojawia się na dziennikarskiej liście spekulacji związanych z obsadzeniem stanowiska szefa MON)”.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1400428-Nie-hejtujmy-Mariusza-Blaszczaka.html

— URODZINY: premierHanna Suchocka, Ewa Draus, Katarzyna Starmach.

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: