Stan gry, 28.11.2018

 

— OŚWIADCZENIE RZECZNICZKI RZĄDU NT LISTU MOSBACHER – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/11/28/

— KURIER PORANNY O SOWITYCH ODPRAWACH CZŁONKÓW DOTYCHCZASOWEGO ZARZĄDU WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO Z PSL I PO: https://www.egazety.pl/polska-press/e-wydanie-kurier-poranny.html

— PRZYGOTUJMY SIĘ NA KOLEJNE POGORSZENIE RELACJI Z WASZYNGTONEM – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI w RZ: “Awantura, jaka wybuchła w związku z listem ambasador USA Georgette Mosbacher, każe nam się przygotowywać na kolejne pogorszenie relacji z Waszyngtonem. Uczciwie trzeba przyznać, że list nie jest najszczęśliwszy i może świadczyć, iż nowa wysłanniczka Waszyngtonu nie poznała jeszcze wszystkich tajników dyplomacji. Literówki w nazwiskach adresatów, pomylenie funkcji, zwracanie się do premiera polskiego rządu „Ministrze Moraweicki” dały polskiej stronie powody, by uznać list za przejaw arogancji. I gdy w imię wolności słowa amerykańska ambasador pisze, że politykom nie wolno atakować mediów, ktoś może złośliwie powiedzieć, że identyczny list trzeba by wysłać do prezydenta Donalda Trumpa, który wciąż je łaje w USA”.

— CZY POLITYCY PIS NA PEWNO NIE ZAWINILI? – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Ale oburzający się polscy politycy powinni się zastanowić, czy na pewno nie zawinili. Czy krytyka mediów w wykonaniu polityków PiS nie może być odbierana jako próba ograniczania wolności słowa? Nie od dziś wiadomo, że gdyby tylko rządzący mogli, zrobiliby z mediami to samo co Viktor Orban”.
https://www.rp.pl/Komentarze/311279924-Szuldrzynski-Rzad-bedzie-musial-z-Mosbacher-wspolpracowac.html&cid=44&template=restricted

— O KOLEJNEJ INTERWENCJI MOSBACHER WS PODATKÓW – WOJCIECH WYBRANOWSKI I MARCIN MAKOWSKI W DORZE: “Pani ambasador bardzo wyraźnie, otwartym tekstem zadeklarowała, że nie powinno być tak, że wszystkie podmioty funkcjonujące na polskim rynku płacą podatek w podobnej wysokości. Mówiła, że polski i europejski rynek jest trudny dla amerykańskich firm i oczekiwała, że wprowadzone zostaną rozwiązania zmniejszające wysokość obciążeń podatkowych dla firm pochodzących ze Stanów Zjednoczonych – mówi nasz informator. Dodaje: – Ambasador oczekiwała, że nowe przepisy w efekcie postawią amerykańskie podmioty w uprzywilejowanej pozycji wobec polskich firm. Mówiła m.in o Uberze. Zdaniem naszego rozmówcy, roszczenia ambasador Mosbacher wywołały konsternację ludzi premiera Mateusza Morawieckiego. Miano ponoć nawet zwołać – jak twierdzi nasze źródło – specjalną naradę, na której zastanawiano się, jak zareagować na zaskakujące roszczenia Mosbacher i czy wysłać w tej sprawie pismo do Waszyngtonu. Nasz informator nie wie, jaki dalszy bieg nadano sprawie”.
https://dorzeczy.pl/kraj/85249/Kolejne-roszczenia-ambasador-Mosbacher.html

— PIS OSIĄGNĄŁ DUKROTNIE TO, CO PLANOWAŁ – ŁUKASZ ROGOJSZ w gazeta.pl: “Podział wyborczych łupów okazał się jednak dla PiS-u znacznie bardziej korzystny. Partia zdobyła samodzielną większość w aż sześciu województwach – podlaskim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, łódzkim i małopolskim. W trzech innych (śląskie, dolnośląskie, mazowieckie) miała natomiast najlepszy wynik, co otwierało szanse na rządy koalicyjne. Z drugiej strony, Koalicja Obywatelska planowała przejąć władzę w dziesięciu regionach, w których PiS nie zdobyło samodzielnej większości. Przekaz miał być prosty – jeśli Nowogrodzka nie może rządzić w pojedynkę, to nie może rządzić w ogóle. (…) Zawirowania na Podlasiu nie powinny jednak przesłonić całości powyborczego obrazu Polski. A ten jest dla PiS-u bardzo korzystny. Nowogrodzkiej udało się uzyskać najlepszy wynik (34,13 proc.) w historii wyborów samorządowych w III RP. W ostatecznym rozrachunku pozwoliło to na zdobycie władzy w aż ośmiu sejmikach wojewódzkich (to dwukrotnie więcej, niż zakładano w PiS-ie jeszcze latem tego roku). Dla porównania, w kadencji 2014-18 PiS rządziło jedynie na Podkarpaciu”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24213469,powyborcza-mapa-polski-to-sukces-pis-u-i-kaczynskiego-osiagneli.html

— ONET TWIERDZI, ŻE Z NOWOCZESNEJ MOŻE ODEJŚĆ AŻ 11 POSŁÓW – PAWEŁ PAWLIK: “– Jeśli Katarzyna Lubnauer i Adam Szłapka przystaną na propozycję i rozpoczną rozmowy o połączeniu klubów, to nic się nie wydarzy. Jeśli jednak pozostaną przy swoim, wyrzucą Misiłę i nie podejmą tematu połączenia klubów, to możliwe są różne scenariusze, w tym również ich wyjście z Nowoczesnej – dowiadujemy się ze źródeł w partii. Exodus może objąć nawet od 7 do 11 posłów”.

— PO CHCIAŁABY UTRZYMANIA NOWOCZESNEJ JAKO PARTII KANAPOWEJ – DALEJ ONET: “Może się jednak okazać, że Platforma Obywatelska nie będzie czekać z otwartymi rękami. W rozmowie z Onetem jeden z czołowych polityków tej partii przyznaje, że nikt nie ma wątpliwości, kto ponosi odpowiedzialność za wpadkę na Śląsku. Dodaje jednak, że Platforma będzie chciała pozostać przy szyldzie Koalicji Obywatelskiej, bo ten przyjął się marketingowo i PO na rękę będzie utrzymywanie Nowoczesnej przy życiu, chociażby jako partii kanapowej”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/bedzie-trzesienie-ziemi-w-nowoczesnej-katarzyna-lubnauer-moze-dostac-ultimatum/7l54lst

— Z SAMEJ WDZIĘCZNOŚCI ZA 500+ NIE BĘDZIE GŁOSÓW, CO INNEGO GDYBY LUDZIE SIĘ PRZESTRASZYLI, ŻE OPOZYCJA JE ZLIKWIDUJE – JAKUB MAJMUREK: “Dla opozycji najwygodniej by było, aby temat 500+ zniknął z przekazu dnia. W tym celu musiała pozbyć się wizerunku siły, która chce zabrać świadczenie. Wyborcy szybko przyzwyczajają się do podobnych transferów i niekoniecznie są skłonni dziękować za nie politykom przy wyborczej urnie. Z tego powodu PiS już wie, że na samej wdzięczności za 500+ nie wygra wyborów. Co innego, gdyby ludzie się przestraszyli, że opozycje je zlikwiduje”.

— LEWICA POWINNA OKRĄŻYĆ PIS Z LEWA – DALEJ MAJMUREK: “O ile liberałom do wzięcia swojego za rok wystarczy nie stawiać się na linii strzału w sprawie 500+, lewica może i powinna okrążyć w kwestii pomocy państwa dla rodzin PiS z lewa. PiS uruchomił apetyt Polaków i Polek na politykę społeczną, którego w ramach swoich założeń partia z Nowogrodzkiej nigdy nie będzie w stanie zaspokoić. Lewe skrzydło opozycji powinno to jak najszybciej politycznie skapitalizować”.
https://www.newsweek.pl/opinie/500-liberalowie-powinni-zejsc-z-linii-pisowskiego-strzalu/gp6kg09

— SŁAWOMIR SIERAKOWSKI O POLCE NA CZELE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO: “Jest pewien sposób na to, żeby Bruksela utarła nosa PiS-owi. Prawdopodobny rozkład sił w Parlamencie Europejskim pokazuje, że jeśli wygra opozycja, to Polska może dostać szefa Parlamentu Europejskiego. Europejska Partia Ludowa, do której należy Platforma Obywatelska i PSL, mogłaby już dziś ogłosić, że jej kandydatem jest np. Róża Thun i tym samym pomóc zwyciężyć opozycji. Zamiast więc przyjmować umizgi wysłanników Kaczyńskiego, centroprawica europejska powinna pomóc Polsce. Dlaczego już teraz do Niemca z Bawarii nie dołączyć na zasadzie parytetu kandydatki znad Wisły i walczyć nie o jedno, ale o dwa kluczowe stanowiska w Europie? Mogłaby to być Róża Thun albo była komisarz Danuta Hubner – bardzo doświadczone i cenione europarlamentarzystki. Komisja pokazałaby wszystkim populistom w Europie, że potrafi sobie z nimi radzić”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/slawomir-sierakowski-polka-szefowa-pe-jesli-wygra-opozycja/

— AFERA KNF, PIERWSZE ZARZUTY – jedynka GW.

— CBA ZABRAŁO MARKA CH.– jedynka RZ.

— BYŁY SZEF NADZORU USŁYSZAŁ ZARZUTY – jedynka DGP.

— KOMISJA ŚLEDCZA TO MUS – DOMINIKA WIELOWIEYSKA w GW: “Na pytanie, o co tak naprawdę chodziło w tej historii i kto grał w niej role, powinna odpowiedzieć prokuratura. Tyle że jest całkowicie zależna od rządu i ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, który jest częścią politycznej układanki związanej z biznesowym imperium PiS. Bo Ziobro ma swoich ludzi choćby w spółkach skarbu państwa. Dlatego to Sejm powinien wejść do gry. O wiele mniejsze znaczenie ma to, czy PiS będzie miał większość w komisji śledczej. Niech ma nawet swojego przewodniczącego. Najważniejsze, aby kluczowi urzędnicy stanęli przed posłami i pod przysięgą odpowiadali na pytania, o co w tej aferze chodzi. Tego wymagają przejrzystość życia publicznego i standardy demokratycznego państwa”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24218744,musi-powstac-komisja-sledcza-w-sprawie-afery-knf-marek-ch.html

— MAREK C. KOZŁEM OFIARNYM – JOANNA SOLSKA: “Po wielogodzinnym przesłuchaniu w prokuraturze Marek Ch., były szef Komisji Nadzoru Finansowego, usłyszał zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści przez inną osobę. Grozi mu do 10 lat więzienia. Zanosi się na to, że czarna owca PiS zostanie jego kozłem ofiarnym. (…) Dalsze losy Marka Ch. zależeć będą od tego, jak się w wybranej dla niego roli odnajdzie. Jeśli przyzna się do winy i całą weźmie na siebie, może będzie mógł liczyć na łagodniejszy wymiar kary. Gdyby jednak zaczął sypać… wtedy niech Bóg ma go w swojej opiece”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1773150,1,czarna-owca-kozlem-ofiarnym-marek-ch-z-zarzutami.read?src=mt

— ZUZANNA DĄBROWSKA W RZ O AFERZE KNF I WYSTARCZY NIE KRAŚĆ SZYDŁO: “Afera KNF pokazuje, że słowa premier Beaty Szydło z początku rządów PiS o tym, że „wystarczy tylko nie kraść”, pozostały tylko słowami. Ktoś przecież chciał kraść. Obecna władza osiągnęła punkt, w którym nic nie daje gwarancji, że teraz będzie już uczciwa. Co bowiem można odpowiedzieć na pytanie, „czy przestał pan już kraść w naszym sklepie?”. Nie jest pocieszeniem to, że kolejna afera z urzędnikami i politykami nie jest nadzwyczajną sytuacją w historii kolejnych rządów III RP”.
https://www.rp.pl/Komentarze/311279925-Dabrowska-Kopnac–w-ten-stolik.html&template=restricted

— CZESŁAW BIELECKI NA OPINIACH RZ O NIEMOCY URZĘDNIKÓW: “W Polsce następuje pokoleniowa zmiana u władzy. Ale nie zmienia się to, co było zgniłym owocem zgniłego kompromisu z początku lat 90., tych czasów Wielkiego Zamazania. Cóż głupszego niż wiara, że bez zmiany sposobu myślenia i działania funkcjonariuszy państwa stanie się ono normalne? To znaczy po prostu, że będzie służyć obywatelom, a obywatele będą jemu służyć”.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/311279941-Bielecki-Kto-naprawde-rzadzi-Polska.html&cid=44&template=restricted

— URODZINY: Agnieszka Holland, Wiesław Walendziak.

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: