Desperacja Kaczyńskiego

25 Lu

To objaw desperacji i hazardowa zagrywka obliczona na to, że dobry wynik w eurowyborach przełoży się na sukces jesienią” – tak ostatnie deklaracje Jarosława Kaczyńskiego komentuje ekonomista prof. Witold Orłowski.

Na sobotniej konwencji lider PiS osobiście złożył kilka bardzo atrakcyjnych dla wyborców, ale kosztownych dla budżetu obietnic.

W rozmowie z money.pl, Orłowski z obawą podchodzi do ich realizacji. Komentując sytuację gospodarczą mówi: „Trudno szacować, jak bardzo, ale wzrost spowolni. Po pierwsze przez brexit, ale też przez spowolnienie w Niemczech”. Przekonuje, że budżet państwa może mieć problem z udźwignięciem PiSowskich deklaracji.

Jak wynika z szacunków money.pl – tylko kilka punktów z długiej listy owych obietnic może kosztować nawet 35 miliardów złotych.

„Najbardziej zastanawiające jest to obniżenie kosztów pracy” – ocenia prof. Orłowski – przekonując, że nie wiadomo o co w tym chodzi i że chyba sam Kaczyński nie rozumie tego. „To niejasna obietnica rzucona tym nie najbiedniejszym, pozostałe skierowane są już dla osób mniej majętnych” –mówi.

Zdaniem ekonomisty to staranne podkreślanie, kiedy poszczególne obietnice zostaną zrealizowane nie pozostawia złudzeń, po co są składane i dodaje, że w efekcie może to być dla PiS bardzo niekorzystne.

„To kupowanie głosów z otwartą przyłbicą. Rządzący tego nawet nie kryją, deklarując wypłatę trzynastki dla emerytów już 1 maja. Z kolei w lipcu dokupią kolejne głosy, rozszerzając program 500+. Nawet nie udają, że któraś z propozycji to element planu Morawieckiego” – ocenia Orłowski.

Wszystko to – zdaniem ekonomisty – pogrąży budżet. „Trudno jednak powiedzieć, czy będzie potrzebna jego nowelizacja. Możliwe, że rządzący będą stosowali manewry, żeby tego nie robić. Byłoby to przecież przyznanie się do tego, że pieniędzy na to jednak nie ma” – podkreśla. Dodaje: „Jednym z takich manewrów może być zaciągnięcie przez ZUS pożyczki na poczet wypłaty pieniędzy na „trzynastkę” dla emerytów”.

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Desperacja Kaczyńskiego”

  1. Hairwald 26 lutego 2019 @ 06:45 #

    Reblogged this on Holtei i skomentował(a):

    Krystyna Pawłowicz miała zamilknąć, ale w PiS nikt już nie panuje nad choasem, więc ten produkt kobietopodobny pluje na całego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: