Stan gry, 19.12.2018

 

— KOCHAŁ KINO I ŚLĄSK – jedynka Faktu o Kazimierzu Kutzu.

— TUSK ZARABIA JUŻ 140 TYS. MIESIĘCZNIE – jedynka SE.

— TOMASZ BIELECKI O ZAROBKACH TUSKA I JUNCKERA – na portalu Polityki: “Podawana przez „Bilda” płaca Tuska jest częściowo opodatkowana i obejmuje m.in. ryczałt mieszkaniowy, ale w sumie i tak oznacza grubo ponad 20 tys. euro na rękę. To więcej niż pensja szefów rządów np. w Niemczech i Wielkiej Brytanii oraz prezydenta USA. W dodatku jeśli Tusk po zakończeniu kadencji nie znajdzie równie sowicie opłacanej pracy, będzie mu wypłacana przez trzy lata „pensja przejściowa” wyrównująca nowe dochody do poziomu 60 proc. obecnych zarobków. A po ukończeniu 65. roku życia będzie dostawał od UE emeryturę w wysokości 21 proc. zarobków urzędującego szefa Rady Europejskiej”.

— BIELECKI O KONTROWERSJACH WOKÓŁ BRUKSELSKICH ZAROBKÓW: “O ile w Unii w zasadzie nie ma poważnej debaty na temat płac tych najwyższej rangi polityków, o tyle wynagrodzenia urzędników są od lat na widelcu, zwłaszcza eurosceptyków. A to z kolei spotyka się z obroną ich własnej kieszeni pod – wznoszonymi przez niektóre urzędnicze związki zawodowe – sztandarami walki o Unię, integrację i wręcz o przyszłość Europy. Taka polityczna pułapka sprawia, że dyskusje o płacach stają się czasem swoistym tabu wśród zwolenników Unii, a w każdym razie tematem, którego w zasadzie nie wypada poruszać”.
https://polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1776100,1,ile-zarabia-donald-tusk-i-dlaczego-tak-duzo.read

— PIS ROZWAŻA WYBORY WIOSNĄ – AGATA KONDZIŃSKA I DOMINIKA WIELOWIEYSKA NA JEDYNCE GW: “Ziobryści przekonują, że należy wyprzedzić majowe wybory do europarlamentu, bo będą najtrudniejsze dla obozu władzy i mogą zapoczątkować spadek w sondażach. – Tłumaczą to tak: zróbmy najpierw wybory krajowe, wtedy sprawy europejskie i ewentualny polexit zejdą na dalszy plan – mówi nasz rozmówca ze Zjednoczonej Prawicy. – Ziobryści boją się, że w marcu Trybunał Sprawiedliwości UE rozwali resztę ich zmian w sądownictwie. Kalkulują, że po czterech latach wszyscy będą pytali o bilans Ziobry i wyjdzie na jaw katastrofa. Jest jeszcze jedna sprawa: mają nadzieję, że po wygranych przedterminowych wyborach premierem nie będzie już Morawiecki, z którym Ziobro ostro walczy o wpływy”.

— AUTORKI GW PISZĄ, ŻE KUKIZ GRA Z ZIOBRO: “Do gry miałby wejść Paweł Kukiz, z którym Ziobro jest w sojuszu. I to on jako ewentualny koalicjant PiS miałby stawiać ultimatum dotyczące premiera: wspólny rząd tak, ale bez Morawieckiego”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24291666,pis-rozwaza-przyspieszone-wybory-na-wiosne.html

— PREZES PIS NIE CHCE PODWYŻKI PRĄDU, RZĄD SZUKA NA TO SPOSOBU – Tomasz Żółciak i Karolina Baca-Pogorzelska w DGP: “– Były nieoficjalne podchody i próby rozmów z Ministerstwem Finansów co do obniżki akcyzy lub VAT na energię elektryczną. Nie ma na to jednak zgody resortu ani akceptacji politycznej. Projekt budżetu na 2019 r. jest już w Sejmie, poza tym ubytek w dochodach byłby problematyczny – mówi nasz informator z otoczenia szefowej resortu finansów Teresy Czerwińskiej. W odpowiedzi na pytania DGP MF informuje, że na razie nie dostało projektu z Ministerstwa Energii”.
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24291820,chaos-w-ratuszu-trzaskowski-niczym-hamlet.html

— PUBLIKACJA RAPORTU KOMISJI DS. AMBER GOLD WSTRZYMANA – NOWE MATERIAŁY CZY PALIWO NA WYBORY? – Grażyna Zawadka i Izabela Kacprzak w RZ: “ – Być może podczas formułowania treści raportu posłowie będą chcieli kogoś wezwać na przesłuchanie. Dyskusja trwa – mówi poseł Krajewski. Taką osobą może być mec. Łukasz D., bliski współpracownik Marcina P., prezesa piramidy, który w listopadzie usłyszał zarzuty prania brudnych pieniędzy ze spółki. Komisji nie udało się D. przesłuchać – mecenas zasłonił się tajemnicą adwokacką. Sąd Apelacyjny w Warszawie rozstrzygnie, czy miał prawo odmówić zeznań”.
https://rp.pl/Amber-Gold/312189921-Komisja-Amber-Gold—kiedy-poznamy-raport.html

— NIE CHODZI O TO, ŻEBY ZNALEŹĆ – ZUZANNA DĄBROWSKA W RZ O KOMISJI AMBER GOLD: “Wiadomo za to, że koniec kadencji oznacza początek nowej, a między nimi – wybory. Być może przyspieszone, jak mówi się od pewnego czasu na Nowogrodzkiej. Jeśli raport zostanie napisany na ostatnią chwilę i jego głosowanie odbędzie się np. podczas ostatniej sesji Sejmu – PO nie zdąży się precyzyjnie przygotować. Nie ma wątpliwości, że Małgorzata Wassermann doskonale wie, jak ważny jest czas potrzebny oskarżonemu do obrony. W dodatku sytuacja ta może się okazać niezbyt korzystna dla PiS. Bo jeśli dokument nie został przedstawiony na czas, to być może dlatego, że trzeba było wytrwale szukać, żeby coś znaleźć”.
https://rp.pl/Amber-Gold/312189921-Komisja-Amber-Gold—kiedy-poznamy-raport.html

— PLATFORMA ZNÓW ZMIENIA ZDANIE – Robert Biskupski w RZ: “Stołeczny ratusz w pośpiechu wycofuje się z obniżki bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania w prawo własności”.
https://rp.pl/Warszawa/312189919-Bonifikaty-Platforma-znow-zmienia-zdanie.html

— CHAOS W RATUSZU, TRZASKOWSKI NICZYM HAMLET – Michał Wojtczuk w Gazecie Stołecznej: “W sprawie bonifikat Rafał Trzaskowski popisał się chwiejnością większą niż duński książę, który nie mógł się zdecydować: być czy nie być. Co za koszmarny początek kadencji prezydenta Warszawy. Prezydent Trzaskowski skompromitował najbliższych współpracowników, zaszkodził swojej partii, podpadł warszawiakom i odciągnął uwagę od tygodnia wiadomości fatalnych dla PiS, z podpisaniem przez prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawy cofającej zmiany w Sądzie Najwyższym na czele”.

— TO POLITYCZNA AMATORSZCZYZNA – DALEJ WOJTCZUK O WARSZAWIE: “To polityczna amatorszczyzna. Prezydent Warszawy słucha głosu warszawiaków? Świetnie, ale na przyszłość niech słucha ich przed, a nie po podjęciu decyzji w sprawach wartych setki milionów złotych. Przy okazji: nie wyobrażam sobie, żeby na czwartkowej sesji rady miasta nie padła ze strony prezydenta Trzaskowskiego jasna deklaracja o tym, skąd weźmie kilkaset milionów złotych na walkę ze smogiem i budowę żłobków. Skoro odwołujemy obniżkę bonifikat, to prezydent musi przedstawić inne źródło finansowania tych priorytetów”.
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24291820,chaos-w-ratuszu-trzaskowski-niczym-hamlet.html

— MICHAŁ KARNOWSKI NA PRZYKŁADZIE WARSZAWY PISZE, ŻE “PIS JEST GWARANTEM PRZYZWOITOŚCI WŁADZY”: “I sądzę, że wszystko by poszło tak łatwo jak kradzież kamienicy i wyrzucenie z niej mieszkańców w czasach rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz, gdyby nie reakcja polityków Prawa i Sprawiedliwości. Napiętnował to oszustwo wyborcze prezes Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki polecił Wojewodzie Mazowieckiemu sprawdzenie uchwały, a wojewoda Zdzisław Sipiera, znany ze skutecznego działania, zabrał się do pracy. Dużą akcję rozpoczęli warszawscy radni PiS. Sprawa stała się realnym, namacalnym dowodem różnicy pomiędzy formacją zmiany, dotrzymującą słowa, a cynicznymi machinacjami w stylu zmiany wieku emerytalnego za rządów Donalda Tuska. Bolesna dla warszawiaków lekcja odbiła się szerokim echem w kraju i stała się kolejnym dowodem na tezę, że to Prawo i Sprawiedliwość jest gwarantem przyzwoitości władzy w Polsce”.
https://wpolityce.pl/polityka/426186-to-pis-jest-gwarantem-przyzwoitosci-wladzy-w-polsce

— JAK TRWOGA, TO PELERYNKI EUROPEJSKIE – ADAM SZOSTKIEWICZ: “Uwierzycie? Teraz przebrali się z narodowych w pelerynki europejskie. Polska PiS jako bijące serce Europy. To propagandowy bubel trzylecia. (…) Przez trzy lata ludzie zjednoczonej prawicy powiedzieli publicznie tyle kłamstw i niegodziwości o Unii, że jest jasne, iż jeśli PiS z przystawkami utrzyma się u władzy, to za wszelkimi jego proeuropejskimi deklaracjami nie pójdą żadne proeuropejskie czyny”.

— DIABEŁ SIĘ W UNIĘ UBRAŁ – Agnieszka Kublik: “A teraz oni wszyscy się tą „szmatą” owijają i chcą tak paradować aż do europejskich wyborów, czyli do wiosny. Potem już nie, bo przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi nie można demobilizować antyunijnie nastawionych własnych wyborców. Więc nie wierzę w ten europejski entuzjazm Kaczyńskiego, Morawieckiego czy Szydło. Uwierzę, kiedy prezes TVP Jacek Kurski prezenterom „Wiadomości” każe się ubrać w golfy z napisem „KonsTYtucJA” i występować na tle unijnej flagi”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24291003,diabel-sie-w-unie-ubral-polityka-telewizyjna.html

— ANDRZEJ STANKIEWICZ W ROZMOWIE Z NEWSWEEKIEM MÓWI O KULISACH PUBLIKACJI NOTATKI O KŁOPOTLIWYCH RELACJACH Z USA: “Zostaliśmy bardzo brutalnie zaatakowani. Pierwsza wersja rządu brzmiała tak, że te dokumenty w ogóle nie istnieją, że je wymyśliliśmy, żądano od nas ich pokazania. Nie zrobiliśmy tego z uwagi na ochronę źródeł. Dokumenty niejawne mogą mieć indywidualne cechy. Jeśli ujawni się kopię, służby ustalą, czyj egzemplarz wyciekł. A od tego już blisko do ustalenia i ukarania informatorów dziennikarzy. Nie ma mowy, byśmy narażali nasze źródła na kłopoty. Dlatego wzięliśmy ten atak na siebie”.

— CZY REWOLUCJA BĘDZIE TRWAĆ CZY ZOSTANIE ZAWRÓCONA – DALEJ STANKIEWICZ: “Ten nadchodzący rok faktycznie będzie szczególny, bo zdecyduje czy rewolucja Jarosława Kaczyńskiego będzie trwać, czy zostanie zawrócona. Kampania wyborcza już się zaczęła. I jeśli uda nam się opublikować materiały zza kurtyny władzy to na pewno będziemy atakowani i zapisywani do jakiegoś obozu politycznego. A jest w Polsce grupa dziennikarzy, którzy wykonują swoją robotę i nie angażują w spory polityczne”.
https://newsweek.pl/wideo/ci-sami-politycy-ktorzy-nieoficjalnie-potwierdzali-istnienie-dokumentow-potem-szli-na/721btcs

— URODZINY: Zbigniew Hołdys, Katarzyna Kasperczyk, Jan Łączny, Jarosław Charłampowicz, Paweł Wiśniewski, Michał Giersz.

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: