Stan gry, 08.12.2018

 

— NIE ŻYJE POSŁANKA JOLANTA SZCZYPIŃSKA.

— BEATA SZYDŁO ŻEGNA SZCZYPIŃSKĄ: „Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Jej świeci…Odpoczywaj w pokoju Jolu”
https://twitter.com/BeataSzydlo/status/1071372393271173121

— I ROBERT BIEDROŃ: „Nie żyje posłanka Jolanta Szczypińska. W polityce wiele nas różniło, ale łączyła miłość do zwierząt i naszego Słupska. Oby Pani tam gdzieś miała nadal swoje kochane miasto i pełno, pełno braci i sióstr mniejszych wokół siebie”.
https://twitter.com/RobertBiedron/status/1071371000732884993

***

— TOMASZ SEKIELSKI, MACIEJ ORŁOŚ, PASCAL BRODNICKI, CZESŁAW MOZIL WŚRÓD SYGNATARIUSZY LISTU PRZECIW DYREKTYWIE ACTA2: “Prawa autorskie mają dla nas fundamentalne znaczenie. W pełni popieramy wdrażanie regulacji mających na celu ich ochronę. Zdecydowanie niepokoi nas jednak treść Artykułu 13 dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym w wersji zaproponowanej przez Parlament Europejski. Bezwarunkowe przeniesienie odpowiedzialności prawnej za publikowane treści z Twórców na platformy społecznościowe, na których ta treść jest publikowana – wbrew słusznym intencjom – może spowodować, że ze względu na skalę zjawiska, serwisy będą zmuszone do “prewencyjnej cenzury” wszystkich umieszczanych tam materiałów. W praktyce oznacza to znaczące ograniczenie możliwości publikacji treści w Internecie i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla artystów, ich widowni i skupionej wokół nich branży. Wersja Artykułu 13 proponowana przez Parlament Europejski w skali całej Unii może pozbawić niezależnych twórców wynagrodzenia o łącznej wysokości 800 milionów euro, bez którego nie będą w stanie kontynuować swojej działalności”.
https://www.tworcyinternetowi.pl/

— POLSKA URATOWAŁA EUROPĘ OD ACTA, CZY MOŻE NAS URATOWAĆ TAKŻE OD ACTA2 – CORY DOCTOROW, KANADYJSKI PISARZ LITERATURY FANTASTYCZNONAUKOWEJ: “A massive coalition of 15,000 Polish creators whose videos, photos and text are enjoyed by over 20,000,000 Poles have signed an open letter supporting the idea of a strong, creator-focused copyright and rejecting the new Copyright Directive as a direct path to censoring filters that will deprive them of their livelihoods.

— CORY DOCTOROW O MNIEJSZOŚCI BLOKUJĄCEJ, KTÓRA MOŻE POWSTAĆ WOKÓŁ POLSKI W RADZIE UE W SPRAWIE ACTA2: “With the current stage of the Directive negotiation set to finish as early as Christmas, and a final vote due eight weeks afterwards, there is little time to lose. The opposition to the Directive is mounting and with Poland onboard, there is a real potential for a „blocking minority” — a directive cannot proceed when opposed by at least four states representing more than 35% of Europeans in total”.
https://www.eff.org/deeplinks/2018/11/poland-saved-europe-acta-can-they-save-us-acta2

***

— URODZONY W POLSCE PAUL ZIEMIAK NOWYM SEKRETARZEM GENERALNYM CDU: https://wpolityce.pl/swiat/424666-paul-ziemiak-nowym-sekretarzem-generalnym-cdu

— JK MUSI CZUĆ, ŻE AFERA KNF I ODWRÓT WS SN NADWĄTLIŁY WIZERUNEK PIS – PIOTR PACEWICZ w OKU: “Jarosław Kaczyński musi czuć, że zarówno afera KNF, jak i odwrót w sprawie SN, nadwątliły wizerunek PiS. Miało być partią szlachetnych szeryfów niezdolnych do korupcji – ale przytrafił im się Marek Ch. Miało odrzucając dyktat Brukseli i w sposób nieugięty reformować kastę sędziów, ale musiało wycofać się z czystki w SN”.
https://oko.press/kaczynski-pociesza-i-mobilizuje-aktyw-my-nigdy-nie-lamalismy-konstytucji-to-oni-nasza-aferka-to-nic/

— JK NIE SPRAWIAŁ WRAŻENIA POLITYKA, KTÓRY PANUJE NAD SYTUACJĄ – JAKUB MAJMUREK: “W piątek Kaczyński nie sprawiał bowiem wrażenia polityka, który panuje nad przekazem i sytuacją. Nie przedstawił się jako charyzmatyczny lider, równie bezczelnie cyniczne, co sprawnie odwracający kota ogonem i rozgrywający kryzys na własną korzyść. Jego atak na PO był tyleż brzydki i nieuczciwy, co desperacki. Lider PiS zachowywał się jak bokser, który przegrywa na punkty, nie potrafi zadać decydującego ciosu i w rozpaczy zaczyna gryźć przeciwnika”.

— ODERWANY OD PROBLEMÓW – DALEJ MAJMUREK O JK: “Zaprezentował się też w piątek wieczorem jako polityk oderwany od problemów, jakimi żyją Polski i Polacy. Jego wystąpienie miałoby może jakiś sens w 2015 roku, gdy PiS przejmowało władzę i wypadało dokonać bilansu rządów poprzedników. Od tego czasu minęły już jednak ponad trzy lata. Mamy naprawdę zupełnie inne problemy, niż osiem lat rządów Platformy. Wiele z nich wynika z polityki PiS. Ciągle nie wiadomo na przykład, jakim szokiem dla gospodarki będą ceny elektryczności w 2019 roku. Nie jest jasne, jaki pomysł ma rząd, by ceny elektryczności nie zdusiły małych i średnich firm i budżetów uboższych gospodarstw domowych. W tych warunkach insynuacje wobec Tuska naprawdę mało kogo interesują”.

— PARTIA, KTÓRA NIE MA DO ZAOFEROWANIA WIĘCEJ NIŻ WIECZNE ROZLICZANIE NIE ZASŁUGUJE NA UTRZYMANIE SIĘ U WŁADZY – KONKLUZJA MAJMURKA: “Jeśli ten atak na PO miał powstrzymać widoczne w wewnętrznych sondażach spadki poparcia, to może nie zadziałać. PiS – i każda inna partia – która nie ma do zaoferowania nic, poza wiecznym rozliczaniem tego, co polityczni konkurenci robili 7 lat temu nie zasługuje, by utrzymać się przy władzy”.
https://www.newsweek.pl/opinie/wystapienie-kaczynskiego-sugeruje-ze-w-pis-jest-naprawde-zle/2jd1jql

— KAMILA GASIUK-PIHOWICZ W ROZMOWIE Z KAMILĄ TERPIAŁ PORÓWNUJE LUBNAUER DO KACZYŃSKIEGO: “Zostałam postawiona pod ścianą. Powiem wprost, Katarzyna Lubnauer tak bardzo chciała dalej budować Koalicję Obywatelską, jak Jarosław Kaczyński chciał ustawą o KRS reformować sądy. Realne działania przewodniczącej Nowoczesnej szły w przeciwnym kierunku. Po kilku miesiącach naszych wewnętrznych rozmów, przekonywania, namawiania do tego, aby zacieśniać Koalicję Obywatelską, powstała zaledwie uchwała o powołaniu zespołu do rozmów o ewentualnej współpracy, czyli kompletnie nic. Nowoczesna stanęła na rozdrożu. Dlatego z kilkoma posłami powiedzieliśmy: sprawdzam. Zaproponowaliśmy powołanie wspólnego klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej i usłyszeliśmy weto. Dlaczego? Oczywiste było, że po jego powołaniu Nowoczesna musiałaby startować w KO, a tymczasem była spora grupa posłów, która chciała samotnego startu w wyborach. Ja nie mogłam dawać swojej twarzy takim działaniom. Teraz przynajmniej część ludzi Nowoczesnej będzie budować Koalicję Obywatelską”.
https://wiadomo.co/kamila-gasiuk-pihowicz-nie-chcialam-firmowac-samotnego-startu-nowoczesnej-w-wyborach/

— MOCNA REAKCJA POSŁANKI MONIKI ROSY NA WYWIAD Z GASIUK: “Panie redaktorze. Zawsze ma Pan błyskotliwe komentarze do wywiadów czy wystapień, które są nieprawdziwe. A tu jakoś nie. Poważnie porównywanie do J. Kaczyńskiego jest słabe. I kończę niepotrzebną dyskusję, przeciwnik jest wszak gdzie indziej”.
https://twitter.com/moanrosa/status/1071153013664989184

— ANDRZEJ GAJCY O PRZEKONANIU W PIS, ŻE ROZŁAMU PRAWICY NIE DA SIĘ JUŻ POWSTRZYMAĆ: “Według naszych rozmówców w partii rządzącej panuje mocne przekonanie, że rozłamu ze środowiskiem toruńskim nie da się już powstrzymać. Taką opinię miał przekazać swoim najbliższym współpracownikom sam Jarosław Kaczyńskim, który w RPE widzi próbę zaszachowania PiS przed najbliższymi wyborami”.

— GAJCY PISZE, ŻE W INICJATYWĘ O. RYDZYKA ZAANGAŻOWANI SĄ ZARÓWNO SZYSZKO JAK I MACIEREWICZ: “jak twierdzą nasze źródła w partii rządzącej, w inicjatywę RPE poważnie są zaangażowani znani posłowie PiS m.in. były minister środowiska Jan Szyszko, posłanka Anna Sobecka, Gabriela Masłowska oraz były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który – mimo iż publicznie nazwał doniesienia o nowej partii fake newsem – to po cichu mocno kibicuje tej inicjatywie. Nie od dziś wiadomo, że dymisja właśnie Macierewicza, a także Szyszki mocno nadszarpnęła relacje między Toruniem a Nowogrodzką”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/konserwatywny-bunt-wobec-pis/5nbjtl0

— PIOTR ZAREMBA O ZMIANACH W WYMIARZE SPRAWIEDLIWOŚCI – NA KANWIE PROCESU KACZYŃSKI-WAŁĘSA – ZBYT DALEKO: “Możliwe zresztą, że najbardziej zacietrzewieni przeciwnicy obecnej władzy nie przyjmą tego wyroku do wiadomości. Uznają, że sędzia została zastraszona, że wyciągnęła wnioski z organizacyjnych zmian w polskim sądownictwem. Nie jestem zwolennikiem tych zmian, uważam, że PiS poszedł zbyt daleko w oddaniu politykom rządzącej opcji wpływu na sędziowskie kariery. Ale przecież w tym przypadku wyjątkowo rację miał zazwyczaj grzejący jednostronnie antyrządowe emocje tygodnik „Newsweek”. W jednym z artykułów przypomniał sędziom, że oni również muszą dokonać wysiłku. Zapracować na odzyskanie wiarygodności w oczach Polaków. Niezależnie od głupoty i oczywistej stronniczości billbordowej kampanii sfinansowanej przez Polską Fundację Narodową”.

— ZAREMBA O WYROKU: “Ciągle słyszymy, że nastąpi zmęczenie, że Polacy nie wytrzymają więcej tych nonsensownych nieraz, obraźliwych dla ludzkiej godności i dla rozumu emocji, ale to wciąż nie następuje. Czy w procesie Kaczyński-Wałęsa bardziej zauważony zostanie pozytywny morał czy wykalkulowana symetryczność dopuszczająca jednak, choć w limitowanych dawkach, kłamstwo i obrażanie innych? Nie wiem”.
https://polskatimes.pl/wyrok-w-procesie-walesa-kaczynski-czyli-panu-bogu-swieczke-a-diablu-ogarek/ar/13723632

— KONKRET24 SPRAWDZA DANE PODANE PRZEZ PLATFORMĘ WS CEN ŻYWNOŚCI: “Dostępne dane Głównego Urzędu Statystycznego pozwalają przypuszczać, że świąteczne zakupy żywności rzeczywiście będą nas więcej kosztować. Nic nie wskazuje jednak, by podwyżki były tak wysokie jak w tabeli przygotowanej przez Platformę Obywatelską”.
https://konkret24.tvn24.pl/polska,108/tegoroczne-swieta-beda-duzo-drozsze-twierdzi-po-czy-ma-racje,890297.html

— NOWOCZESNA MOŻE OPUŚCIĆ KOALICJĘ – Justyna Dobrosz-Oracz i Paweł Wroński w GW: “Jacek Protasiewicz z Unii Europejskich Demokratów uratuje sejmowy klub Nowoczesnej? Poseł przyznaje, że rozmawiał w tej sprawie, ale decyzję musi podjąć klub PSL-UED. W sobotę Nowoczesna będzie się zastanawiać nad przyszłością – pojawiają się głosy, by opuścić Koalicję Obywatelską.

–  PROTASIEWICZ POTWIERDZA MOŻLIWOŚĆ WSTĄPIENIA DO KLUBU N: “Znamy się i lubimy, zastanawiamy się nad różnymi wariantami – mówi „Wyborczej” o rozmowach Protasiewicz. Jak zaznacza, nie może to być jego osobista decyzja, musi jej towarzyszyć zgoda macierzystej partii oraz klubu parlamentarnego PSL. Politycy zwracają uwagę, że decyzje szybko nie zapadną, bo nadal istnieje zagrożenie, że jeszcze ktoś z Nowoczesnej odejdzie. Wówczas polityczne transfery straciłyby sens”.

— ZBYT SZYBCY DLA PIS – WOJCIECH CZUCHNOWSKI W GW O DAWNYCH SZEFACH KNF I SKOK: “KNF zadziałała w tej sprawie bardzo szybko. Mimo to zatrzymani w czwartek szefowie Komisji z lat 2011-16 mają dziś zarzut „niedopełnienia obowiązków” i „spowodowania strat”. Podczas przesłuchań tłumaczyli, że szybciej reagować nie mogli oraz – co najważniejsze – że wyprowadzenie z kasy 1,5 mld zł odbyło się pomiędzy rokiem 2008 a 2009. W tym czasie SKOK Wołomin prezentowany był w mediach przez Kasę Krajową jako wzór dla innych, jego prezes dostawał nagrody, a politycy PiS pokazywali się z nim na imprezach”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24255302,zbyt-szybcy-dla-ziobry-b-szefowie-knf-podczas-rzadow-po-dzialali.html

— AGNIESZKA POMASKA NA PYTANIE MACIEJA SANDECKIEGO W TRÓJMIEJSKIEJ GW O KLAPĘ KAMPANII WAŁĘSY: “Te wybory pokazały, że nazwisko to nie wszystko. Myślę, że sam Jarosław Wałęsa ma poczucie, że kampanię zaczął za późno, w tym sensie, że wcześniej był mało obecny w Gdańsku. Z Brukseli trudno prowadzić aktywność społeczną, polityczną w Gdańsku i tej aktywności kilkuletniej zabrakło”.

— BORAWSKI KANDYDATEM PO NA WICEPREZYDENTA GDAŃSKA – POTWIERDZA POMASKA: “Naszym kandydatem jest Piotr Borawski, który jest doświadczonym samorządowcem. Porozumieliśmy się wcześniej co do kandydatki na stanowisko przewodniczącej Rady Miasta Agnieszki Owczarczak, a także w sprawie funkcji w komisjach rady miasta. Sprawy personalne są najbardziej medialne, ale rozmowy z prezydentem zaczęliśmy od spraw merytorycznych, od priorytetów miasta na najbliższe pięć lat”.

– POMASKA ZDECYDOWANIE WS POMNIKA KSIĘDZA JANKOWSKIEGO – NIE MOŻEMY HONOROWAĆ PEDOFILA: “Henryk Jankowski ma w Gdańsku pomnik, plac i honorowe obywatelstwo miasta i trudno mi sobie wyobrazić, żeby ten stan się utrzymał. Nie możemy w Gdańsku honorować pedofila, który zniszczył życie wielu osobom. Dla mnie artykuł „Dużego Formatu” był szokujący, musiałam go czytać na raty, bo nie dałam rady na raz. Mam duży szacunek do autorki za jego napisanie, bo wyobrażam sobie, że nie było to łatwe, a to bardzo ważna sprawa. Nie mam wątpliwości, że to, co napisano, jest prawdą. Fakt, że ofiary księdza Jankowskiego milczały tyle lat, wynikał z tego, że nie miały wyjścia. Pochodziły z biednych rodzin, a zderzały się z człowiekiem, który mógł wszystko, i były wobec niego bezbronne. Dlatego martwią mnie głosy, typu „poczekajmy, zastanówmy się, może to nieprawda”, bo trzeba pamiętać, gdzie są ofiary, a gdzie jest kat. Każdy głos wątpliwości w tej sprawie to głos, który nie pomaga ofiarom, tylko katom. Politycy PO stoją na stanowisku, że ksiądz Jankowski nie może mieć w Gdańsku pomnika i honorowego obywatelstwa, ale uważam, że należy to przeprowadzić spokojnie i zgodnie z prawem. Nie można na ten temat milczeć, a postawa musi być jednoznaczna – stać po stronie ofiar, a nie katów”.
http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,24252363,agnieszka-pomaska-przewodniczaca-po-w-gdansku-chcialabym-polowy.html

— POMNIK WSTYDU KOŚCIOŁA– Maciej Sandecki z trójmiejskiej GW.

— WCALE NIE TRZEBA BYĆ CYNICZNYM TRYBIKIEM – KRZYSZTOF ŚMISZEK O ROBERCIE BIEDRONIU –  w rozmowie z Wojciechem Karpieszukiem w stołecznej GW: “Robert, który już jakiś czas temu wszedł do polityki, jest dowodem na to, że wcale nie trzeba być cynicznym trybikiem. On też wywodzi się z organizacji pozarządowej. Nigdy nie kalkulował. Ludzie to czują”.

— ŚMISZEK NA PYTANIE KARPIESZUKA O WCHODZENIE ŻYCIOWYCH PARTNERÓW DO POLITYKI: “Nie jesteśmy w Polsce jedynymi partnerami życiowymi, którzy działają politycznie. Choćby małżeństwo Zdrojewskich. Nie słyszałem, by ktoś pytał senatorkę Barbarę Zdrojewską, czy nie boi się bycia paprotką”.

— ŚMISZEK O WYRACHOWANEJ NARRACJI PO NA BIEDRONIA: “To jest wyrachowana gra ze strony PO, która widzi nowego, silnego i poważnego gracza. Robert nigdy nie powiedział, że PO i PiS to to samo. PiS niszczy Polskę. To partia niebezpieczna, jeżeli chodzi o wolności i prawa obywatelskie. To partia cyniczna, gdzie myślą przewodnią jest władza dla władzy obudowana bogoojczyźnianymi argumentami. Ale jednocześnie Robert ma tę odwagę, żeby powiedzieć, że PiS wprowadził rozwiązania, które spowodowały poprawę życia wielu ubogich Polaków, przywróciły im godność. Kiedy wprowadzono 500 plus, w ciągu roku w Słupsku wydatki z miejskiej kasy na darmowe obiady dla uczniów w szkole spadły o 40 proc.”.

— ŚMISZEK O NOWACKIEJ I GIERTYCHU W JEDNEJ FORMACJI:“Gratuluję Basi wyróżnienia. Życzę jej powodzenia. Przyda się, bo może być w jednej koalicji z Romanem Giertychem, który wyraża chęć powrotu do polityki. Odpowiadając na twoje pytanie: uszczkniemy Koalicji Obywatelskiej może jeden–dwa procent. Ale przyciągamy tych, którzy nigdy na nią nie zagłosują. Szczególnie po tym, co PO zrobiła z Nowoczesną. Myślę, że ci młodzi ludzie, którzy tłumnie przychodzą na spotkania z Robertem, nie przyszliby na spotkanie z Grzegorzem Schetyną. Więc dlaczego hejtować kogoś, kto może być przeciwwagą dla Korwina czy Kukiza, pchających młodych w nacjonalistyczną, neoliberalną otchłań samolubstwa. Robert może wyciągnąć ludzi do urn wyborczych. Ruch Biedronia jest niezbędny, by odsunąć za rok PiS od władzy”.
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24255012,partner-roberta-biedronia-wkracza-do-polityki-przyciagamy.html

— JAK NIE WIADOMO O CO CHODZI, TO CHODZI O PIENIĄDZE – PIOTR GŁUCHOWSKI W GW O O. RYDZYKU: “Dosyć więc tego dziadowania. Politycy związani z redemptorystą tworzą Ruch Prawdziwa Europa. Chcą powtórzyć skok na kasę, który udał się LPR. A gotówka jest pilnie potrzebna, bo ojciec Tadeusz podkręcił tempo inwestycji. W najbliższych latach obok gmachów szkoły wyższej, akademika, świątyni z mauzoleum, nowej kawiarni i starej wiertni geotermalnej (siedziby RM i Trwam są w innych punktach Torunia) staną termy ze zjeżdżalniami, hotel spa z 70 apartamentami oraz wielkie Muzeum Pamięć i Tożsamość imienia Jana Pawła II. Wykonawca szacuje koszty na 140 mln, a rząd obiecał tylko 70 mln”.
http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,24253676,skad-sie-wzial-ojciec-rydzyk.html#nowaZajawkaGlownaMT

— PRZYBOCZNI OJCA DYREKTORA – Rafał Wójcik w GW:“Oprócz Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i Porozumienia Jarosława Gowina są trzecim, choć nieoficjalnym, koalicjantem PiS. Ich centralą jest nie Nowogrodzka, ale Toruń, gdzie swoim zapleczem medialnym dowodzi ojciec Tadeusz Rydzyk”.
http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,24255133,przyboczni-ojca-dyrektora-czyli-nieoficjalny-koalicjant-pis.html#nowaZajawkaGlownaMT

— ROK TEMU Beata Szydło złożyła rezygnację z urzędu premiera, podając gabinet do dymisji, którą prezydent Andrzej Duda przyjął i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego.

— 28 LAT TEMU w II turze wyborów prezydenckich Lech Wałęsa pokonał Stanisława Tymińskiego.

— URODZINY: Katarzyna Sławińska, Michał Królikowski, Jacek Michałowski, Marek Pol, Tomasz Lenz, NIEDZIELA: Stefan Jaworski, Tomasz Sianecki, Ania Zaleska.

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: