Stan gry, 07.12.2018

 

— PREMIER NA OKŁADCE JERUSALEM POST.

— MAGIEROWSKI NA TWITTERZE O WYWIADZIE MORAWIECKIEGO: „Dobry nastrój od rana 🙂 (pomimo deszczowego Tel Awiwu). Okładka + cztery strony wywiadu z Premierem w weekendowym magazynie Jerusalem Post „Nasz polski sojusznik”.
https://twitter.com/mmagierowski/status/1070943095326420992

— PREMIER O POLSCE JAKO JEDNYM Z NAJBEZPIECZNIEJSZYCH MIEJSC DLA ŻYDÓW: „Współczesna Polska jest jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej przyjaznych miejsc dla Żydów w Europie. Dopiero co raport Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej pokazał bardzo niepokojącą tendencję – antysemickie incydenty rosną prawie wszędzie. Jednym z niewielu miejsc, w którym się (to) zmniejsza, jest Polska. Wszędzie w Europie synagogi są chronione przez mocno uzbrojoną policję lub nawet przez siły zbrojne. W Polsce nie ma takiej potrzeby. My oczywiście potępiamy wszelką nienawiść wobec Żydów i ścigamy je z pełną siłą – ale jestem szczęśliwy, że mogę powiedzieć, że incydenty takiej nienawiści są marginalne i nie reprezentują poglądów naszego narodu”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/586794,morawiecki-zydzi-polska-wywiad-jerusalem-post-premier.html

— DLACZEGO DO DEBAT NALEŻY ZAPRASZAĆ TEŻ KOBIETY – KAJA PUTO w Krytyce: “W związku z tym mamy w mediach wielu mężczyzn-ekspertów od wszystkiego, którzy na niczym się nie znają, ale chętnie się wypowiedzą. I wiele kobiet, które do mediów się nie udadzą (ani nawet komentarza pisemnie nie udzielą), chociaż ich oparty na kompetencjach i doświadczeniu komentarz byłby niezwykle wartościowy. Nie dlatego, że nie chcą, wolą w tym czasie pobawić się z dziećmi, czy wolą zachować swoją wiedzę dla siebie. Ale dlatego, że jej nie doceniają. A brak kobiet w debacie publicznej tego doceniania nie ułatwia. (…) Życzę wszystkim kobietom, żeby rzadziej zastanawiały się, dlaczego je zaproszono. A mężczyznom – by zastanawiali się częściej. I żeby też doceniali swoją wolność wyboru co do brania udziału w każdej debacie. Jestem pewna, że przysłuży się to debacie publicznej bardziej niż straszenie niekompetentnymi histeryczkami z parciem na szkło”.
http://krytykapolityczna.pl/felietony/kaja-puto/dlaczego-do-debat-nalezy-zapraszac-tez-kobiety/

— PIS SKŁADA PROJEKT O ZARZĄDZANIU PRZERW W SEJMIKACH, GOWIN O SĄDACH – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/12/06

— JOANNA SCHEURING-WIELGUS O TYM, ŻE POMNIK KS. JANKOWSKIEGO POWINIEN ZNIKNĄĆ – mówi trójmiejskiej GW: “Nadal żyją ofiary księdza, które być może są w Gdańsku i być może omijają tę ulicę i ten plac, żeby nie patrzeć na swojego oprawcę. Nawet gdyby pozostała jedna osoba, która jest jego ofiarą, to ten pomnik powinien zniknąć”.

— SCHEURING-WIELGUS MOCNO O ADAMOWICZU: “Prezydent Miasta Gdańska. Niestety, nie ma on odwagi, żeby zrobić to szybko i kategorycznie. Być może dlatego, że był ministrantem ks. Jankowskiego. Jeżeli tego nie zrobi, ludzie mu tego nie zapomną”.
http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,24249946,scheuring-wielgus-adamowicz-powinien-usunac-pomnik-ks-jankowskiego.html

— PIOTR SKWIECIŃSKI O PODNOSZĄCYM NA DUCHU WYROKU: “Pani sędzia Klawonn ma oczywiste poglądy polityczne, które są antypisowskie. Manifestowała je niedawno słynną koszulką, a i w czasie rozprawy oraz uzasadnienia wyroku można było te poglądy bardzo łatwo wyczuć. Nie jest typem przezroczystego sędziego, i to mi się nie bardzo podoba. Ale wydając wyrok, w jego zasadniczej części potrafiła, przynajmniej subiektywnie, wznieść się poza te poglądy i własny pogląd na strony. Mimo że musiała mieć świadomość opisanego powyżej politycznego znaczenia wydawanego przez siebie wyroku, wpływającego na rzeczywistość w sposób i stronę, które jej samej nie mogły się podobać. To ważne i w jakimś zakresie podnoszące na duchu”.
https://wpolityce.pl/polityka/424471-wyrok-ktory-podnosi-na-duchu

— MIAŁA BYĆ ZJEDNOCZONA OPOZYCJA A JEST ZJADANA OPOZYCJA – MONIKA OLEJNIK W GW: “Miała być zjednoczona opozycja zmierzająca do zwycięstwa w wyborach do europarlamentu, ale na razie jest zjadana opozycja”.

— LEPSZEGO PREZENTU NA MIKOŁAJKI KACZYŃSKI NIE MÓGŁ DOSTAĆ – DALEJ OLEJNIK: “Grzegorz Schetyna postanowił rozwalić Nowoczesną. Do jego klubu przystąpiło siedmiu posłów z partii Katarzyny Lubnauer i tym samym z Nowoczesnej zrobiło się koło. Jako opozycja tracą wicemarszałka Sejmu. Lepszego prezentu na mikołajki nie mógł dostać prezes Jarosław Kaczyński”.

— ZAMIAST PRĄDEM I SMOGIEM OPOZYCJA ZAJMUJE SIĘ JAK ZWYKLE SOBĄ – DALEJ OLEJNIK: “Ale opozycja, zamiast zająć się brakiem jasnej i spójnej koncepcji obozu władzy w tej sprawie, zamiast zająć się smogiem i śmiercią tysięcy ludzi z jego powodu, zajmuje się – jak zwykle – sobą. Opozycja dostaje też na tacy podwyżki cen prądu, które spowodują wzrost cen artykułów spożywczych, i powinna bić na alarm. A co robi? Grzegorz Schetyna spełnia się jako szef dużego klubu pod przykrywką Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24251406,najlepszy-prezent-na-mikolajki-kaczynski-dostal-od-grzegorza.html

— ROZŁAM ODSTRASZA PSL – tytuł rozmowy Pawła Wrońskiego z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem w GW: “Decyzje w tej sprawie nie zostały podjęte, ale PSL nigdy ze swojej podmiotowości nie zrezygnuje. Na razie odbywają się rozmowy o wspólnym starcie. PSL nie deklaruje, że chce wejść do KO. Przyznam szczerze, że finał współpracy Platformy z Nowoczesną umacnia nas w przekonaniu, by do Koalicji Obywatelskiej nie wchodzić”.

— SPRAWA NIEAPETYCZNA – DALEJ KOSINIAK MÓWI WROŃSKIEMU: “Obserwuję to z narastającym zdziwieniem. To prawda, że wielu wyborców oczekuje bliższej współpracy partii o tym samym liberalnym rodowodzie. Ale sposób, w jaki to się odbyło, rozłam w Nowoczesnej, czyni sprawę mało apetyczną. Choć przyznaję, że słowo „apetyczny” nie jest tu na miejscu”.

— KOSINIAK O PROBLEMIE PIS Z PRĄDEM: “To jest pytanie o wiarygodność PiS we własnym elektoracie i jego tolerancję na nagłe zmiany kursu. Wiemy, że PiS dysponuje niezwykle wierną grupą wyborców. Jednak zawsze jest gdzieś granica, za którą i oni odwrócą się od partii. To nie będzie ani sprawa Trybunału Konstytucyjnego, ani Sądu Najwyższego czy nawet afera KNF. Ale już drastyczne podwyżki cen prądu czy dramatycznie niska waloryzacja emerytur mogą być nie do przełknięcia. I wtedy nawet ci dotychczas bezwarunkowo zakochani w PiS powiedzą: dziękujemy, ale dalej z wami nie idziemy”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24251800,rozlam-w-nowoczesnej-odstrasza-psl-koalicja-obywatelska-malo.html

— BIEDROŃ ZNALAZŁ POTWIERDZENIE SWOICH KASANDRYCZNYCH PRZESTRÓG – Dominika Wielowieyska w GW: “Jak widać, dla Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej nie jest oczywiste to, co stało się oczywiste dla Jarosława Kaczyńskiego i jego ludzi przed wyborami parlamentarnymi w 2015 r. Teraz to prezes PiS może się przyglądać z zadowoleniem dzieleniu Nowoczesnej. Podobnie jak Robert Biedroń, który dystansuje się do idei wspólnej koalicji i dziś znalazł potwierdzenie swoich kasandrycznych przestróg.

— TO STRATA DLA CAŁEJ OPOZYCJI – DALEJ WIELOWIEYSKA: “Lider PO Grzegorz Schetyna z pomocą Kamili Gasiuk-Pihowicz upokorzył szefową Nowoczesnej Katarzynę Lubnauer. Za ich sprawą partia ta utraciła status klubu, bo część jej posłów odeszła do PO. Tym samym nie będzie mogła zaistnieć w czasie debat sejmowych. To strata dla całej opozycji”.

— CO TERAZ POMYŚLĄ PRZYSZLI PARTNERZY SCHETYNY – DALEJ WIELOWIEYSKA: “Tylko co teraz pomyślą przyszli partnerzy Grzegorza Schetyny? Co myśli Nowacka, która poświęciła sporo dla idei jednoczenia opozycji? Gdzie ten obrazek, na którym Schetyna maszerował w otoczeniu obu polityczek? I jaki los czeka Nowacką i innych w tej koalicji? Dziś myślą zapewne: teraz się dogadamy, ale jutro Platforma po prostu nas wykończy. Pojawia się więc pytanie, czy warto się angażować w grę z Grzegorzem Schetyną? A może lepiej zagrać z kimś innym?”
http://wyborcza.pl/7,75968,24251770,wyborcy-niechetni-pis-mogli-miec-nadzieje-ale-widac-szlo-za.html

— TOMASZ WALCZAK W SE O KANIBALIZMIE PLATFORMY: “Koalicja Obywatelska, którą dumnie niesie na sztandarach Platforma Obywatelska i zachęca do jej wstąpienia, okazuje się nie remedium na rządy PiS, ale politycznym kanibalem. Nie wystarczyło Grzegorzowi Schetynie, że zwasalizował słabnącą Nowoczesną – on postanowił ją rozbić. Przygarnął siedmiu uciekinierów z partii Katarzyny Lubnauer, którzy uparli się, że tylko jeden klub parlamentarny, jedna partia i jeden wódz są w stanie zagwarantować zwycięski pochód wyborczy. PO niczym dobra matka postanowiła przygarnąć błądzących liberałów, który jeszcze niedawno próbowali obalić jej hegemonię”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/tomasz-walczak-koalicja-obywatelska-czyli-czarna-dziura-aa-HyiP-XUNc-Xb9p.html

— KIEDY POLITYCY ZOSTALI CELEBRYTAMI, BIEDROŃ STAJE SIĘ POLITYKIEM – AGNIESZKA WIŚNIEWSKA redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl: “Biedroń idzie drogą polityka, choć niełatwo w to uwierzyć w czasach, kiedy większość polityków faktycznie zdążyła już pójść drogą celebrytów i więcej czasu spędza w studiach telewizyjnych niż na rozmowie z ludźmi, których rzekomo chcą reprezentować. Biedroń wszedł do polityki parlamentarnej nie jako celebryta, lecz działacz społeczny. W Sejmie stał się gwiazdą medialną i celebryctwo byłoby dla niego najprostszym wyborem, zdecydował się jednak na start w Słupsku. A z całym szacunkiem dla tej perły Pomorza Środkowego, Biedroń nie objął tam stanowiska, które byłoby trampoliną na Pudelka. Ostatnio zaś zdecydował się na budowanie partii ogólnopolskiej, w czym rozpoznawalność mu pomaga, ale z jakiegoś powodu nie skupia się na jej podgrzewaniu, ale wykorzystuje gwiazdorski objazd po Polsce do rozmawiania z ludźmi”.
http://krytykapolityczna.pl/felietony/agnieszka-wisniewska/kiedy-politycy-zostali-celebrytami-biedron-staje-sie-politykiem/

— W NOWOCZESNEJ PRZYGNĘBIENIE – Iwona Szpala i Paweł Wroński w GW: “Wśród polityków Nowoczesnej panują przygnębienie i nerwowa atmosfera. W partii mówią, że Gasiuk-Pihowicz kuluarowo ułożyła się ze Schetyną, by PO mogła rozegrać partnera na własnych warunkach. Choć faktycznie przekonywała do stworzenia wspólnego klubu z PO, nigdy nie wspomniała, że jeśli Nowoczesna nie spełni tego warunku, ona opuści kolegów”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24251679,przygnebienie-w-nowoczesnej-lubnauer-to-koniec-koalicji-obywatelskiej.html

— RAFAŁ TRZASKOWSKI O TYM, ŻE PIS UTRUDNIA WARSZAWIE UPORANIE SIĘ Z PROBLEMEM ŚMIECIOWYM – mówi Jackowi Nizinkiewiczowi w RZ: “Nie pozwolę na to, żeby stolica utonęła w śmieciach, jak chce PiS. Widzę pomysły Ministerstwa Środowiska z PiS, który robi wszystko, żeby utrudnić nam uporanie się ze śmieciowym problemem, zapowiadając zamykanie instalacji bez żadnego powodu w województwie, żebyśmy nie mieli gdzie wozić śmieci. Mam nadzieję, że rząd nie wypowie wojny wszystkim warszawiakom”.

— TRZASKOWSKI O AUDYCIE: “Pracujemy nad raportem otwarcia, w którym będzie ocena dotychczasowego funkcjonowania urzędu. Audyt będzie w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Przyglądam się strukturze urzędu, biurom, przeprowadzamy konkursy po to, żeby likwidować nakładające się na siebie kompetencje i ocenić dotychczasowe funkcjonowania ratusza”.

— TRZASKOWSKI LICZY NA WSPÓŁPRACĘ Z RZĄDEM WS SMOGU: “Pracujemy nad walką ze smogiem i wkrótce pierwsze decyzje. Da się w stolicy ograniczyć smog w kadencję, ale nie w miesiąc. W tym obszarze liczę na współpracę w rządem premiera Morawieckiego”.

— TRZASKOWSKI O WOJNIE O POMNIKI I ZMIANIE NAZW ULIC – mówi Nizinkiewiczowi w RZ: “Nie podoba mi się pomnik smoleński i pomnik byłego prezydenta i sposób ich rozlokowania. Nie wezmę udziału w bitwie o pomniki, ale nie pozwolę na dalsze łamanie prawa. Przejecie Pl. Piłsudskiego było bezprawne. Nie pozwolę na odbudowę Pałacu Saskiego bez porozumienia z samorządem na ziemi samorządu. Nie zgodzę się na anektowanie przez PiS kolejnych placów i ulic”.
https://www.rp.pl/Warszawa/181209600-Trzaskowski-Nie-pozwole-na-to-by-stolica-utonela-w-smieciach.html

— ZEMSTA PIS ZA SKOKI – Wojciech Czuchnowski na jedynce GW: “CBA zatrzymało szefów Komisji Nadzoru Finansowego z czasów rządu PO-PSL. Urzędnicy ci tropili nadużycia w systemie SKOK. Wśród nich jest Wojciech Kwaśniak, wiceszef KNF, którego omal nie zabili gangsterzy wynajęci przez SKOK-Wołomin”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24251818,pis-sie-msci-aresztowano-urzednikow-ktorzy-tropili-naduzycia.html

— OFIARA OSKARŻONA – Czuchnowski w komentarzu: “Czwartkowe zatrzymanie przez CBA Andrzeja Jakubiaka, Wojciecha Kwaśniaka i pięciu innych urzędników kierujących Komisją Nadzoru Finansowego za poprzedniego rządu to skandal, który zapiera dech w piersiach. (…) Zatrzymanie go w sprawie, za którą nieomal zginął, jest czymś niebywałym. Tylko za to powinien ponieść odpowiedzialność nie tylko prokurator, który wydał nakaz, ale też jego przełożeni na czele ze Zbigniewem Ziobrą. Odpowiedzialność spada na wszystkich, którzy przyłożyli do tej podłości rękę. Czy żaden z nich – od Ziobry po szeregowego agenta w kominiarce – nie miał cienia refleksji? Czy wiedzieli, kogo zatrzymują?”
http://wyborcza.pl/7,75398,24249308,pis-msci-sie-na-ludziach-ktorzy-wykryli-afery-w-skok-ach.html

— WYGLĄDA TO NA ZEMSTĘ – Paweł Rożyński w RZ: “Zatrzymanie przez funkcjonariuszy CBA Andrzeja J., byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, i sześciu podległych mu urzędników wygląda na zemstę albo przynajmniej próbę odwrócenia uwagi od afery z Markiem Chrzanowskim, także do niedawna kierującym KNF. Ten ostatni to nominat PiS, a zatrzymani w czwartek – politycznych poprzedników. Prokuratura poinformowała, że ostatnie zatrzymanie ma związek z „przestępstwem niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w wielkich rozmiarach na szkodę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i depozytariuszy”. Chodzi o nieprawidłowy nadzór w latach 2013–2014 nad SKOK Wołomin, który splajtował, co kosztowało klientów banków astronomiczną kwotę ponad 2 mld zł”.
https://www.rp.pl/Blogi/312069868-Jadro-ciemnosci-w-KNF.html

— TUSK Z GRASIEM NA IMPREZIE ANDRZEJA SEWERYNA: https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/donald-tusk-wsrod-gosci-na-jubileuszu-znanego-aktora-zdjecia-aa-Xxnb-tG9C-UC1e.html

— URODZINY: Adam Kwiatkowski, Tomasz Jędrzejczak, Witold Pahl.

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: