Stan gry, 15.12.2018

 

 

Platforma przedstawia „Wyższe płace”: obniżka obciążeń wynagrodzeń z 50% do 35% i wsparcie dla najmniej zarabiających. Neumann: Postanowiliśmy pomóc rządowi wyrwać Polaków z pułapki średniego wzrostu

Wczoraj w debacie nad wotum nieufności dla Mateusza Morawieckiego przewodniczący Grzegorz Schetyna zapowiedział prezentację programu „Wyższe płace”, który ma przebić szklany sufit niskich zarobków w Polsce. To co jest problemem dla Polaków – niskie zarobki, które nie pozwalają w pełni korzystać z owoców wzrostu. Jako że w ostatnich latach premier Morawiecki wielokrotnie mówił o wyrwaniu Polaków z pułapki średniego wzrostu, tak naprawdę efektów nie widać. Postanowiliśmy pomóc rządowi w tym, żeby zrealizować to jedno zadanie, czyli zwiększyć wynagrodzenia Polaków i ograniczyć skutki drożyzny, która szaleje w Polsce w związku z działaniami tego rządu” – mówił na konferencji prasowej szef klubu Platformy, Sławomir Neumann.

Program „Wyższe płace” składa się z dwóch filarów, dwóch elementów, które pozwolą podwyższyć wynagrodzenia wszystkich Polaków. Pierwszy filar to obniżka opłat i podatków, żeby nie było tak jak dzisiaj – 50% obciążeń, z których cieszy się premier Morawiecki – my chcemy, żeby to obniżyć z 50% do 35%. Drugi filar to wsparcie dla osób pracujących, bo to praca popłaca. To ma być program, który tym wszystkim, którzy pracują, daje większe dochody niż korzystanie z systemu pomocy społecznej. Ma aktywizować ludzi na rynku pracy” – dodawał.

300polityka.pl

— 300LIVE: EUROPA, WYŻSZE PŁACE I MODERNIZACJA – 3 FILARY MORAWIECKIEGO: http://300polityka.pl/live/2018/12/15/

— DOMINIKA WIELOWIEYSKA PYTA CZY SOLORZA ŁĄCZY Z WŁADZĄ MISTERNA SIEĆ ZALEŻNOŚCI – jak pisze w GW: “Próbujemy wyjaśnić, czy Zygmunta Solorza, jednego z najbogatszych przedsiębiorców, który dostarcza Polakom rozrywkę, telewizję, usługi telekomunikacyjne, zapewnia internet i prąd, łączy z władzą misterna sieć zależności”.

— W POLSACIE NIE MA TOTALNEJ PROPAGANDY, ALE POLITYCY PIS TRAKTOWANI SĄ ŁAGODNIE – TWIERDZI WIELOWIEYSKA: “Dziś w serwisach informacyjnych i publicystyce Polsat News nie ma topornej propagandy w stylu TVP, ale czołowi politycy obozu władzy pojawiają się na antenie częściej, są przepytywani łagodnie, a dziennikarze krytycznie wypowiadający się o PiS w mediach społecznościowych albo tacy, których na Nowogrodzkiej się nie lubi, powoli schodzą z wizji albo znikają z firmy. Strategia PiS jest przemyślana: z jednej strony telewizja rządowa wali opozycję pałką po głowie i uprawia propagandę sukcesu, zaspokajając emocje twardego elektoratu PiS. Z drugiej strony ofertę dla umiarkowanych, nieprzekonanych i obojętnych ma przyjazny władzy, ale stonowany Polsat”.

— WIELOWIEYSKA O RÓŻNYCH OPINIACH O MODELU SOLORZA: “Od ludzi z kręgów biznesowych słyszę różne opinie. Jedni mówią: nie ma nic złego w tym, że państwo pójdzie Solorzowi na rękę, choćby w opłacie za częstotliwość. Musimy wspierać rodzimych przedsiębiorców, wszystkie kraje to robią. Solorz buduje swój biznes tu, w Polsce, i to długofalowo. To nie jest ten typ biznesmena, który tanio kupuje od rządu, a drogo sprzedaje zagranicznym inwestorom. Jeśli coś kupuje, to żeby w tę firmę inwestować. A poza tym miliarder gra tak, jak przeciwnik pozwala. Inni kontrują: za chwilę stworzymy w Polsce system oligarchiczny na wzór węgierski. Współpraca państwa z wielkim biznesem jest korzystna i potrzebna, ale jeśli przekroczy pewną granicę i splecie się z władzą, przerodzi się w patologię. Wtedy Polska zamieni się w kraj bez równych szans w biznesie, w którym do przodu idą tylko, ci, którzy wykonują polecania władzy. A jeśli robią interesy w mediach, finansach, telekomunikacji – to zniszczą nie tylko gospodarkę wolnorynkową, ale również demokrację”.

— WIELOWIEYSKA PRZYTACZA ANEGDOTĘ O PRZEDSIĘBIORCZEJ NATURZE SOLORZA: „Dobre kilka lat temu ówcześni właściciele TVN Mariusz Walter i Jan Wejchert postanowili odwiedzić swojego kolegę z branży w jego willi w południowej Francji. Solorz przyjął gości w chińskich klapkach i w stroju niezobowiązującym, który można nabyć na bazarze Różyckiego. Na stole postawił trzy białe plastikowe kubki i polał tanie wino z kartonu. Anegdota pokazuje charakter Solorza. Tak, prestiż musi być, więc wartą fortunę willę we Francji trzeba mieć. Każdy szanujący się polski miliarder ma. Ale Solorz nie jest nadętym snobem, on tworzy i inwestuje, a nie trwoni grosz na konsumpcyjne luksusy”.
http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,24280235,zygmunt-solorz-i-interesy-z-wladza-cz-ii.html

— PAWEŁ WROŃSKI O DELFINIE MORAWIECKIM – pisze w GW: “Premier Mateusz Morawiecki właśnie przejmuje przywództwo w PiS i zapewne poprowadzi obóz władzy do wyborczego maratonu w 2019 r. Sobotnia konwencja partii może odpowiedzieć na pytanie, na jakich zasadach ta generacyjna zmiana będzie zachodzić”.

— WROŃSKI O MORAWIECKIM JAKO LIBERALE NARODOWYM: “W istocie Morawiecki usiłuje przekonać, że on, liberał narodowy, nie jest „moralnie lepszym”, ale znacznie skuteczniejszym  gospodarzem niż liberał europejski, czyli Tusk. I dyscyplinuje partię, rozsiewając pogłoski o przyspieszonych wyborach, np. poprzez rozwiązanie Sejmu, jeśli nie uchwali budżetu na czas”.

— WROŃSKI O ROLI KACZYŃSKIEGO: “Nadal jest jednak zagadką, jaką rolę dla siebie widzi Kaczyński. Czy w roku wyborczym pozostanie w cieniu, godząc się na bycie „ideowym patronem”? Jest pewne, że tym razem zmiana pokoleniowa odbywa się za jego zgodą i aprobatą. Granica tej zmiany jest jedna – skuteczność wyborcza”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24279961,zmiana-pokolen-w-pis-delfin-morawiecki-zdobywa-wladze.html

— OBIECANKI PLATFORMY W STOLICY – ANDRZEJ GAJCY: “Co ciekawe wówczas radni Platformy, wskazywali na konieczność uregulowania kwestii użytkowania wieczystego, zgodnie z duchem sprawiedliwości społecznej, jest priorytetem. Dla niektórych mieszkańców Warszawy nowa uchwała oznacza stratę nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, jeśli zdecydują się na wykup mieszkań. Ale chyba radnych PO i samego prezydenta Rafała Trzaskowskiego to niewiele już obchodzi. Politycy zwycięskiej partii w stolicy najwyraźniej uznali, że skoro kampania wyborcza już się skończyła, dotrzymywanie wcześniejszych zobowiązań nie jest już konieczne, a sprawiedliwość społeczną, którą sobie tak często wycierali twarze, można odłożyć na półkę”.

— GAJCY O TYM, ŻE DECYZJA W STOLICY BĘDZIE SŁUŻYĆ DEWELOPEROM: “Ponadto uchwalona wczoraj uchwała powoduje, że obniżka bonifikaty o 38 proc. dotyczyć będzie w praktyce jedynie indywidualnych mieszkańców, lecz jeśli chodzi np. o deweloperów to będą oni mogli liczyć – zgodnie z uchwałą miasta z 2017 roku – na 95 proc. bonifikatę przy wykupie całego budynku. Zatem znowu dzięki politykom zyskują właściciele firm deweloperskich, a zwykli mieszkańcy będą musieli płacić więcej”.

— POLITYCY PO W STOLICY DALI MOCNY ORĘŻ PIS-OWI – KONKLUZJA GAJCEGO: “Wystarczył miesiąc, aby politycy PO na przykładzie Warszawy dali mocny oręż Prawu i Sprawiedliwości przed kolejną kampanią. A nic tak nie zapada w pamięć wyborców i ich tak nie wkurza, jak kłamstwa polityków i wycofywanie się ze złożonych obietnic”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/obiecanki-platformy-w-stolicy-opinia/mhbfhgg

— MICHAŁ KARNOWSKI PISZE O TYM, ŻE SCHETYNA POSTAWIŁ SIĘ W ROLI PREMIERA I JEST OCENIANY NA TLE MORAWIECKIEGO: “Lider Platformy sporo ryzykował: sam postawił się w roli potencjalnego premiera, kazał Polakom spojrzeć na siebie jako na ewentualnego następcę premiera Morawieckiego i premier Szydło. Groził wcześniej, że premier „nie polubi piątków”. W domyśle – bo takie sprawi mu polityczne lanie. Niewiele z tego zostało. Styl przemówienia był niedobry, rwany, z kartki, przyczynkarski, chwilami histeryczny, bez żadnego wyrazistego przekazu, który   zostałoby w pamięci. Tezy mało wiarygodne, jak ta o nowym programie podatkowym. Nic dziwnego, że w kontekście zeznań Jacka Rostowskiego i Elżbiety Chojny-Duch przed sejmową komisją śledczą ds. afery VAT wzbudziło to śmiech, nie tylko w ławach rządowych”.

— PO CO BYŁO ROBIĆ TAKĄ OPERACJĘ – DALEJ KARNOWSKI: “Jeśli już robi się taką operację, to trzeba wiedzieć, po co i trzeba coś pokazać. I gdy w czasach opozycji PiS wchodziło w takie manewry, to jednak z przemyślanym przekazem. Schetyna nie wiedział po co tam stoi, był tym zmęczony, i nie miał nic do przekazania. Cena, jaką za to zapłaci, może być duża, do podważenia jego pozycji lidera całego „antyPiS-u” włącznie. Niejedna głowa tam się zastanawia: czy z nim możemy wygrać?”
https://wpolityce.pl/m/polityka/425720-po-co-schetyna-to-w-ogole-zrobil-cena-moze-byc-duza

— JESTEM ZBYT TWARDY – GRZEGORZ SCHETYNA w rozmowie z Piotrem Witwickim w RZ: “Niektórzy czasami mają do mnie pretensje, że mówię zbyt ostrym językiem. Jak z biblijną szarańczą, choć tu niektórzy nie wykazali się po prostu wiedzą. Generalnie staram się budować warianty, które mogą być wspólne, akceptowalne dla innych. Jestem cierpliwy i konsekwentny w budowie dużego projektu. Uważam, że wszystko, a dziś w szczególności politykę, trzeba budować na zaufaniu”.

— SCHETYNA O SPADKU ZNACZENIA POLSKI: “Konsultowano się z nami w najważniejszych sprawach. Ministrowie Niemiec i Francji, Steinmeier oraz Fabius, gdy wyjeżdżali na negocjacje z Ukrainą w tzw. formacie mińskim, dzwonili do mnie, mówiąc o planach, i potem – relacjonując te rozmowy. Teraz jeżdżę na szczyty EPP (Europejskiej Partii Ludowej – red.) i widzę, jak wiele Polska straciła. Mamy wyraźnie mniejszy wpływ na rzeczywistość. Mówi się, że pozycję buduje się przez lata i traci w tygodnie. Można tak mówić, ale jak się to widzi i doświadcza się tego na każdym kroku, to jest niezwykle przykre. Nie będzie proste odbudowanie naszych wpływów. Nawet jak wygramy wybory, to nie będzie tak, że stanie się to niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Ostatnio słyszę w Europie, że ta Polska z naszych ośmiu lat to nie była prawdziwa Polska. Że wszyscy się dali zwieść, a nasz kraj jest taki jak rząd Szydło i Kaczyńskiego. Agresywny i konfliktowy. Małostkowy i zakompleksiony. Taki, który nie szuka partnerów, tylko rozbija relacje wspólnotowe. Obecna Polska sytuuje sama siebie poza głównym stołem i, co gorsza, ma jeszcze o to do wszystkich pretensje”.

— SCHETYNA O TYM, ŻE NIE CHCE PRZEGRAĆ 8 WYBORÓW: “Ja nie chcę przegrać ósmych wyborów z rzędu, jak Kaczyński. Te pierwsze, samorządowe, nie były naszą porażką. Mogliśmy wygrać więcej sejmików, ale daliśmy ludziom nadzieję. Dziś PiS ma kłopoty i dekompozycję. Wygramy z nimi wybory do Parlamentu Europejskiego, a potem parlamentarne”.

— SCHETYNA O BIEDRONIU: ALBO ROBIMY POLITYKĘ ALBO SKLEP Z KOSZULKAMI:“Albo robimy politykę, albo robimy sklep i sprzedajemy koszulki. Dziś jest poważny czas i robimy poważne rzeczy: bronimy polskiej praworządności, konstytucji i trójpodziału władzy. Trzeba być razem, bo już sam system d’Hondta wymusza obecność na wspólnej liście, dając premię za dobry wynik”.

— SCHETYNA O PRZEMYŚLENIU 500+: “Zarazem musimy z efektu społecznego programu 500+ wyciągnąć wnioski. Dobrze przemyśleć, jak modernizować politykę społeczną, a jednocześnie rozszerzyć 500+. Tak, żeby ten program spełniał rolę demograficzną, bo liczba urodzeń ciągle spada”.
https://www.rp.pl/Plus-Minus/312139912-Grzegorz-Schetyna-Moim-projektem-zycia-jest-przegonic-PiS.html

— NIE MA POZWÓW W OBRONIE POLSKI – ANDRZEJ STANKIEWICZ: “Gdy pod naciskiem USA i Izraela rząd wyrzucał do kosza kontrowersyjną ustawę o IPN, liderzy PiS przekonywali, że mają lepszy pomysł na ściganie cudzoziemców oskarżających Polskę i Polaków o współodpowiedzialność za Holokaust. Instytut Pamięci Narodowej miał im wytaczać sprawy cywilne. Sprawdziliśmy, ile po pół roku jest takich pozwów. Okazało się, że ani jednego”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/ustawa-o-ipn-ile-pozwow/hcgk64h

— MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ O BŁĘDNEJ TAKTYCE KOŚCIOŁA: “Gotów jestem postawić tezę, że dziś, gdy Kościół wciąż cieszy się sporym autorytetem, łatwiej mu będzie się zmierzyć z przeszłością niż za kilka czy kilkanaście lat, gdy będzie znacznie słabszy. Zjawiska cywilizacyjne są nieubłagane, wolniej niż na Zachodzie, ale fala sekularyzacji dochodzi również do Polski. Taktyka oblężonej twierdzy prowadzi do tego, że kolejne sprawy będą wybuchały, Kościół powoli będzie się wykrwawiał, a jego autorytet będzie cierpiał”.
https://www.rp.pl/Plus-Minus/312139908-Michal-Szuldrzynski-Nauczka-ks-Jankowskiego.html

— W NIEDZIELĘ 2 rocznica tzw. “puczu”.

— URODZINY: SOBOTA: Adam Pieczyński, Stanisłau Szuszkiewicz, Jagna Marczułajtis-Walczak, Agnieszka Odorowicz, Jerzy Dziewulski, NIEDZIELA: Andrzej Wielowieyski kończy 91 lat, Anna Nehrebecka-Byczewska, Wojciech Szarama, Jacek Świat, Mirosław Czech.

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: