Duda, 22.12.2018

 

 

Abp Gądecki o tym, co powie ofiarom pedofilów. „Istnieje możliwość cierpienia za kogoś innego”

dbd, 22.12.2018

Arcybiskup Stanisław Gądecki zdradził, co powie ofiarom księży-pedofilów, z którymi ma się spotkać. – Że świat się nie kończy na grzechu, że jest coś ważniejszego, aniżeli grzech, że istnieje i odkupienie, i przebaczenie, i możliwość tego, co nazywamy cierpieniem za kogoś innego – powiedział duchowny.

Arcybiskup Stanisław Gądecki był gościem Krzysztofa Ziemca w RMF FM. Dziennikarz poruszył temat pedofilii w Kościele. Ściśle rzecz ujmując zapytał o „grzechy, które popełnili duchowni”. Duchowny stwierdził, że „z tym problemem musi się uporać całe społeczeństwo” oraz że „fokusowanie wszystkiego na Kościele do niczego nie doprowadzi”. Ziemiec starał się zbić argument abp. Gądeckiego podnosząc, że duchowni to grupa, która powinna być przykładem dla innych.

– Autorytet i czystość to jest wyzwanie stałe. Natomiast ono lekceważy istnienie grzechu pierworodnego. My uważamy, że na tym świecie da się wprowadzić raj, a tego nie będzie – odpowiedział na to duchowny.

Abp Gądecki: Kościół potrzebuje cierpienia za swoją egzystencję

Na pytanie, co powie ofiarom pedofilii, z którymi ma się spotkać, Gądecki odparł:

Że świat się nie kończy na grzechu, że jest coś ważniejszego, aniżeli grzech, że istnieje i odkupienie, i przebaczenie, i możliwość tego, co nazywamy cierpieniem za kogoś innego. Kościół potrzebuje cierpienia za swoją egzystencję

– powiedział i zaznaczył, że procesy dotyczące pedofilii powinny być prowadzone dwutorowo: jednocześnie przez Kościół i prokuraturę.

Przewodniczący KEP spotka się z ofiarami pedofilii

Przypomnijmy. We wrześniu papież Franciszek zaprosił do Watykanu przewodniczących episkopatów. Spotkanie ma dotyczyć nadużyć seksualnych w Kościele i odbędzie się w dniach 21-24 lutego. We wtorek organizatorzy spotkania zwrócili się do szefów episkopatów, by ci przed przybyciem do Rzymu spotkali się z ofiarami duchownych. Jak ustalił portal Gazeta.pl, abp Gądecki przychylił się do tego apelu.

gazeta.pl

 

— PAD: NIKT SIĘ DO MNIE NIE ZGŁASZAŁ WS PRZEDTERMINOWYCH WYBORÓW – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/12/22/

— MARCIN FIJOŁEK O PROPOZYCJI OBNIŻKI PODATKÓW: “Propozycje obniżki podatków, o których mówi się w kuluarach sejmowych i rządowych (szczegóły mamy poznać w styczniu) mają być taką odpowiedzią na wspomniane oczekiwania. W PiS powstał nawet pomysł (i był bliski realizacji), by propozycje programowe ogłosić jeszcze przed świętami – właśnie po to, by zostały „przetrawione” przy domowych stołach w trakcie świąt. Nie zdecydowano się na to – szczegóły pomysłów są jeszcze precyzowane, ale w PiS dość powszechne jest poczucie, że przyszły rok nie może upłynąć wyłącznie na defensywie i gaszeniu pożarów”.
https://wpolityce.pl/polityka/426652-piec-politycznych-tematow-jakie-pojawia-sie-przy-stolach

— MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI O ŚWIECKIEJ WIGILII – pisze w RZ: “A czy Państwo zadbali już, by ich wigilia nie miała przesadnie religijnego charakteru?”

— TO NIE ŚWIĘTUJ BOŻEGO NARODZENIA – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Świecka Wigilia to oksymoron, gwałt na logice i zdrowym rozsądku. Chrześcijaństwo narusza Twoje uczucia religijne? Uważasz opowieść o narodzeniu Jezusa 2000 lat temu w Betlejem za szkodliwą bajkę? To u licha nie świętuj Bożego Narodzenia. Nie obchodź Wigilii. Domaganie się, by miała ona świecki charakter, zdradza totalitarne ciągoty zwolenników postępu”.
https://www.rp.pl/Felietony/312219997-Michal-Szuldrzynski-O-swiecki-charakter-swiat.html

— SYLWIA CHUTNIK O NAUCZYCIELACH NA LEWYCH ZWOLNIENIACH: “Jeśli nauczyciele i nauczycielki oszukują i kryją się za zwolnieniami zdrowotnymi, aby nie stracić całego wynagrodzenia i nie narazić się na problemy w pracy, to muszą brać pod uwagę konsekwencje, choćby kontrolę ZUS. W ramach obywatelskiego nieposłuszeństwa powinni poddać się ewentualnej karze. Jeśli jednak protestują asekurancko, to dają opinii publicznej prawo do krytyki niewłaściwego zachowania”.
http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,100865,24301365,branie-sciemnianych-zwolnien-lekarskich-w-ramach-protestu-uwazam.html

— “PREZES” TO NIE JEST NAJGORSZA KSYWA – ROBERT GÓRSKI W ROZMOWIE Z WITOLDEM MROZKIEM W GW: “Byłem już „na zawsze” Badylem, Premierem, teraz jestem „na zawsze” Prezesem. To się nie skończy, są jeszcze inne stanowiska na „p”. Na przykład: papież. Poza tym często jestem po prostu „panem Robertem”, nie jestem tak całkiem sklejony z Prezesem. Choć np. dziś kurier przyniósł mi paczkę i powiedział, że „ma paczkę dla Prezesa”. Ale „Prezes” to nie jest przecież najgorsza ksywa”.

— GÓRSKI NA PYTANIE MROZKA O SERIAL O BIEDRONIU: “– O premierze Biedroniu? Nie wiem, czy do tego dojdzie… Sam jestem ciekaw, jak ta postać się rozwinie. Wszystko jest dobrze, dopóki ktoś pozostaje w sferze mitu czy w sferze nadziei – bez żadnych konkretów. Ale w końcu będzie musiał przejść do konkretów, a wtedy idylliczny okres się skończy. Biedroń kojarzy mi się głównie z uśmiechem, z kimś bardzo pogodnym. Nie widziałem go w sytuacji zakłopotania. To tym zdobywa sobie sympatię, przez uśmiech, którego używa, rozmawiając nawet z przeciwnikami politycznymi”.

— CAŁOŚĆ ROZMOWY O UCHU PREZESA W TEATRZE 6. PIĘTRO: http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/1,13,24297115,0,-Ucho-Prezesa–w-Teatrze-6–Pietro–Robert-Gorski-.html

— KRZYSZTOF KATKA W GW O MAJĄTKU BIERECKIEGO: “Grzegorz Bierecki, twórca systemu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, zarobił przez ostatnie siedem lat ok. 65 mln zł. Jego starszy brat Jarosław, również związany z kasami, przez cztery lata wzbogacił się o ponad 11 mln zł”.

— KONDYCJA SKOKÓW NIE DORÓWNUJE SUKCESOWI FINANSOWEMU BIERECKICH – DALEJ KATKA: “Kondycja sektora nie dorównuje finansowemu sukcesowi, który osiągnęli bracia Biereccy. W sprawozdaniu Kasy Krajowej SKOK za 2017 r. czytamy, że w minionym roku liczba kas spadła o sześć i wyniosła 34. Sądy ogłosiły upadłość Wielkopolskiej SKOK, Twojej SKOK, SKOK Nike, SKOK Wybrzeże. Z uwagi na trudności finansowe zarządy komisaryczne zostały wprowadzone do SKOK Rafineria i SKOK Piast. Natomiast na mocy decyzji Komisji Nadzoru Finansowego banki przejęły Lubuską SKOK i Bieszczadzką SKOK”.
http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,24303330,miliony-senatora-grzegorza-biereckiego.html

— ŁUKASZ LIPIŃSKI O OSTRZEŻENIU DLA MAŁEJ OPOZYCJI – SOJUSZ ZE SCHETYNĄ MOŻE IM WYJŚĆ BOKIEM: “Na razie mozolnie budowany wokół PO alians zaczął się sypać, gdy Schetyna spróbował przejąć Nowoczesną, wykorzystując bunt Kamili Gasiuk-Pihowicz. Zaufanie między liderami partii stopniało i cała koalicja stanęła pod znakiem zapytania. Inni potencjalni koalicjanci PO odebrali poważne ostrzeżenie, że sojusz ze Schetyną może im wyjść bokiem.

— LIPIŃSKI O POTAJEMNYM SPOTKANIU MAŁEJ OPOZYCJI: “Na razie do jakiegokolwiek sojuszu jest bardzo daleko. Jednocześnie w trzypartyjnym układzie trudno ułożyć stabilną współpracę. W gronie przywódców tych ugrupowań trudno będzie zbudować zaufanie, bo każdy z nich ma inne interesy i może prowadzić swoją grę. Współpraca będzie trudna także z powodów programowych – niełatwo sobie wyobrazić spójne wyborcze propozycje trzech tak różnych partii”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1776440,1,konstelacje-opozycji-czyli-jak-sie-uloza-te-puzzle.read?src=mt

— ALFABET PIOTRA ZAREMBY – W PTT – FRAGMENT O GAWRYLUK I RYMANOWSKIM: “Mniej mnie interesuje, jakie korzyści odnosi Zygmunt Solorz z reorientacji swojej stacji. Bardziej to, że informacja i publicystyka stała się w Polsacie wzorem bezstronności, zadawania pytań obu stronom. Gawryluk, szefowa obu segmentów telewizji i Rymanowski, ich główna twarz, to dziennikarze, którzy w poprzednich latach nie mieli się czego wstydzić – i w dziedzinie kompetencji i etyki. Dziś leją zimną wodę na gorące strumienie dziennikarstwa tożsamościowego, które raz po raz zmienia się w propagandę. Rozżarta strona antypisowska oskarża ich o „prawicowowość”. A oni robią swoje”.
https://polskatimes.pl/piotr-zaremba-moj-alfabet-2018-r-kto-zasluzyl-na-pochwale-podsumowanie-2018-roku-ludzie/ar/13758604?fbclid=IwAR2qPaAeLCAXSzLDeG5s6pLjferXIVSVAX19-2Lc8CcXsbSPt7PZ5DUwm-M

— UKE ODMAWIA SOLORZOWI PŁATNOŚCI NA RATY ZA CZĘSTOTLIWOŚĆ:
http://wyborcza.pl/7,75398,24303840,oplata-w-ratach-nie-dla-sferii-uke-nie-idzie-na-reke-spolce.html

— ROSTOWSKI NIE PODWAŻYŁ ZEZNAŃ CHOJNY-DUCH – MARCIN HORAŁA W ROZMOWIE Z PIOTREM WITWICKIM W RZ: “W zasadzie to potwierdził wszystkie zeznania pani wiceminister Chojny- Duch. Miał możliwość ich podważenia i tego nie zrobił.

— JESZCZE HORAŁA O ZEZNANIACH ROSTOWSKIEGO: “Raczej podsumował to, co wyłania się teraz z prac komisji – że nie był to zbieg okoliczności czy też zjawisko przyrody, ale efekt wielowymiarowych działań i zaniechań państwa”.

— PORADZILIŚMY SOBIE CHOĆ ZABRAKŁO TEATRU POLITYCZNEGO – DALEJ HORAŁA: “To pytanie jest oparte na tezie, że nie potrafimy sobie poradzić z Rostowskim, a ja uważam inaczej. Bardzo dobrze sobie z nim poradziliśmy. Może tylko zabrakło trochę teatru politycznego. Odmawiam jednak uznania tezy, że nie ma nic ważniejszego niż ów teatr”.

— HORAŁA O KULTUROWYCH WYBORACH W POLITYCE:“Mogę tylko powiedzieć, że to jest wybór kulturowy. W pewnej bańce ludzi, którym się dobrze powodzi, kwestie bytowe nie są takie ważne. Ważne jest, że są w Europie i czy nie ma żadnego obciachu. Wiem, że ludzie boją się przyznać, że głosują na PiS. Mamy takie historie naszych działaczy, że ktoś został zidentyfikowany jako PiSowiec i spotkały go w pracy jakieś docinki oraz nieprzyjemności. Jest ogromna presja społeczna na autoidentyfikację jako anty-PiS-owca”.
https://www.rp.pl/Plus-Minus/312209854-Marcin-Horala-Rostowski-byl-arogancki.html&template=restricted

— FRAGMENT TEKSTU ALEKSANDRY KLICH O KAZIMIERZU KUTZU – w GW: “Gdy w felietonie napisał, że chciałby być pochowany w ogródku za domem pod Warszawą, zadzwonił do niego znajomy poeta z Katowic: – Ale, Kazik, nie możesz nam tego zrobić – lamentował. – Ty musisz leżeć tutaj, w Katowicach, w swojej małej ojczyźnie, żebyśmy mieli do ciebie blisko.

– Co on sobie, kurwa, myśli, że ja umrę przed nim? – wściekł się Kutz.

Poeta nie żyje od roku, Kutz umarł we wtorek w szpitalu w Międzylesiu pod Warszawą.

Zostanie pochowany w Katowicach. – Gdyby pochowano go na Powązkach, przyjechalibyśmy z łopatą i byśmy go wykopali – pisze do mnie na Facebooku znajomy Górnoślązak”.
http://wyborcza.pl/magazyn/1,124059,13410192,Kutz__Jest_we_mnie_szczeniak.html

— GW PRZYPOMINA ROZMOWĘ MICHAŁA NOGASIA ZE ZMARŁĄ ZUZANNĄ ŁAPICKĄ:
http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,152731,24300811,zmarla-zuzanna-lapicka-rozwiodlam-sie-za-prababcie-babcie.html

— PREZES EMITELA DLA 300GOSPODARKA: Kolejne programy TVP pojawiają się już w naziemnej telewizji cyfrowej. http://300polityka.pl/gospodarka/2018/12/22/prezes-emitel-dla-300gospodarka-podpisana-w-piatek-umowa-miedzy-tvp-a-emitel-to-prezent-dla-widzow-na-swieta/

— URODZINY: Piotr Witwicki, Agnieszka Ścigaj, Tomasz Piotr Nowak, Malwina Gadawa, Piotr Fogler, NIEDZIELA: Szczepan Twardoch, Kuba Graś.

300polityka.pl

 

PREZYDENT DUDA: PRAKTYKI TSUE SĄ GROŹNE DLA SUWERENNOŚCI PAŃSTW UE

Trybunał Sprawiedliwości UE zbyt dalece ingeruje w wewnętrzne sprawy krajów członkowskich Unii Europejskiej, co jest niebezpieczne; to są praktyki, które są groźne dla suwerenności państw Unii – powiedział w sobotę w radiowej Trójce prezydent Andrzej Duda.

Prezydent był pytany w sobotę w radiowej Trójce o nowelizację ustawy o Sadzie Najwyższym, która została przygotowana w związku z październikowym postanowieniem TSUE.

TSUE, przychylając się do wniosku KE, wydał 19 października wstępne postanowienie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych, w tym: zawieszenia stosowania przepisów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia; przywrócenia do orzekania sędziów, którzy w świetle nowych przepisów już zostali przeniesieni w stan spoczynku; powstrzymania się od wszelkich działań zmierzających do powołania sędziów SN na stanowiska, których dotyczą kwestionowane przepisy i wyznaczenia nowego I prezesa SN.

„Uważam, że KE nie ma racji, pozostaję przy swoim zdaniu. Uważam również, że Trybunał Sprawiedliwości UE, orzekając w tej sprawie – w sprawie, która jest bez wątpienia sprawą wewnętrzną, bo regulacja organizacji wymiaru sprawiedliwości jest sprawą wewnętrzną – posunął za daleko” – oświadczył prezydent.

Zaznaczył, że rozmawia na ten temat z prezydentami innych krajów UE. „Sygnalizowałem tę kwestię kiedyś także pani kanclerz Angeli Merkel, żeby zwróciła na to uwagę, ponieważ Trybunał posuwa się za daleko i zbyt dalece ingeruje w wewnętrzne sprawy krajów członkowskich, co w moim przekonaniu jest niebezpieczne i to są praktyki, które są groźne dla suwerenności państw Unii Europejskiej” – oświadczył Andrzej Duda.

„Kraje A i kraje B”

Prezydent był pytany, czy czy Unia Europejska przetrwa brexit i inne wewnętrzne „turbulencje”.

„Mam nadzieję, że tak i ma nadzieję, że nie dojdzie do niedobrych zmian w UE takich jak na przykład byłaby próba wprowadzania jakieś UE dwóch prędkości, gdzie mielibyśmy kraje UE A i jakieś kraje UE B” – odpowiedział prezydent.

Dodał, iż ma nadzieję, że nie dojdzie do podzielenia UE, bo – jak mówił – byłoby to zaprzeczenie europejskim ideałom.

Pytany, czy Polskapowinna być przygotowana do wejścia do strefy euro, prezydent powiedział, iż to, że pozostaliśmy przy naszej walucie uratowało nas przed kryzysem finansowym, który dotknął praktycznie cały świat. „Więc szanujmy naszą walutę” – podkreślił Duda.

Prezydent powiedział też, że jest zwolennikiem dyskusji na temat wejścia do strefy euro wtedy, kiedy polskie gospodarstwa domowe będą żyły na poziomie takim jak średnia Unii Europejskiej.

Dopytywany na jakiej UE mu zależy Andrzej Duda odparł: „Ja bym bardzo chciał, żeby ta UE była rzeczywiście na takich bratnich zasadach, a ona bardzo często jest na zasadach konkurencji. I tego mi bardzo brakuje, żeby było więcej zrozumienia”.

Ustawy „na szybko”

Prezydent był pytany też o to, czy „jest gotów podpisać szybko” ustawy, nad którymi trwają obecnie prace – chodzi m.in. o przepisy mające wprowadzić maksymalny poziom wzrostu opłaty za użytkowanie wieczyste oraz przepisy mające obniżyć stawki akcyzy za energię elektryczną.

Jak powiedział prezydent, jeżeli „będą ustawy, które będą pomagały ludziom, które będą powodowały, że ludzie nie zostaną dotknięci jakimiś dodatkowymi obciążeniami, tak jak miałem spotkanie (we wtorek – PAP) z ministrem energiiKrzysztofem Tchórzewskim właśnie w sprawie tych zapowiadanych wszędzie podwyżek cen energii, o których się mówi, że będzie wielokrotny wzrost. Pan minister mnie uspokajał i zapewniał, że absolutnie tego nie będzie i prowadzi działania, które mają temu zapobiec”.

„Jeżeli będzie potrzeba podpisania ustaw, które w związku z tym będą pomagały ludziom, będą pomagały polskiemu społeczeństwu, będą powodowały, że ludziom nie będzie się żyło gorzej, że życie nie będzie dla nich trudniejsze, to jestem gotów podpisać takie ustawy w każdej chwili” – zapewnił Duda.

Jak wskazał, „to są rzeczy ważne i taka jest rola prezydenta, żeby to, co służy ludziom, było realizowane”.

W piątek poinformowano, że na prośbę i na wniosek rządu Prezydium Sejmu zdecydowało o zwołaniu dodatkowego posiedzenia Sejmu na 28 grudnia na godz. 11. Sejm rozpatrzy tego dnia rządowy projektzmian w ustawie o podatku akcyzowym.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym przewiduje obniżenie stawki akcyzy za energię elektryczną z 20 zł na 5 zł za megawatogodzinę (MWh).

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w piątek mechanizmy, które pozwolą utrzymać ceny energii na dotychczasowym poziomie, nie będzie więc podwyżek cen energii. Jak mówił, założenia te są związane z funkcjonowaniem budżetu. „Muszą one również być przyjętew formie ustawy. I będą przyjęte w formie ustawy. Poprosiliśmy pana marszałka o zwołanie posiedzenia Sejmu w tym celu, żeby przyjęte zostały odpowiednie uregulowania ustawowe jeszcze w tym roku” – zaznaczał szef rządu.

„Głównymi mechanizmami, które tu chciałem przywołać jest obniżka akcyzy z obecnych 20 zł na 5 zł i to jest mniej o około 2 miliardy złotych w kosztach różnych podmiotów” – mówił premier. Dodawał, że „od tego trzeba liczyć również VAT, około 0,5 mld zł.

Kto ambasadorem Ukrainy?

Z postanowienia opublikowanego w środę w Monitorze Polskim wynika, że prezydent Duda odwołał z dniem 31 stycznia Jana Piekłę ze stanowiska ambasadora Polski na Ukrainie. Datowane na 4 grudnia 2018 r. postanowienie prezydenta o odwołaniu ambasadorów opatrzone są kontrasygnatą premiera Mateusza Morawieckiego.

Prezydent był pytany, czy decyzja o odwołaniu Jana Piekły miała związek z jego rolą w kształtowaniu relacji polsko-ukraińskich.

„Różne względy tutaj decydowały, proszę pamiętać, że był to wniosek złożony do mnie przez ministra spraw zagranicznych, więc to jest tak, że moja decyzja w tym zakresie stanowiła odpowiedź na pewne zapotrzebowanie zgłaszane przez ministra spraw zagranicznych” – powiedział prezydent.

Zwrócił uwagę, że zbliżają się wybory prezydenckie na Ukrainie, czyli „bardzo gorący czas”. „Propozycja jest taka, aby udał się tam pan minister (Bartosz) Cichocki, który jest wiceministrem spraw zagranicznych, więc to jest de facto wzmocnienie tego przedstawicielstwa politycznego i też wzmocnienie na pewno, jeśli chodzi o relacje z Ministerstwem Spraw Zagranicznych” – wyjaśnił Duda.

interia.pl

%d blogerów lubi to: