Kaczyński może stworzyć tylko oligarchię, a nie elity

26 Gru

„Kaczyński nie bierze pod uwagę, że elit wyprodukować się nie da. Błędnie zakłada, że ktoś może zostać elitą z partyjnego nadania. Nie może. Ktoś do elity należy nie dlatego, że wyznaje jakąś ideologię, ale dlatego, że to, co robi, ma wartość – np. naukową czy artystyczną. Te nowe niby-elity wyprodukowane odgórnie przez prezesa PiS obniżą jakość życia umysłowego w Polsce, bo kryterium przynależności do nich będzie ideologia, a nie zdolności” – stwierdził w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” prof. Andrzej Rychard.

Skrytykował też działania prezydenta i całego obozu rządzącego. – „Pierwszą osobą w państwie, która powinna nosić koszulkę z napisem: „Konstytucja”, jest prezydent Duda. I nie tylko koszulkę. On powinien być jej strażnikiem, a okazało się, że stoi na straży tych, co ją łamią. Prezydent podpisał ustawę przywracającą do pracy sędziów SN, a potem oskarżył ich o „anarchię prawną” – zauważył. Prof. Rychard wytknął wiele niespójności w postępowaniu partii rządzącej. – „PiS (…) liczy na to, że ludzie widzą drzewa, a nie widzą lasu, ale PiS na naszych oczach zatraca zdolność kreowania i kontrolowania narracji politycznej. To jest przed wyborami bardzo groźne dla władzy – utrata kontroli nad własnym wizerunkiem. Tradycyjny elektorat „tradycyjnego” PiS się kurczy” – stwierdził prof. Rychard.

Prof. Rychard, który jest dyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, odniósł się także do niedawnego oświadczenia Rady Naukowej tegoż Instytutu. O tym w artykule „Naukowcy z macierzystej uczelni Glińskiego krytykują jego działania i wypowiedzi”.

„To precedens, bo mamy bezprecedensową sytuację: władzę, która lekceważy Konstytucję, prawo i obywateli, i kolegę, który jest w tej władzy. Nie było to dla nas łatwe, ponieważ Piotr Gliński przez wiele lat współtworzył ten Instytut. Jego dorobek badacza społeczeństwa obywatelskiego jest niezaprzeczalny, ale Rada większością głosów postanowiła zabrać głos w sprawie czynów i słów wicepremiera Glińskiego, bo nie chcielibyśmy, aby to, co mówi i robi, zostało uznane za reprezentatywne dla społeczności Instytutu” – powiedział prof. Rychard.

>>>

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: