Państwo do Dupy

1 Maj

Upartyjnienie Polski przez PiS trwa w najlepsze. PRL PiS, a nie żadne PRL bis.

Państwo spróchniałe, jego instytucje nadają się do Dupy, jak zresztą nazywa się prezydent – w cudzysłowie „prezydent” Dupa.

Od 1 maja przejmie schedę po I prezes SN Małgorzacie Gersdorf. Oprócz organizacji wyboru kandydatów na nowego prezesa SN Kamil Zaradkiewicz może odmrozić pracę nielegalnej Izby Dyscyplinarnej. Jeśli wprowadzi ostry prorządowy kurs, na emeryturę odejdą starsi sędziowie.

Decyzję o wyznaczeniu Kamila Zaradkiewicza na „komisarza” w SN Kancelaria Prezydenta ogłosiła w czwartek 30 kwietnia 2020. Czyli w ostatnim dniu urzędowania I prezes SN Małgorzaty Gersdorf.

Prezydent Andrzej Duda powierzył mu wykonywanie obowiązków prezesa SN tymczasowo. Powołał się na przepis ustawy kagańcowej uchwalonej przez PiS, która dała mu takie uprawnienie, bo SN nie wyznaczył pięciu kandydatów z których Duda wybrałby nowego prezesa. Takie zasady wyboru następcy Gersdorf wprowadził PiS w wielokrotnie nowelizowanej ustawie o SN.

Sąd Najwyższy nie wybrał jednak kandydatów na nowego prezesa z powodu epidemii – prezes Małgorzata Gersdorf nie zwołała Zgromadzenia sędziów SN w trosce o ich zdrowie, by nie zarazili się koronawirusem.

Więcej o amoralnym Zaradkiewiczu >>>

Zaradkiewicz od maja tymczasowo pokieruje Sądem Najwyższym, po ustępującej I prezes Małgorzacie Gersdorf. Ma zorganizować wybory nowego prezesa SN. Wybór Zaradkiewicza na „komisarza” może oznaczać, że władza chce szybko przejąć kontrolę nad SN. Kim jest „komisarz” SN?

Więcej o Zaradkiewiczu >>>

Byli prezydenci i premierzy: „Nie weźmiemy udziału w pseudowyborach

Wszyscy żyjący byli prezydenci – Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski – a także premierzy, m.in. Leszek Miller, Ewa Kopacz i Jan Krzysztof Bielecki piszą: „Nie weźmiemy udziału w pseudowyborach. Mamy nadzieję, że podobnie uczynią kandydaci i wyborcy, którzy podzielają naszą troskę o demokratyczną przyszłość Polski”

Więcej o decyzji byłych prezydentów i premierów >>>

Głębokość Wisły na odcinku warszawskim oscyluje wokół 50 cm, ziemia od dawna nie widziała długich deszczy, niedawno płonął  Biebrzański Park Narodowy, w lasach niemal całej Polski stan zagrożenia pożarowego. Ekspert: „Jeszcze miesiąc temu miałem nadzieję, że może nie będzie tak katastrofalnie. Dziś już jej nie mam”.

O suszy, kolejnej klęsce >>>

Dziwię się Andrzejowi Dudzie i jego rodzinie, którzy muszą sobie zdawać sprawę, że będą żyć w przyszłości otoczeni pogardą. Po pierwszej kadencji o Andrzeju Dudzie nigdy w encyklopediach nie będzie pochwał, ale teraz uparł się chyba, by były wyłącznie kpiny. Trzeba mieć rudymentarne poczucie godności osobistej i w prymitywnej ustawce politycznej pod siebie nie uczestniczyć – mówi prof. Radosław Markowski, politolog, dyrektor Centrum Studiów nad Demokracją Uniwersytetu SWPS, który od początku epidemii prowadzi badania nad jej skutkami politycznymi, gospodarczymi i społecznymi. – We wszystkich 3 pomiarach 70-80 proc. źle ocenia zamysł rządu PiS, który zmusza Polaków do udziału w tym, co miało być wyborami. Stabilne 65-70 proc. uważa, że nawet jeśli do nich dojdzie, to będą nielegalne, bo naruszono konstytucję i ordynację wyborczą, w końcu, że Andrzej Duda ma przewagę, bo inni kandydaci nie mogli prowadzić kampanii wyborczej, a on mógł – dodaje.

Wywiad z prof. Radosławem Markowskim >>>

Kiedy kończy się możliwość krytykowania władzy, kończy się wolność i bezpieczeństwo, a zaczyna się dyktatura.

„Wszyscy, którzy krytykują PiS są zaangażowani politycznie po drugiej stronie politycznego sporu, sprzyjają opozycji” – taki przedziwny „argument” usłyszałam dziś z ust polityka Prawa i Sprawiedliwości. Słowo „argument” biorę w cudzysłów, bo to stwierdzenie nim oczywiście nie jest, warto jednak pochylić się nad takim typem rozumowania, bo ono dominuje dziś po stronie partii rządzącej. Sądzę, że wytyczne speców od politycznego marketingu nakazują działaczom partii Kaczyńskiego powtarzać w kółko to właśnie zdanie i dlatego właśnie warto zatrzymać się i zastanowić, co ono naprawdę znaczy.

Felieton Elizy Michalik w całości >>>

Dodaj komentarz