Jak Kościół indoktrynuje dzieci

25 Gru

Polski kościół znany jest z tego, że lubi się mocno angażować w życie społeczno-polityczne w naszym kraju. Nie ma praktycznie tematu ze sfery publicznej, w którym nasi hierarchowie nie mieliby czegoś ważnego do powiedzenia. Biada temu, kto spróbuje nacisnąć kościołowi na odcisk. Osoba taka może być pewna, że organizacja czarnych panów w sutannach nie odpuści mu żadnej zniewagi lub ataku na interesy kościoła.

Tym razem jednak temat, który chcemy poruszyć, jest z pozoru bardziej zabawny, choć po dokładnym przyjrzeniu się materii może się okazać, że takie sianie fermentu w umysłach młodych ludzi jest bardziej groźne od kolejnych datków, przekazywanych na Ojca Rydzyka. Mowa o nowym podręczniku do katechezy, który służyć będzie nauczaniu religii w polskich szkołach. 

Znajdziemy w nim wiele “cennych rad”. Zdecydowanie najciekawszą z nich okazuje się jedno z zaleceń rubryczki “Wprowadź w życie”, które sugeruje uczniom następujący tok postępowania: “postaraj się zaoszczędzić pieniądze, nie kupując sobie ulubionych słodyczy. Złóż je w ofierze na tacę w czasie najbliższej mszy świętej“.

Trzeba przyznać, że logika proponowana przez podręcznik do Katechezy jest niezwykle pokrętna. Dzieci namawiane są do oszczędzania pieniędzy, poprzez niekupowanie ulubionych słodyczy, by następnie przekazać te środki na tacę w kościele. Gdzie tu dla młodego człowieka jest oszczędność?

Może zamiast napychać sakwy kościołowi, lepiej żeby młodzi wydali jednak pieniądze na coś dla siebie. Niekoniecznie słodycze, bo te ponoć są niezdrowe, ale np. zdrową przekąskę albo ciekawą gazetę. Rydzykowi i spółce do kolejnych Maybachów dokładać nie trzeba. Tu świetną robotę wykonują bezdomni…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: