Stan gry, 03.11.2018

 

— PKO BANK POLSKI NAJODPORNIEJSZY W EUROPIE: Europejski Urząd Nadzoru Bankowego ogłosił wyniki kolejnej edycji europejskich testów warunków skrajnych, w których uczestniczyło czterdzieści osiem największych banków z Europy, w tym dwa z Polski. Wyniki przeprowadzonych testów pokazały, że PKO Bank Polski jest w tej grupie najodporniejszy na negatywne scenariusze makroekonomiczne.
https://media.pkobp.pl/komunikaty-prasowe/informacje-o-banku/pko-bank-polski-najodporniejszym-bankiem-w-europie/

— CZARZASTY SPOTKAŁ SIĘ Z WICEKANCLERZEM NIEMIEC: “Rozmowy polsko-niemieckie. Spotkałem się dziś z Wicekanclerzem Niemiec z ramienia SPD, panem Olaf Scholz. Wymieniliśmy poglądy w sprawie wyborów do PE, sytuacji demokracji w Europie i w Polsce. Potwierdziliśmy znakomitą współpracę między SLD i SPD w kluczowych sprawach projektu europejskiego. Przekazałem panu Scholzowi m. in. to, że ogromna większość (75-80%) naszych obywatelek i obywateli popiera członkostwo Polski w UE i jest proeuropejska!”
https://www.facebook.com/100003585877241/posts/1825883774207801/

— AGNIESZKA HOLLAND NAZWAŁA PŁAŻYŃSKIEGO I WASSERMANN “SMOLEŃSKIMI DZIEĆMI”:
https://wpolityce.pl/polityka/419348-desperacja-bezczelny-atak-holland

— MARCIN ANASZEWICZ, NAJBLIŻSZY WSPÓŁPRACOWNIK BIEDRONIA MÓWI O PROGRESYWNEJ KOALICJI W KONTRZE DO KONSERWATYWNEJ PO I NACJONALISTYCZNEGO PIS – w rozmowie z Krzysztofem Pacewiczem w GW: “Kluczowy jest program i pewność, że nasza wizja państwa jest podobna. Realistycznie rzecz biorąc, przed wyborami do europarlamentu korzystne byłoby stworzenie dużego progresywnego bloku w kontrze i do nacjonalistycznego PiS, i konserwatywnej Koalicji Obywatelskiej. Polska potrzebuje trzeciej siły: sama KO nie jest w stanie odsunąć PiS od władzy”.

— ANASZEWICZ O BUDOWANIU LIST: “Budujemy oddolnie: struktury i program, który przekona ludzi, że polityka może wyglądać inaczej. Nie chcemy zajmować się kolekcjonowaniem nazwisk. One same się wykreują. Przecież kiedy Petru rozpoczynał tworzenie Nowoczesnej, niewiele osób wiedziało, kim jest Gasiuk-Pihowicz czy Scheuring-Wielgus, a dzisiaj są wyrazistymi i kompetentnymi polityczkami. I na pewno nie będziemy przyjmować ludzi na listy tylko po to, by szukać dodatkowego procentu czy dwóch. A przejście Basi Nowackiej do Koalicji Obywatelskiej pokazuje, że to wcale nie daje dodatniego efektu”.

— ANASZEWICZ O KAPITULACJI NOWACKIEJ: „Być może na to przyjdzie czas. Na razie Barbara skapitulowała podwójnie: na poziomie swoich wartości, bo po latach próby walki o prawa kobiet sprzymierzyła się ze środowiskiem antykobiecym, oraz na poziomie przywództwa: próbowała tworzyć własną Inicjatywę Polską, a teraz uznała, że nic z tego nie wyszło”.

— ANASZEWICZ O WYCOFANIU FINANSOWANIA RELIGII W SZKOŁACH I ŚWIECKIM PAŃSTWIE
: “Zadbamy o świeckie państwo, bo tego domagają się ludzie na spotkaniach w całej Polsce. W 2018 roku udział państwa w Funduszu Kościelnym osiagnął rekordowy poziom 156 mln zł. Nauczanie religii w szkołach to nieporozumienie. Wycofanie się z finansowania religii przyniesie oszczędności rzędu 1,8 mld zł rocznie. To straszne, ale państwo wydaje na katechetów więcej niż na alimenty dla dzieci. Dalej, duchowni średnio przekazują do budżetu państwa zaledwie 1/9 podatków płaconych przez zwykłych obywateli. Zbiórki publiczne organizowane przez Kościół nie sa? poddane regulacjom i kontroli. Tak naprawdę nie wiemy, ile trafia na „tacę?”.

— ANASZEWICZ O TELEFONACH OD SCHETYNY: NIE CHCE ROZMAWIAĆ O POLSCE TYLKO, ŻEBY BIEDROŃ DOŁĄCZYŁ DO KO: “Schetyna nie dzwoni, żeby rozmawiać o Polsce, tylko próbuje pewnie przekonać Roberta, by dołączył do jego drużyny. Oczywiście liczymy na to, że po wyborach parlamentarnych rządy przejmie koalicja prodemokratyczna z naszym udziałem. Będziemy musieli tylko przekonać potencjalnych koalicjantów do naszych wartości oraz do tego, że są dziedziny działania państwa, w których trzeba zakopać partyjne interesy, takie jak dyplomacja, policja i służby specjalne, wymiar sprawiedliwości, obronność i finanse publiczne, środowisko”.
http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,24122105,szef-think-tanku-biedronia-schetyna-nie-dzwoni-zeby.html

— NIECH MOC BĘDZIE Z BIEDRONIEM – Michał Sutowski w KP: “Niemniej o tym, czy wizja Roberta Biedronia politycznie chwyci, zadecydują, moim zdaniem, dwa czynniki – na boku zostawmy kwestie organizacyjne. Po pierwsze, czy w tym projekcie wystarczająco wielu ludzi odnajdzie swoją szansę awansu, tzn. uwierzy, że jak Biedroń weźmie władzę, to i nam się zrobi lepiej. Nie „tak ogólnie” lepiej, ale lepiej dla tych właśnie, którzy gotowi są nie tylko wrzucić kartkę do urny, ale zaangażować się w pracę polityczną i trendsetting, zwany niegdyś agitacją. Obietnica „pójścia w górę” była wielkim motorem napędowym dla zwolenników PiS, źródłem nadziei różnych ambitnych i niedocenionych. Przy polityce zdominowanej przez pokolenia Marca, Sierpnia, w najlepszym razie Czerwca ’89 młode pokolenie, nawet jeśli słabsze demograficznie od rodziców i dziadków, będzie tutaj targetem kluczowym – zwłaszcza kobiety, którym Biedroń poświęca zresztą wiele miejsca. A druga rzecz, już w perspektywie setek tysięcy i milionów wyborców: czy uda się w jednej opowieści i w jednym liderze skleić w całość bynajmniej nietożsame przekazy? Jednocześnie, że „tak dalej być nie może” i że „może być lepiej”? Gniew i nadzieja, wash and go, jemy ciastko i wciąż je mamy? Trudna sprawa. Ale w końcu, jak by powiedział pewien sympatyczny sekretarz ze Wschodu, jeśli nie on, to kto, a jeśli nie teraz, to kiedy. Dajesz Robert!”
http://krytykapolityczna.pl/kultura/czytaj-dalej/biedron-nowy-rozdzial/

— AGNIESZKA KUBLIK PISZE, ŻE KURSKI CHCE WRÓCIĆ DO PE I ZREZYGNOWAĆ Z TVP, ALE KURSKI MIĘKKO ZAPRZECZA: “– Moją ambicją i zamiarem jest odbudowa siły i prestiżu telewizji publicznej w ramach pełnej kadencji prezesa zarządu, która rozpoczęła się w październiku 2016 roku. I dlatego nie myślę na razie o żadnych innych zaangażowaniach publicznych – tak odpowiedziało biuro prasowe TVP, gdy zapytaliśmy czy prezes chce się ubiegać o euromandat. Poprosiliśmy o klarowną odpowiedź, czy zaprzecza, że chce ubiegać się o mandat w Brukseli. Zaprzeczenia nie otrzymaliśmy. Do tej pory krytycy prezesa TVP mieli do pokonania dwie przeszkody: poparcie Kaczyńskiego i brak następcy Kurskiego. – Dziś łatwiej nam przekonać szefa, że Kurski nam bardziej szkodzi niż pomaga – twierdzi jeden z posłów PiS z sejmowej komisji kultury. – Dlatego rozglądamy się za kandydatami na jego miejsce”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24119363,jacek-kurski-chce-odejsc-z-tvp-w-pis-szukaja-jego-zastepcy.html

— POLSKA – NIEMCY. KRÓTKO I O NICZYM – Bartosz T. Wieliński w GW: “Podczas piątkowych konsultacji międzyrządowych Angela Merkel nie wspomniała nawet o tym. Najwyraźniej stosunki są tak złe, że rządy nie mają sobie już nic do powiedzenia. A było, o czym mówić, np. o tym, jak przyspieszyć integrację Europy, jak nie dać się rozgrywać Donaldowi Trumpowi, o zapowiadanej kilka lat temu polsko-niemieckiej dywizji pancernej, walce z ociepleniem klimatu, uchodźcach”.
http://wyborcza.pl/7,75399,24122433,rozmowy-morawiecki-merkel-krotko-i-o-niczym.html

— GEOPOLITYKA GODNA KARPIA – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Naszą racją stanu jest to, by w Berlinie, Paryżu czy Londynie rządzili nie politycy, którzy mają takie poglądy jak nasza prawica czy lewica, ale tacy, którzy zagwarantują istnienie takiego geopolitycznego układu, który będzie korzystny z punktu widzenia polskich interesów. Opowieści o żarówkach, trzymanie kciuków za AfD, Farage’a czy innych podobnych polityków, to nie tylko kołtuństwo, ale też geopolityka godna karpia, który opowiada się za przyspieszeniem Wigilii”.
https://www.rp.pl/Plus-Minus/310319946-Michal-Szuldrzynski-To-wizja-UE-wedlug-Merkel-jest-zgodna-z-polskimi-interesami.html

— KONIECZNE JEST ZMNIEJSZENIE ANTYPISOWSKIEGO POTENCJAŁU MOBILIZACYJNEGO – PIOTR SKWIECIŃSKI: “Konieczne jest zmniejszenie antypisowskiego potencjału mobilizacyjnego. Neutralizacja – co nie znaczy przeciągnięcie na swoją stronę – części wielkomiejskiego elektoratu liberalnego. A to wymaga uniknięcia i histerii, i triumfalizmu. (…) Rozważane jest (niektórzy mówią wręcz o kierunkowej decyzji) ustąpienie w kwestii ogłoszonego przez TSUE wstrzymania działania ustawy sędziowskiej. Przy czym tym razem ma to podobno być nie całkowite, ale prawie całkowite, rzeczywiste, merytoryczne cofnięcie w wymiarze, którego domaga się strona europejska. Czy to wystarczy? Na pewno nie, choć to krok w dobrą stronę. Czy będą inne? Na razie nie wiadomo. Czy będą skuteczne? Tego oczywiście nie wie nikt. Ale to racjonalny kierunek”.

— SKUMULOWANY WYNIK OPOZYCJI WYŻSZY NIŻ PIS I KUKIZA – DALEJ SKWIECIŃSKI: “Krótko mówiąc – wybory samorządowe 2018 r. unaoczniły, że za rok może się stać wszystko. PiS może zdobyć samodzielną większość, może być skazane na rząd koalicyjny, ale może też po prostu stracić władzę. Skumulowany rezultat wyborczy KO, PSL i SLD w wyborach 2018 r. był większy od skumulowanego rezultatu PiS i Kukiza. I to jest niepokojące memento”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/419416-jak-walczyc-o-druga-kadencje-skwiecinski-w-sieci

— PRZYŁĘBSKA – PERSONA NON GRATA – Bartosz T. Wieliński w GW: “– Nie chcemy robić niczego, co mogłoby świadczyć, że uznajemy panią Przyłębską jako prezesa polskiego Trybunału Konstytucyjnego. W tej sprawie są zbyt wielkie wątpliwości – tłumaczy rozmówca „Wyborczej” z berlińskich kręgów dyplomatyczno-rządowych. Mówi też, że jej mąż, Andrzej Przyłębski, nie ustaje w wysiłkach, by to zmienić. Potwierdziliśmy to w innych niemieckich źródłach, dyplomatycznych i związanych z niemieckim wymiarem sprawiedliwości”.
http://wyborcza.pl/7,75399,24122248,julia-przylebska-w-berlinie-non-grata.html

— RAFAŁ WOŚ KRYTYCZNIE O NOWYM MODELU EMERYTALNYM: “To, co mnie najbardziej martwi w PPK (które są już na finiszu ścieżki legislacyjnej w parlamencie), to zmarnowana szansa na naprawienie błędu. Może najstraszniejszego, jakiego dopuściła się nasza klasa polityczna po roku 1989 czyli od czasu reformy emerytalnej Buzka. Błąd polegał na tym, że wychyliliśmy wówczas naszą systemową przekładnię z lewa (gdzie była od czasów PRL) ostro na prawo. W praktyce oznaczało to przejście z tzw. systemu zdefiniowanego świadczenia do modelu tzw. zdefiniowanej składki. Tłumacząc to na język zrozumiały absolutnie dla każdego: w wyniku działań rządu Buzka odeszliśmy od systemu solidarnościowego, w którym kolejne pokolenia pracujących zrzucają się na emerytury dzisiejszych seniorów, a potem oczekują tego samego od następnych generacji. A znaleźliśmy się w dosyć antywspólnotowym świecie, gdzie „każdy sobie rzepkę skrobie” i jaką sobie emeryturę uzbierasz, taką będziesz miał”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/ukochane-dziecko-premiera-156118

— URODZINY: NIEDZIELA: Hanna Gronkiewicz-Waltz, Sławomir Sierakowski, Jadwiga Zakrzewska, Katarzyna Pawlak, Wojciech Czuchnowski.

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: