Ziobro podważa podstawy istnienia Unii Europejskiej

20 List

„Sprawa afery KNF-u dotyczy najwyższych szczytów władzy i to najważniejsze osoby w państwie rekomendowane przez PiS są w nią zamieszane. Nowe taśmy, które się pojawiają, nowe wątki, np. związane z tym, że rodzina koordynatora służb specjalnych jest zatrudniona w instytucji podległej jednemu z bohaterów afery KNF, czyli prezesowi NBP, pokazuje, że ta władza sama nie jest w stanie się oczyścić i nie jest w stanie sprawdzić tej całej afery, tylko komisja śledcza może to zrobić” – powiedział szef klubu PO Sławomir Neumann. Do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego został złożony projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej ds. afery KNF.

Neumann powiedział, że komisja miałaby liczyć 11 posłów, z czego 6 posłów z klubów opozycyjnych. W projekcie zapisano, że ma zająć się ujawnioną w mediach próbą wymuszenia przez przewodniczącego KNF Marka Chrzanowskiego korzyści majątkowej od Leszka Czarneckiego w zamian za przychylność KNF dla planów restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A.”. Komisja śledcza miałaby też zbadać, czy członkowie KNF i innych organów lub instytucji wywierali wpływ na posłów PiS w celu przeforsowania rozwiązań umożliwiających wydawanie przez KNF decyzji w zakresie przejęcia banku przez inny bank.

„Długo czekaliśmy na chęć wykazania przez PiS, przez premiera Morawieckiego rozwiązania największego kryzysu, jaki mamy dzisiaj w Polsce po 1989 roku, kryzysu związanego z aferą korupcyjną KNF. Oczekiwaliśmy, że premier Morawiecki będzie chciał sprawę naprawdę wyjaśnić, bo obciąża też jego hipotekę. Wnioskowaliśmy o specjalne posiedzenie Sejmu i powołanie komisji śledczej w piątek. Nie chciano tego. Od tego momentu nowe informacje, które się pojawiają, tylko pokazują jeszcze większą potrzebę powołania komisji śledczej” – stwierdził szef klubu Platformy. A tymczasem rzeczniczka PiS Beata Mazurek jak mantrę powtarza, że nie ma potrzeby powoływania komisji śledczej dotyczącej afery KNF, bo w te sprawie „działają instytucje państwa”.

Timmermans: Do dzisiaj żadne z obaw Komisji, wyrażone w jej uzasadnionej propozycji, nie zostały rozwiązane przez stronę polską

– Muszę państwa poinformować, że niestety, do dzisiaj żadne z obaw Komisji, wyrażone w jej uzasadnionej propozycji, nie zostały rozwiązane przez stronę polską. Systematyczne zagrożenie praworządności nadal istnieje (tłumaczenie symultaniczne PE) – mówił Frans Timmermans na posiedzeniu Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego.

Timmermans: Komisja szczegółowo analizuje w tej chwili raport polskich władz

– W zeszły piątek odbyło się wysłuchanie przed Wielką Izbą Trybunału Sprawiedliwości. Na tej podstawie Trybunał podejmie ostateczną decyzję, w związku z działaniami, o które wnioskowała Komisja. Wczoraj na wniosek prezesa Trybunału, Polska przekazała raport związany ze stanem implementacji tej decyzji (z 27 października –red.), Komisja szczegółowo analizuje w tej chwili raport polskich władz (tłumaczenie symultaniczne PE)  – mówił Frans Timmermans na posiedzeniu Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego.

Timmermans: Polski rząd wydaje się wierzyć, że potrzebna jest nowelizacja ustawy by spełnić nakaz TSUE, by umożliwić powrót sędziów. Taka nowelizacja nie została do dzisiaj zaproponowana

– Bardzo ważne jest by sędziowie, którzy wrócili do pracy mogli nadal pracować i mogli orzekać w pełnej niezależności, oczekując decyzji Trybunału Sprawiedliwości. W tym kontekście odnotowuje z obawą, że polski rząd wydaje się wierzyć, że potrzebna jest nowelizacja ustawy by spełnić nakaz Trybunału Sprawiedliwości, by umożliwić powrót sędziów. Taka nowelizacja nie została do dzisiaj zaproponowana (tłumaczenie symultaniczne PE) – mówił Frans Timmermans na posiedzeniu Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego.

– Odnotowuję także z obawą ostatnią rezolucję nowej KRS, która stwierdza, że sędziowie, o których była mowa nadal są emerytami. To wiąże się z obawami dot. KRS i jej niezależności– dodał Timmermans.

Timmermans: Wniosek ministra sprawiedliwości do TK podważa podstawy istnienia UE

– Prokurator generalny i minister sprawiedliwości poprosił Trybunał Konstytucyjny o decyzję ws. niekonstytucyjności decyzji TSUE, w odniesieniu do stanu i organizacji polskiego sytemu sądowego. Ten wniosek ministra sprawiedliwości podważa podstawy istnienia Unii Europejskiej (tłumaczenie symultaniczne PE) – mówił Frans Timmermans na posiedzeniu Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego.

— FAKT O TYM, ŻE NA KIEROWNICTWIE PIS MIAŁO PAŚĆ 6 NAZWISK DO REKONSTRUKCJI: “Jak ustalił Fakt, Jarosław Kaczyński (69 l.) rzucił już liczbę zmian w gabinecie Mateusza Morawieckiego (50 l.): pięć plus jeden. Co to oznacza? Do tej pory spekulowano o wymianie piątki ministrów: wicepremier Beaty Szydło (55 l.), minister ds. pomocy humanitarnej Beaty Kempy (52 l.), szefowej MEN Anny Zalewskiej (53 l.), ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego (68 l.) i ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka (59 l.). Nasi rozmówcy mówią jednak, że prezes użył sformułowania „pięć plus jeden”. – Ale może specjalnie? Prezes czasem tak sonduje różne rzeczy – dywaguje ważny polityk PiS. Kim mogłaby być ta szósta osoba? Spekulowano już o odejściu z MON Mariusza Błaszczaka (49 l.), na stanowisko marszałka Sejmu. Niektórzy zastanawiają się, czy nie chodzi o Zbigniewa Ziobrę (48 l.) – z nim na pieńku ma Morawiecki. Jednak większość naszych rozmówców z grona władz partii twierdzi, że prezes nie zdecyduje się na tego kalibru dymisję, bo wywracałby do góry cały obecny układ władzy”.
fakt.pl

— DZIENNIK ZACHODNI NA JEDYNCE: DLACZEGO ŚLEDZTWO TRAFIŁO DO KATOWIC? 
“Dlaczego akurat śląski wydział PK wszczął śledztwo w sprawie podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej? Kierownictwo Prokuratury Krajowej to dziś przede wszystkim śledczy pochodzący z województwa śląskiego albo związani z naszym regionem. Nie tylko I zastępca prokuratora generalnego i prokurator krajowy Bogdan Święczkowski (pracował nad rozbiciem mafii paliwowej), ale także zastępcy prokuratora generalnego Krzysztof Sierak, Robert Hernard (zajmował się gangami na terenie Gliwic) i Marek Pasionek (pracował nad rozbiciem gangu Krakowiaka)”.
plus.dziennikzachodni.pl

— RODZINNA SIATKA – jedynka GW (W. Czuchnowski): “29-letni syn koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego w lipcu 2018 r. dostał dzięki Narodowemu Bankowi Polskiemu intratną posadę w Banku Światowym. Służby podległe Kamińskiemu mają teraz wyjaśniać aferę KNF, w której przewija się prezes banku centralnego”.
wyborcza.pl

— ZIOBRO I KAMIŃSKI TROPIĄ KORUPCJĘ WE WŁASNYM UKŁADZIE – Agnieszka Kublik w GW: “W sprawie afery KNF Ziobro zapewniał, że barwy partyjne nie będą miały znaczenia. To od początku brzmi jak szyderstwo. Wszak służby Kamińskiego – zapewne za wiedzą prokuratora Ziobry – dały Chrzanowskiemu wystarczająco dużo czasu, by mógł swój gabinet w KNF swobodnie przeczesać. Jeżeli Ziobro i Kamiński nie odsuną się od tej sprawy jak najdalej, to znaczy, że śledztwo nadzoruje po prostu partia. I że ma zostać zamiecione pod dywan na Nowogrodzkiej”.
wyborcza.pl

— TAKTYKA PRZECZEKANIA TO RYZYKO DLA PARTII RZĄDZĄCEJ – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI w RZ: “Zapewne dlatego PiS w sprawie afery KNF przyjął taktykę na przeczekanie. Taka taktyka to jednak spore ryzyko dla partii rządzącej. Przede wszystkim nie pozwala jej wyjść z defensywy, w której znalazła się w kolejnych dniach afery”.

— OBOK MISIEWICZA, CHRZANOWSKI TO NAJBARDZIEJ SPEKTAKULARNY PRZYKŁAD FIASKA BUDOWY NOWYCH ELIT: “Dymisja Marka Chrzanowskiego nie jest zapewne pierwszą ani ostatnią dymisją człowieka powołanego na wysokie stanowisko przez rządy PiS. Ale chyba jest – obok historii Bartłomieja Misiewicza – najbardziej spektakularnym przykładem fiaska koncepcji budowy nowych elit”.
rp.pl

— JOANNA SOLSKA O WĄTPLWOŚCIACH WS PPK: “Drugi powód jest jeszcze ważniejszy. Na giełdzie stracić można w wyniku zmian koniunktury. W Polsce do jednego ryzyka, związanego z istotą rynku kapitałowego, dochodzi jeszcze jedno – otóż nie mamy żadnej gwarancji, że fundusze, które będą PPK zarządzać, od razu nie będą bardziej skłonne lokować naszych pieniędzy w przedsięwzięcia, na którym bardziej zależy politykom, niż kierować się racjonalnością ekonomiczną i szansą przyszłych zysków. Np. w bankrutujące kopalnie. Jak widzimy w aferze KNF, politycy stosują cały wachlarz sposobów, żeby instytucje finansowe do tego zmuszać. Dla polityków zaś ważniejsze są ich bieżące korzyści i zyski związane z nadchodzącymi wyborami niż przyszłe zyski emerytów. Utrata lub szansa na dodatkowe głosy w ich kalkulacji liczy się bardziej niż wysokość naszych przyszłych emerytur”.
polityka.pl

>>>

Jedna odpowiedź to “Ziobro podważa podstawy istnienia Unii Europejskiej”

  1. Hairwald 21 listopada 2018 @ 01:30 #

    Reblogged this on Holtei i skomentował(a):

    Tylko sejmowa komisja śledcza może wyjaśnić aferę KNF.

Dodaj komentarz