Zdrowie, 17.09.2019

 

Tak dramatycznie w polskich szpitalach jeszcze nie było. Rząd umywa ręce?

W połowie sierpnia TVN24 opublikował wyniki sondażu, w którym zapytano respondentów o najważniejsze tematy kampanii wyborczej. Zdecydowanie najwięcej wskazań, bo aż 55% miał stan służby zdrowia. Koalicja Obywatelska od dłuższego czasu koncentruje się na tym zagadnieniu, czemu wyraz dała w niedzielę kandydatka na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska, odwiedzając oddział ginekologiczno-położniczy Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim – “Trzeba zmienić system finansowania ochrony zdrowia. Takie trwałe wyznaczanie, ile pieniędzy może wydać szpital, nie pozwalając mu elastycznie działać, przecież nie można zakontraktować, ile osób będzie chorych na tę czy inną chorobę. To życie reguluje te rozwiązania i dyrektorzy szpitali muszą mieć szansę zmieścić się w tym budżecie, muszą mieć te swoją dowolność” – podkreślała.

Dziennikarze Dziennika Gazety Prawnej zapoznali się z raportem Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych i SGH, który dzisiaj zostanie zaprezentowany. Z raportu wyłania się przede wszystkim obraz placówek zadłużonych, przyjmujących mniej chorych, nie mających pieniędzy na inwestycje, a w niektórych przypadkach zaczynają się pojawiać opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia – “Dane są niepokojące: zadłużenie wzrosło o ponad 40 proc., z 1,2 mld w 2015 r. do 1,7 mld w obecnym” – pisze DGP.

Z analizy danych wynika, że nie tylko szpitale publiczne mają kłopoty finansowe, ale także te działające w formule spółek handlowych – “Z przebadanych 31 spółek w ub.r. tylko dwie miały zyski. W 2015 na plusie było ich 20. Wśród szpitali publicznych w ub.r. stratę odnotowało 78 z 89 placówek. W 2015 r. deficytowych placówek było w tej grupie o połowę mniej” – alarmuje dziennik. Jak pisze gazeta, runął także ostatni bastion, bo pojawiają się szpitale, które nie mają na wypłatę pensji i rozkładają je na raty oraz borykają się z opóźnieniami w płaceniu ZUS-u. Problemem jest także inflacja, która powoduje wzrost kosztów za media i usługi – “(…) w takiej sytuacji zwiększanie ustawowo pensji minimalnej, bez pokrycia tego wzrostu w przychodach Funduszu, może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację szpitali” – mówi Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Szpitali Powiatowych.

Jak wielkim problem dla obozu rządzącego jest temat służby zdrowia, pokazał Zbigniew Gryglas z Prawa i Sprawiedliwości we wczorajszych “Faktach po faktach” w TVN24. Zderzony z faktami, nie był w stanie się wybić poza przekaz partyjny, który i tak był umiejętnie kontrowany przez Pawła Kowala, jedynkę do Sejmu na krakowskiej liście Koalicji Obywatelskiej. Jak fatalny jest stan służby zdrowia, pokazał ubiegłotygodniowy reportaż wyemitowany w Polsat News, gdzie pokazano SOR w szpitalu w Koszalinie, na którym pacjenci czekali dobę na przyjęcie. Mafia lekowa to kolejny problem, z którym nie radzą sobie rządzący. Leki z Polski wywożone są na potęgę i sprzedawane kilkanaście razy drożej za granicą. Smaczku dodaje fakt, że Krzysztof Łanda, który był podsekretarzem stanu w rządzie Beaty Szydło, przygotował odpowiednie regulacje mające ograniczyć wywóz leków, ale projekt nagle spadł z obrad rządu. Krótko potem podał się do dymisji.

 

crowdmedia.pl

%d blogerów lubi to: