Morawiecki, Macierewicz, Kaczyński: zakłamani, obleśni, sprzedajni

17 Gru

Podczas wyjazdowego posiedzenia klubu PiS w Jachrance, Jarosław Kaczyński nakreślił ramy planu powrotu partii rządzącej do sondażowej formy i zwycięstwa zmagań o miejsca w Europarlamencie. Nie minęło od tych wydarzeń dużo czasu i przekaz prezesa jest już wcielany w życie.

Politycy obozu rządzącego mieli odpuścić w sprawie aborcji oraz “uważać na to, co się pisze w internecie”. To pierwsze już potwierdził oficjalnie Jarosław Gowin, a to ostatnie właśnie staje się faktem. Ofiarą nowej narracji PiS padła bowiem… Krystyna Pawłowicz. Posłanka zapowiedziała bowiem odejście z polityki i swojej barwnej twórczości w social media:

Tym samym można odnieść wrażenie, że w PiS trwa wielkie chowanie trupów do szafy. Władza przed wyborami do Europarlamentu dokonuje powtórki manewru z rekonstrukcją rządu, kiedy z pierwszej linii zniknęły najbardziej kontrowersyjne nazwiska. Tym razem bowiem Pawłowicz dołącza do uciszonego już Macierewicza. W ostatnim czasie inni posłowie znani z ostrego języka jak m.in. Dominik Tarczyński również złagodzili ton. Usunięcie z placu boju Pawłowicz może mieć dla PiS duże znaczenie, ponieważ wyróżniała się ona w swojej antyeuropejskiej narracji.

Na tym jednak nie koniec zwrotu obozu władzy. Trwa bowiem wielkie malowanie trawy na zielono w postaci wręcz nachalnej “pro-europejskość PiS”. Hasło konwencji rządzących “Polska Sercem Europy” zdaje się sugerować wyraźny zwrot w kierunku przekazu pozytywnego w polityce europejskiej. Zamiast o wstawaniu z kolan, czy uczeniu jeść Francuzów widelcem, była już bowiem mowa o doganianiu zachodniego poziomu płac:

“Nasza recepta na budowanie dobrobytu to połączenie najlepszych polskich tradycji, stylu życia, wolności i bezpieczeństwa z europejskim poziomem zarobków, jakością infrastruktury oraz solidarnym, odpowiedzialnym państwem. Polska sercem Europy!”

Także w kwestii tak ważnego w Unii tematu ochrony klimatu PiS również próbuje zniwelować złe wrażenie z początku szczytu w Katowicach, obiecując ustami Jarosława Gowina masową budowę odnawialnych źródeł energii dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz dla pięciu milionów domów jednorodzinnych.

Władza odchodzi tym samym od swojej wojującej retoryki, która znaczyła jej ostatnie trzy lata rządów. Przyjętą przez władzę strategię w mocnych słowach podsumowuje Tomasz Lis:

“3 lata walenia przez PIS w UE i trzy lata obrażania wszystkich przez panią Pawłowicz. Teraz nadchodzą wybory, więc Europa cacy, flagę europejską wyjmujemy, a Pawłowicz chowamy. Tylko ktoś skrajnie niemądry uwierzy w uczciwość tej zmiany. Nie wierzcie w słodkie miny bandytów!!!”

Odkładając na bok mało kurtuazyjny język, ciężko nie odmówić redaktorowi naczelnemu “Newsweeka” racji. Objęcie sterów szefa rządu przez Mateusza Morawieckiego także odbywało się w atmosferze zmiany kursu PiS wobec Europy. Jednak wówczas minął ledwie miesiąc i wybuchła afera wokół IPN, a konflikt ze wspólnotą wszedł w kolejną fazę konfrontacji. Dobra mina przyjęta dziś przez PiS zdaje się być kolejną grą na czas, maską taką samą jakimi były w 2015 roku uśmiechnięte twarze Andrzeja Dudy i Beaty Szydło, które ukrywały żądzę konfliktu prezesa PiS.

Otwarte pozostaje zatem pytanie, czy wyborcy nabiorą się na te same sztuczki po raz kolejny? Ujednolicenie przekazu i wyciszenie skandali wokół oburzających wypowiedzi polityków PiS z pewnością władzy pomoże, jednak w obliczu wywołanego aferami kryzysu wiarygodność rządzących może się okazać to stanowczo za mało do zwycięstwa.

Poseł Marcin Kierwiński odniósł się do wypowiedzi dziennikarza Tomasza Piątka na temat Antoniego Macierewicza w programie Skandaliści (Polsat News).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: