Stan gry, 29.11.2018

 

— PARUCH O TYM, ŻE KONFLIKT Z KE SŁUŻYŁ OPOZYCJI, KIDAWA O TYM, ŻE ZAPYTAŁA TUSKA CZY UMIE JEŹDZIĆ KONNO – 300LIVEhttp://300polityka.pl/live/2018/11/29

— RZĄD CHCE OBŁOŻYĆ LEKI DLA ZWIERZĄT WYŻSZYM VAT-EM – JEDYNKA DZIENNIKA ŁÓDZKIEGO.

— KATARZYNA PEŁCZYŃSKA-NAŁĘCZ O TYM, JAK RZĄDZĄCY POWINNI SIĘ ZACHOWAĆ WZ Z WOJNĄ NA UKRAINIE: „Na dobry początek prezydent lub premier powinien obdzwonić kluczowych przywódców w Europie. Przede wszystkim zaś porozmawiać z Angelą Merkel i Emmanuelem Macronem o zaproponowanej już przez Francję i Niemcy misji mediacyjnej na Ukrainie. Należałoby także odbyć analogiczną rozmowę na jak najwyższym szczeblu z sojusznikami zza Atlantyku. Byłoby też dobrze, aby do Kijowa, w trybie pilnym udał się polski Minister Spraw Zagranicznych, najlepiej wraz z dwoma, trzema partnerami z Unii”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/stress-test-dla-polskiej-polityki-bezpieczenstwa

— NIE MA W USA TELEWIZJI FRANCUSKIEJ CZY NIEMIECKIEJ – STANISŁAW KARCZEWSKI O REPOLONIZACJI MEDIÓW mówi w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem w RZ: “Nie ma w USA telewizji francuskiej czy niemieckiej informującej o sprawach Amerykanów. Jestem zwolennikiem repolonizacji mediów, banków i innych instytucji. Te instytucje powinny należeć w większości do Polaków”.

— LOBBYŚCI MIELI GABINET W MINISTERSTWIE FINANSÓW – DALEJ KARCZEWSKI W RZ: “To nie jest powód do powołania komisji śledczej. Nie ma takich przesłanek jak ws. wyłudzeń VAT, gdzie w Ministerstwie Finansów lobbyści mieli swój gabinet, a PO–PSL broniła się na wszelkie sposoby przed komisją. Komisja śledcza mogłaby tylko zaszkodzić pracy prokuratury. W sprawie KNF państwo zadziałało sprawnie i błyskawicznie”.

— REKONSTRUKCJA NIE JEST PLANOWANA – mówi Karczewski Niiznkiewiczowi: “Rekonstrukcja nie jest planowana. We wtorek brałem udział w czterogodzinnym spotkaniu kierownictwa PiS i ten temat nie był poruszany”.

— KARCZEWSKI PRZECIWKO NOWELIZACJI USTAWY ANTYABORCYJNEJ: “Jako katolik praktykujący jestem całkowicie przeciwny aborcji i eutanazji. Jako polityk obawiam się, że zmienione dzisiaj prawo w tej materii mogłoby zostać w przyszłości zmienione niekorzystnie. Poczekajmy na opinie TK ws. wniosku grupy posłów, który został w tej sprawie złożony do Trybunału. Nie powinno się na TK wywierać presji”.
https://www.rp.pl/Prawo-i-Sprawiedliwosc/311289903-Karczewski-Nie-planujemy-rekonstrukcji-rzadu.html&cid=44&template=restricted

— MUSIAŁO DOJŚĆ DO PRZESILENIA, MOSBACHER PROPONOWAŁA PRZYCHODZENIE DO NIEJ Z PROJEKTAMI USTAW – GRZEGORZ OSIECKI I BARTOSZ GODUSŁAWSKI W DGP: “Ale fakt pozostaje faktem – dla rządu reakcja na list to ostateczność. – To był wierzchołek góry lodowej, musiało dojść do takiego przesilenia. Jeśli nie teraz, to w ciągu kilku miesięcy – powiedział nam jeden z liczących się polityków obozu rządowego. Można powiedzieć: Amerykanie tacy są. Są twardzi i mają przyziemne podejście. Ale spora część z nich wie także, że forma, zwłaszcza w dyplomacji, jest ważna. Jeśli pani ambasador faktycznie proponowała przychodzenie do niej z projektami zmian prawa, aby zobaczyć, czy nie naruszają interesów „naszych krajów” – wzbudza to jedynie politowanie. Właśnie od tego poszczególne kraje mają dyplomatów, by śledzili m.in. zmiany w prawie. Gdyby przyjąć model Mosbacher, placówka składałaby się z samego ambasadora. Na razie spór wygląda na spięcie nie tyle w relacjach Polska – USA, ale raczej Georgette Mosbacher – Aleje Ujazdowskie i grę pod tytułem kto kogo przetrzyma. Obie strony mają zbyt dużo długofalowych interesów, by sprzeczka dotycząca formy stosunków, a nie treści, im zaszkodziła”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/586183,osiecki-goduslawski-ambasador-mosbacher-opinia.html

— MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI O PLOTCE, ŻE LIST UJAWNIONO, BY POKAZAĆ ELEKTORATOWI NIEZADOWOLONEMU PO SN TWARDOŚĆ PIS – w RZ: “Według plotki krążącej w politycznych kuluarach, list amerykańskiej ambasador Georgette Mosbacher ujawniono, ponieważ PiS miał się zorientować, że ustępstwa wobec Unii w sprawie reformy Sądu Najwyższego zostały negatywnie odebrane przez elektorat tej partii (co potwierdza sondaż przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej”). Sympatycy prawicy mieli uznać, że rząd niewystarczająco broni suwerenności, uginając się przed żądaniami Brukseli. W odpowiedzi przypomniano sobie o liście ambasador Mosbacher do premiera, który postanowiono ujawnić i zorganizować spektakl pod tytułem: Polska nie da sobie pluć w twarz, będziemy bronić naszej suwerenności. A wyborcy szybko zapomną o upokorzeniu, jakim było wycofanie się ze zmian w Sądzie Najwyższym, i pochwalą rząd, jak broni polskiej godności przed zakusami innych stolic”.
https://www.rp.pl/Polityka/311289907-Szuldrzynski-Wojenka-z-Ameryka–na-uzytek-wewnetrzny.html&template=restricted

— JAKUB MAJMUREK O BRACIU WYCZUCIA MOSBACHER ALE BŁEDACH PIS: „Bez wątpienia także ambasadorka Mosbacher wykazała się niemałym brakiem wyczucia. Ale to my negocjujemy z nieporównanie słabszej pozycji, niż ona. Hejt na Mosbacher jej nie zdymisjonuje. Jak prywatnie źle w Departamencie Stanu nie oceniano by jej listu, to w publicznym konflikcie Stany muszą stanąć po stronie własnego, brutalnie atakowanego urzędnika. Gdy opadnie fala oburzenia ktoś będzie się musiał z ambasadorką przeprosić i posprzątać po awanturze. Niestety nie będzie to tylko rządząca partia, ale także nasze państwo, w którym ciągle sprawuje ona władzę. Wygładzenie relacji z Amerykanami może wymagać ustępstw, których nie musielibyśmy robić, gdyby nie idiotyczne i niebezpieczne także dla Polski i jej obywateli pragnienie części obozu rządowego, by władzę wykorzystać do „zaorania” nielubianej stacji telewizyjnej”.
https://www.newsweek.pl/opinie/awantura-wokol-mosbacher-jest-nie-tylko-idiotyczna-jest-niebezpieczna-dla-polski/yg7fwvx

— KINGA DUNIN O TYM, ŻE BARBARA NOWACKA NAWET NIE UDAJE, KIEDY ODEZWAŁA SIĘ O ABORCJI ZOSTAŁA SZYBKO USADZONA – pize w KP: “Teraz jednak PO występuje w szatach KO i nie jest już sama, tylko z ważnymi koalicjantami. Anty-PiS dla wszystkich. Nowoczesna próbuje udawać, że istnieje, chociaż nawet jej jedyny przyczółek samorządowy przeszedł na stronę PiS, ale w końcu Nowoczesna to też nie nasza bajka. Barbara Nowacka nawet nie udaje, że istnieje jakaś Inicjatywa Polska, a sama stanowi ładne tło dla występów Schetyny. Mogłaby się w takich sytuacjach odzywać, żeby zaznaczyć, że w KO istnieją też inne podmioty, o innych poglądach, ale może nawet nikt jej nie stwarza takiej okazji. Zresztą, kiedy odezwała się w sprawie aborcji, szybko została usadzona”.

— GDYBYM BYŁA BIEDRONIEM TO MODLIŁABYM SIĘ, ŻEBY SLD PRZYSTĄPIŁO DO KO – DALEJ KINGA DUNIN: “Patrzę jednak w przyszłość z pewnym nieśmiałym optymizmem, chociaż nie dlatego, że Razem rozmawia z SLD. Mam nadzieje, że w SLD, jak zawsze, zwycięży pragmatyzm i rzeczywiście przed wyborami do europarlamentu Sojusz zawrze sojusz z KO. Będziemy mieli porządny antypisowski obóz, wypatrujący Tuska na białym koniu. To od dawna podobno główna oś podziału, więc niech się dopełni nasze przeznaczenie. No dobrze, a gdzie tu powód do optymizmu? Z miejsca, gdzie może powstać lewica, zniknie SLD, które zawsze było problemem. I wtedy okaże się, czy naprawdę to miejsce dla lewicy albo raczej nieprawicy, czegoś nowego, w ogóle istnieje. Gdybym była Biedroniem, to modliłabym się: boziu, niechże to SLD przystąpi do KO. Może gdzie dwóch się bije, tam trzeci skorzysta? Zobaczymy”.
http://krytykapolityczna.pl/felietony/kinga-dunin/gdzie-dwoch-sie-bije-kinga-dunin/

— MICHAŁ KARNOWSKI UJMUJE SIĘ ZA KURSKIM, KRYTYKUJE POLSKIE RADIO: “Gdyby nie telewizja publiczna – Jacek Kurski jest często jako prezes krytykowany – ja uważam, że gdyby nie on, tego rządu już dawno by nie było – byłby zmieciony chociażby przez te protesty grudniowe – stwierdził Michał Karnowski. Naprawdę w trudnych chwilach to była pewna przestrzeń słowa wolnego, na której można było się oprzeć, nazwać rzeczy po imieniu –  dodał. W innym tonie publicysta wypowiadał się na temat Polskiego Radia. – W Polskim Radiu tych zmian widzę mniej, czasami mam duże wątpliwości co do tego, co się tam dzieje”.
https://wpolityce.pl/m/media/423137-m-karnowski-gdyby-nie-kurski-rzadu-juz-dawno-by-nie-bylo

— JAROSŁAW DĄBROWSKI WRACA NA BEMOWO, MACIEJ LASEK WICEBURMISTRZEM: “Warszawscy działacze Platformy postanowili zakończyć trwającą od kadencji izolację Dąbrowskiego, któremu zarzucali naruszanie norm etycznych i traktowali go jak zdrajcę (odszedł z PO i założył konkurencyjny komitet). Na mocy uzgodnień koalicyjnych Dąbrowski miał dostać fotel przewodniczącego rady, na burmistrza dzielnicy wskazano Urszulę Kierzkowską (PO), dotychczasową burmistrz Ursusa. Ciekawostką jest powołanie na wiceburmistrza Macieja Laska. To były szef państwowej komisji badania wypadków lotniczych, świeżo wybrany na radnego Sejmiku Mazowsza. Jego związki z Bemowem są nikłe, mieszka w Lesznowoli. Pracę wiceburmistrza może łączyć z mandatem radnego Mazowsza”.
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24222971,dzielnice-wybieraja-wladze-na-bemowo-wraca-jaroslaw-dabrowski.html

— PREMIER JAN OLSZEWSKI WYSZEDŁ ZE SZPITALA – SE:“ Na chwilę utraciłem przytomność. Później leżałem w szpitalu trzy tygodnie, a serce mam zdrowe. Gorzej z poruszaniem się. Nie mogę chodzić, leżę. Od lat mam problemy z kręgosłupem. To jeszcze okupacyjna pozostałość. Trochę mnie w młodości bolało, ale nic nie robiłem z tym… I na starość wychodzi… – mówi nam były premier. I przyznaje, że chciałby jeszcze pożyć. – Słyszałem, że ktoś dotrwał do 120. roku życia… Cóż… Ja mam 88 lat – dodaje”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/schorowany-byly-premier-jan-olszewski-chcialbym-jeszcze-troche-pozyc-aa-TZD5-1Wdt-BKEx.html

— LOKALNA GW O TYM JAK PIS PLANUJE PRZEJMOWANIE AGEND W MAŁOPOLSCE, ALE PRZY OKAZJI DOWIADUJEMY SIĘ, ŻE KOLEJAMI KIERUJE RADNY PO…: “Kolejami kieruje Grzegorz Stawowy, radny miasta z PO. Gdy Tomasz Urynowicz, jego partyjny kolega z rady miasta, przeszedł do PiS, zarząd województwa, wtedy jeszcze z PO, usunął ze stanowiska szefa rady nadzorczej kolei, kolegę Urynowicza – Tomasza Karpierza. Teraz to właśnie Karpierz jest wskazywany jako potencjalny kandydat na stanowisko prezesa Kolei Małopolskich”.
http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,24222976,powyborcze-zmiany-pis-idzie-po-stanowiska-w-malopolsce.html

— WARSZAWA KORZYSTA NA OBECNOŚCI LEGII – PULS BIZNESU: “Z raportu wynika także, że z tytułu podatków i składek płaconych przez Legię Warszawa dochody sektora finansów publicznych wyniosły w analizowanymsezonie 104 mln zł. Tylko budżet Warszawy klub zasilił podatkami o wartości 10,7 mln zł. To właśnie miasto, podkreślają władze piłkarskiego klubu, najbardziej korzysta na obecności Legii. Z raportu wynika, że klub wygenerował w nim 274 mln zł wartości dodanej. Inny efekt to promocja miasta. Analitycy zauważyli,że w trakcie meczów Legii z zagranicznymi klubami w sieci 2-4-krotnie rośnie liczna wyszukiwań hasła „Warszawa”. Z raportu wynika, że promocja miasta w internecie, mediach społecznościowych i telewizji dzięki występom Legii w europejskich pucharach była warta 33,4 mln zł”.
https://www.pb.pl/warszawa-korzysta-na-obecnosci-legii-946881

— 6. ROCZNICA ŚMIERCI JACKA WOŹNIAKOWSKIEGO.

— URODZINY: Zbigniew Bujak, Cezary Stypułkowski, Andrzej Pawluszek, Irena Tomaszak-Zesiuk, Aleksander Kobecki.

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: