PiS przegra, gdy opozycja zewrze szyki

9 Gru

Andrzej Hennel, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, w swoim wpisie na blogu udowadnia, że tylko całkowite zjednoczenie opozycji może dać szansę na pokonanie PiS w nadchodzących wyborach w 2019 r.

Zdaniem Hennela gdyby opozycja zwarła szyki przed wyborami samorządowymi, miałaby szansę na wygraną w 13 sejmikach. Profesor powołuje się w swoim wywodzie na metodę D’Hondta, która stosowana jest do podziału mandatów w systemach wyborczych i oparta jest na proporcjonalnej reprezentacji z listami wyborczymi. Im większe rozdrobnienie, tym mniej partii ma szansę na uzyskanie wystarczającej liczby mandatów i jak udowadnia w swoich wyliczeniach prof. Hennel, taka sytuacja miała miejsce podczas ostatnich wyborów samorządowych.

Jako przykład podaje wyniki wyborów do sejmiku łódzkiego, gdzie “PIS zdobył tam ok. 35% głosów, Koalicja Obywatelska 28%, PSL 13%, SLD 6%, KUKIZ 6%. Chciałbym pokazać niezwykle prosty sposób– czytamy dalej na blogu – odwrócenia tego wyniku. Gdyby proeuropejskie partie KO, PSL i SLD zawarły przed wyborami koalicję „Europa”, to miałyby ponad pół miliona głosów (ok. 48%). Po przeliczeniu metodą D’Hondta, we wszystkich pięciu okręgach łódzkich, wyników dla tego wariantu – okazuje się, że Europa zdobyłaby 20 mandatów, a PIS tylko 13 (zamiast 17). KO zachowałaby 12 mandatów, PSL zwiększyłoby swój wynik do 5 mandatów i SLD zdobyłby 3 mandaty. Jeżeli podobną analizę przeprowadzić dla wszystkich sejmików, to okazuje się, że koalicja „Europa” mogła zdobyć władzę w 13 sejmikach! PIS miałby tylko 3 sejmiki – małopolski, podkarpacki i lubelski.” To rozdrobnienie partyjne opozycji jest jedną z głównych przyczyn zwycięstwa PiS.

W dalszej części wywodu prof. Hennel apeluje do opozycji o zwarcie szyków, gdyż metoda D’Hondta jest również stosowana podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego. “Namawiam wszystkich dziennikarzy, ludzi na Facebooku i innych portalach społecznościowych, członków rodzin i przyjaciół polityków – tłumaczcie im, że metoda D’Hondta premiuje wszelkie koalicje i umożliwia zwiększenie liczby zdobytych mandatów. Głosowanie na małe partie, które zdobywają kilka do kilkunastu procent głosów będzie obarczone dużym ryzykiem zmarnowania głosów.”

Trzeba przypominać, że to ❗️ Kto za co odpowiada i dlaczego? Wszytsko znajdziecie na mapie powiązań👇

>>>

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: