W sprawie pedofilii kleru powinna powstać niezależna od Kościoła świecka komisja

12 Gru

 „Sytuacja z księdzem Jankowskim pokazuje, że powołanie świeckiej komisji, niezależnej od Kościoła, ale z ekspertami, prawnikami i z ofiarami, jest po prostu potrzebne. Byłoby dobrze, gdyby taka komisja działała pod auspicjami Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka” – powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus z partii Teraz!. Poinformowała, że wysłała list do arcybiskupa metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia z prośbą, aby „w trybie natychmiastowym zajęli się tą sprawą”.

Tego samego domaga się Fundacja „Nie lękajcie się”, pomagająca ofiarom pedofilii w Kościele katolickim w Polsce. Chce także ujawnienia akt personalnych księdza Jankowskiego. – „Myślę, że do tego nie dojdzie. Nie wierzę, że abp Głódź takie dokumenty ujawni. Biskup na diecezji jest carem i Bogiem, nad nim jest tylko Watykan, który jest zajęty kryzysem w Kościele” – skomentował w TOK FM Artur Nowak, prawnik, współautor książki „Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos” o pedofilii wśród duchownych.

Nowak zauważył, że wbrew temu, co głosi oświadczenie kurii, w prawie kościelnym jest zapis o tym, że za każdym razem, kiedy ordynariusz otrzymuje wiadomość o przestępstwie, powinien przeprowadzić dochodzenie wstępne. Stwierdził, że niestety i w Polsce, i na świecie Kościół zaczyna wyjaśniać sprawy molestowania dzieci przez księży dopiero, kiedy jest pod pręgierzem opinii publicznej. – „Te zaniechania mogły spowodować, że prałat był bezkarny. Archidiecezja powinna była to zbadać już kilkadziesiąt lat temu, kiedy pojawiły się pierwsze sygnały dotyczące ciemnej strony prałata Jankowskiego” – dodał Nowak.

Tutaj podpisz >>>

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: