Pajęczyna PiS. Jak wysysana jest Polska przez partię Kaczyńskiego

23 List

„Premier Mateusz Morawiecki nie ma absolutnie moralnego prawa kierować rządem, nie tylko za to, że kłamstwo – w kampanii wyborczej, ale też w polityce stało się symbolem i naturalnym argumentem tego rządu, ale też za to, że korupcja stała się symbolem tego rządu” – powiedział szef klubu PO Sławomir Neumann. Platforma złożyła w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Mateusza Morawieckiego. Kandydatem na nowego premiera jest przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

W uzasadnieniu wniosku skupiono się przede wszystkim na aferze KNF. – „To jest największa afera ostatnich lat, to afera PiS-u; afera, która pokazywała, w jaki sposób można doprowadzać do upadku bank. Widzieliśmy, że z Singapuru szybciej można dolecieć i dojechać do budynku KNF-u niż z siedziby CBA” – stwierdził Schetyna. – „Nie może być szefem rządu ktoś, kto mówi Polakom, że tę aferę chce wyjaśnić, robi spotkanie i narady z szefami służb, a te służby tak działają, że wszyscy zainteresowani mogą zacierać spokojnie ślady, bo przecież służby po kilku dniach dopiero się meldują w ich domach i gabinetach. Mamy do czynienia z próbą zamiatania pod dywan PiS-owskich afer” – dodał Neumann.

Politycy Platformy w uzasadnieniu wniosku piszą także o korupcji politycznej, do której doszło na Dolnym Śląsku. Wybrany z list KO radny Wojciech Kałuża przeszedł do PiS-u. Pisaliśmy o sprawie m.in. w artykule „Kałuża sprzedał sejmik śląski za skromne 12 tysięcy złotych”.

Schetyna podkreślił, że z Kałużą „negocjował” szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. – „prawa ręka Mateusza Morawieckiego”. – „To są powody, które w każdym cywilizowanym świecie uzasadniają wniosek o odwołanie rządu” – podsumował lider PO.

Gersdorf: Nie przyzwyczaiłam się do tego, że nie jestem I prezesem SN. Wręcz odwrotnie

– Nie przyzwyczaiłam się do tego, że nie jestem [I prezesem SN], a wręcz odwrotnie. Czyli odebrałem to normalnie. Jestem, byłam i już – stwierdziła Małgorzata Gersdorf w rozmowie z dziennikarzami w Senacie. – Zawsze byłam I prezesem [SN], zawsze to mówiłam i do 2020 roku będę tym I prezesem SN, bo tak stanowi Konstytucja – dodała.

Kaznowska odpowiedzialna za edukację, Rabiej za reprywatyzację, Olszewski za fundusze, Glusman za zróżnicowany rozwój i miejską zieleń. Trzaskowski przedstawił swoich współpracowników w stołecznym ratuszu

Przyszedł ten czas, żeby zaprezentować moją drużynę, współpracowników i współpracowniczki, z którym będę realizował swój program i program Koalicji Obywatelskiej, ludzi, którzy będą odpowiedzialni za to, żeby nasza stolica stała się jeszcze bardziej przyjaznym miejscem do życia. Od samego początku mówiłem, że moja prezydentura będzie czasem mądrej kontynuacji, dlatego że chcemy kontynuować te rzeczy, które były robione dobrze, ale również zmian. Zmiany, która ma polegać na skupieniu się na jakości życia. Zmiany będą dokonywane systematycznie” – mówił na konferencji prasowej prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Chciałbym zaproponować współpracę dwóm paniom, które będą koordynatorkami bardzo ważnych dla mnie obszarów. W ten sposób otwieramy się na nowe środowiska. Z jednej strony mamy doświadczenie, z drugiej nową energię. W poniedziałek zaprezentuję bardzo konkretne priorytety, które chcę realizować w pierwszej kolejności, również z harmonogramem ich realizacji” – dodawał.

Wiceprezydenci:

Paweł Rabiej – reprywatyzacja, polityka społeczna, polityka zdrowotna, dialog z organizacjami pozarządowymi

Renata Kaznowska – polityka edukacyjna, polityka mieszkaniowa

Michał Olszewski – fundusze europejskie, polityka rozwoju

Robert Soszyński – inwestycje, transport publiczny, remonty dróg

Koordynatorzy:

Justyna Glusman – zróżnicowany rozwój, zieleń miejska, środowiska, smog

Aldona Machnowska-Góra – kultura i komunikacja społeczna

>>>

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: