Ziobro, czego się nie dotknie, przekręt

23 Gru

Jest  o co pytać, bo pochłonęły równe 25 mln zł. Tyle resort sprawiedliwości przeznaczył na rozdanie kamizelek odblaskowych dla około 3 miliony uczniów szkół podstawowych. Miały do nich dotrzeć do końca tego roku.

Mijają tymczasem ostatnie godziny grudnia 2018, a kamizelek ani widu ani słychu. Ministerstwo twierdzi, że „kamizelki i materiały edukacyjne są wysyłane do kolejnych placówek praktycznie codziennie”. Ponieważ akcja miała się rozpocząć od miejscowości na południu Polski, więc dziennikarze „Rzeczpospolitej”, która zainteresowała się sprawą zadzwonili do 20 losowo wybranych placówek edukacyjnych, m.in. w Żywcu, Szczyrku, Leżajsku, czy Pszczynie. W żadnej z nich nie pojawiły się kamizelki odblaskowe. Zagadnięty o kamizelki rzecznik ministra sprawiedliwości – nabrał wody w usta.

Natomiast gazeta ujawniła, że Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia wybrana na wykonawcę kampanii od sierpnia nie może znaleźć firmy, która je wyprodukuje.  Był to jedyny oferent. „To zdarzenie niecodzienne, bo w innych konkursach w zakresie przeciwdziałania przestępczości ministerstwa zgłaszało się wielu chętnych – resort dzielił środki na wiele fundacji i stowarzyszeń” – komentuje dziennik.

Na dodatek mimo to, że potencjalni wytwórcy uznali, że czas na realizację takiego wielkiego zlecenia był zdecydowanie za krótki, w połowie października z hukiem zainaugurowano ogólnopolską kampanię na rzecz bezpieczeństwa „Dobrze Cię widzieć”. Wzięli w niej udział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Prezes fundacji Jacek Sapa w rozmowie z „Rzeczpospolitą” wyjaśnia, że przetargu nie rozstrzygnięto i dlatego wybrano producenta z wolnej stopy. Jednocześnie nie chce ujawnić jego nazwy, ani tego, ile kamizelek już rozdano – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Częstochowskie Zakłady Graficzne długo jeszcze wspominać będą jak zły sen moment, w którym złamały monopol wojska na drukowanie dla MEN matur i egzaminów gimnazjalnych. Pokonując – w drodze przetargu – Wojskowe Zakłady Kartograficzne – niższą o 8 mln zł wyceną usługi, sprowadziły sobie na głowę PiS–owski wymiar sprawiedliwości.

Zadarły ze spółką podległą Ministerstwu Obrony Narodowej. Kontrakty na drukowanie matur i egzaminów gimnazjalnych wygrywała ona od 2005 roku. Realizację tych zamówień zlecała Toruńskim Zakładom Graficznym Zapolex oraz Drukarni Pozkal z Inowrocławia.

Jak piszą dziennikarze śledczy Onetu, do zeszłego roku za drukowanie matur i egzaminów gimnazjalnych Ministerstwo Edukacji Narodowej płaciło Wojskowym Zakładom Kartograficznym około 34 mln zł. W przyszłym roku WZK zainkasują za to już tylko 17 mln zł, a rok później 15 mln zł.

Jest się o co bić, więc jak pisze Onet, zaczęto pisać na częstochowską drukarnię donosy do prokuratury i Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Spółka zaskarżała też rozstrzygnięcie przetargu, a sprawa trafiła do sądu i Krajowej Izby Odwoławczej /KIO/.

W końcu do Częstochowskich Zakładów Graficznych wkroczyła policja z nakazem prokuratorskim. Przeprowadzono przeszukania.  Przed sądem, prywatna drukarnia wygrała ale wojsko nie złożyło broni, mało tego – poprosiło prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę o objęcie śledztwa szczególnym nadzorem.

Doszło więc do kolejnych przeszukań w Częstochowskich Zakładach  Graficznych. Pod zarzutem fałszowania dokumentów zatrzymanych zostało dwóch pracowników. Z firmy zabrano firmowy serwer, dane technologiczne i handlowe spółki, a także dokumentacja dotycząca kolejnych przetargów.

Zatrzymani pracownicy zostali przewiezieni do Warszawy i osadzeni na 48 godzin. Prokuratura zawnioskowała o dwumiesięczny areszt, ale sąd odmówił i puścił mężczyzn wolno. Zarzutów prokuratura nie przedstawiała do dzisiaj.

W efekcie, w kolejnym przetargu MEN na druk matur, Wojskowe Zakłady Kartograficzne cenę obniżają o połowę i wygrywają. Obniżenie ceny tłumaczą „sytuacją rynkową”.  Prokuratura tymczasem nadal ściga Częstochowskie Zakłady Graficzne.

>>>

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: