Schetyna, Lubnauer i Trzaskowski o potrzebie komisji śledczej ws. KNF

15 List

Schetyna o KNF: Komisja śledcza na pewno będzie powołana. Najwyżej zrobimy to w przyszłej kadencji

– Ta komisja śledcza na pewno będzie powołana. Najwyżej zrobimy to w przyszłej kadencji, jeżeli nam się teraz nie uda. To im powinno zależeć na tym, żeby pokazać, że to nie jest polityczna afera dziesięciolecia. Pamiętamy, co zrobiła afera Rywina i tu konsekwencje, może z odłożeniem, będą podobne – stwierdził Grzegorz Schetyna w rozmowie z Piotrem Witwickim w „Politycznym Graffiti” Polsat News.

Schetyna o wniosku o odwołanie PMM: W ciągu najbliższych dni. Dziś analizujemy tę sytuację. Sprawa KNF tworzy nowy kontekst

– To będzie w ciągu najbliższych dni. Dziś analizujemy tę sytuację. Sprawa KNF tworzy nowy kontekst – mówił Grzegorz Schetyna.

Na stwierdzenie, że PO miała sporo czasu, bo wniosek był zapowiadany 13 października, szef PO odpowiedział: – Teraz to jest kwestia aktualizacji informacji. Mamy przygotowane uzasadnienie. Przygotowujemy i poprawiamy.

Schetyna o sytuacji na Dolnym Śląsku: Klasyczna odsłona korupcji politycznej

– Klasyczna odsłona korupcji politycznej. Nie w wymiarze KNF, a w wymiarze kupowania partnerów politycznych. Podatek miedziowy, który jest częścią wpływu do budżetu, a jego część będzie przekazana do miasta Lubin kosztem całego budżetu. Dlaczego cały Dolny Śląsk i budżet państwa mają płacić, by prezydent jednego miasta wykorzystywał swoją sytuację polityczną – stwierdził Schetyna w w „Politycznym Graffiti” Polsat News.

Lubnauer: Powstanie komisji śledczej ws. KNF, na której czele stanie polityk opozycji, bardzo ważne

Zaskakujący jest wątek składania depozytu przez senatora Biereckiego w wysokości 60-70 mln złotych. W tej sprawie, zbadania tego wątku przez prokuraturę Nowoczesna chce złożyć wniosek. Jeżeli słyszymy, że Zbigniew Ziobro będzie osobiście nadzorował tą sprawę, to chciałam przypomnieć, że mówi się o pewnej grupie politycznej w ramach PiS-u, do której wchodzi zarówno pan Bierecki, jak i pan Ziobro, pani Szydło i zapewne pan Chrzanowski. W tej sytuacji nie można być sędzią we własnej sprawie. Dlatego tak ważne jest powstanie komisji śledczej, na której czele stanie polityk opozycji. Nie może być tak, że pewne grupy polityczne, koterie wewnątrz PiS za chwilę rozwalą wszystkie instytucje państwa” – mówiła na konferencji prasowej w Sejmie przewodnicząca Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer. 

Trzaskowski: PiS opowiadał, że będzie walczył z patologiami, a przedstawia je do sześcianu w polskiej rzeczywistości politycznej

– Nie chodzi o szanse opozycji, tylko chodzi o to, że dokładnie te patologie, o których PiS opowiadał, że będzie z nimi walczył, no to przedstawia je do sześcianu w polskiej rzeczywistości politycznej. Ta afera przypomina bardzo aferę Rywina, która pogrzebała SLD. To ten olbrzymi paradoks, że PiS mówił o patologiach, chociażby związanych z SLD czy czasami minionymi, a dokładnie w ten sam sposób widzimy tego typu mechanizmy w partii rządzącej, około partii rządzącej – stwierdził Rafał Trzaskowski w rozmowie z Konradem Piaseckim w „Rozmowie Piaseckiego” TVN24.

Trzaskowski: Jeżeli były zmiany w prawie związane z aferą KNF, a wszystko na to wskazuje, to jasne jest, że powinna powstać komisja śledcza

– Jeżeli były zmiany w prawie, związane z tą aferą, a wszystko na to wskazuje, to w tym momencie jasne jest, że powinna powstać komisja śledcza. Olbrzymią cenę polityczną za to zapłacą [za brak zgody na komisję śledczą]. Zwłaszcza że już widać, że ta afera jest używana w wewnętrznej walce w PiS-ie i widać, że po tych wyborach samorządowych w tej chwili głównie w PiS-ie trwa walka o to, co będzie dalej – stwierdził Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: PiS mówił: dobrze, depczemy demokrację, Konstytucję, ale naprawiamy państwo. Część Polaków w to wierzyła. Dzisiaj widać, że to nieprawda

– Najważniejsza w polityce jest wiarygodność. Jeżeli PiS mówił o tym: dobrze, depczemy demokrację, Konstytucję, ale naprawiamy państwo. Część Polaków w to wierzyła. Dzisiaj widać, że to wszystko nieprawda. Depczą Konstytucję, praworządność i co? Nie naprawiają państwa, tylko je przez cały czas psują.

Trzaskowski o PiS: Partia ma zerową wiarygodność. Cała jest utopiona w tym wszystkim, z czym miała walczyć

– Problem polega na tym, że PiS zawsze mówiło o tym, że tam jest paru państwowców. Jeżeli ktoś jest państwowcem, to nie powinien się cieszyć z tego, że widzimy w tym momencie, że państwo jest przeżarte przez korupcję. Mi to nie sprawia żadnej satysfakcji. Chciałbym tylko, żeby ta sprawa została wyjaśniona i chciałbym, żeby partia, która ma zerową wiarygodność, dlatego że cała jest utopiona w tym wszystkim, z czym miała walczyć. Premier Morawiecki mówił o tym, że cała III RP była taka zła. Okazało się, się że był złotym dzieckiem III RP. W tej chwili wszystkie te afery, z którymi PiS miał walczyć, okazuje się, że dokładnie takie same jak serwuje, jak kiedyś SLD – stwierdził Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: W wyborach samorządowych było widać, że coś się przełamuje, że pokazują się rysy na tym monolicie

– Widać było też w wyborach samorządowych to, że coś się przełamuje, że pokazują się rysy na tym monolicie, że ludzi zdali sobie sprawę z tego, że głos znaczy, że ta wiarygodność, która jest coraz mniejsza, polityków, którzy przez cały czas sobie przeczą, którzy mówią o jednym, a robią coś zupełnie innego, że to wszystko doprowadzi do upadku PiS-u szybciej, niż się to PiS-owi wydaje.

Trzaskowski pytany o wniosek o konstruktywne wotum: Będziemy o tym rozmawiać, dzisiaj mamy zarząd

– Był już wniosek, a w tej chwili skupiamy się na komisji śledczej, dlatego że uważam, że ta sprawa powinna być wyjaśniona. Będziemy o tym rozmawiać, dzisiaj mamy zarząd – mówił Rafał Trzaskowski w rozmowie z Konradem Piaseckim w „Rozmowie Piaseckiego” TVN24, pytany o wniosek o wotum nieufności dla premiera Morawieckiego i zastąpienie go Grzegorzem Schetyną.

Trzaskowski pytany czy zgodzi się na Marsz Niepodległości: Jeżeli będzie szansa na to, że rząd będzie brał odpowiedzialność, to tak

– Jeżeli będzie szansa na to, że rząd będzie brał za to odpowiedzialność, tak jak ostatnio został do tego zmuszony, to tak. Widzę sojusz PiS-u z narodowcami. Jasnym jest to, że jeżeli nie ma przesłanek, że może być marsz niezabezpieczony, tak jak było w tym roku, to w tym momencie a priori nie można go zakazać – stwierdził Rafał Trzaskowski pytany czy zgodzi się za rok na Marsz Niepodległości.

– Jeżeli rząd powie tak: bierzemy za to pełną odpowiedzialność, zabezpieczamy marsz, jeżeli się pojawiają rasistowskie hasła, przychylimy się do wniosku miasta o rozwiązanie demonstracji, wtedy oczywiście nie ma żadnych podstaw żeby a priori zakazać – dodał przyszły prezydent Warszawy.

Więcej o „bohaterach” afery KNF tutaj >>>

I tutaj >>>

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: