Nauczyciele coraz bliżej strajku

26 Mar

„Spotkamy się 1 kwietnia. Zakładam, że ta data nie będzie podmiotem ani przedmiotem żartu. Szkoda, że te dzisiejsze godziny, w jakiejś mierze stracone, nie przybliżyły nas do rozwiązania problemu. Strona rządowa nie przedstawiła żadnych, żadnych propozycji poza upartym powrotem do tego, że robią gest, przenosząc podwyżkę z 2020 roku na wrzesień 2019” – powiedział przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Posiedzenie Rady Dialogu Społecznego dotyczące sytuacji w oświacie zostało przerwane po czterech godzinach.

Zdaniem Jana Guza z OPZZ rozmowy nie przybliżyły stron do jakiegokolwiek kompromisu. – „Propozycje wzrostu wynagrodzeń absolutnie nie korespondują z oczekiwaniami żadnego z partnerów społecznych, łącznie z Solidarnością. Na pewno nie odwołujemy strajku ani przygotowań do akcji protestacyjnej. Żaden ze związków. Natomiast czekamy na propozycję strony rządowej. Z naszej strony ciągle jest 1000 zł na stole” – stwierdził Guz.

Jeszcze przed rozpoczęciem dzisiejszego spotkania z przedstawicielami rządu Broniarz podał wstępne wyniki referendów, jakie odbyły się w szkołach, które weszły w spór zbiorowy. – „Potwierdza się informacja, że do sporu zbiorowego weszło ponad 85 proc. szkół, przedszkoli, placówek edukacyjnych. Za strajkiem w tych placówkach, które weszły w spór zbiorowy, opowiedziało się od 85 do 90 proc. zatrudnionych tam nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami” – poinformował Broniarz. Dodał, że nie są to ostateczne dane.

4 czerwca coraz bliżej – obchody nabierają kształtów. 4 czerwca o godz. 12 na gdańskim Placu Solidarności odśpiewany zostanie hymn Polski, a także podpisana „Deklaracja Wolności i Solidarności”. O godz. 17, w sercu Gdańska, na Drodze Królewskiej odbędzie się wiec, na którym głos zabierze Lech Wałęsa i Donald Tusk, a o godz. 20 rozpocznie koncert, na którym wystąpią głównie polskie zespoły pokazujące naszą drogę historyczną przez te ostatnich 30 lat” – zapowiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Dodała, że 3 i 4 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności będzie trwało forum obywatelskie. – „Do różnych paneli zapraszamy burmistrzów innych miast, wydaje się niemal na 100 proc. pewne, że przyjedzie chociażby burmistrz Londynu” – poinformowała Dulkiewicz.

Obchody będą we wszystkich samorządach spięte jedną klamrą, znakiem graficznym. O tym w artykule „Autor znaku „Solidarności” stworzył logo obchodów rocznicy 4 Czerwca”.

W prace komitetu organizacyjnego czerwcowych obchodów w Gdańsku włączyli się Henryk Wujec i Janusz Steinhoff, którzy po wyborach 1989 r. weszli do Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Steinhoff powiedział, że większość z osób, które zakładały OKP i dożyły dzisiejszych czasów jest bardzo dumnych z ostatnich 30 lat historii Polski. – Dla nas, ludzi, którzy zaczynali swoją działalność 4 czerwca, Gdańsk jest miejscem, gdzie wszystko się zaczęło. Negatywnie oceniamy stanowisko rządu i prezydenta wobec 30 lat transformacji. Padały z ich ust wypowiedzi dezawuujące wydarzenia takie, jak Okrągły Stół. Zdecydowanie przeciwstawiamy się fałszowaniu historii, fałszowaniu tych wszystkich wydarzeń, które miały bardzo istotne znaczenie dla najnowszej historii Polski. Jesteśmy bardzo wdzięczni przedstawicielom samorządów, iż w sposób godny i adekwatny do rangi tego wydarzenia będziemy mogli wspólnie po 30 latach obchodzić dzień 4 czerwca 1989 roku” – podkreślił Steinhoff.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że zaproszenia na główne uroczystości, które odbędą się w Gdańsku, zostaną wysłane do wszystkich. – „Przedstawiciele rządu bardzo dobrze wiedzą, że świętujemy w Gdańsku i takie zaproszenia na pewno będą” – stwierdził Trzaskowski.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: