Tusk o ekologii, kłamcy Morawieckim. Zaś NIK skontroluje KNF

16 Gru

Tusk pytany o konwencję PiS: Najważniejsze, żeby zadbać o płuca. Chciałbym, żeby Polska stała się płucami Europy

– Dzisiaj jest szczególny dzień także w mojej biografii, to 16 grudnia. Zawsze będę pamiętał i rok ’70, bo go przeżywałem sam jako 13-letni chłopak i 11 lat później także ten sam 16 grudnia w Gdańsku i pierwsze ofiary stanu wojennego. Nie mogę od tego w żaden sposób abstrahować. Tym bardziej, że będę przekonywał tę publiczność dzisiejszego popołudnia, że lekcje, jakie my wyciągnęliśmy i też ja osobiście z polskich grudni, to są lekcje bardzo ważne dla całej Europy i że warto o tym pamiętać, ile kosztuje wszystkich ludzi niedemokratyczna władza, co może władza bez ograniczeń zrobić zwykłemu człowiekowi i jak ważne jest, żebyśmy dzisiaj w Europie o tym pamiętali, że prawa człowieka to nie jest jakaś abstrakcja, że wolność prasy, zgromadzeń, prawo do strajku to są rzeczy, za które ludzie ginęli i dzisiaj wydaje się to czasami pustym sloganem, a tak nie jest. I to będę chciał wszystkim przypomnieć. W ogóle w Europie mamy do czynienia z kwestionowaniem tych podstawowych wartości, w całej Europie, bez wyjątku. Pojawia się coraz więcej tego typu głosów, które gdzieś tam właśnie kwestionują to, o co ludzie walczyli, także wówczas, w grudniu 1970 roku i w grudniu 1981 roku. Nie mam wątpliwości, że trzeba o tym bardzo głośno mówić i przypomnieć, bo prędzej czy później znowu zdarzy się coś takiego, jak nasze tragiczne grudnie. W Europie, na świecie, w Polsce jeśli władza gdziekolwiek ona jest. Nie czuje się ograniczona, jeżeli nie służy ludziom, tylko sama sobie i warto o tym pamiętać– stwierdził Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami. Jak mówił dalej, pytany o wczorajszą konwencję PiS:

„Nie widziałem konwencji PiS. Ale tak sobie myślę anatomicznie rzecz biorąc, że dzisiaj chyba najważniejsze, żeby zadbać o płuca. Chciałbym, żeby Polska stała się płucami Europy. Nawiązuję tutaj do niedawno zakończonego szczytu klimatycznego w Katowicach. Słyszeliśmy wszyscy, jak bardzo Polacy są zniecierpliwieni tym, że jakby nie podejmuje się jakby szczególnie intensywnych działań na rzecz ochrony zdrowia i życia de facto. Tutaj też zresztą chodzi o serce. 11 tys. ludzi zmarło więcej tylko jednego miesiąca w Polsce niż rok wcześniej i związane jest to bezpośrednio ze smogiem w Polsce. Mam wrażenie, że ochrona klimatu i środowiska przestanie być mrzonką u zielonych, ekologów i niektórych polityków i że ta potrzeba dotrze, chyba dotarła już właściwie do wszystkich ludzi, przynajmniej w miastach, które są zagrożone smogiem. Warto z tego zacząć wyciągać wnioski. Jak się mówi o sercu czy płucach, to przede wszystkim warto chyba zacząć serio o tym rozmawiać”

– Pomiary są bezwzględne. Nie mam szczególnie ochoty zwracać na słowa i deklaracje zbyt dużej uwagi, szczególnie dzisiaj rządzących, bo niewiele tam można znaleźć prawdziwszych informacji. To będzie zresztą drugi temat mojego wystąpienia. Jak bardzo zagrożeni jesteśmy w dzisiejszym świecie kłamstwem i manipulacją w przestrzeni publicznej i że przywrócenie jakiejś elementarnej prawdy w polityce wydaje się rzeczą bardzo pilną w tej chwili i to dedykuję tez wszystkim, oczywiście nie tylko premierowi Morawieckiemu – dodał Tusk.

Prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski, w rozmowie z dziennikarzami Radia ZET powiedział, że trwa kontrola Izby w Komisji Nadzoru Finansowego. Sprawa dotyczy przede wszystkim spółki windykacyjnej GetBack, która handlowała wierzytelnościami.

Kontrola NIK ma w założeniu odpowiedzieć na pytanie, czy KNF miała wcześniej informacje na ten temat i czy zostały podjęte jakieś działania. “Mogę zadeklarować, że będziemy chcieli ogłosić ten raport jak najszybciej. Zdaję sobie sprawę, jaką wagę i znaczenie, szczególnie dla osób poszkodowanych aferą GetBack, będzie miało podanie do publicznej wiadomości raportu z tej kontroli” – zapewnił w rozmowie Kwiatkowski.

Przy okazji dodał, że NIK zamierza sprawdzić także inne instytucje nadzorujące sektor bankowy, przez co należy rozumieć, że kontroli zostanie poddane Ministerstwo Finansów i Narodowy Bank Polski.

Taka kontrola na pewno nie jest na rękę partii rządzącej, która do końca kadencji prezesa NIK, nie ma żadnego wpływu na tę instytucję.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: