Kaczyński, 02.10.2019

 

Jarosław Kaczyński w TV Trwam: Byłem wzywany, żeby się wyspowiadać z tego, że jestem socjalistą

Prezes PiS Jarosław Kaczyński udzielił obszernego wywiadu Telewizji Trwam. W studiu telewizji Tadeusza Rydzyka opowiadał m.in o programie społecznym PiS i o tym, że „nie jest socjalistą”. – Jesteśmy zdecydowanie zwolennikami solidarności społecznej. Nie żadnego socjalizmu, bo dzisiaj nawet byłem wzywany, żeby się że tak powiem wyspowiadać z tego, że jestem socjalistą. Otóż nie jestem socjalistą, jestem zwolennikiem solidarności społecznej – przekonywał.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w ramach trwającej kampanii przed wyborami parlamentarnymi udzielił wywiadu mediom Tadeusza Rydzyka – Telewizji Trwam i Radiu Maryja. O tym, że prezes PiS pojawi się na antenie toruńskiej rozgłośni poinformowała w środę rano Krystyna Pawłowicz, która zapowiadała, że w trakcie trwania programu do Jarosława Kaczyńskiego „będzie można dzwonić i zadawać pytania”.

Jarosław Kaczyński w Telewizji Trwam: To trzeba umieć rządzić

Tematem trwającego ponad godzinę wywiadu była – jak zapowiedziano – „sytuacja polityczno-społeczna Polski”. Kaczyński wyliczał „korzystne zmiany” wprowadzone przez PiS i straszył dojściem opozycji do władzy.

To trzeba umieć rządzić. Można przytoczyć liczne przykłady, żeby pokazać, że jednak my potrafimy, a tamta strona nie potrafi

– przekonywał, wyliczając, jakie „niebezpieczeństwa” mogą będą czekały na Polaków, gdy opozycja dojdzie do władzy.

Będziemy mieli napięcia ze Stanami Zjednoczonymi i będziemy mieli w gruncie rzeczy zastój, jeżeli chodzi o wszystkie inne kwestie związane z bezpieczeństwem. Jeżeli chodzi o wartości, to będziemy mieli do czynienia z cała pewnością z wielką ofensywą LGBT, różnego rodzaju społecznego zła, które jest popierane

Tak naprawdę jeśli stworzą wspólny rząd, to z całą pewnością będą dominować ci, którzy chcą po prostu radykalnego zburzenia porządku moralnego i kulturowego w naszym kraju, ze wszystkimi fatalnymi konsekwencjami dla naszej przyszłości.

– dodał.

„Byłem wzywany, żeby się wyspowiadać z tego”

Jarosław Kaczyński przekonywał także, że wybór między Prawem i Sprawiedliwością a opozycją to „jak wybór między dwoma światami”.

– To jest świat faktów (…), a z drugiej strony mamy świat antyfaktów. Jest opisywana przed niechętne nam media Polska, której nie ma. Polska jakiejś dyktatury, autorytaryzmu, zbliżających się jakichś strasznych wydarzeń. Nic takiego nie ma, nie było, nie będzie – mówił.

Prezes PiS w studiu Telewizji Trwam podzielił się tez informacją, że nie jest socjalistą. Nawiązał tym samym do wypowiedzi Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która na środowej konferencji prasowej w Kielcach zwróciła się do Kaczyńskiego słowami: – Porozmawiajmy, bo idzie pan w złym kierunku, Polska nie chce socjalizmu (…).

Jesteśmy po prostu za tym, co się określa jako solidarność społeczną, jesteśmy zdecydowanie zwolennikami solidarności społecznej. Nie żadnego socjalizmu, bo dzisiaj nawet byłem wzywany, żeby się że tak powiem wyspowiadać z tego, że jestem socjalistą. Otóż nie jestem socjalistą, jestem zwolennikiem solidarności społecznej

– powiedział Jarosław Kaczyński w TV Trwam.

Zgodnie z zapowiedzią Krystyny Pawłowicz, w czasie gdy Jarosław Kaczyński gościł w Telewizji Trwam, do studia dzwonili słuchacze. Jeden z nich gratulował Kaczyńskiemu niezłomności, a inny życzył pomyślności w kolejnej kadencji. – Ja też bym chciał nawet nie dwóch, a więcej kadencji – przyznał prezes PiS. Zadeklarował również, że chciałby, by Mateusz Morawiecki był premierem jak najdłużej, a nawet pobił kadencję Józefa Cyrankiwicza [członka władz PPS i PZP, który był pięciokrotnym premierem Polski i rządził w latach 1947-1952 i 1954-1970 – red.].

– Mam nadzieję, że Mateusz Morawiecki będzie premierem przez bardzo wiele lat. Może nawet pobije Cyrankiewicza – mówił Jarosław Kaczyński.

 

gazeta.pl

 

Kaczyński odchodzi

Lider Prawa i Srawiedliwości, którego przywództwo w znacznym stopniu odmieniło Polskę, przygotowuje się do ustąpienia, a jego partia może nie przeżyć walki o władzę, która potem nastąpi, pisze Jan Cienski z POLITICO

  • Mieszanina zwykłego szczęścia i rozbuchane wydatki socjalne pozwoliły Kaczyńskiemu rządzić Polską w najbardziej dostatnim okresie jej historii
  • Rozkwitająca gospodarka opakowana jest we flagę i krzyż: ta niezwykła mieszanka dumy narodowej, tradycyjnych wartości i grubszych portfeli daje PiS-owi ogromne poparcie i przewagę nad opozycją
  • Podobnie jak brexit podzielił Wielką Brytanię, a Donald Trump spolaryzował Stany Zjednoczone, tak Kaczyński pogłębił podziały w swojej ojczyźnie
  • Katastrofa smoleńska, która przez krótką chwilę zaowocowała narodową jednością w obliczu tragedii, przez jego działania stała się otchłanią, która do dziś dzieli Polaków
  • Przypuścił frontalny atak na system sądownictwa, co sprawiło, że Polska stała się pariasem w Unii Europejskiej

Najpotężniejszy człowiek w Polsce chce, aby wszyscy zdali sobie sprawę z tego, że nie jest wieczny.

Rok po tym, jak Jarosław Kaczyński zniknął na dłuższy czas z publicznego widoku (powodem było coś, co później określono jako „zagrażający życiu” problem zdrowotny), wywołując spekulacje na temat swojego ewentualnego następcy, lider Prawa i Sprawiedliwości nadal jest najważniejszym polskim politykiem.

Ale 70-letni były premier od pewnego czasu napomyka o swoim odejściu – mimo, że wszystko wskazuje na zdecydowane zwycięstwo partii pod jego kierownictwem w wyborach parlamentarnych 13 października.

Najbardziej jednoznaczne nawiązanie do tego tematu miało miejsce w lipcu na wiejskim pikniku w miescowości Kuczki-Kolonia koło Radomia. – Wierzę, że za cztery lata ktoś, kto będzie stał w tym miejscu – bo ja już swoje lata mam, wiec to pewnie nie będę ja – będzie mógł powiedzieć: „kolejny raz dotrzymaliśmy słowa” – mówił Kaczyński do rozentuzjazmowanego tłumu zwolenników.

Jeśli i kiedy Kaczyński ustąpi, zostawi za sobą bardzo odmienioną Polskę dzięki trzydziestu latom kariery jako jeden z najbardziej wpływowych polityków kraju. Formalnie obecnie jest on tylko szeregowym posłem – w rzeczywistości jest faktycznym przywódcą Polski: to on wyznacza i zwalnia premierów i to on wysunął kandydaturę Andrzeja Dudy na prezydenta.

Kaczyński ma ogromny wpływ na polską gospodarkę, politykę, sprawy społeczne i stosunki zagraniczne. Pozostaje pytaniem, czy wpływ ten będzie trwały, czy też zmyją go głębokie przemiany społeczne, które przekształcają Polskę.

Dzięki mieszaninie zwykłego szczęścia i rozpędzenia wydatków Kaczyński kieruje Polską w najbardziej dostatnim okresie jej historii. Bezrobocie utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie, wzrost gospodarczy należy do najwyższych w Europie, a ogromny skok zasiłków socjalnych sprawił, że miliony Polaków stały się bogatsze (i bardziej chętne do głosowania na PiS).

Państwo odgrywa obecnie znacznie większą rolę w gospodarce – zdominowało bankowość, sektor energetyczny, górnictwo i przemysł chemiczny – a PiS przeprowadził czystkę w przedsiębiorstwach państwowych, administracji rządowej, mediach publicznych i niektórych sądach, obsadzając tysiące stanowisk osobami lojalnymi wobec partii.

Rozkwitająca gospodarka opakowana jest we flagę i krzyż: ta niezwykła mieszanka dumy narodowej, tradycyjnych wartości i grubszych portfeli według sondażu POLITICO daje PiS-owi 47 procent poparcia i ogromną przewagę nad politycznymi rywalami.

– Ten system społeczny, który istniał poprzednio, w którym owoce wzrostu były dzielone, łagodnie mówiąc, mało sprawiedliwie … ten system został w znacznym stopniu skorygowany – mówił Kaczyński na lipcowym pikniku.

Dziel i rządź

Jedną z postaci historycznych, które Kaczyński wymienia jako swój wzór, jest Józef Piłsudski – charyzmatyczny przywódca, który przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.

Piłsudski, podobnie jak Kaczyński, był wrażliwy na krytykę i skłonny do ostrego atakowania tych, których uznawał za nieodpowiedzialnych polityków i fałszywe elity. Nie miał cierpliwości do zasad i procedur, a w 1926 r. dokonał zamachu stanu, po którym wprowadził rządy będące mieszanką rozwodnionego socjalizmu i narodowej dumy bazującej na przekonaniu, że Polska jest wielką potęgą.

W 2017 r. w liście do swoich zwolenników Kaczyński nazwał Piłsudskiego „jedną z najznakomitszych postaci europejskiego życia politycznego” i dodał, że wraz z bratem Lechem „uważaliśmy siebie – w jakiejś mierze, rzecz jasna, w zasadniczo odmiennych warunkach – za kontynuatorów jego myśli „.

Podobnie jak jego idol, Kaczyński głęboko podzielił Polskę. W ciągu czterech lat, jakie minęły od ostatnich wyborów, pracował nad podważeniem politycznego konsensusu, który funkcjonował od czasu upadku komunizmu w 1989 r. Jest demokratą – majorytarystą, co oznacza, że wierzy z wolne wybory, ale uważa, że zwycięska partia nie powinna być uwolniona z więzów niezależnych instytucji, takich jak sądy.

– Kaczyński nie tylko zakwestionował liberalny konsensus, ale podjął konkretne kroki, aby mu przeciwdziałać – mówi Michał Szułdrzyński, zastępca redaktora naczelnego konserwatywnego dziennika Rzeczpospolita.

Podobnie jak brexit podzielił Wielką Brytanię, a Donald Trump spolaryzował Stany Zjednoczone, Kaczyński pogłębił podziały w swojej ojczyźnie. Niemal połowa wyborców go uwielbia, podobna liczba nim gardzi. Obojętnych wobec niego jest niewielu.

Kiedy Donald Tusk, obecny przewodniczący Rady Europejskiej, był w latach 2007–2014 premierem Polski, żartowano, że jego największą troską była ciepła woda w kranie – czyli że chciał, aby wszystko toczyło się spokojnie i przewidywalnie. Pod rządami Kaczyńskiego z polskich kranów leje się wrzątek.

Kaczyński jest politykiem, który najlepiej funkcjonuje w sytuacji konfliktu. To on był głównym sprawcą rozbicia bloku sił opozycyjnych, które pokonały komunistów w 1989 r. To on własnoręcznie zniszczył swój pierwszy, krótkotrwały rząd działający w latach 2005–2007, zwracając się przeciwko własnym partnerom koalicyjnym.

I to on zamienił katastrofę lotniczą z 2010 r., w której zginął jego brat-bliźniak, prezydent Lech Kaczyński, w polityczne paliwo rakietowe, sugerując, że za tym, co śledztwo uznało za wypadek, krył się złowrogi spisek. To, co przez krótką chwilę zaowocowało narodową jednością w obliczu tragedii, przez jego działania stało się otchłanią, która do dziś dzieli Polaków.

Od 2015 r., mimo zdobycia przez PiS stanowiska prezydenta i absolutnej większości w parlamencie, Kaczyński nie chciał działać w ramach obowiązującego prawa i konwencji, stopniowo mianując kolejnych sędziów zgodnie z własnymi przekonaniami. Przypuścił frontalny atak na system sądownictwa, co sprawiło, że Polska stała się pariasem w Unii Europejskiej.

Podobnie przedstawiają się sprawy w parlamencie: PiS ma dość głosów, aby przegłosować każdy akt prawny – a jednak zamiast trzymać się procedur, partia przepycha ważne ustawy w ciągu kilku dni, czasami ograniczając wypowiedzi posłów opozycji do 30 sekund.

W obecnie trwającej kampanii wyborczej Kaczyński dąży do ożywienia swoich wyborców skupiając się na wrogości wobec osób ze środowisk LGBT, które przedstawia jako przeciwników tradycyjnych polskich wartości.

– Nie będzie małżeństw homoseksualnych, a tym bardziej nie będzie adopcji dzieci – mówił w ubiegłym miesiącu na partyjnym wiecu w Pile. – Natomiast będzie w Polsce wolność, wolność we wszystkich dziedzinach, wolność nieograniczona przez poprawność polityczną.

Jednak choć Kaczyński zbudował swoją polityczną siłę na odwoływaniu się do tradycyjnych wartości, w nim samym tej tradycji jest niewiele. Jest starym kawalerem, który mieszka w rodzinnej willi na warszawskim Żoliborzu tylko w towarzystwie kotów – Fiony, Czarusia i „dochodzącego” Feliksa.

Jest samotnym człowiekiem. Przez całe życie był blisko związany ze swoim bratem, a śmierć Lecha Kaczyńskiego była dla niego ogromnym szokiem, po którym długo musiał zażywać leki. Inną ważną osobą w jego życiu była matka, ale ona także nie żyje (zmarła w 2013 r.). W długie, samotne noce Kaczyński siedzi przed telewizorem, oglądając zawody rodeo.

Żelazna pięść

Choć Kaczyński podzielił Polskę wzdłuż ideologicznych granic, zadbał oto, aby jego partia stała za nim w pełnej jedności. Jego odejście najprawdopodobniej wywoła w PiS walkę o władzę pomiędzy rywalizującymi frakcjami.

Od założenia partii w 2001 r. – wspólnie z bratem-bliźniakiem – Jarosław Kaczyński rządzi nią żelazną ręką, budując formację rozciągającą się od centroprawicy po nacjonalistyczne skrajności, a zjednoczoną przede wszystkim siłą jego osobowości i pod jego rządami.

Kaczyński nigdy nie dopuścił do tego, aby w partii pojawił się jakiś niezależny baron – każdy, kto urośnie w siłę, natychmiast jest przycinany tak, aby znał swoje miejsce. Buntownicy są wyrzucani. Służalczy i spolegliwi robią kariery – ale tylko do chwili, w której mogliby rzucić wyzwanie przywódcy.

Władzę, jaką sprawuje nad swoimi zwolennikami, można było wyraźnie zobaczyć kilka tygodni temu, kiedy wysoko postawieni członkowie PiS prześcigali się w zapewnieniach, że Kaczyński byłby lepszym premierem, niż obecnie sprawujący tę funkcję Mateusz Morawiecki – którego zresztą sam lider partii wybrał na to stanowisko.

Nawet sam Morawiecki dołączył do tego chóru, mówiąc w wywiadzie telewizjynym: – Myślę, że pan prezes Jarosław Kaczyński byłby znakomitym i najlepszym premierem.

Te rytualne demonstracje posłuszeństwa skończą się, kiedy Kaczyński popuści lejców.

– Kaczyński stworzył z PiS bardzo szerokie ugrupowanie – mówi Szułdrzyński. – Kiedy go zabraknie, wewnętrzne sprzeczności rozerwą tę partię.

Epoka po Kaczyńskim rozpoczęłaby się od walki o władzę, która może zniszczyć PiS.

Trzech najważniejszych pretendentów, którzy zapewne stanęliby do tej walki, to Mateusz Morawiecki, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz były minister spraw wewnętrznych, a obecnie europoseł – Joachim Brudziński.

Morawiecki – były bankowiec, niegdyś doradca Donalda Tuska – postrzegamy jest jako probiznesowy centrysta i osoba, które nie jest głęboko zakorzeniona w partii.

Ziobro – łączący funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego – stoi na czele polskiego „głębokiego państwa”. To prawicowy polityk blisko związany z konserwatywnymi środowiskami katolickimi, który jednak dziesięć lat temu na pewien czas oddalił się od Kaczyńskiego, więc najwierniejsi członkowie partii nadal nie mają do niego pełnego zaufania.

Najbliżej Kaczyńskiego jest Brudziński, któremu jednak brakuje charyzmy Prezesa – i który pracuje obecnie w Brukseli, z dala od warszawskiego centrum władzy.

Żaden z pretendentów do przywództwa nie nie mógłby liczyć na taką lojalność członków partii, jaką cieszy się Kaczyński. Ktokolwiek formalnie obejmie władzę w PiS musi się przygotować na to, że jego rywale założą własne partie. Inni, jak wicepremier Jarosław Gowin – szef małego, centroprawicowego ugrupowania pozostającego w koalicji z PiS – prawdopodobnie samodzielnie wystartują w kolejnych wyborach.

– To nie będzie proste przejęcie władzy w partii – mówi Norbert Maliszewski, politolog z warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. – Tam jest zbyt wiele rywalizujących ze sobą frakcji, więc najprawdopodobniej obok tego, co pozostanie z PiS, pojawi się cała konstelacja konkurencyjnych ugrupowań.

Głębokie zmiany

To, co stanie się z PiS – i z Polską – zdefiniuje spuściznę Kaczyńskiego i zdecyduje o tym, czy prezentowana przez niego mieszanka narodowej dumy, tradycyjnych wartości i wspieranego przez rząd wzrostu gospodarczego przetrwa także po jego odejściu.

Polska jest jedną z najlepiej rozwijających się gospodarek świata: ostatnia recesja miała tu miejsce w 1992 r. Jednak wojna handlowa Trumpa, wpływ brexitu i spowolnienie gospodarcze w całej Europie mogą sprawić, że ten wzrost zostanie zahamowany – i zagrozić kosztownym programom społecznym prowadzonym przez PiS.

Polskie społeczeństwo przechodzi także szybkie przemiany modernizacyjne – i jest to proces niezależny od odwoływania się przez PiS do tradycyjnych wartości.

Mimo sojuszu obecnych władz z Kościołem katolickim Polska szybko się sekularyzuje. Badania prowadzone przez CBOS na grupie uczniów ostatnich klas szkół średnich, wykazało, że 63 procent z nich uznaje się za wierzących lub głęboko wierzących – jeszcze w 2008 r. było to 81 procent.

Inne badania, przeprowadzone wiosną tego roku przez Kantar, wykazały, że 58 procent Polaków popiera prawo kobiet do aborcji do 12 tygodnia ciąży (co jest całkowicie sprzeczne z obowiązującym w kraju prawem dotyczącym aborcji). Z kolei według sondażu Eurobarometru 49 procent Polaków uważa, że homoseksualiści powinni mieć takie same prawa, jak osoby heteroseksualne. To wprawdzie znacząco mniej, niż w Europie Zachodniej – ale o 12 punktów procentowych więcej, niż w 2015 r.

Kaczyński zbudował dużą część swojego poparcia na sprzeciwie wobec imigracji; podsycanie obaw przed migrantami – zwłaszcza muzułmanami – pomogło mu wygrać wybory w 2015 r. Dziś jednak okazuje się, że Polska jest jednym z krajów UE najczęściej wybieranych przez migrantów: według Eurostatu nasz kraj wydaje 59 procent pozwoleń na pracę dla obywateli spoza Unii. Znakomita większość z nich to Ukraińcy, ale przybywa także imigrantów z innych krajów (na trzecim miejscy po Ukraińcach i Białorusinach są dziś Hindusi).

Te trendy mogą sprawić, że z czasem wielu Polaków krytycznie oceni przywódcę, który usiłował popychać ich w przeciwna stronę.

Możliwe jednak, że Kaczyński zostanie zapamiętany pozytywnie. – Paradoksalnie, można go postrzegać jako kogoś, kto dokończył projekt polskiej modernizacji – mówi Aleksander Smolar, szef Fundacji Batorego.

Po 1989 r. pośpiech w odrzuceniu komunizmu i budowie gospodarki rynkowej sprawił, że wielu ludzi pozostało w tyle, nie nadążając za przemianami – zwłaszcza na wsi i w małych miasteczkach. Otwarcie drzwi na zachodnie wartości także zraziło wielu, zwłaszcza na bardziej konserwatywnym wschodzie kraju.

Tymczasem forsowana przez Kaczyńskiego mieszanka populistycznej polityki gospodarczej i narodowej dumy dała tym ludziom poczucie włączenia ich w główmy nurt przemian. – Kaczyński pociągnął za sobą tę część polskiego społeczeństwa, która czuła się opuszczona – komentuje Smolar.

Wydaje się, że Kaczyński chciałby, aby zapamiętano go właśnie w taki sposób. Przemawiając na lipcowym pikniku obiecywał, że Polacy dogonią Europę Zachodnią – i że zrobią to na własnych warunkach.

Mówił, że w końcu Polacy mogą powiedzieć: – Stało się, jesteśmy zamożnym państwem, niczym nie ustępujemy tym na zachodzie i jeszcze do tego jest u nas równość.

– Żeby to uzyskać, nie musimy się upodabniać do tych, którzy są tam na zachód, nie musimy stać pod tęczową flagą, możemy stać pod biało-czerwoną – dodał.

 

%d blogerów lubi to: