Święta? Nie dajcie zniszczyć w sobie tego, co najpiękniejsze, żadną wiarą w niebyt

24 Gru

I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf złożyła wszystkim polskim obywatelom świąteczne życzenia. – Chciałam państwu bardzo podziękować za to, że wspieraliście sędziów i sądy w obronie praworządności – powiedziała na nagraniu opublikowanym w serwisie YouTube, zapowiadając jednocześnie, że w kwestii obrony polskiego sądownictwa jest jeszcze wiele do zrobienia.

– Cieszę się, że mogę złożyć wszystkim obywatelom Rzeczpospolitej Polskiej życzenia świąteczne: miłych, zdrowych, spokojnych, uciszonych świąt Bożego Narodzenia i dobrego nowego roku – mówiła prof. Małgorzata Gersdorf w gmachu Sądu Najwyższego, dodając po chwili życzenie, by przyszły rok nie był gorszy od poprzedniego.

Podziękowania dla obrońców wolnych sądów

Następnie I prezes Sadu Najwyższego zwróciła się z podziękowaniem do wszystkich osób, które stanęły w obronie wolnych sądów. – To wsparcie było nam potrzebne dla świadomości, że walczymy o coś dobrego – podkreśliła prof. Gersdorf. Zaznaczyła także, że w tej walce nie chodziło o sędziów i obronę ich stanowisk, ale o „kształt państwa”, czyli „rozdział sądownictwa od władzy wykonawczej”.

W swoim wystąpieniu prof. Małgorzata Gersdorf odniosła się także do decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który podtrzymał w mocy decyzję o zastosowanie zabezpieczenia w postaci zawieszenia ustawy o SN. Tym samym sędziowie zmuszeni do przejścia w stan spoczynku powrócili do pracy. I prezes SN nazwała to „małym zwycięstwem”, podkreślając jednak, że do pełnego zwycięstwa potrzeba jeszcze opublikowania nowelizacji ustawy o SN podpisanej już przez prezydenta Andrzeja Dudę w poniedziałek wieczorem. – Pan prezydent uważa, że taka ustawa jest konieczna i nie respektuje postanowienia Trybunału w Luksemburgu – stwierdziła prof. Gersdorf.

I prezes Sądu Najwyższego powiedziała także, że przywrócenie sędziów do Sądu Najwyższego to nie jest koniec walki o wolność sądownictwa w Polsce. – Niekonstytucyjne były przede wszystkim działania dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa – wskazała prof. Gresdorf, uzasadniając, że sędziowie zasiadający w KRS zostali wybrani niezgodnie z przepisami ustawy zasadniczej.

– Miejmy nadzieję, że to wszystko skończy się dobrze dla naszej ojczyzny – podsumowała I prezes SN.

Kolejna nowelizacja ustawy o SN

Najnowsza wersja ustawy o Sądzie Najwyższym zakłada że sędziowie SN albo sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zostali zmuszeni do przejścia w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, powraca do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym w chwili wejścia ustawy w życie. Przepisy stanowią także, że kadencja osoby zajmującej stanowiska pierwszego prezesa SN uważana jest za nieprzerwaną.

O powrocie sędziów do Sądu Najwyższego zdecydował wcześniej Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w ostatecznym orzeczeniu w sprawie środków tymczasowych podtrzymał swoją decyzję o zawieszeniu przepisów ustawy o SN.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: