Stan gry, 13.12.2018

 

— 16 LAT TEMU rząd Leszka Millera zakończył w Kopenhadze negocjacje dotyczące warunków członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

— JOANNA MUCHA ZA LISTĄ OD GIERTYCHA PO BIEDRONIA, BIEDROŃ O CHADECKIEJ PO – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/12/13/

— MASTALEREK WICEPREZESEM EKSTRAKLASA S.A – PB: „Według ustaleń „Pulsu Biznesu” w środę został wiceprezesem Ekstraklasy, organizacji zrzeszającej kluby piłkarskie najwyższego szczebla rozgrywek. Będzie odpowiadał za wizerunek, komunikację, marketing i sponsoring. Jego głównym zadaniem ma być poprawa wizerunku Ekstraklasy, w tym przełamanie negatywnych skojarzeń i stereotypów, co ma się przełożyć na przyciągnięcie kibiców i sponsorów”.
https://www.pb.pl/mastalerek-zagra-w-ekstraklasie-948091

— MORAWIECKI WYWRÓCIŁ STOLIK OPOZYCJI – Michał Szułdrzyński w RZ: “Zamiast tłumaczyć się z zarzutów opozycji, składając wniosek o wotum zaufania, premier wykorzystał okazję do tego, by narzucić własną narrację. Ale jest też ryzyko sięgnięcia po aż tak potężną broń. Wniosek o wotum zaufania to w myśl polskiej konstytucji broń bardzo dużego kalibru. To głosowanie jest tak ważne, że o jego wyniku marszałek Sejmu ma obowiązek niezwłocznie poinformować prezydenta RP. W praktyce to jednak idealne narzędzie do tego, by przejmować polityczną inicjatywę. Lubił do tego narzędzia odwoływać się Donald Tusk. Ostatni raz zrobił to pod koniec czerwca 2014 r., po wybuchu afery taśmowej. By przeciąć spekulacje, że nagrywanie przez kelnerów najważniejszych osób w państwie podważyło zdolność PO do sprawowania władzy, Tusk zgłosił wniosek o wotum zaufania. Mając w Sejmie większość, premier może być spokojny o wynik głosowania, ale efekt wizerunkowy jest duży. A Mateusz Morawiecki – zamiast tłumaczyć się z zarzutów opozycji – sam może wygłosić w rocznicę swego powołania nowe exposé. Zamiast grać tak, jak chce opozycja, premier wywraca stolik z kartami. Ruch ten pozwala mu wyjść z defensywy, przejąć polityczną inicjatywę i narzucić własną narrację”.
https://www.rp.pl/Komentarze/181219801-Szuldrzynski-Morawiecki-wywrocil-opozycji-stolik.html

— WIST MORAWIECKIEGO – tytuł w RZ.

— MORAWIECKI PRZECHYTRZYŁ OPOZYCJĘ – SE.

— OTWARTA FURTKA PREMIERA DO POLITYCZNEJ OFENSYWY, CZY Z TAKIEJ FURTKI OBÓZ SKORZYSTA? – MARCIN FIJOŁEK: “Otrzymanie takiego wotum zaufania pozwala złapać głębszy oddech i otwiera premierowi furtkę do przejęcia inicjatywy. Inna rzecz, czy z takiej furtki obóz władzy skorzysta. Moment jest ku temu bardzo dobry – ostatnia zadyszka i zagonienie do defensywy, okres przedświąteczny, wreszcie przedwstępne otwarcie sezonu politycznego w roku 2019. W tym kontekście trzeba czytać zarówno sam wniosek, jak i sobotnią konwencję PiS oraz przełożenie głosowania nad budżetem. Jeśli okaże się, że za wnioskiem o wotum pójdą kolejne społeczne i polityczne propozycje dla Polaków, środowy manewr może okazać się naprawdę skuteczny”.

— MORAWIECKI CORAZ LEPIEJ ROZUMIE POLITYCZNE MECHANIZMY I JEST CORAZ BARDZIEJ SPRAWNYM POLITYKIEM – DALEJ FIJOŁEK: “Szef rządu swoim wystąpieniem udowodnił, że nie tylko coraz lepiej rozumie polityczne mechanizmy (zagrywka z wotum, forma debaty, umiejętność zaskoczenia opozycji), ale i jest coraz bardziej sprawnym politykiem. To nie jest (jeszcze?) sprawność charyzmatycznego polityka porywającego tłumy, ale paliwa spokojnie wystarczyło na spójne, humorystyczne i celne przemówienie. Jeśli okrasić to przełamaniem schematycznych filmików wysyłanych w internetową rzeczywistość, zaczyna wyglądać na to, że w KPRM z powrotem ktoś chce zapanować nad przekazem. Na tle bezczynności i marazmu ostatnich tygodni to już coś, z czego wyborcy PiS mogą być zadowoleni i z nieco większym optymizmem wejść w nowy rok”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/425308-wniosek-o-wotum-premier-morawiecki-chwyta-polityczne-cugle

— PREMIER WYGRAŁ ŚRODĘ, CZY KAŻDY JEST W STANIE WZNIEŚĆ SIĘ PONAD FRAKCYJNE GIERKI? – MICHAŁ KARNOWSKI: “Premier Morawiecki wygrał środę. Teraz cały obóz Jarosława Kaczyńskiego musi poważnie przygotować się do zasadniczego starcia. I każdy na prawicy musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chce mu się dla tego obozu walczyć, czy ma sobie tę siłę. Czy jest też w stanie wznieść się ponad frakcyjne gierki. Jeśli nie – powinien odejść. Pasażerowie na gapę – to już wiemy – nic nie wnoszą, choćby mieli najlepsze rekomendacje”.

— ODDECH NA CHWILĘ ALE CZYMŚ TAKIM WYBORÓW SIĘ NIE WYGRYWA – DALEJ KARNOWSKI O BRAKU WIZJI: “Zabrakło nieco wizji przyszłościowej, a precyzyjniej – opakowania tego, co z programu PiS bądź zostało do zrealizowania bądź wymaga obrony. Być może taki był charakter tej akurat sejmowej batalii o ponowienie wotum zaufania, ale nie zmienia to faktu, że to  dziś najważniejsze zadanie dla całego obozu. Ogłoszony na posiedzeniu klubu w Jachrance koniec zasadniczej części remontu naszego polskiego domu nadaje się na chwilę oddechu, ale naprawdę czymś takim wyborów się raczej nie wygrywa. To jednak sprawa bardziej na osobny komentarz”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/425384-najwazniejszy-wniosek-po-goracej-politycznie-srodzie

— KAMPANIJNY ZWROT PIS, RZĄDZĄCY SIĘGAJĄ PO NOWE ARGUMENTY – Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki w DGP: “Niższe obciążenie dla części podatników, mechanizm gwarantujący brak podwyżek cen prądu i deregulacja: rządzący sięgają po nowe argumenty. PiS szykuje kampanijny pakiet rozwiązań, które mają mu zapewnić poparcie wyborców i zwycięstwa w wyborach europejskich i parlamentarnych. – Będziemy proponować ulgi dla kolejnych grup społecznych – to nasza droga to wykonywanie testamentu Lecha Kaczyńskiego. Polska silna silną gospodarką – zapowiedział wczoraj premier Mateusz Morawiecki podczas swojego wystąpienia w Sejmie w sprawie wniosku o wotum zaufania”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/587161,premier-morawiecki-wotum-zaufania-rzad-nowe-argumenty.html

— PREMIER WCISKA NAM W SEJMIE PROPAGANDĘ SUKCESU, A WŚCIEKLI ROLNICY BLOKUJĄ DROGĘ, W SZKOŁACH CAOS, PRĄD MA PODROŻEĆ, WŁADZA KNEBLUJE MEDIA – jedynka Faktu.

— MORAWIECKI JAK TUSK, JEDEN SIĘ ROZPACZLIWIE BRONIŁ, DRUGI ATAKOWAŁ PROPAGANDĄ– Fakt.

— SENATOR BIERECKI ROZGRZESZA BANDYTĘ – jedynka GW: “- Czy chodziło o zablokowanie skutecznej działalności, czy o inne okoliczności, to już prokuratura jest w stanie wyjaśnić – tak Grzegorz Bierecki, senator PiS i założyciel SKOK-ów, skomentował zamach na wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka. Dodał, że prokuratorskie zarzuty wobec urzędnika „są słuszne”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24272134,senator-bierecki-o-skatowaniu-wojciecha-kwasniaka-to-nie-jest.html

— KLUB JAGIELLOŃSKI O PROBLEMACH Z ASPEKTEM FINANSOWYM STARTU KOALICJI OBYWATELSKIEJ – jak pisze Wojciech Biesiacki: “50 milionów złotych. Tyle może kosztować partie opozycyjne wspólny start z jednego, koalicyjnego komitetu. Startując osobno, choć będą miały mniejszą szansę na pokonanie obozu „dobrej zmiany” a nawet zdobycie mandatów, to otrzymają większe środki na swoją działalność w kolejnych czterech latach. Chociaż w debacie publicznej analizowanych jest wiele argumentów „za” i „przeciw” jednoczeniu opozycji, to bagatelizowany dotąd aspekt finansowy może okazać się kluczowy dla ostatecznych decyzji co najmniej kilku formacji. (…) Wnioski z takiej analizy finansowych skutków decyzji o wspólnym starcie „Koalicji Obywatelskiej” nie są specjalnie zaskakujące. Start w ramach koalicyjnej listy opłacałby się pod względem finansowym tak naprawdę tylko partiom, które w przypadku samodzielnego startu nie miałyby szans na przekroczenie progu 3% poparcia. Natomiast już samo przekroczenie progu uzyskania subwencji, nawet mimo nieuzyskania mandatów, powoduje zdecydowany wzrost otrzymywanych środków finansowych”.
https://klubjagiellonski.pl/2018/12/12/zjednoczona-opozycja-rozbije-sie-o-kase-jesli-anty-pis-wystartuje-razem-to-partie-straca-na-tym-finansowo/

— ŁUKASZ LIPIŃSKI W POLITYCE O TYM, ŻE NA WSKUTEK RUCHU GASIUK-PIHOWICZ KOALICJA OBYWATELSKA PRZESTAŁA ISTNIEĆ: “Kamila Gasiuk-Pihowicz, przechodząc z sześcioma innymi posłami Nowoczesnej do klubu PO, powtarzała, że Koalicja Obywatelska to rzecz, która najlepiej wyszła opozycji od wielu miesięcy. Posłanka twierdziła, że po udanych wyborach samorządowych konieczne jest pogłębienie współpracy w ramach tej struktury. Problem w tym, że wskutek jej ruchu ta koalicja… przestała istnieć.

— ZNISZCZONE ZOSTAŁO ZAUFANIE MIĘDZY LIDERAMI – DALEJ LIPIŃSKI: “Po próbie wrogiego przejęcia przez Platformę i de facto likwidacji partii zniszczone zostało także zaufanie między liderami obu partii, a bez tego nie da się blisko współpracować. Gdyby większość posłów poszła za Gasiuk-Pihowicz, okazałoby się rzeczywiście, że Nowoczesna przestała istnieć i rozpuściła się w Platformie. Ale większość pozostała przy Katarzynie Lubnauer i wygląda na to, że pogłoski o śmierci tej partii okazały się mocno przesadzone”.

— CZY PODZIELONA OPOZYCJA POTRAFI SKORZYSTAĆ Z PROBLEMÓW WLADZY? – KONKLUZJA LIPIŃSKIEGO: “W ostatnich tygodniach obóz rządzący przechodzi problemy, co było widać czy na weekendowym posiedzeniu klubu PiS w Jachrance, czy w nerwowych reakcjach polityków PiS na aferę KNF. Ryzykiem dla rządów prawicy jest potencjalne powstanie partii Tadeusza Rydzyka. Sęk w tym, że podzielona i zdezorganizowana opozycja nie potrafi z tych problemów władzy skorzystać”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1775084,1,koniec-koalicji-obywatelskiej-i-co-teraz.read?src=mt

— DOKUMENT KISZCZAKA STAWIA WAŁĘSĘ W NIEWYGODNYM POŁOŻENIU – ANTONI DUDEK W RZ: “To jest bardzo interesujący dokument, który na pewno spotka się z dużym rezonansem. Stawia on Lecha Wałęsę w niewygodnym położeniu – tak mówi o tym liście prof. Antoni Dudek, historyk UKSW. – Z jednej strony Kiszczak pisze laurkę, wręcz składa mu hołd. Zapewnia o swojej lojalności wobec jego osoby, komplementuje jako współtwórcę przemian po 1989 roku. Wywiera jednak na Wałęsę pewną presję, by hamował swojego ministra. Jest to swego rodzaju gra. Kiszczak zakłada, że Wałęsa wie o tym, że on ma na niego jakieś materiały. Zaznacza, że jego wiedza o sprawach operacyjnych SB jest duża, ale z niej nie korzysta, a wyjątek uczynił jeden raz w odniesieniu do Wałęsy. Podkreśla, że jeżeli będzie trwała na niego nagonka, to on będzie lojalny, ale tego samego oczekuje z drugiej strony”.
https://www.rp.pl/Historia/181219791-Prof-Antoni-Dudek-Kiszczak-sie-bal.html

— JERZY MEYSZTOWICZ W TEKŚCIE DLA RZ PISZE O GROŹBIE PRZEJMOWANIA PRYWATNYCH FIRM NA MODŁĘ ORBANA: “Na horyzoncie rysuje się perspektywa „Budapesztu w Warszawie”, gdzie od dawna środowiska związane z władzą przejmują prywatne firmy. Ostatni przykład to przejęcie wolnych mediów przez ludzi ze środowiska Viktora Orbána i stworzenie konglomeratu związanego z rządem. Metody wykorzystujące zaangażowanie państwa pozwalają na skuteczne zawłaszczanie majątków. Chodzi zatem o to, żeby wraz z powiększaniem zasobów w dyspozycji państwa, zwiększać udziały „swoich” ludzi w gospodarce”.
https://www.rp.pl/Publicystyka/181219754-PiS-zwieksza-udzialy-swoich-ludzi.html&template=restricted

— PORTAL ZIELONEJ ENERGII – GRAMWZIELONE CHWALI PODEJŚCIE EMILEWICZ DO ENERGETYKI: „Wygląda na to, że prosumenci zyskują w rządzie nowego, ważnego rzecznika, który może nadać nową dynamikę tworzeniu ram i warunków funkcjonowania energetyki prosumenckiej w naszym kraju. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz po raz kolejny w ostatnich dniach opowiedziała się za silniejszym wsparciem energetyki prosumenckiej, której rozwój – jak oceniła – będzie możliwy m.in. dzięki odnotowanemu w ostatnich latach spadkowi cen instalacji fotowoltaicznych.” Wczoraj przebywająca na szczycie klimatycznym COP24 Jadwiga Emilewicz zapewniła, że jej resort chce zainicjować dyskusję o rozwijaniu energetyki prosumenckiej. Zapewniła, że taki kierunek ma w rządzie wielu zwolenników. Wcześniej minister Emilewicz zapowiedziała m.in., że jej resort „z całą pewnością będzie wspierać prosumenckie modele rozwojowe, aby mitygować potencjalne koszty wzrostu cen [energii]”.
http://gramwzielone.pl/trendy/33669/emilewicz-zapowiada-nowe-otwarcie-w-energetyce-prosumenckiej

— URODZINY: Jarosław Marciniak, Stanisław Żmijan, Zuzanna Piechowicz, Marcin Szczudło.

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: