Stan gry, 19.11.2018

 

— CZERWIŃSKA USPOKAJA PO KOMITECIE STABILNOŚCI, SIEMONIAK O WOTUM NIEUFNOŚCI – 300LIVEhttp://300polityka.pl/live/2018/11/19/

— W BYTOMIU KOALICJA PO-PIS – JEDYNKA DZIENNIKA ZACHODNIEGO: https://www.press.pl/jedynki/pokaz/7/2018-11-19

— KACZYŃSKI POWTARZA BŁĄD MILLERA – DOMINIKA WIELOWIEYSKA w GW: “Po wybuchu afery Rywina premier Leszek Miller politycznie poległ, bo ogłosił, że wszystko jest w porządku, i nie zmienił kursu w sprawie ustawy medialnej. To samo robi teraz PiS, który nadal forsuje poprawkę ułatwiającą przejęcie banków Leszka Czarneckiego za złotówkę.

— WIELOWIEYSKA O DZIWNYM ZACHOWANIU TERLECKIEGO: “PiS teraz, czyli w okresie tuż po wybuchu afery, powtarza błędy Millera. Dalej forsuje zmiany dotyczące przejmowania banków za złotówkę. Robi to osobiście wicemarszałek Ryszard Terlecki. Prowadzi posiedzenie Sejmu, cały czas trzymając komórkę przy uchu, jakby wykonywał polecenia płynące z góry. Aż się prosi, by taki obrazek wykorzystać w spocie wyborczym opozycji”.

— CZY OPOZYCJA POTRAFI TO WYKORZYSTAĆ? – KONKLUZJA WIELOWIEYSKIEJ: “Kaczyński, nie robiąc prawie nic w sprawie KNF, popełnia polityczny błąd i daje opozycji świetne paliwo: lider PiS wszystkich bohaterów afery kryje i ma skuteczne narzędzia, aby sprawę zamieść pod dywan, bo kontroluje prokuraturę. Pytanie, czy opozycja będzie potrafiła to skutecznie wykorzystać”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24182739,po-wybuchu-afery-knf-kaczynski-powtarza-blad-millera-udaje.html

— POWINNO SPAŚĆ WIĘCEJ GŁÓW – NACZELNY RZ Bogusław Chrabota: “Jeśli mamy się ustrzec przed kryzysem, który uderzy zarówno w depozytariuszy, jak i w cały sektor, potrzebna jest skuteczna interwencja NBP i uratowanie banku Czarneckiego. Będzie to dowód na dobre intencje. Inny scenariusz tylko potwierdzi spisek na samym szczycie systemu. Powinni też odejść wszyscy negatywni bohaterowie skandalu. Nie tylko Marek Chrzanowski, ale również prezes NBP Adam Glapiński oraz prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Zdzisław Sokal. Ich problemem jest nie tylko odpowiedzialność polityczna za Chrzanowskiego (Glapiński), ale też zerowa wiarygodność zarówno dla branży, jak i depozytariuszy banków. Trzeba to zrozumieć, również na Nowogrodzkiej”.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1390586-Powinno-spasc-wiecej-glow.html

— UKŁAD Z BIERECKIM W TLE – Wojciech Czuchnowski i Agnieszka Kublik na jedynce GW: “Kilka miesięcy po objęciu funkcji przewodniczącego KNF Marek Chrzanowski wyczyścił Komisję z urzędników tropiących nieprawidłowości w SKOK-ach. (…) Po odwołaniu Gajka i Kwaśniaka KNF przestała się interesować SKOK-ami. A prokuratorskie śledztwo w sprawie finansów SKOK-ów i senatora Biereckiego zostało umorzone dwa miesiące po wygranych przez PiS wyborach”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24183484,uklad-z-biereckim-w-tle.html

— POLSKA PATRIOTYCZNIE DOJONA – JACEK ŻAKOWSKI w GW: “Patriotyzm jest ideą piękną, ale tak brutalnie, stale i zbiorowo gwałconą przez prawicę bez zasad, że w potocznym języku oznacza dziś udzielaną sobie i totumfackim promesę, by się przyssać do cycka ojczyzny i ją wzniośle, więc bezwstydnie i bezkarnie, doić. PiS nie jest pierwszą partią, której politycy doją Polaków i Polskę zbiorowo i indywidualnie. Ale istnieje zasadnicza różnica między dojeniem Polski i Polaków przez polityków PiS i przez ich poprzedników. Dotychczas Polskę dojono wstydliwie, więc możliwie dyskretnie. A PiS doi wzniośle – „patriotycznie”, dumnie i ostentacyjnie. Różnica między starym (wstydliwym) i pisowskim (wzniosłym) dojeniem Polaków i Polski jest niestety nie tylko estetyczna”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24182399,patriotyzm-oznacza-dzis-udzielana-sobie-i-totumfackim-promese.html

— HABILITACJA PEŁNA POWAŻNYCH BŁĘDÓW – GRAŻYNA ZAWADKA I IZABELA KACPRZAK W RZ O CHRZANOWSKIM: “Uzyskał na SGH tytuł doktora habilitowanego nauk ekonomicznych mimo zarzutów o plagiat w pracy habilitacyjnej (monografia dotyczyła regionalnych funduszy europejskich). Stawiał mu je prof. Wojciech Misiąg, były wiceminister finansów, później wiceszef NIK. Miażdżącą recenzję wydała z kolei prof. Beata Zofia Filipiak z Uniwersytetu Szczecińskiego. Wskazała: „skrótowe ujęcie tematu, brak precyzji, stosowanie skrótów myślowych, niedomówień, szczątkowe poglądy, czasem wyrwane z kontekstu lub niepełne”. Jej zdaniem Chrzanowski nie powinien dostać habilitacji”.
https://www.rp.pl/Polityka/181119368-Brak-standardow-Szybka-habilitacja-Marka-Chrzanowskiego.html

— PIS SZUKA NOWEGO SZEFA KNF – DGP: “Prawo i Sprawiedliwość szuka nowego szefa KNF. Pod uwagę branych jest sześciu–siedmiu kandydatów – mówi nam jeden z członków rządu. Poszukiwania dotyczą osób o różnych profilach. Z jednej strony to członkowie rządu lub instytucji publicznych znający się na sektorze bankowym. Z drugiej osoby z rynku. Trzecia kategoria to ekonomiści z uczelni, znawcy rynku finansowego i bankowości. Na razie KNF kieruje dotychczasowy zastępca Marka Chrzanowskiego Marek Pachucki. Możliwe, że jeśli będzie pat, to on zostanie pełnoprawnym szefem – mówi nam osoba zbliżona do rządu”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/585460,afera-knf-czarnecki-chrzanowski-nagranie-rozmowa-audio-calosc.html

— GW O DZIWNYM GŁOSOWANIU WS KOWALCZYKA DO RADY GPW: “Na filmie z wyboru Grzegorza Kowalczyka do rady nadzorczej Giełdy Papierów Wartościowych w 2017 r. widać, że przedstawiciele skarbu państwa są zaskoczeni kandydaturą i muszą ją z kimś uzgadniać”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24183281,afera-knf-dziwne-glosowanie-nad-radca-kowalczykiem-w-gieldzie.html

— TOMASZ SAWCZUK O POTRZEBIE BEZSTRONNEGO ŚLEDZTWA WS KNF – pisze w KL: “Bezstronne śledztwo byłoby w interesie PiS-u jedynie w sytuacji, w której partii rządzącej zależałoby na istnieniu silnych i niezależnych od partii instytucji, ale tak najwyraźniej nie jest. PiS prowadzi od trzech lat akcję wrogiego przejęcia państwa i trudno uwierzyć, że będzie samo siebie z tego tytułu ścigać. Jarosław Kaczyński może ubierać zmiany dokonywane w Polsce przez PiS w podniosłe terminy „odzyskiwania suwerenności”, jednak w praktyce władza podlega coraz mniejszej kontroli”.
https://kulturaliberalna.pl/2018/11/19/sawczuk-czarnecki-knf-chrzanowski-komisja-sledcza/#

— OBÓZ RZĄDZĄCY MA WYSTARCZAJĄCE NARZĘDZIA, BY UCIĄĆ TEMAT POLEXITU – MICHAŁ KARNOWSKI: “Dość już tej „polexitowej” manipulacji! Rządzący obóz wystarczające narzędzia, by uciąć ten temat. Pokazać oblicze, które jest prawdziwe – siły dążącej do naprawy UE, ale proeuropejskiej. Siły, która przywraca europejskie standardy (choćby kończąc z postkomunistycznym złodziejstwem, przywracając do budżetu 40 miliardów rocznie), która jest innowacyjna, modernizująca, zdolna do współpracy (wielki sukces Trójmorza). To naprawdę nie jest zadanie nadmiernie skomplikowane”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/421612-dosc-juz-tej-polexitowej-manipulacji-czas-to-uciac

— LESZEK JAŻDŻEWSKI CHCE ZAPISU W KONSTYTUCJI, ŻE WYJŚCIE Z UE MOGŁOBY SIĘ ODBYĆ TYLKO W DRODZE REFERENDUM: “Jeśli Prawo i Sprawiedliwość rzeczywiście nie chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej, musi zgodzić się na zapis w konstytucji gwarantujący, że opuszczenie Unii, podobnie jak przystąpienie do niej, będzie mogło odbyć się tylko w drodze referendum”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1771910,1,wyjscie-z-unii-europejskiej-tylko-w-drodze-referendum.read

— MICHAŁ WOJTCZUK O OBAWACH W KO, ŻE PIS PRZEJMIE MAZOWSZE – pisze w Gazecie Stołecznej: “Wśród mazowieckich polityków PO, Nowoczesnej i PSL panuje napięcie. Ta koalicja ma chwiejną, jednomandatową większość w sejmiku Mazowsza. PO i Nowoczesna, skupione w klubie Koalicja Obywatelska, mają 18 mandatów, ludowcy – osiem. Prawo i Sprawiedliwość ma 24 mandaty i możliwość współpracy z jedynym radnym Bezpartyjnych, Konradem Rytelem. Jeśli PiS zwerbuje choć jednego radnego, przejmie władzę na Mazowszu”.

— GRUPIŃSKA CZWARTYM WICEPREZYDENTEM? – DALEJ WOJTCZUK w Stołecznej: “Równolegle rozmowy z kandydatami na wiceprezydentów miasta toczył Rafał Trzaskowski, prezydent elekt Warszawy. Z naszych informacji wynika, że prawie na pewno w zarządzie miasta pozostaną Michał Olszewski (ma mieć odchudzony zakres zadań, skupi się na nadzorowaniu wydziałów architektury i inwestycji) oraz Renata Kaznowska. Trzecim wiceprezydentem zostanie Paweł Rabiej z Nowoczesnej – to ustalenie z samego początku kampanii. Osoba czwartego wiceprezydenta jest zagadką. Usłyszeliśmy, że pod uwagę brana była m.in. Ewa Malinowska-Grupińska (PO), przewodnicząca Rady Warszawy. – Decyzję podejmę tuż przed 20 listopada. Dużo jeszcze rozmów przede mną – przekazał kilka dni temu dziennikarzowi „Stołecznej” Trzaskowski”.
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24182953,kto-bedzie-rzadzic-na-mazowszu-nerwowka-w-psl-i-w-po.html

— KASJERKI ZADOWOLONE Z ZAKAZU HANDLU – GW: “O ile mieszkańcy dużych miast zakaz odbierają jako atak na ich przyzwyczajenia, o tyle u pracowników handlu widać już pewną stabilizację opinii, a właściwie stabilizację poparcia tego pomysłu. Skąd to wiemy? Badanie to na zlecenie „Wyborczej” wykonała specjalizująca się w analizach handlu platforma TakeTask. To już trzecia tego typu analiza w tym roku (…).„Czy decyzja rządu była dla ciebie dobra?” – aż 71 proc. badanych odpowiedziało, że tak. W pierwszym badaniu zaraz po wprowadzeniu zakazu taką opinię wyrażało zaledwie 56 proc. pytanych. Przeciw jest 25 proc. badanych. To o 3 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu przeprowadzonym latem”.
http://wyborcza.pl/7,155287,24176878,kasjerki-sie-ciesza-z-zakazu-handlu-w-niedziele-ale-nie-chca.html

— ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI ŚWIĘTOWAŁ 64. URODZINY W RAFFLES EUROPEJSKIM: https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/aleksander-kwasniewski-mocno-trzyma-sie-postanowienia-wodki-juz-nie-pije-przy-tym-swietowal-urodziny-aa-JhXT-WjzR-2uGp.html

— URODZINY: Wojciech Duda, Elżbieta Kruk, Bogdan Wenta, Krzysztof Berenda.

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: