PiS walczy w lidze z Burkina Faso. Degradacja i degeneracja Polski będzie aż nadto widoczna podczas szczytu klimatycznego w Katowicach

29 List

Kpina to czy żart? Rząd wydelegował na szczyt klimatyczny w Katowicach czołowych polskich emitentów dwutlenku węgla, metanu, tlenków siarki, azotu i rakotwórczego benzenu. To Jastrzębska Spółka Węglowa, Tauron, Polska Grupa Energetyczna oraz PGNiG. Na ironię w tej sytuacji zakrawa cel spotkania 195 delegacji. Chodzi w nim o powstrzymanie globalnego wzrostu temperatury i ograniczenie emisja gazów cieplarnianych pochodzących w 80 proc. ze spalania paliw kopalnych.

Wyborem partnerów oburzone są zagraniczne media, ekolodzy i aktywiści walczący o czyste powietrze. „Jeśli kraj przewodniczący szczytowi budzi takie wątpliwości, stawia sukces szczytu pod znakiem zapytania – komentują. Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace na Europę Środkową i Wschodnią: uważa, iż „wybór partnerów biznesowych pokazuje intencje polskiego rządu”.

 „Uzależniona w 80 proc. od energii opartej na węglu polska gospodarka powoduje, że kraj ten jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej” – wytyka w depeszy francuska agencja AFP.

Tymczasem Komisja Europejska chce przekonać świat, że do końca tego półwiecza europejska gospodarka może być neutralna dla klimatu bez narażania jej na szwank. „Proponujemy, aby Europa stała się pierwszą dużą gospodarką świata, która do 2050 r. będzie neutralna dla klimatu – ogłosił w środę w południe Miguel Arias Canete, komisarz do spraw polityki klimatycznej i energetycznej. /…/ Kluczowe jest ograniczanie emisji z energetyki, przemysłu czy rolnictwa”.

W Katowickim szczycie wezmą udział nie tylko politycy, ale również zaangażowane w ochronę środowiska gwiazdy, w tym lider U2 Bono i aktor Leonardo di Caprio.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapytany na antenie RMF FM czy ma już w kalendarzu zapisane spotkanie z liderem U2, wypalił: „Naprawdę, ja nie umawiam się z celebrytami, umawiam się z ministrami środowiska, których będzie naprawdę wielu i będziemy rozmawiać o ochronie klimatu”.

Przysłowiowy pies jest pogrzebany gdzie indziej: w październiku muzyk spotkał się w Brukseli z Donaldem Tuskiem i sfotografował się z plakatem „Konstytucja”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: