Czy Kaczyński przetrzyma aferę Kaczyńskiego?

12 Lu

Jest wielce możliwe, że inicjatywa posła Platformy Obywatelskiej Michała Szczerby, stanie na drodze zachłannym planom  Jarosława Kaczyńskiego, a w  najgorszym wypadku je wyhamuje.

Parlamentarzysta jako szef Towarzystwa Przyjaciół Woli, którego siedziba mieści się przy Srebrnej 12 postuluje, aby stojąca przy Srebrnej 16 kamienica znów została uznana za zabytek.

O spółce Srebrna, która mieści się pod inkryminowanym adresem, od niedawna pisze Gazeta Wyborcza w kontekście wycieku nagrań z negocjacji pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim, szefem rządzącej partii PiS a spowinowaconym z nim architektem z Austrii, który sporządził projekt nowej zabudowy i bezskutecznie domaga się zapłaty za wykonaną pracę.

„Na nagraniu Kaczyński ożywia się, gdy słyszy, że fundacja może mieć 30% dochodu z wynajmu biurowca rocznie. Wzorem są deweloperskie interesy 

Zobacz więcej

Towarzystwo Przyjaciół Woli ma swoje argumenty i dowodzi, że kamienica faktycznie jest zabytkiem. Jest to dawny budynek XIX-wiecznej Fabryki Kotłów Bormann, Szwede i S-ka. Sama fabryka to – jak przypomina TPW „wielka historia przemysłowej Warszawy. Pracowało tam 700 osób. (…) W jedynym ocalałym budynku przy Srebrnej 16 pracowała dyrekcja i administracja!”.

Michał Szczerba przypomina także, iż w czasie II wojny światowej budynek ten odegrał istotną rolę. Walczyli i ginęli tu żołnierze Powstania Warszawskiego ze Zgrupowania AK Chrobry.

Wcześniej Srebrna 16 zabytkiem formalnie już była, ale została wykreślona z rejestru w 2015 r., czyli za czasów prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

O wykreślenie wnioskowała spółka Srebrna, opierając się na opinii Jakuba Lewickiego, który dowodził, że wartość historyczna tych budynków jest zerowa. Interesujące jest to, że po przejęciu władzy przez PiS właśnie Jakub Lewicki został mazowieckim konserwatorem zabytków.

Jeśli stołeczny konserwator zabytków ponownie wpisze budynek przy Srebrnej 16 do rejestru, władze spółki Srebrna, każdą decyzję będą musiały uzgadniać z konserwatorem zabytków.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: