Stan gry, 30.11.2018

 

— PETRU O LUCE PO NOWOCZESNEJ, LUBNAUER O MISIŁO, PAD O BRAKU ZGODY NA WYŻSZY VAT NA LEKI DLA ZWIERZĄT – 300LIVEhttp://300polityka.pl/live/2018/11/30

— ORLEN USKRZYDLIŁ KUBICĘ – tytuł na jedynce SE.

— MARKA ORLEN MA MIEĆ GLOBALNY ZASIĘG – tytuł w RZ.

— GAZETA STOŁECZNA O TŁUMACH NA WARSZAWSKIEJ BURZY MÓZGÓW BIEDRONIA – jak pisze Wojciech Karpieszuk: “Do kina Palladium przyszli młodzi i starsi, było bardzo dużo młodzieży licealnej. Nie wszyscy się zmieścili, część osób relację ze spotkania oglądała na telebimie w pobliskim klubie Hybrydy. Biedroń szybko oddał głos zebranym, krążył po sali z mikrofonem, ludzie zgłaszali postulaty, odbywała się nad nimi szybka dyskusja i głosowanie. – Będziemy głosowali jak w Sejmie, ekspresowo i w nocy, takie standardy, sorry – zażartował Biedroń. Podczas głosowania wskakiwał na scenę, zebrani podnosili ręce, a on oceniał, czy większość jest za, czy przeciwko. Był jedynie moderatorem debaty, starał się wyciągnąć konkretne postulaty. Mówił: – Wiem, że to trudne, wy myślicie, że to politycy mają podawać pomysły, a ja myślę, że wy macie lepsze”.
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24227313,robert-biedron-show-tlumy-na-spotkaniu-z-bylym-prezydentem.html

— POLICJA WEZWAŁA WOJCIECHA CIEŚLĘ ZA TEKST O MUSZYŃSKIM: “- Brak mi słów – mówi Wojciech Cieśla, dziennikarz „Newsweeka” wezwany na policję za publikację artykułu „bez zgody osoby zainteresowanej”, czyli wiceprezesa TK Mariusza Muszyńskiego. Helsińska Fundacja Praw Człowieka podkreśla, że to pierwszy taki przypadek w Polsce”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24228178,dziennikarz-newsweeka-wezwany-na-policje-za-napisanie-artykulu.html

— PROFESOR ANTONI DUDEK O TYM DLACZEGO REAKCJA AMERYKANÓW WS TVN BYŁA TAK MOCNA: “TVN nie jest „jakąś” amerykańską inwestycją – w sensie finansowym jest największą amerykańską inwestycją w Polsce. Z naturalnych względów jeśli „coś” jest największą inwestycją w obcym państwie, to ambasador powinien się nią interesować. Zupełnie nie akceptując formy jakiej dopuściła się pani ambasador przy tej interwencji – mogło się to odbyć w formie ustnej rozmowy na przykład z premierem Morawieckim – zwracam uwagę na fakt jakie standardy obowiązują w Stanach Zjednoczonych. Nie jest przyjęte w amerykańskiej kulturze politycznej aby członkowie rządu piętnowali media. Tutaj pojawia się wątek, czy strona rządowa nie posunęła się zbyt daleko w krytyce TVNu. TVN jest głównym ośrodkiem (w mediach elektronicznych) oporu wobec PiSu. Pytanie co dalej. Jeśli prawdą są informacje krążące w opinii publicznej – których nie potrafię zweryfikować – że usiłowano odkupić TVN od Amerykanów i że pewne rządowe kręgi usiłowały zaangażować spółki skarbu państwa, by te odkupiły TVN, po to, by zmienić jego profil ideowy, to pokazałoby dno reakcji pani Mosbacher.  Jeżeli fakt ten byłby prawdą – a nie słyszeliśmy żadnego dementi w tej sprawie ze strony rządu – to rzeczywiście mogłoby się to bardzo nie podobać Amerykanom, gdyż byłaby to próba zmonopolizowania przekazu medialnego”.

— DUDEK UWAŻA, ŻE POWINNO BYĆ ŚLEDZTWO WS WYCIEKU LISTU MOSBACHER: “Gigantycznym skandalem jest fakt, że ten nieotwarty list wyciekł do opinii publicznej, stąd moim zdaniem powinno zostać w tej sprawie uruchomione śledztwo. Wyszedł tu kompletny brak profesjonalizmu pewnych urzędników, bądź jest to element gry politycznej w obozie władzy, który postawił ten rząd w bardzo kłopotliwej sytuacji”.
http://m.fronda.pl/a/prof-antoni-dudek-dla-frondy-skandal-wokol-listu-mosbacher-powinno-ruszyc-sledztwo,118877.html

— JACEK NIZINKIEWICZ W RZ O PODWAŻANIU WIARYGODNOŚCI MEDIÓW PRZEZ PIS – pisze w RZ: “Trwa podważanie wiarygodności mediów, w myśl zasady: „Kto nie z Mieciem, tego zmieciem”. Teraz media wspierające rząd chcą kupić jedną z największych stacji radiowych dzięki państwowym pożyczkom. W obozie władzy pokutuje przekonanie, że dzięki pokornym dziennikarzom jego rządy nie będą zagrożone. Na Węgrzech Viktorowi Orbanowi udało się podporządkować lub doprowadzić do upadku wolne media. O podobnym scenariuszu marzy PiS. Pytanie, czy Polacy chcą mediów przytakujących politykom?”
https://www.rp.pl/Analizy/311299866-Wolne-media-coraz-bardziej-wadza-wladzy.html&template=restricted

— WOJCIECH SZACKI O DZIWNEJ BŁOGOŚCI W PLATFORMIE: “Słowa Grabca o 500+ mają zresztą szerszy kontekst. PO w ogóle nie powinna mówić o pisowskim 500+, powinna mieć jakieś własne 500+. Do wyborów zostało niecałe 11 miesięcy, a programu nie ma. Polacy są szczęśliwi, żyje im się lepiej niż kiedykolwiek, PiS ma stabilne poparcie, a jedyne co mówi PO, to „Odsuniemy PiS”. Nie jestem gołosłowny, oto świeży tweet europosła Dariusza Rosatiego: „Jesteśmy anty-PiSem. Dlatego, że gdy ktoś podpala nasz wspólny dom, trzeba najpierw obezwładnić podpalacza, a dopiero potem przystąpić – wspólnie – do odbudowy domu. Dlatego odsunięcie PiS od jest zadaniem na dziś najważniejszym”. Otóż jeśli w 2019 r. głównym punktem programu PO będzie odsunięcie od władzy PiS, to głównym punktem programu opozycji w 2023 r. także będzie odsunięcie od władzy PiS”.
https://szacki.blog.polityka.pl/2018/11/29/dziwna-blogosc-w-po/?nocheck=1

— PIOTR ZAREMBA O WYWIADZIE Z TIMMERMANSEM W GW – WYRZĄDZAJĄ MU KRZYWDĘ POZWALAJĄC MU PLEŚĆ: „Była taka opowieść o malarzu Janie Styce i o Panu Bogu, który mu powiedział: „Ty mnie nie maluj na kolanach, ty mnie maluj dobrze”. Otóż dziennikarzom „Wyborczej” nie ma kto tego powiedzieć. I dlatego w istocie wyrządzają swojemu rozmówcy krzywdę, pozwalając mu pleść, co mu przyjdzie do głowy. Oto pytany o trwałość Unii Europejskiej Timmermans wraca do bardzo dawnych czasów – kiedy był ambasadorem w Związku Sowieckim i  przestrzegał przed upadkiem tego imperium, a przełożeni nie chcieli go słuchać. Potem się okazało, że ZSRR jednak się rozpadł. „To, co zostało stworzone przez człowieka, może być przez człowieka zniszczone” – konkluduje posępnie Timmermans. No cóż, my Polacy niekoniecznie rozumiemy, kiedy opowiada się nam o upadku Związku Sowieckiego tym tonem. „Przestrzegał przed upadkiem”? A nie był ten upadek błogosławiony? Co ważniejsze, nikt nie tłumaczy zachodniemu politykowi, że takie porównanie ZSRR i UE to w Polsce ulubiony zabieg środowisk… antyeuropejskich. Jeśli Związkiem Sowieckim mamy mierzyć trwałość ludzkich dzieł, żal po zagrożonej potężnym kryzysem Unii będzie jeszcze mniejszy. Czytelnik „Wyborczej” może to łyknie, lecz czy łykną też inni Polacy?”

— PRZY OKAZJI, ZAREMBA PISZE O UE – DO EUROCEPTYKÓW: JEŚLI MACIE LEPSZE GWARANCJE DLA STABILIZACJI I BEZPIECZEŃSTWA DLA ŚRODKOWEJ EUROPY TO JE PRZEDSTAWCIE: “W innym miejscu Timmermans znajduje racje za Unią. Ma nas chociażby bronić przed Władimirem Putinem. Nie wiem, czy by nas broniła skutecznie, ale kiedy gotuje się za naszą wschodnią granicą, to argument zawsze wart rozważania. Sam radzę eurosceptykom: jeśli macie lepsze gwarancje dla stabilizacji i bezpieczeństwa dla środkowej Europy, to je przedstawcie”.
https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2018/Przewodnik-Katolicki-48-2018/Opinie/Recepty-Fransa-Timmermansa

— FAKT O WYGRANYM KONTRAKCIE B. SZEFA KNF ZA RZĄDÓW PO – Dariusz Grzędziński: “Marek Ch. (37 l.) nie miał nawet jeszcze doktoratu na Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, gdy zarobił ponad 2 mln zł na rządowym kontrakcie – ustalił Fakt. W październiku 2011 r. wygrał w Ministerstwie Sprawiedliwości konkurs w ramach unijnego programu „Modernizacja sposobu świadczenia usług przez wymiar sprawiedliwości”. Za kontraktem tym stał prof. Tomasz S. (46 l.), z którym Marek Ch. znał się z uczelni. Ten sam Tomasz S., który przed rokiem za korupcję wpadł w ręce CBA i na początku października opuścił areszt tymczasowy. Gdy 15 kwietnia 2011 r. resort sprawiedliwości kierowany wówczas przez obecnego prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego (47 l.) ogłaszał konkurs na wykonanie „Analizy struktury organizacyjnej sądownictwa powszechnego”, Marek Ch. prowadził jednoosobową działalność gospodarczą”.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/aresztowany-byly-szef-knf-zrobil-przekret-juz-za-po/see660t

— GW O MARKU CH.  – jak piszą Agata Kondzińska i Iwona Szpala: “Dla publicznej kariery Ch. kluczowy jest rok 2016. To wtedy nieznany opinii publicznej pracownik naukowy SGH wchodzi do Rady Polityki Pieniężnej. Rekomendują go senatorowie PiS: twórca SKOK Grzegorz Bierecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Michał Seweryński, Marek Martynowski zwany w parlamencie „żołnierzem Nowogrodzkiej”, Marek Pęk, Aleksander Szwed, Stanisław Gogacz. Gogacz i Szwed mówią „Wyborczej”, że nie pamiętają, dlaczego postawili na Marka Ch. (…) Grono ludzi wokół Ch. się kurczy. Dawni znajomi nie chcą o nim rozmawiać. A PiS, przy którym zrobił błyskotliwą karierę, twierdzi teraz, że właściwie go nie zna”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24227157,blyskotliwa-kariera-i-bolesny-upadek-szefa-knf.html

— EWA IVANOVA O ŚLEDZTWIE WS KNF – TU NIE MA PRZYPADKÓW – pisze w GW: “Czego nie powiedział polityk kierujący prokuraturą? Tego, dlaczego śledztwo rusza dopiero po publikacji „Wyborczej”. Co się działo z pismem mecenasa Giertycha i dlaczego nie trafiło w PK do komórki ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji, ale do wydziału skarg i wniosków. Nie powiedział także, że prokurator PK został za to ukarany zesłaniem do prokuratury rejonowej. Bez orzeczenia dyscyplinarnego i bez sądu. Nie wiemy, czy faktycznie popełnił wielki błąd, czy został kozłem ofiarnym, bo wykonywał cudze polecenia. Prokuratura nie odpowiada na pytania w tej sprawie od wielu dni”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24227179,afera-knf-tu-nie-ma-przypadkow.html

— RZ NA JEDYNCE O RAPORCIE MIAŻDŻĄCYM DOTYCHCZASOWE EFEKTY MIESZKANIA PLUS: “Pierwsze dwa lata realizacji programu Mieszkanie+ można uznać za stracone – to wnioski z raportu, który powstał na potrzeby rządu. Dokument trafił już na biurko premiera Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego. Od momentu inauguracji programu w czerwcu 2016 r. popełniono wiele błędów – twierdzą autorzy raportu. Wskazują częste zmiany koncepcji i źle przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury akty prawne. Ich zdaniem najpoważniejszą szkodą jest stworzenie u wyborców „całkowicie nierealnych oczekiwań”.
https://www.rp.pl/Nieruchomosci/311299879-Problemy-z-rzadowym-programem-Mieszkanie-plus.html&template=restricted

— W SZKOŁACH CHAOS A ZALEWSKA ZACHWYCONA REFORMĄ – jedynka GW: “Minister edukacji Anna Zalewska podsumowała drugi rok reformy edukacji. – Mam dobre wiadomości dla nauczycieli, uczniów i rodziców – mówiła. Rodzice poszkodowanych roczników pomstują, a nauczyciele szykują się do strajku”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24227111,w-szkolach-chaos-a-minister-zalewska-zachwycona-reforma.html

— URODZINY: Artur Bazak, Tomasz Rożek, Jacek Gdański, Eugeniusz Morawski.

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: