Morawiecki, 22.06.2019

 

PMM pytany o pogłoski ws kandydatury Tuska na szefa KE: Ani razu ta kwestia nie pojawiła się w przestrzeni publicznej

– W ogóle nie było dyskusji na ten temat. Ten wariant nie jest na poważnie brany pod uwagę przez nikogo. Ani razu ta kwestia nie pojawiła się w przestrzeni publicznej, a podczas konferencji prasowej i pan Juncker, który sobie zażartował, i sam pan Tusk zdementowali to – mówił premier w RMF FM pytany przez Ziemca o pogłoski ws kandydatury Tuska.

PMM o planie „wynagrodzenie plus”: Żeby Polacy zarabiali na europejskim poziomie. To jest wieloletni program, który postawiliśmy sobie na szczycie naszej piramidy priorytetów

– Słucham Polaków co jest przez nich oczekiwane, rozmawiam o tym z ministrami, dokonujemy przeglądu poszczególnych ministerstw. Właśnie po to, co w najbliższych pięciu miesiącach i co w najbliższych pięciu latach. tak, żeby pokazać pewną perspektywę, co chcemy zrobić, jak chcemy dalej kontynuować nasz program. Może tak umownie nazwę go „wynagrodzenie plus”. Czyli, żeby Polacy zarabiali na europejskim poziomie. To jest wieloletni program, który postawiliśmy sobie na szczycie naszej piramidy priorytetów –mówił premier Mateusz Morawiecki w RMF FM.

PMM: Tak będzie wyglądało 10 najbliższych dni, ponieważ żaden z kandydatów wysuniętych na te stanowiska nie uzyskał większości

– To jest pytanie, które zadają sobie wszyscy przywódcy Europy i na ten temat dyskutujemy w najrozmaitszych dwustronnych i wielostronnych rozmowach, telekonferencjach. Tak będzie wyglądało 10 najbliższych dni, ponieważ żaden z kandydatów wysuniętych na te stanowiska nie uzyskał większości…– mówił premier w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF.

Ziemiec pytał PMM o kandydatury Webera i Timmermansa:

– Żaden z nich nie uzyskał większości – i w szczególności będziemy teraz dyskutować o potencjalnych nowych kandydatach. Wybory wygrała Europejska Partia Ludowa i ona rezerwuje sobie prawo do zaprezentowania swojego kolejnego kandydata. My natomiast mamy bardzo wielu europarlamentarzystów. Nasze zwycięstwo wyborcze z 26 maja zostało zauważone wszędzie w Europie. Jesteśmy bardzo koncyliacyjni, kompromisowi, ale chcemy, by głos Europy Środkowej, który jest przez Polskę bardzo mocno wyrażany, był dobrze słyszany w Brukseli. Nasze interesy muszą być tam dobrze chronione – mówił PMM.

PMM: To trochę tak, jakby najbogatsi ludzie świata powiedzieli, że „teraz podnosimy ceny na bilety kolejowe o 500 procent”, ponieważ oni i tak już latają samolotami

– To jest tak, jakby diabeł ubrał się w ornat i ogonem na mszę dzwonił. Jeszcze raz powiem, że nasi poprzednicy nie zrobili w tym względzie prawie nic – i to jest zdanie instytucji europejskiej – kropka. Natomiast my rozpoczęliśmy w tym rzeczywiście ogromnym obszarze gigantyczne zmiany proklimatyczne. Będziemy też na pewno robili wszystko, żeby zapłacić za to jak najmniejszy rachunek w porównaniu do państw zachodniej Europy. To jest trochę tak, jakby najbogatsi ludzie świata powiedzieli, że „teraz podnosimy ceny na bilety kolejowe o 500 procent” – ponieważ oni i tak już latają samolotami. Nie może być tak, żeby koszty zmian klimatycznych ponosili najbiedniejsi. Ci, którzy się fantastycznie rozwinęli, muszą ponosić największe koszty. A my jednocześnie wskazujemy na to, że jesteśmy tym państwem, które od 1988 roku najbardziej zredukowało emisję CO2: o ponad 30 procent – mówił PMM w RMF FM.

Morawiecki: Dzisiaj potrzebujemy dobrego pakietu kompensacyjnego i na ten temat rozmawialiśmy na Radzie Europejskiej i jestem przekonany, że będzie to dla Polski bardzo dobry pakiet

– Polska tego nie blokuje – tylko Polska jest za tym, żeby ta transformacja klimatyczna odbywała się sprawiedliwie. Ktoś kiedyś mógł się fantastycznie rozwinąć po II wojnie światowej, nie mając w ogóle na uwadze względów klimatycznych. My dzisiaj jesteśmy państwem nie tak wysoko rozwiniętym jak Francja, która ma energetykę opartą na atomie, czy bardzo bogate Niemcy, albo Skandynawowie, którzy na Półwyspie Skandynawskim mają energetykę opartą na elektrowniach wodnych. My dzisiaj potrzebujemy dobrego pakietu kompensacyjnego i na ten temat rozmawialiśmy na Radzie Europejskiej i jestem przekonany, że będzie to dla Polski bardzo dobry pakiet – mówił premier Mateusz Morawiecki u Krzysztofa Ziemca w RMF.

 

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: