Stan gry, 14.12.2018

 

— BIEDROŃ O POTRZEBIE ODEJŚCIA OD WĘGLA, EMILEWICZ O TYM, ŻE TO NORMALNE, ŻE OPOZYCJI PO 3 LATACH TROCHĘ ROŚNIE, KARCZEWSKI DYSTANSUJE SIĘ OD BIERECKIEGO – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/12/14

— RZĄD OBNIŻY AKCYZĘ I INNE OPŁATY – tytuł w Fakcie: CHOĆ PRĄD ZDROŻEJE, RACHUNKI NIE WZROSNĄ.

— DROGI PRĄD RAZI MINISTRA – RZ NA JEDYNCE O MOŻLIWEJ DYMISJI TCHÓRZEWSKIEGO I POTENCJALNYCH NASTĘPCACH – BARBARA OKSIŃSKA: “Decyzja jeszcze nie zapadła. Sytuacja w czwartek zmieniała się z godziny na godzinę. W kręgach rządowych pojawiły się już nawet nazwiska potencjalnych następców Tchórzewskiego. Wśród nich są m.in. minister Piotr Naimski (pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej), minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego, i senator PiS Adam Gawęda”.
https://www.rp.pl/Gospodarka/312139860-Drogi-prad-razi-ministra.html

— BOGUSŁAW CHRABOTA W RZ KWESTIONUJE SENS DYMISJI TCHÓRZEWSKIEGO: “Komunikacyjny czy polityczny chaos? Należałoby spytać rządzących. Przesłuchy mówią, że pierwszą ofiarą chaosu ma być minister energii Krzysztof Tchórzewski. Ale czy zastąpienie go w resorcie Piotrem Naimskim, czy kimkolwiek innym, rozwiąże problem? Trudno mieć takie nadzieje. Tak naprawdę Polsce potrzebny jest nie kolejny Tchórzewski, tylko plan kompletnej rewolucji w miksie energetycznym”.
https://www.rp.pl/Komentarze/312139872-Chrabota-Rewolucja–w-energetyce-nie-w-resorcie.html

— MINISTER TCHÓRZEWSKI PŁYNIE Z PRĄDEM – Gabriela Łazarczyk w GW: “Dziś sytuacja zmienia się znacznie szybciej niż pory roku. Pewnie dlatego, że coraz bliżej do nowego roku, w którym przyjdzie nam płacić za energię więcej (choć w sumie nie wiadomo). A jest to rok wyborów europejskich i parlamentarnych, więc może lepiej obywateli nie irytować”.
http://wyborcza.pl/7,155290,24276011,minister-tchorzewski-plynie-z-pradem-rzad-kluczy-i-maci-w-sprawie.html

— SOLORZ, SFERIA I ŁASKA PAŃSTWA – Dominika Wielowieyska w GW: “Najpierw Plus Bank Zygmunta Solorza zatrudnia zagadkowego bohatera afery KNF. Potem spółka Solorza, Sferia, występuje do państwa o rozłożenie na raty 1,7 mld zł. Na koniec miliarder spotyka się z premierem Morawieckim w Świątyni Opatrzności. (…) W tym czasie Solorz toczył ważne rozmowy z państwem. Gra szła o to, by Cyfrowy Polsat zapewnił klientom transmisję danych w sieci komórkowej dzięki częstotliwości 800 MHz. Chce ją zarezerwować od 2019 do 2033 r. spółka Sferia należąca do grupy Cyfrowego Polsatu”.

— WIELOWIEYSKA ZAPOWIADA WEEKENDOWY TEKST O SOLORZU: “O karierze Zygmunta Solorza, jego relacjach z rządem i nowych wątkach w aferze KNF związanych z bankiem Solorza – w sobotę w „Magazynie Świątecznym”
http://wyborcza.pl/7,75398,24276098,solorz-sferia-i-laska-panstwa-jak-interesy-biznesmena-splotly.html

— KOMU ZABRONIĄ BYĆ URZĘDNIKIEM – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ UJMUJE SIĘ ZA RPD: “Podejrzewam, że o coś zupełnie innego. Ci, którzy oburzają się na rzecznika, nie oburzają się na użyte przez niego teologiczne pojęcie, ale de facto kwestionują prawo katolika integralnego, czyli traktującego swoją wiarę poważnie, do zajmowania ważnego stanowiska państwowego. Istotą sporu jest bowiem to, czy ktoś, kto wystawia procedurze in vitro negatywną ocenę moralną, może być urzędnikiem świeckiego państwa. Od rozstrzygnięcia tej kwestii zależy, w jakim państwie będziemy żyli za rok, dwa, pięć czy dziesięć lat”.
https://www.rp.pl/Komentarze/312139870-Szuldrzynski-Komu-zabronia-byc-urzednikiem.html

— PARTIA OJCA RYDZYKA WYDATNIE WZMACNIA POZYCJĘ ZIOBRY WOBEC KACZYŃSKIEGO – LUDWIK DORN w GW: “Rozwiązanie kryzysu wewnętrznego, czyli dymisja Ziobry, niesie ze sobą ryzyko wzmocnienia kryzysu dominacji, bo niewykluczone, że zdymisjonowany przepisałby się do partii Rydzyka. Z kolei nic nierobienie także będzie wzmacniać oba kryzysy, bo w PiS i ośrodku toruńskim pojawi się przeświadczenie, że naczelnik z Nowogrodzkiej „nie ogarnia”, czyli hulaj dusza, piekła nie ma. Teoretycznie jest możliwe pójście drogą leninowską z 1920 r., kiedy wódz rewolucji opublikował sławetne dzieło „O dziecięcej chorobie „lewicowości” w komunizmie”, w której chłostał ultraradykałów za to, że nie chcą uwzględniać mądrości etapu i zawierać taktycznych kompromisów w celu utrzymania lub zdobycia władzy. Ale wtedy Lenin miał w ręku wszystkie środki oddziaływania propagandowego na społeczeństwo, a co ważniejsze – na swoją partię, a Radio Maryja ma w ręku ojciec dyrektor i przesłaniu „O dziecięcej chorobie „prawicowości” w obozie „dobrej zmiany” może dać odpór. Tak źle, tak fatalnie, a tak niedobrze. Nie wiadomo, co robić, a to widać, słychać i czuć”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24275897,tak-fatalnie-a-tak-niedobrze-czyli-dwa-kryzysy-kaczynskiego.html

— MONIKA OLEJNIK W GW O PREZENTACH ZIOBRY DLA OPOZYCJI: “Przygotował fatalną ustawę o IPN, wzbudził u Polaków strach przed polexitem, a teraz przypomniał wyborcom związek polityków PiS z aferą SKOK-ów. Zbigniew Ziobro porusza się jak słoń w składzie porcelany”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24276139,mily-gest-zbigniewa-ziobry-znowu-zrobil-prezent-opozycji.html

— KRYSTYNA NASZKOWSKA O NOWYM LEPPERZE – w GW: “W ogóle Kołodziejczak jest niezwykle aktywny na portalach społecznościowych, wykorzystuje je do promowania związków rolniczych, które założył, i własnych poglądów. Na wiosnę tego roku wyraźnie doszedł do wniosku, że mandat radnego to za mało dla tak ambitnego młodego człowieka. O ponowny start nie zabiegał, za to ruszył z budową własnej organizacji, która może okazać się dla niego trampoliną polityczną. Być może wzorując się właśnie na Lepperze. Ruszył i idzie jak burza”.
http://wyborcza.pl/7,155287,24274547,mowia-o-nim-nowy-lepper-albo-bieber-polskiego-rolnictwa-kim.html

— JAKUB MAJMUREK PISZE, ŻE WOTUM ZAUFANIA TO ZA MAŁO, ŻEBY ODZYSKAĆ WIARYGODNOŚĆ: “Koszty obecności Ziobry w rządzie robią się naprawdę wysokie. Cała akcja z aresztowaniem Wojciecha Kwaśniaka i słowami Ziobry, że były szef KNF został pobity, bo kontrolowana przez niego instytucja „rozzuchwaliła przestępców” wygląda jak powtórka sprawy doktora G. Po jego zatrzymaniu Ziobro powiedział publicznie „ten pan nikogo nie zabije” – za co później kazał mu przepraszać sąd. Sprawa ta stała się symbolem „policyjnego państwa PiS” i jednym z powodów klęski PiS w roku 2007. Także w 2018 kierownictwu partii powinny zapalać się lampki ostrzegawcze – schemat działania ministra sprawiedliwości jest bardzo podobny. Tak długo, jak długo Ziobro będzie funkcjonował w rządzie na podobnych zasadach, Morawiecki będzie musiał poświęcać większość energii na łagodzenie wywołanych przez niego kryzysów”.
https://www.newsweek.pl/polska/wotum-zaufania-to-za-malo-czego-potrzebuje-morawiecki-by-odzyskac-wiarygodnosc/tpzwtmc

— EWA SIEDLECKA PISZE O MANIPULOWANIU SKŁADAMI ORZEKAJĄCYMI W TK I ODMOWIE UDZIELENIA ODPOWIEDZI NA TEN TEMAT PRZEZ BIURO TRYBUNAŁU: “Jaka jest skala manipulacji – nie wiadomo, bo Trybunał odmawia podania danych o tym, ile razy składy zmieniano. Na moje pytanie w tej sprawie zadane w maju Biuro Prasowe TK stwierdziło, że żądam „informacji przetworzonej”, a to znaczy, że muszę udowodnić, że udzielenie mi odpowiedzi jest „szczególnie istotne dla interesu publicznego”. Odpowiedziałam: „Kwestia poszerzającej interpretacji prawa tam, gdzie chodzi o konstytucyjne prawo do bezstronnego sądu, jest »szczególnie istotna dla interesu publicznego«. Taka poszerzająca interpretacja narusza gwarancję bezstronnego sądu. Dlatego w interesie publicznym jest poznanie skali tego zjawiska i publiczna dyskusja nad nim”. Biuro odpisało, że go nie przekonałam”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1775500,1,przylebska-nie-sprawozda-o-manipulacjach

— ADAM LESZCZYŃSKI W OKU O EKSPERTYZIE PROF. OSĘKI NA KTÓRĄ POWOŁAŁ SIĘ NSA WS DEKOMUNIZACJI ULIC W WARSZAWIE: “Naczelny Sąd Administracyjny, który ostatecznie unieważnił zmiany nazw ulic w Warszawie narzucone przez wojewodę, korzystał z ekspertyzy historyka prof. Piotra Osęki. Według niego „za patronów symbolizujących komunizm można uznać wyłącznie osoby zaangażowane w budowę powojennego państwa totalitarnego na kierowniczych stanowiskach” [publikujemy ten dokument]”.
https://oko.press/ipn-chcial-skonfiskowac-pamiec-ta-ekspertyza-obronila-ulice-warszawy-przed-szalona-dekomunizacja/

— MARCIN ANTOSIEWICZ PISZE, ŻE JAWNOŚĆ ZAROBKÓW OGRANICZA DYSKRYMINACJĘ KOBIET: “Jawność zarobków prowadzi do wyrównania pensji, ustalił międzynarodowy zespół naukowców, który sprawdził sytuację w Danii, gdzie 11 lat temu uchwalono Equal Pay Act. Wniosek jest jednoznaczny: więcej transparentności prowadzi do większej sprawiedliwości, także na rynku pracy”.
https://www.newsweek.pl/swiat/jawnosc-zarobkow-ogranicza-dyskryminacje-kobiet-na-rynku-pracy/ee5xcsr

— URODZINY: Joanna Kluzik Rostkowska, Beata Lubecka, Michał Szczerba, Adam Kądziela.

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: