Akt Odnowy Rzeczpospolitej

21 Gru

Platforma Obywatelska opracowała „Akt Odnowy Rzeczpospolitej”. W zamierzeniu ma być to pakiet ustaw, które pomogą przywrócić w Polsce praworządność, gdy jesienią uda się pokonać PiS w wyborach parlamentarnych. Szczegóły poznamy w trakcie kampanii wyborczej, bo prace nad ustawami wciąż trwają. Projekt zawiera siedem punktów. Dotyczą one  wzmocnienia praw samorządów, odbudowy niezależnych mediów publicznych i służby cywilnej.

W projekcie jest też mowa o przywróceniu niezależności Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądowniczej. Nie wiadomo, jak na tę propozycję zareagują członkowie obecnego TK, jednak posłowie PO obiecują, że ich partia nie posunie się do pisowskich metod. Jak podkreśla Bartosz Arłukowicz „To nie może być tak jak w tej kadencji się to działo , że w nocy przyjmowane ustawy dewastują całkowicie system”.

PiS podchodzi do opracowania PO bardzo spokojnie i jest przekonane, że niewiele z tego wyniknie, bo Andrzej Duda będzie wetował proponowane przez PO zmiany. Wiceminister sprawiedliwości, Patryk Jaki, żartuje sobie, mówiąc że „punkt pierwszy na przykład, żeby wymiar sprawiedliwości nie oddawał nieruchomości na osoby nieżyjące”, a wicepremier Jarosław Gowin uważa, że jedyne, co „zagraża praworządności i poczuciu sprawiedliwości Polaków, to głównie przewlekłość spraw w sądach”.

PO proponuje też rozszerzenie programu 500 Plus na pierwsze dziecko, szczególnie w przypadku samotnych matek, a także dopłatę 500 zł dla najmniej zarabiających.

Władysław Kosiniak Kamysz mówi, że „Akt Odnowy Rzeczpospolitej” „to jest propozycja Platformy Obywatelskiej”, a nikt z PO tego projektu z jego partią nie omawiał. Przyznaje jednak, że „wszystkie środowiska są zgodne co do tego, żeby przywrócić niezależną służbę cywilną, pełną niezależność wymiaru sprawiedliwości. I to nie ma być powrót do 2015 roku, tylko to ma być pójście do przodu, nowa, lepsza Polska”. Paweł Pudłowski z Nowoczesnej podkreśla, że jego partia również nie zna tego projektu.

Czy rzeczywiście będzie to program zgodny z oczekiwaniami obywateli, którzy, jak twierdzi Kazimierz Ujazdowski, jeden z jego autorów, „czekają na państwo wysokich standardów, na równe traktowanie, na przejrzystość”? Czas pokaże.

Operator to ‚uchwycił’ – poważną rozmowę Antoniego Macierewicza i Beaty Szydło z Dominikiem Tarczyńskim w zeszłym tygodniu. Z naszych informacji wynika, że prezes PiS wysłał emisariuszy do najbardziej ostrych posłów, aby do wyborów stosowali autocenzurę. Krystyna Pawłowicz znika z internetu w ogóle, na co najmniej kilka miesięcy. Oficjalnie z powodów zdrowotnych, ale to nie jest przypadek. Była twarzą antyunijnego ruchu oporu w Prawie i Sprawiedliwości. Teraz nie pasuje do koncepcji. O kulisach polityki medialnej PiS opowiada między innymi Łukasz Rzepecki- były poseł partii rządzącej, teraz Kukiz’15. Materiał Justyny Dobrosz-Oracz.

>>>

Komentarzy 7 do “Akt Odnowy Rzeczpospolitej”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: