Kaczyńskiego nowy pomysł na kontrolowanie mediów

18 Gru

Więcej >>>

Wprawdzie praktyka wysyłania listów pocztą tradycyjną zanika, jednak większość z nas ma, przy okazji wysyłania kartek świątecznych, sposobność do zawitania w placówce Poczty Polskiej. Mając w pamięci, jak jeszcze kilka lat temu prezentowała się pozapocztowa oferta tej państwowej spółki, wyraźnie zauważamy, jak zmiana władzy w Polsce wpłynęła na ekspozycję czasopism i książek na pocztowych półkach. Jak opisuje „Rzeczpospolita”, dokładnie to samo czeka upadającego dostawcę prasy Ruch. Otóż pod czujnym okiem prezesa Kaczyńskiego, trzy państwowe spółki szykują się do przejęcia kolportera, który pod nowym kierownictwem ma zmienić się w narodowego dostawcę treści dopuszczalnych przez przez propagandę Prawa i Sprawiedliwości.

Od 2010 do 2017 roku Ruch przyniósł łącznie 600 mln zł strat. Liczba punktów dystrybucji z roku na rok maleje, a zaległości dla wydawców prasy sięgnęły pułap 170 mln złotych. Spółce nie pomógł kredyt należącego do PZU Alior Banku. Dziś wiemy, że Ruch nie ma pieniędzy na dalszą działalność, kolejni wydawcy prasy rozwiązują umowy. W kioskach Ruchu próżno szukać choćby gazet koncernu Ringier Axel Springer Polska (m.in, „Faktu”), spółki „Polityka” wydającej tygodnik o tej samej nazwie, czy Polska Press Grupa wydającej m.in dzienniki regionalne.

Widmo bankructwa wisi nad Ruchem. Jak jednak się okazuje, w związku z osobistą interwencją Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego, powstaje alternatywny pomysł na uratowanie kolportera. Pomoc Ruchowi mają dwa zaoferować państwowe podmioty – PKN Orlen i Poczta Polska. W myśl planu, Orlen przejąłby część detaliczną biznesu, a Poczta Polska kolportaż prasy.Wcześniej jednak polski koncern paliwowy miałby kupić od Ruchu papierosy na kwotę 20 mln zł w celu dokapitalizowania spółki, później oddałby zaś kioski w dzierżawę. Dofinansowanie miałoby skłonić wydawców do odnowienia współpracy z Ruchem. Dwa miesiące temu Alior Bank, główny wierzyciel spółki podpisał porozumienie z głównym akcjonariuszem Ruchu, spółką Lurena Investments, przewidujące znalezienie nowego inwestora dla Ruchu.

Rada wierzycieli Ruchu przychyliła się do planu restrukturyzacji spółki, który przygotowali Orlen i Alior Bank, a także spółki z grupy PZU. W realizacji planu ma pomóc również Polski Fundusz Rozwoju realizujący odważne plany gospodarcze rządu Prawa i Sprawiedliwości. Możliwość zaangażowania się Orlenu potwierdził już wiceprezes Alior Banku Krzysztof Bachta. Te doniesienia jednak nie wzbudziły entuzjazmu inwestorów giełdowych. Akcje spółki tracą na wartości od piątku, kiedy to pojawiły się pierwsze informacje na ten temat.

Zarówno Prawo i Sprawiedliwość, jak i tuza ekonomii Kaczyńskiego mało obchodzi publiczny majątek. Spółki Skarbu Państwa służą partii w wspieraniu jej strategicznych interesów, „dobrowolnie” inwestując czy to w Polską Fundację Narodową, czy w upadające spółki spoza obszaru swojej działalności, bądź ratując prawicowe media kontraktami reklamowymi.

Nie od dziś wiemy o przysłanianych gazetach eksponowanych na stacjach paliw Orlenu i Lotosu. Poczta Polska handluje dziś książkami o Lechu Kaczyńskim i gazetami sprofilowanymi pod gust „prawdziwego Polaka”. Teraz, za nasze pieniądze, państwo i jego spółki zajmą się reanimacją kolportażowego trupa.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: