Duda dudkiem

25 Gru

Falę szczerego oburzenia wywołał komentarz głowy państwa, na temat  sędziów przywróconych na stanowiska, wyrokiem Trybunału  Stanu Unii Europejskiej. Pod wywiadem jakiego Andrzej Duda udzielił Super Expressowi  roi się od krytycznych opinii.

Prezydent wyraził w nim /…/ głębokie ubolewanie, że w związku z orzeczeniem TSUE wracają do SN sędziowie splamieni w czasach komunistycznych. Przekonywał ze stanowczością godną lepszej sprawy, że „Odesłanie sędziów na emeryturę było jak najbardziej uzasadnione”.

Oświadczył też, że póki ostatnia nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym nie wejdzie w życie, to sędziowie wcześniej przesunięci na emeryturę zajmują gabinety bezprawnie. Podkreślił, iż I prezes SN, rzecznik praw obywatelskich i posłowie opozycji mieli szansę zaskarżyć przepisy każdej z ustaw o sądownictwie do Trybunału Konstytucyjnego, ale „tego nie zrobili”.

To, że po zmianach dokonanych przez PiS sędziowie nie uznają TK, prezydent skwitował krótko: „nie uznają rzeczywistości”./…/  „To, że dzielą trybunały na swoje i nie swoje, to brak odpowiedzialności” – dodał.

Komentując werdykt TSUE, Duda stwierdził ponadto: „Polska nie ma już gdzie się od niego odwołać” i dodał, że przyjmuje go, bo  za jego odrzucenie czekałyby nas konsekwencje. Zaraz też zastrzegł, że to wcale nie oznacza, że się z nim zgadza. Jedyne co go cieszy, to pozostawienie Izby Dyscyplinarnej oraz fakt, że są nowi sędziowie.

Przypomnijmy, że projekt ustawy, na mocy której na przymusową emeryturę mieli przejść sędziowie Sądu Najwyższego po ukończeniu 65. roku życia, przygotował sam Andrzej Duda, a PiS w Sejmie ją przegłosował. Projekt dotyczył także I prezes SN Małgorzaty Gersdorf, choć jej konstytucyjna kadencja kończy się w 2020 r. Wyjątkami miały być osoby które wystąpiłyby do prezydenta, z prośbą o możliwość dalszego orzekania.

Komisję Europejską  zaskarżyła ustawę do TSUE, a ten  wydał postanowienie zabezpieczające, wstrzymując prezydencką czystkę do czasu wydania ostatecznego wyroku w tej sprawie. PiS wycofał się ostatecznie z pomysłu Dudy i w Sejmie zmienił  – już po raz siódmy – ustawę o SN.

Prezydent zwlekał z podpisaniem nowelizacji do ostatniego dnia, gdy jednak to uczynił oznajmił publicznie, iż „praktyki TSUE są groźne i niebezpieczne dla suwerenności”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: