Dinozaury, 11.11.2019

 

Gdy dinozaury żyły na Ziemi, nasza planeta była gdzie indziej

 

stock.adobe.com
W czasie, gdy na Ziemi żyły dinozaury, planeta znajdowała się w zupełnie innej części naszej galaktyki – przekonuje astrofizyk z NASA, dr Jessie Christiansen.
Animacja przygotowana przez Christiansen pokazuje, jak długo na Ziemi żyły dinozaury – i jak krótka, w porównaniu do ery dinozaurów, jest era człowieka. Obrazuje to ruch naszego układu planetarnego po galaktyce.

 

Słońce porusza się wokół centrum naszej galaktyki – pełen obrót wokół tego centrum zajmuje Słońcu ok. 250 mln lat. Obecnie Ziemia i Słońce znajdują się w tej części galaktyki, w której ostatnio były w czasie triasu – ery, w której dinozaury dopiero zaczynały pojawiać się na Ziemi. Gdy na naszej planecie pojawiły się najbardziej znane dziś dinozaury – stegozaury, welociraptory czy tyranozaury – nasza planeta znajdowała się w innej części galaktyki.

Animacja przedstawiona przez Christiansen przedstawia ruch naszego układu planetarnego wokół centrum galaktyki z nałożonymi na trasę ruchu punktami, w których pojawiają się poszczególne gatunki dinozaurów.

Cała nasza galaktyka również porusza się i powoli zbliża się do galaktyki Andromedy.

– Animacja pokazuje, że wróciliśmy do tego samego punktu, ale w rzeczywistości cała galaktyka pokonała bardzo długą drogę – podkreśla dr Christiansen. – To tak jakbyśmy poruszali się ruchem spiralnym przez kosmos – dodaje.

W związku z tym nasz układ planetarny po wykonaniu pełnego obrotu wokół centrum galaktyki znajduje się w nieco innym punkcie niż był w nim 250 mln lat temu.

Dr Christiansen zaznacza też, że nasz układ planetarny nie zmienia odległości od centrum galaktyki w czasie ruchu, w związku z czym warunki na Ziemi nie zmieniają się tak, aby np. uniemożliwić istnienie na niej życia.

 

%d blogerów lubi to: