Dulkiewicz, 05.07.2019

 

Dulkiewicz na Westerplatte: Metodami siłowymi państwo, które mieni się państwem polskim, a de facto jest państwem jednej siły politycznej, chce wykorzystywać pamięć historyczną do bardzo konkretnego interesu politycznego

Wczoraj byliśmy świadkami kolejnego etapu procesu legislacyjnego, który ma doprowadzić, by to miejsce [Westerplatte] zostało przejęte przez państwo polskie. Nie byłoby w tym pewnie nic złego, gdybyśmy wszyscy wspólnie, przy jednym stole ustalili, jak ma wyglądać pamięć tego miejsca. Za naszymi plecami napis „Nigdy więcej wojny”. Nie wiem, czy on tu zostanie nie wiemy, podobnie jak nie wiemy, czy zostanie pomnik, ale wiemy jedno, że metodami siłowymi, bo za takie należy uznać specustawę, państwo, które mieni się państwem polskim, ale jest de facto państwem jednej siły politycznej, chce wykorzystywać pamięć historyczną do bardzo konkretnego interesu politycznego. To boli. To bardzo smutne” – mówiła na konferencji prasowej na Westerplatte prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. 

Dulkiewicz: Czemu ma służyć dzielenie Polaków, jątrzenie, takie mówienie o Gdańsku? Mam nadzieję, że sejmowa większość, minister kultury i premier wezmą odpowiedzialność za to, jak niszczą polską wspólnotę

Mogę zadać publicznie pytanie, czemu ma służyć takie dzielenie Polaków, jątrzenie, takie mówienie o Gdańsku? Mam nadzieję, że ci, którzy biorą odpowiedzialność za swoje decyzje, dzisiaj większość sejmowa, ale także minister kultury, wezmą odpowiedzialność za to, jak dzielą polskie społeczeństwo i jak niszczą polską wspólnotę” – mówiła na konferencji prasowej na Westerplatte prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. 

Dulkiewicz zapowiada pozew przeciwko tygodnikowi „Sieci Prawdy” za okładkę i artykuł „Czy Gdańsk chce do Niemiec?”

Jeden z tygodników, który opublikował kłamliwy materiał nt. gdańszczanek i gdańszczan, który mija się wielokrotnie z prawdą, który podważa nasze przywiązanie do polskości, a który czerpie najwięcej korzyści ze spółek skarbu państwa, w ostatnich 5 latach to jest kilkadziesiąt milionów złotych. Dzisiaj miasto Gdańsk występuje na drogę prawną. W pierwszy etapie będziemy żądać sprostowania oczywistych nieprawd” – mówiła na konferencji prasowej na Westerplatte prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Schetyna: Od PSL-u zależy czy pójdą razem w porozumieniu, czy pójdą sami. Pójście samemu w tych wyborach to przepis na zwycięstwo PiS

– Od PSL-u zależy czy pójdą razem w porozumieniu, we współpracy z Koalicją Obywatelską, czy pójdą sami. Pójście samemu w tych wyborach, pójście rozbitej, podzielonej opozycji to przepis na zwycięstwo PiS. Dlatego do wszystkich ludzi dobrej woli, do wszystkich środowisk, do opozycji demokratycznej apelujemy o współpracę – mówił Grzegorz Schetyna podczas konferencji prasowej.

Schetyna: Naszym pierwszym wyborem jest PSL, ale koalicja istnieje i jesteśmy gotowi do tego, żeby wejść z nią intensywnie w kampanię wyborczą, licząc na to, że PSL dołączy

– Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć. Naszym pierwszym wyborem jest Polskie Stronnictwo Ludowe. Ale też bardzo wyraźnie chcę powiedzieć, że koalicja istnieje i będzie istniała i jesteśmy gotowi do tego, żeby wejść z nią intensywnie w kampanię wyborczą, licząc na to, że dołączy, podejmie współpracę z nami Polskie Stronnictwo Ludowe – mówił Grzegorz Schetyna podczas konferencji prasowej.

Biedroń: Apeluję do prezesa PSL-u, żeby jak najszybciej zakończył rozdzieranie szat i usiadł do stołu, szczególnie, że to jest rozsądny facet

Dziwię się, że Władysław Kosiniak-Kamysz boi się Wiosny, SLD czy Zielonych. On był w koalicji z SLD, gdzie była Joanna Senyszyn, Izabela Jaruga-Nowacka, które walczyły o równouprawnienie kobiet i mężczyzn, o prawa LGBT, o prawo do przerywania ciąży i wtedy to nie przeszkadzało. Apeluję do prezesa PSL-u, żeby jak najszybciej zakończył rozdzieranie szat i usiadł do stołu, żebyśmy byli w stanie ze sobą rozmawiać, szczególnie, że to jest rozsądny facet” – mówił w rozmowie z Jackiem Żakowskim w Poranku Radia TOK FM lider Wiosny, europoseł Robert Biedroń.

Biedroń: Idę w kierunku porozumienia, które nie tylko będzie miało szansę odsunąć PiS od władzy i które pozwoli wprowadzić do parlamentu siły postępowe

Idę w kierunku porozumienia, które nie tylko będzie miało szansę odsunąć PiS od władzy, ale także sprawić, że zmieni się coś, co dzisiaj ułatwia PiS-owi życie, że w parlamencie polskim nie ma postępowych sił. Zrobię wszystko, żeby to się zmieniło na jesieni, żeby była mocna drużyna lewicowa, postępowa w parlamencie. Moim zadaniem jest wprowadzić jak najwięcej posłów i senatorów do polskiego parlamentu z Wiosny i to zrobię” – mówił w rozmowie z Jackiem Żakowskim w Poranku Radia TOK FM lider Wiosny, europoseł Robert Biedroń.

Biedroń: PiS jest w Unii Europejskiej na kolanach

PiS jest w Unii Europejskiej dzisiaj na kolanach. To jest schadenfreude, bo Polska na tym straci, nie tylko Prawo i Sprawiedliwość, ale my wszyscy, bo ta silna, duża delegacja PiS po prostu nie załatwi żadnego polskiego interesu w strukturach unijnych” – mówił w rozmowie z Jackiem Żakowskim w Poranku Radia TOK FM lider Wiosny, europoseł Robert Biedroń.

 

300polityka.pl

 

STAN GRY: 100 dni do ciszy wyborczej, DGP: Schetyna na premiera, WKK na prezydenta, Sondaż RZ: Morawiecki najsilniejszy na premiera, Szułdrzyński: PMM zainwestował w dobre relacje z nową szefową KE, Karnowski: Uniknęliśmy potężnego upokorzenia

— 100 DNI DO CISZY WYBORCZEJ, PRZY ZAŁOŻENIU, ŻE WYBORY ODBĘDĄ SIĘ 13 PAŹDZIERNIKA.

— 300LIVE: Fogiel o konwencji PiS: Prezes zbierze wszystko w całość i spodziewam się, że zarysuje nam główne kierunki działań, o których będziemy mówić w kampanii
http://300polityka.pl/live/2019/07/04/

— SCHETYNA NA PREMIERA, KOSINIAK NA PREZYDENTA – GRZEGORZ OSIECKI I TOMASZ ŻÓŁCIAK O UKŁADANKACH OPOZYCJI – piszą w DGP: “Sojusz Platformy z PSL i osobno blok lewicowy – to scenariusz, który zaczyna się rysować jako najbardziej prawdopodobny na jesienne wybory. Do piątku będą się toczyć rozmowy między PO i PSL. Wczoraj Grzegorz Schetyna miał się spotkać z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, by szukać porozumienia. Jednym z jego punktów ma być personalny deal: prezentowanie Grzegorza Schetyny jako kandydata na premiera i Kosiniaka-Kamysza jako kandydata na prezydenta. – Nasz prezydent, wasz premier – śmieje się jeden z ludowców”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/601740,schetyna-premierem-kosiniak-kamysz-prezydentem-opozycja-po-psl-lewica-wybory-pis.html

— ANTYSYSTEMOWY BUNTOWNIK CHCE SIĘ ŁĄCZYĆ Z NAJBARDZIEJ SYSTEMOWĄ FORMACJĄ – MICHAŁ KARNOWSKI: “Można zrozumieć PSL – część z nich najpierw zaklaszcze Jażdżewskiemu porównującemu katolików do świń a następnie płynnie z zielonym sztandarem uda się na Mszę Świętą. Ale Kukiz? Paweł Kukiz? Ten antysystemowy buntownik chce się dziś łączyć z formacją będącą symbolem nie tylko III RP, ale tego, co w tej III RP zawsze było najbardziej systemowe? Z ugrupowaniem, które łupy polityczne konsumuje najsprawniej? Z formacją wprost przeniesioną z PRL? Czy możliwe, że Kukiz aż tak stracił słuch społeczny iż nie dochodzi do niego autentyczne oburzenie jego wyborców na taki pomysł? Sądzę, że mamy tu do czynienia z mechanizmem następującym: polityk ten tak się zafiksował na kilku drzewach (okręgi jednomandatowe), że nie dostrzega w jakim lesie chce je posadzić. Cóż, każdy ma prawo do wyboru dowolnego koalicjanta. Trzeba jednak Pawła Kukiza ostrzec – na tym gruncie nic nie zbuduje. Nie będzie to układ skuteczny, będzie za to kompromitujący. Będzie, paradoksalnie, bolesną lekcją cynizmu politycznego. Wyborcy to nie worki kartofli, które można łatwo dowolnie przerzucać”.
https://wpolityce.pl/polityka/453586-ostrzezenie-dla-kukiza-wyborcy-to-nie-worki-kartofli

— MORAWIECKI NAJSILNIEJSZY NA PREMIERA – ZUZANNA DĄBROWSKA OPISUJE SONDAŻ DLA RZ: “Wciąż nie wiadomo, kiedy odbędą się wybory do parlamentu – najbardziej prawdopodobny termin to niedziela, 13 października. IBRiS na zlecenie „Rz” zapytał Polaków o to, kogo widzieliby w roli premiera. Zwycięża Mateusz Morawiecki, ale największa grupa badanych (35,6 proc.) nie wie, kto powinien po jesiennym głosowaniu zostać szefem rządu. W badaniu zastosowano dwa warianty – spontaniczny, w którym badani sami wskazywali kandydatów na premiera i ograniczony, w którym wybierali z proponowanej listy. W drugim wariancie zwraca uwagę znacznie lepszy wynik Władysława Kosiniaka-Kamysza, tak jakby respondenci sami nie mieli zamiaru go zgłaszać, ale gdy im sie to nazwisko zaproponuje, chętnie je wskazują”.

— DĄBROWSKA O TRUDNYM POŁOŻENIU SCHETYNY: “Inaczej sytuacja wygląda w Platformie Obywatelskiej. Grzegorza Schetynę na stanowisku szefa rządu po wyborach widzi 4,2 proc. ogółu badanych (wariant spontaniczny). A w elektoracie PO? Zaledwie 16 proc. Co istotne, aż 48 proc. wyborców PO nie potrafi wskazać, kto powinien zostać premierem jesienią. Wśród wyborców PiS w tej grupie znalazło się tylko 10 proc. Należy też dodać, że w sondażu publikowanym w „Rz” we wtorek, 2 lipca, ponad 28 proc. respondentów wskazało Schetynę jako lidera opozycji. Może to oznaczać brak wiary w zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej jesienią albo małą wiarę w kompetencje Schetyny jako szefa rządu”.
https://www.rp.pl/Polityka/307039897-Sondaz-Kto-powinien-zostac-premierem-po-wyborach.html

— JACEK ŻAKOWSKI O PROJEKCIE PO WS MEDIÓW PUBLICZNYCH – pisze w GW: “Nie jestem od tego, by radzić politykom. Ale gdybym był Grzegorzem Schetyną, to zamiast opisany przez Agnieszkę Kublik projekt prezentować na lipcowej konwencji, niezwłocznie uroczyście bym go spalił, przeprosiłbym partnerów za nieporozumienie i pozbyłbym się ekspertów, którzy przygotowali go w sposób podważający wiarygodność lidera PO. Bez tego jesienią jeszcze trudniej będzie opozycji pomóc”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24960389,jak-pomoc-opozycji.html

— MORAWIECKI UPIEKŁ KILKA PIECZENI NA JEDNYM OGNIU – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “W dodatku otwarcie ją popierając, premier Mateusz Morawiecki upiekł kilka pieczeni na jednym ogniu. Zainwestował w dobre relacje na początku z nową szefową Komisji Europejskiej, co byłoby niemożliwe w przypadku Timmermansa, którego ostatecznie udało się zatopić. W dodatku nowa sytuacja może pozwolić na zupełnie inną dynamikę w relacjach z Niemcami. Partia Angeli Merkel zaczyna sobie zdawać sprawę, że PiS najprawdopodobniej będzie rządzić również po jesiennych wyborach, więc – nie zgadzając się z Jarosławem Kaczyńskim czy Mateuszem Morawieckim w wielu punktach – uznali, że warto otworzyć kanały kontaktu z największym sąsiadem na wschodzie. Inwestowanie w relacje z von der Leyen jest dla Morawieckiego inwestycją w swego rodzaju restart w relacjach z Niemcami.
https://www.rp.pl/Komentarze/307039892-Szuldrzynski-Inwestycja-Morawieckiego.html

— UNIKNĘLIŚMY POTĘŻNEGO UPOKORZENIA – JACEK KARNOWSKI: “Polska delegacja wraca ze szczytu z tarczą. Uniknęliśmy potężnego upokorzenia, którym byłby wybór Fransa Timmermansa na szefa KE. Rozdanie, które zostało zaakceptowane, nie jest idealne, ale też daje szansę na nowe otwarcie; nowi ludzie to zawsze także nowy początek, to zawsze coś innego. Oczywiście, nie ma żadnej gwarancji, że wszystko ułoży się po naszej myśli, ale przynajmniej jest nadzieja. Sytuacja Polski nie jest łatwa. Unia staje się organizacją coraz bardziej totalną, i to na dwóch poziomach: lewicowej ideologii oraz dominacji najsilniejszych państw. Tu nie ma prostych, łatwych odpowiedzi. Tu trzeba się bić, i to nie tylko dzielnie, ale także inteligentnie, sprytnie. W interesie własnym, w interesie regionu, w interesie całej Unii”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/453513-polska-bila-sie-w-brukseli-o-cos-wiecej-niz-o-wlasny-interes

— ZABLOKOWANIE TIMMERMANSA STAWIA NAS W FATALNYM ŚWIETLE – JAKUB MAJMUREK: “Po drugie, zablokowanie Timmermansa stawia nasz kraj i cały region w fatalnym politycznym i wizerunkowym świetle. Zachodnie media interpretują to, co się stało w ostatnich dniach, jako kolejny dowód na to, że autokratyczne, mające problemy z demokracją liberalną i rządami prawa rządy ze wschodu UE nie chcą się dostosować do unijnych norm. To, co robił Timmermans, interpretowane było w Europie nie jako ideologiczna krucjata, czy brak szacunku dla narodowej suwerenności, ale jako troska o to, by Unia faktycznie funkcjonowała jako obszar wspólnie przestrzeganych standardów i wartości”.
https://www.newsweek.pl/opinie/pis-nie-powinien-sie-cieszyc-z-zablokowania-timmermansa/89cyw8e

— NOWA SZEFOWA KE NIE JEST POZBAWIONA ZALET Z PUNKTU WIDZENIA POLSKI – JAKUB BODZIONY W KL: “Mimo to politycy PiS prześcigają się w teraz w wyliczaniu zalet von der Leyen, posuwając się nawet do stwierdzenia, że to „nie Niemka, ale konserwatystka”. Rzeczywiście ta kandydatura nie jest z perspektywy Polski całkowicie pozbawiona zalet, bo jako minister obrony von der Leyen aktywnie angażowała się na rzecz pogłębienia współpracy wojskowej w Europie. Wielokrotnie podkreślała zagrożenie jakie stanowi Rosja, popierała wdrożenie inicjatywy PESCO oraz Europejskiego Funduszu Obronnego, który ma skoordynować unijne wydatki na obronność. Polska prawica dostała jednak zbiorowej amnezji, hołubiąc wierną protegowaną Angeli Merkel, zwolenniczkę federalizacji Europy, która głosowała za wprowadzeniem małżeństw homoseksualnych w Niemczech (sama kanclerz głosowała przeciw). Jeśli taki konserwatyzm popiera PiS, to na następnej Paradzie Równości powinien pojawić się prezes Kaczyński”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/07/04/unia-europejska-top-jobs-bodziony-komentarz/

— SCHETYNA W WARSZAWIE, SIEMONIAK WE WROCŁAWIU, NOWACKA W GDYNI, HGW DO SENATU – INTERIA O JEDYNKACH W PO: “Grzegorz Schetyna w Warszawie, Katarzyna Lubnauer w Łodzi, Barbara Nowacka w Gdyni, Borys Budka w Katowicach, Tomasz Siemoniak we Wrocławiu, Małgorzata Kidawa-Błońska w okręgu pod Warszawą – tak wyglądają pierwsze przymiarki do obsady „jedynek” Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych”.
https://fakty.interia.pl/polska/news-pierwsze-przymiarki-ko-do-obsady-jedynek-nieoficjalnie-warsz,nId,3077844

— SILNA POLSKA, ODNOWIONY ZACHÓD – ONET O PROGRAMIE PO: “Integracja w ramach NATO i Unii Europejskiej, polityka wschodnia oraz koordynacja działań między resortami a premierem – Platforma Obywatelska zaprezentuje dziś program polityki zagranicznej. Znamy najważniejsze założenia dokumentu „Silna Polska, odnowiony Zachód”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/polityka-zagraniczna-polski-zalozenia-nowego-programu-po/wv3nhy3

— FUNDUSZ, KTÓRY JEST WŁAŚCICIELEM EMITELA CHCE INWESTOWAĆ W POLSCE – PISZE PULS BIZNESU PO ROZMOWIE Z PRZEBYWAJĄCYM W POLSCE PARTNEREM W ALINDA CAPLITAL – JIMEM METCALFE: “Fundusz, który jest właścicielem Emitela, chce inwestować nie tylko w telekomunikację”.

— PB O WIZYCIE METCALFA W WARSZAWIE: “Amerykanom rośnie ochota na współpracę z Polakami. W połowie czerwca prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali w Waszyngtonie porozumienie o współpracy obronnej, zawarto także memorandum dotyczące współpracy w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej. (…) Ostatnio z przedstawicielami polskich władz spotykał się w Warszawie Jim Metcalfe z funduszu infrastrukturalnego Alinda Capital Partners, który jest właścicielem Emitela”.

— METCALFE O ZAINTERESOWANIU WSPÓŁPRACĄ W BUDOWIE 5G: “Polska to dla nas bardzo atrakcyjny rynek i szukamy tu okazji do inwestycji w projekty infrastrukturalne o dużej skali. Emitel jest dla nas platformą do inwestycji w segmencie telekomunikacyjnym, w którym w związku z budową sieci 5G konieczne będą znaczące wydatki na infrastrukturę. Interesują nas też inne branże — projekty transportowe czy sektor użyteczności publicznej — mówi Jim Metcalfe, partner i szef globalnych inwestycji w Alinda Capital Partners. – Wierzymy, że możemy odegrać rolę w budowie infrastruktury 5G w Polsce – mówi Jim Metcalfe”.
https://www.pb.pl/alinda-koluje-nad-cpk-965039

— 9 LAT TEMU Bronisław Komorowski został prezydentem.

— URODZINY: kard. Stanisław Ryłko, Jarosław Szostakowski, Adrian Komorowski, Kacper Pietrusiński.

 

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: