PiS i przyzwoitość – toż to sprzeczność, oksymoron

21 List

W pisowskim stylu, czyli w ciągu kilku godzin i przy zastrzeżeniach Biura Legislacyjnego Sejmu, posłowie PiS przepchnęli kolejną – siódmą już – nowelizację własnej ustawy o Sądzie Najwyższym.

Zadekretowano to, co od początku było oczywiste, że ani I Prezes SN, ani pozostali sędziowie nie powinni przejść w stan spoczynku. – „Ta ustawa to nieudolna próba wykonania orzeczenia TSUE, które jest stosowane bezpośrednio. To nie jest żaden dobry gest ze strony PiS” – podsumowała Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

W Sejmie posłowie opozycji krytykowali narzucone przez PiS tempo nad tym projektem. – „Kiedyś było takie pojęcie, jak zasada przyzwoitej legislacji, dzisiaj nawet nie to, że nie ma przyzwoitej legislacji, a zwykłej przyzwoitości wam brakuje” – mówił Robert Kropiwnicki z PO do posłów PiS. Zwracał uwagę, że na debatę nad projektem noweli ustawy o SN nie zaproszono ani I Prezes Małgorzaty Gersdorf, ani legislatorów sejmowych. – „Dzisiaj ścieżka legislacyjna powinna wyglądać tak, że z Nowogrodzkiej – do Dziennika Ustaw. Ignorujecie procedury i elementarną przyzwoitość parlamentarną. I wy mówicie o godności Sejmu? To jest upadlanie Sejmu. Czy wy tego nie widzicie? – pytał polityk Platformy.

„Wstydzicie się waszej porażki. Ale mam dla was dobrą radę – radzę się do porażek przyzwyczaić, bo teraz już tak będzie. Szliście na Europę silni, zwarci i gotowi i jak się skończyło? Ani silni, ani zwarci, ani gotowi. Wasza niemądra polityka – mówiąc najdelikatniej – upokarza państwo polskie” – stwierdził Michał Kamiński z PSL-UED.

„Wy nawet nie jesteście partią Prawo i Sprawiedliwość. Wy jesteście partią, która się nazywa Pycha i Synekury. Nie ma oczywiście posła Kaczyńskiego, który jest tchórzem i za każdym razem boi się tutaj występować i słuchać tego, co mamy do powiedzenia – mówiła z kolei Joanna Scheuring-Wielgus z Teraz!.

Ustawa została przegłosowana: 215 posłów było za, 161 było przeciw, 24 posłów wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

>>>

Reklamy

Jedna odpowiedź to “PiS i przyzwoitość – toż to sprzeczność, oksymoron”

Trackbacks/Pingbacks

  1. Pisowska piękna katastrofa ws. Sądu Najwyższego i KNF | Depresja plemnika - 22 listopada 2018

    […] Więcej >>> […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: